Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowy inteligentny zegarek naręczny DIY

ghost666 29 Wrz 2013 20:16 16971 7
 • Cyfrowy inteligentny zegarek naręczny DIY

  Wstęp

  Najistotniejszą inspiracją do stworzenia tego projektu była próba odpowiedzi na pytanie - ile da się upchnąć w urządzenie wielkości zegarka naręcznego, tak w kwestii sprzętu jak i oprogramowania. Samo urządzenie jest niewiele większe niż zastosowany wyświetlacz. Do projektu wybrano wyświetlacz OLED ze względu na wyjątkowo cienką budowę (jedyne 1,5 mm) i brak konieczności użycia podsietlenia (backlighta) z uwagi na fakt że każdy piksel wyświetlacza wytwarza swoje własne światło. Wstępnie autor chciał zastosować wyświetlacz o przekątnej 0,96", jednakże finalnie zwiększył rozmiar do 1,3".

  Cyfrowy inteligentny zegarek naręczny DIY


  Sprzęt

  Jeśli chodzi o sprzęt zegarek jest oparty o mikrokontroler ATmega328P firmy ATMEL, stabilizator 2,5 V, zegar czasu rzeczywistego DS3231M firmy Maxim, wyświetlacz OLED o przekątnej 1,3" i rozdzielczości 128x64 pikseli. Układ posiada także dwie diody LED (czerwoną i zieloną), buzzer i przełącznik o trzech pozycjach. Projektowany zegarek zasilany jest z akumulatora LiPo o pojemności 150 mAh, który ładowany może być z portu USB komputera osobistego. Os trony mechanicznej układ został oparty o dwie płytki drukowanej, ale jedna z nich służy tylko jako podstawa dla wyżwietlacza OLED. Poniżej znajduje się schemat elektryczny układu zegarka.

  Cyfrowy inteligentny zegarek naręczny DIY


  ATmega328P korzysta z wbudowanego oscylatora o częstotliwoci 8 MHz. Zasilana jest z liniowego stabilizatora napięcia 2,5 V. Pobór prądu wynosi około 1,5 mA podczas pracy i 100 nA w stanie uśpienia. Zegar czasu rzeczywistego DS3231 jest doskonałym układem tego typu. Zawiera on w sobie skompensowany termicznie rezonator wykonany w technologii MEMS, który poszczycić się może dokładnością 5 ppm (błąd maksymalny wynosi 2 minuty 40 sekund na rok). Wszystko to w niewielkiej obudowie o 8 wyprowadzeniach. Jedynie kondensator odsprzęgający i kilka rezystorów podciągających wymagane jest do jego pracy. Układ ten jest podłączony tak że zasilanie podłączone jest do układu nie poprzez pin VCC a Vbat, co redukuje pobór prądu z 100 do 2,5 mikroampera. Niestety jego wadą jest cena - ciężko kupić go w rozsądnej poza USA.

  Układ ładowania baterii oparty jest o MCP73832 firmy Microchip, wraz z kilkoma dodatkowymi elementami, które umożliwiają przełączanie zasilania. Umożliwia to ładowanie baterii w urządzeniu bez używania jej do zasilania zegarka w tym samym czasie. Jak łatwo zauważyć diody LED podłączone są do pinów bez oporników. Wewnętrzny MOSFET znajdujący się w mikrokontrolerze ma opór około 40 Ω, co daje przy zasilaniu 2,5 V prąd około 20 mA. Niestety taka aplikacja oznacza że nie można użyć tutaj niebieskiej diody LED ponieważ spadek napięcia na takiej diodzie wynosi zazwyczaj 3 V lub więcej, a to oznacza konieczność stosowania wyższego napięcia zasilania. Jako że mikrokontroler zasilany jest z napięcia 2,5 V napięcie baterii musi być ograniczone aby móc wykorzystać wewnętrzny przetwornik ADC do pomiaru jej napięcia. Zrealizowano to z wykorzystaniem prostego dzielnika napięcia, jednakże wpięcie go na stałe w układ oznaczałoby stratę 350 µA prądu, płynącego stale przez ten element. Aby wyeliminować tą marnotrawność do układu dodano MOSFET z kanałem P (i szereg elementów pozwalający załączać go napięciem z wyprowadzenia mikrokontrolera) w celu odłączenia dzielnika napięcia od zasilania gdy nie jest on wykorzystywany do pomiarów.

  Jako stabilizator napięcia zasilania wykorzystano XC6206 firmy Torex. Układ ten wybrany został z uwagi na bardzo niski pobór prądu, wynoszący zaledwie 1 µA. Dlaczego regulator liniowy a nie impulsowy? Przetwornice impulsowe charakteryzują się bardzo dobrą efektywnością 80% i więcej, jednakże jest to mierzone zazwyczaj dla dużego obciążenia, na przykład 2 mA. Jednakże efektywność takiego układu spada drastycznie gdy zmniejsza się obciążenie i dochodzi do około 50% przy obciążeniu 0,1 mA. Jako że układy w zegarku pobierają zaledwie około 2..3 µA w stanie uśpienia stabilizator impulsowy charakteryzowałby się niesamowicie niską efektywnością w porównaniu do stabilizatora liniowego. Takowy charakteryzuje się efektywnością około 60% przy zasilaniu 4,2 V i aż do 83% przy zasilaniu 3 V.

  Cyfrowy inteligentny zegarek naręczny DIY Cyfrowy inteligentny zegarek naręczny DIY


  Oprogramowanie

  Zatem mamy do dyspozycji wyświetlacz OLED i 32 KB pamięci programu do naszej dyspozycji. Chyba w takiej konfiguracji jesteśmy w stanie robić więcej niż tylko pokazywać czas i datę?

  Po pierwsze - wszystko jest animowane. Sporo czasu zostało poświęcone optymalizacji kodu renderującego grafikę, który w dużym skrócie ogranicza się do kopiowania bitmap z pamięci flash do bufora ramki w pamięci RAM i wysyłanie bufora z pamięci operacyjnej do wyświetlacza OLED poprzez interfejs SPI. Finalnym rezultatem jest osiągnięcie ponad 100 klatek na sekundę w większości obszarów wyświetlacza przy taktowabiu 8 MHz. Jednakże z uwagi iż większość animacji oparty jest o ramki i nie jest czasowozależna prędkość wyświetlania ograniczona została do 60 klatek na sekundę w celu oszczędzania baterii. Animowane są, między innymi:
  *Animacja CRT podczas wchodzenia i wychodzenia z stanu uśpienia układu (podobnie jak animacja w Androidzie).
  *Tykanie zegara.
  *Menu zawarte w programie posiadają opcje przewijania w prawo i w lewo z animacją. Dodatkowo po kliknięciu na obiekt w menu przejście jest animowane.

  Alarmy - ustawić można do 10 alarmów różnego rodzaju. Liczbę dostępnych alarmów ogranicza pojemność pamięci EEPROM i RAM. Każdy alarm opisany jest czasem wystąpienia i dniem tygodnia kiedy ma wystąpić.

  Gry

  Cyfrowy inteligentny zegarek naręczny DIY Cyfrowy inteligentny zegarek naręczny DIY


  Aplikacje

  Cyfrowy inteligentny zegarek naręczny DIY Cyfrowy inteligentny zegarek naręczny DIY


  Duża ilość opcji ustawień

  * Trzy kanały głośności, osobno dla alarmów, cogodzinnych sygnałów oraz interfejsu użytkownika.
  * Timeout uśpienia.
  * Animacje.
  * Regulacja jasności wyświetlacza.

  Oszczędzanie energii elektrycznej

  W trybie 'aktywnym' mikrokontroler próbuje jak najdłużej znajdować się w trybie uśpienia. Procesor jest wybudzany co milisekundę w celu sprawdzenia czy cokolwiek wymaga odświeżenia, jeśli nie układ powraca do trybu uśpienia, cały proces zajmuje zazwyczaj mniej niż 100 mikrosekund, jeśli wyświetlacz nie wymaga odświeżenia. W tym trybie pracy pobór prądu wynosi od 0,8 mA do 2 mA, zależnie od czasu potrzebnego na odświeżenia/narysowanie ramki wyświetlacza (szybsze rysowanie = więcej czasu w uśpieniu).

  W trybie 'uśpienia' mikrokontroler wyłącza wyświetlacz OLED i wchodzi w tryb głębokiego uśpienia, gdzie może zostać obudzony jedynie przez naciśnięcie przycisku, alarm z układu zegara czasu rzeczywistego lub poprzez podłączenie porty USB do komputera. Pobór prądu w tym stanie to jedynie około 100 nA.

  Zużycie mocy

  W trybie uśpienia całkowity pobór prądu wynosi około 6 µA. W trybie aktywnym wynosi od 2 mA do nawet 70 mA. Typowy pobór prądu wynosi 10 mA podczas pracy układu.

  Czas pracy układu z baterią o pojemności 150 mAh
  Minimalny (stan uśpienia) Typowy(wyświetlanie czasu)Wysoki (latarka)
  6 µA - 2,85 roku 10 mA - 15 godzin 64 mA - 2 godziny, 20 minut


  Jeśli zegarek jest w stanie aktywnym średnio minutę dziennie (z timeoutem usypiania zegarka ustawionym na 5 sekund oznacza to sprawdzenie czasu 12 razy dziennie), a poziom głośności wszystkich kanałów ustawiony jest na minimum bateria wbudowana w zegarek powinna wystarczyć na 30 dni bez ładowania.

  Zużycie prądu przez poszczególne komponenty
  ElementPrąd
  ATmega328P (uśpiona / aktywna) 100 nA / 1,5 mA
  OLED (uśpiony / aktywny) 500 nA / 8,5 mA
  Zegar czasu rzeczywistego DS3231M2,5 µA
  Schottky diode (D1) (upływ prądu) 1uA
  Stabilizator 1uA
  Inne (tranzystory MOSFET, upływ kondensatorów etc) 1 µA
  Suma (uśpienie / aktywny) 6,1 µA / 10 mA

  Źródła:
  http://blog.zakkemble.co.uk/diy-digital-wristwatch/

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9741 postów o ocenie 7912, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  thereminator
  Warunkowo odblokowany
  Autor projektu zapomniał o porządniejszej obudowie, chroniącej konstrukcję przed uszkodzeniami mechanicznymi.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #3
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Fakt, układ nie jest w ogóle odporny na warunki atmosferyczne, a wyświetlacz jest w 100% odsłonięty...
 • #5
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Ten OLED wykorzystany w projekcie kosztuje niecałe 10 dolarów z przesyłką z Chin. Czyli jakieś 30 zł z dostawą wprost do domu. Czy to dużo?
 • #6
  dominon
  Poziom 18  
  ghost666 napisał:
  Ten OLED wykorzystany w projekcie kosztuje niecałe 10 dolarów z przesyłką z Chin. Czyli jakieś 30 zł z dostawą wprost do domu. Czy to dużo?


  Ten OLED w kraju kosztuje jakieś 45-50 PLN a przesyłka z Chin opłaca się tylko przy większej ilości (co nie powinno dziwić). OLED'y wcale nie są drogie jeśli wie się gdzie ich szukać. Drogi jest E-paper lub E-Ink.
 • #7
  Krawacik3
  Poziom 12  
  Ten OLED w kraju kosztuje jakieś 45-50 PLN a przesyłka z Chin opłaca się tylko przy większej ilości (co nie powinno dziwić).
  Są nawet za 36zł kolorowe 1.12''(96x96px) lub dwukolorowe za 35zł 0.96'' 128x64.
  Link[/quote]
 • #8
  Brutus_gsm
  Poziom 25  
  dominon napisał:
  Ten OLED w kraju kosztuje jakieś 45-50 PLN a przesyłka z Chin opłaca się tylko przy większej ilości (co nie powinno dziwić).


  Przesyłka z Chin za pomocą Air Mail jest w 90% za darmo, gdy zamawiamy coś na ebay'u od Chińczyków. Wyświetlacz ten kosztuje ok 10$, a przesyłka jest zawarta w cenie, także to i tak taniej niż u nas 45-50zł plus 12-15zł za przesyłkę...

  ghost666 napisał:
  Ten OLED wykorzystany w projekcie kosztuje niecałe 10 dolarów z przesyłką z Chin