Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kompaktowa frezarka CNC z serwomotorami

Gizmoń 06 Mar 2015 10:10 104451 147
    Goodmoon
    Level 9  
    Jaka jest szerokość pasów zębatych(przy silnikach) zastosowanych w tym projekcie ?
    Znalazłem w starej drukarce o szerokości=3,5mm. To chyba trochę za małe do takich sił ?

Poza tym mają bardzo małe ząbki. Czy nie przeskoczą przy dużych obciążeniach ?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Gizmoń
    Level 28  
    Te paski mają właśnie około 3mm ale nadal współpracują z silnikami z drukarek więc nie ma co się martwić o obciążenia - są do takich przystosowane. Nic nie przeskakuje a tym bardziej nie urywa się.

Marna sprawność silnika 0,23 wynika pewnie stąd, że moc mechaniczna jest podana dla optymalnych parametrów pracy a moc elektryczna na zatrzymaniu. Obydwa te parametry powinny być zmierzone jednocześnie.
    Gizmoń
    Level 28  
    Możesz, po dorobieniu odpowiedniego uchwytu byłoby z niego bardzo fajne elektrowrzeciono a gdyby jeszcze zdobyć dobrze dopasowane do otworów montażowych prowadnice, byłaby prawie cała oś Z.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Gizmoń
    Level 28  
    Skąd? Ze śmietnika.

Quote:
    To właśnie długości tych dwóch pasków zębatych, wymontowanych razem z przekładniami kątowymi ze znalezionego przy śmietniku kawałka drukarki Lexmark Optra, brałem pod uwagę już podczas projektowania ramy całej maszyny.

Dokładniej z modułów dupleksera i podajnika papieru, w każdym z nich był jeden zestaw takich kół.
    PROFOLIO
    Level 14  
    melon1234567 wrote:
    A czy mógłbym zastosować takie zębatki Kompaktowa frezarka CNC z serwomotorami
    bo nie mam pojęcia z czego wziąść takie zębatki

Proponowałbym odwiedzić jakiś sklep z częściami zamiennymi do sprzętu RTV i AGD, jest szansa, że dobierze się jakieś współgrające elementy, spośród części do maszyn do szycia lub od jakiegoś miksera.
    steff.komutalis
    Level 11  
    melon1234567 wrote:
    A czy mógłbym zastosować takie zębatki Kompaktowa frezarka CNC z serwomotorami
    bo nie mam pojęcia z czego wziąść takie zębatki

Zamiast zębatek można zastosować długi pas zębaty i kilka napinaczy ;-). Wąskie paski nie są szczególnie drogie, np pas bezkońcowy HTD 3M o szerokości 6mm i długości 1,5 metra kosztuje niecałe 20 PLN :D .
    Goodmoon
    Level 9  
    Chciałbym porównać napęd silnikiem krokowym z DC.

Jak jest ze sprawnością i momentami przy takim napędzie ?
    Dla takiej samej pobieranej mocy z zasilacza, który osiągnie większy moment ?
    Oczywiście dla przełożenia 1:5 dla silnika DC.

A może ktoś już robił takie porównanie i się pochwali :)
    Goodmoon
    Level 9  
    Zabrałem się za budowę bardziej wydajnego zasilacza na 24V.
    Chcę przerobić zasilacz AT. Skąd zasilać TL494 gdy napięcie na wy zasilacza=24V ?
    Goodmoon
    Level 9  
    OK. Czy nie będzie się grzał ?
    To w takim razie, skąd podać zasilanie do części z tranzystorami i trafem T2 ?
    Jeśli z tych 24V to jakie powinny być rezystory przy bazach ?
    Goodmoon
    Level 9  
    Gizmoń przejrzałem Twój schemat i jeśli możesz to wytłumacz mi do czego służą i jak działają układy zaznaczone na kolor czerwony.

PS:
    Czy przewijałeś transformator ?
    Jak z wydajnością zwojów z części -12V ?
    Gizmoń
    Level 28  
    Uzwojenie od -12V jest to samo co od +12V więc nie nie trzeba przezwajać transformatora i nie ma problemów z wydajnością.

Zasilacz AT startuje jako przetwornica samodławna a normalną pracę zaczyna dopiero wtedy, gdy wzrost napięć wyjściowych umożliwi zadziałanie kontrolera TL494. Elementy podłączone do środka uzwojenia wtórnego działają tylko przez krótką chwilę po włączeniu zasilania, ułatwiając rozpoczęcie normalnej pracy gdy do wyjścia jest podłączone spore obciążenie. Później środek ma potencjał +12V względem masy więc dioda 1N5817 jest spolaryzowana zaporowo i nic się w tej gałęzi nie dzieje.
    Układ zaznaczony czerwoną pętlą to takie prymitywne zabezpieczenie nadnapięciowe. Gdyby z jakiegoś powodu na wyjściu pojawiło się więcej niż około 25V, TL494 zostanie zablokowany poprzez podanie +5V na wejście DTC.
    marycyś
    Level 12  
    Też chcę spróbować sił w serwach.
    Mam kilka drukarek, ale w nich większe silniki napędzają tylko karetkę z tuszami, czyli długi/ucięty pasek zębaty. Natomiast krótkie paski podobne do Twoich są z mniejszych silników.
    Czy przekładałeś małe koło pasowe z małego silnika do dużego ?
    W moich jest inna średnica ośki.
    marycyś
    Level 12  
    Niestety mimo rozebraniu kilku drukarek moduły pasków są inne. Dokładniej mówiąc wszystkie krótkie są takie same, ale długie są inne o większym module.

Jak policzyłeś ilość kresek na tarczy enkodera ?
    A może są jakieś normy ilości ?

------------

Zrobiłem układ serwa (bez pasków) do testów i widzę dziwne zachowanie:
    - wpisanie +1000 na tych podstawowych ustawieniach powoduje natychmiastowe oscylacje w miejscu,
    - wpisanie:
    Code:
    M3

P0,4,5 na 10000
    P1,3 na 0
    p2 na 10
    +1000

powoduje zadany obrót i następnie zaświecenie diody czerwonej.
    Dlaczego zawsze po obrotach zapala się czerwona dioda ?

Jeszcze jedno: niezależnie ile wpiszę po "+" to silnik obraca się o taką samą ilość obrotów...
    Gizmoń
    Level 28  
    Na tarczach z drukarek zazwyczaj jest napisana ilość prążków a czasem nawet ich gęstość.

Co do kłopotu z układem - wygląda na to, że, choć tego nie widać, włącza się ogranicznik momentu obrotowego. Zacząłbym od sprawdzenia czy żółta dioda (torque limit) działa i jest poprawnie wlutowana.
    marycyś
    Level 12  
    Na moich tarczach nie widzę takiej liczby. Są tylko napisy np: QA4-0026, B-15. Ale jakoś to policzę :)

Diody i połączenia na płytce powtórnie sprawdziłem i jest wszystko OK.

Jak układ zauważa "torque limit" ?
    melon1234567
    Level 8  
    Witam ponownie po długiej przerwie gdzie mogę znaleźć spis elementów enkoderów albo czy mógł by mi je ktoś posłać
    HotPepper
    Level 8  
    Witam. Jestem pełen uznania dla tej konstrukcji. Patrzę na ten projekt z nieukrywaną zazdrością. Mechanicznie bym podołał, z pewnością nie wyszłoby mi gorzej, ale nie programuję i nie rysuję skomplikowanej grafiki. Nie znam AUTOCAD'a i ubolewam nad tym. Cieszę się kolego z twojego (nazwijmy to po imieniu) sukcesu. Ale... kiedy przyjdzie czas remontu pomyśl o śrubach trapezowych, a ten nieszczęsny i niewydajny wyciąg.. może trzeba znacząco zmniejszyć jego średnicę, zamienić na giętki peszel zamocowany blisko pracującej głowicy? Obecne rozwiązanie raczej się nie sprawdza. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
    Gizmoń
    Level 28  
    rsv6: 74HC241 przede wszystkim miał pełnić rolę bufora między komputerem a elektroniką maszyny. To był jednak stary interfejs, już od dawna zamiast niego jest nowa płytka z 74HC7541, i to te układy polecam wykorzystać. Pozwalają na swego rodzaju regenerację sygnału oraz eliminację zakłóceń indukowanych w przewodzie LPT.

HotPepper:
    Śruby takie jakie są, są zdecydowanie wystarczające w maszynie do zastosowań domowych. Ona przez ostatnie 4 lata przepracowała 61,5 godziny. Nadal wszystko działa świetnie, żaden remont się nie szykuje, a ilości detali jakie w tym czasie zrobiła po prostu nie zliczę.
    Wyciąg natomiast jest lepszy niż domowy odkurzacz, to właśnie zwężenie rury by go zdławiło i uczyniło nieskutecznym. Jak już chyba pisałem - jego zadaniem nie jest wyssanie wszystkich wiórów do czysta, a jedynie usuwanie chmury drobnego pyłu drewnianego, który bez tego rozdmuchuje się po całym pomieszczeniu. To, co zostaje, można łatwo sprzątnąć po pracy.

Korzystając z okazji odkopania tematu: w 2015 roku maszyna doczekała się specjalnej szafki na komputer i akcesoria. Dzięki niej, zajmuje jeszcze mniej miejsca oraz łatwo ją przesuwać.

Kompaktowa frezarka CNC z serwomotoramiKompaktowa frezarka CNC z serwomotoramiKompaktowa frezarka CNC z serwomotoramiKompaktowa frezarka CNC z serwomotoramiKompaktowa frezarka CNC z serwomotoramiKompaktowa frezarka CNC z serwomotoramiKompaktowa frezarka CNC z serwomotoramiKompaktowa frezarka CNC z serwomotorami

W tym roku dorobiłem także "szczotkę", bardzo pomocną przy frezowaniu czegoś większego w tworzywach sztucznych jak np. polietylen. Naelektryzowanych wiórków odskakujących we wszystkie strony nie był w stanie wciągnąć żaden odkurzacz, nawet ze ssawką tuż przy frezie. Zawsze coś uciekło i potem trzeba było sprzątać cały pokój. Po założeniu szczotki problemu nie ma. Są to dwie warstwy folii ponacinane co 10mm, przy czym nacięcia jednej i drugiej warstwy przesunięte są względem siebie o 5mm.

OlegTor
    Level 10  
    Fajna jest ta obrabiarka, gratuluję pomysłu :)

Ciekawe jaką siłę pociągową ma ten napęd w porównaniu do klasycznych krokowców przy tej samej mocy...
    Mógłbyś zmierzyć z jaką siłą ciągnie obrabiarka w osi wrzeciona?
    rsv6
    Level 5  
    Ja mam zastosowane silniki z przekładniami od wkrętarek. Śruby trapezowe o skoku 2mm. Wystarczyło to by urwać nakrętke śruby gdy nie miałem krańcówek. Nie wiem jak chcesz to sprawdzić. Frezując wystarczy niewielka siła by urwać freza. Ważniejsze jest by cała konstrukcja była bardzo sztywna. Jeżeli montować prowadnice liniowe to tylko z podporami na całej długości.
    Hoptymista
    Level 14  
    @rsv6
    Jak sobie poradziłeś z luzami przekładni od wkrętarki?
    Gizmoń
    Level 28  
    OlegTor wrote:
    Mógłbyś zmierzyć z jaką siłą ciągnie obrabiarka w osi wrzeciona?

Przy prędkości 500 mm/min jest to grubo powyżej zakresu mojej wagi sprężynowej (>>10 kG)
    Przy prędkości 1000 mm/min jest to około 10 kG
    Przy prędkości 1300 mm/min jest to około 8 kG

Odczytów dokonywałem, gdy zaczynała migać dioda ogranicznika momentu obrotowego. Siła powodująca całkowite zatrzymanie napędu jest nieco większa, ale sens jej pomiaru znacznie mniejszy :D