Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

win8.1&ubuntu - czy GRUB wykryje mi system ktorego nie wykrywa instalator ub

29 Wrz 2013 19:59 1284 2
  • Poziom 2  
    Moje pytanie brzmi: czy jeśli instalator ubuntu 13.04 nie wykrywa mi windows'a 8.1, to czy jeśli utworze nową partycje, zainstaluje tam ubu, to czy potem będę mógł dodać do GRUB'a wpis z tym niewidzianym Windowsem?

Przy win8 nic takiego sie nie działo, instalator ubuntu elegancko wykrył ósemke i nie było żadnych problemów...
  • Poziom 35  
    GRUB nie ale jego instalator tak. Jeżeli instalator GRUBa nie wykryje ci systemu to możesz dodać jego wpis ręcznie.
    Nie wiem jak to jest w Ubuntu bo nigdy tego nie instalowałem ale w Mandrake instalator pyta się o to gdzie chcesz zainstalować lilo (pod koniec ustawień instalacji domyślne lilo trzeba ręcznie zmienić na GRUBa). Czy w MBR dysku startowego (hda) czy na głównej partycji systemowej (hdb). Na hda1, hda2 i hda3 mam 3 partycje NTFS z Win2000, FAT32 z Win98Se i FAT16 bez systemu. Na hdb1 mam /boot (ReiserFs) i na hdb2 mam / (ReiserFS).
    Dzięki wybraniu w instalatorze Mandrake lokalizacji GRUBa na /boot (hdb1) partycje Windowsowe i ich MBR zostały nienaruszone dzięki czemu nawet gdyby w GRUBie zabrakło wpisów ładujących windowsy można było ręcznie dodać wpisy ładujące bootloader z hda. Jako główny bootloader/bootmanager używam Smart Boot Manager 3.72 zainstalowany na obydwu dyskach.
  • Poziom 24  
    Nawet jak Ci nie wykryje tego nowego Windowsa 8.1 to wpis w grub jest identyczny jak w Win 8. Można dodać go ręcznie