Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA

CzystyZYSK 07 Kwi 2014 10:12 69834 197
  • #121 07 Kwi 2014 10:12
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Witam

No fajne obliczenia ;-)

Powierzchnia 800m2 to jest tak na oko. To powierzchnia nie samych modułów a stołów z przerwami.

Moduły mają wymiary 1,68x0,86m ;-)

Co do kąta to 25 stopni to takie optimum pomiędzy stratami w rocznym uzysku a powierzchnią. Wiadomo im większy kąt tym dalej trzeba odsunąć stoły żeby się nie zacieniały, i większe siły działają przy wietrze. Teraz dużo farm powstaje już nawet na kącie 20 stopni.

Jak ta czasza ma wyglądać bo nie bardzo mogę sobie wyobrazić?

• #122 07 Kwi 2014 10:42
    mirek_zaf
    Poziom 15  

CzystyZYSK napisał:
    Moduły mają wymiary 1,68x0,86m ;-)

No to chyba niewiele się pomyliłem bo wychodzi: 1.4448 m^2, a mi "przypadkiem" wyszło z oszacowania 1.45m^2 :D

Dzięki za info.

• #123 08 Lip 2014 14:16
    seba_x
    Poziom 31  

Mam pytanie do kolegi CzystyZYSK : czy możliwe jest zasilenie zwykłego falownika napięciem stałym ? Myślę o zasileniu z PV maszyny w której jest właśnie falownik Altivar31 o mocy 11kW, czy mógłbyś podesłać mi na pw jakąś propozycję może gotowe rozwiązanie które oferuje twoja firma ?

• #124 08 Lip 2014 15:49
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Witam

No falownik znam, bo robiłem w automatyce 5 lat, jest możliwość łączenia falowników po stronie DC z tego co wiem i można by tam spróbować to wpiąć.

Natomiast będzie problem na pewno z tym, że napięcie nie stabilne i nie wiem jak z przepływami energii - moim zdaniem będzie problem.

Nie ma gotowych rozwiązań tego typu.

Jeżeli falownik pracuje cały dzień, to w ramach oszczędności można posadzić system o podobnej mocy jak silnik na falowniku sieciowym i korzystać z tego co on produkuje.

Ten falownik 11 kW po prostu nie ma być z czego zasilony czy to oszczędności?

Pozdrawiam

• #125 08 Lip 2014 23:44
    seba_x
    Poziom 31  

Z oszczędności, prąd jest, maszyna pracuje od 6 do 18. Ogólnie to jest ich kilka, część ma mniejszą moc.
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, chodzi ci o to zeby zasilić maszynę dedykowanym falownikiem PV ?

• #126 09 Lip 2014 16:59
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Witam

Tak chodzi o to żeby użyć normalnie falownika do przetworzenia prądu DC na 230 V, falownika sieciowego, i korzystać normalnie z tego falownika co Pan ma a czerpac będzie energię wyprodukowaną, w razie braku dobiera z sieci.

Dobrać wielkość systemu tak żeby raczej było mniej niż więcej i już.

• #127 09 Lip 2014 17:51
    seba_x
    Poziom 31  

Ok, to rozumiem, wydaje mi się że maszyna nie potrzebuje aż 11kW, komputer pokazuje że pobór prądu wynosi 17-18A przy napięciu 3f z sieci. To by wychodziło pi razy oko jakieś 7kW ?
    Jaki byłby koszt takiej inwestycji ? proszę o odpowiedź na pw chyba że moderator pozwoli tu pisać.

• #128 14 Lip 2014 21:38
    Wr841nd
    Poziom 12  

Widzę że sprzedajesz swoją farmę...
    Jaki jest powód sprzedarzy ?

• #129 14 Lip 2014 22:27
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Budowa 300-400 kWp i potrzebne środki na wkład własny.

• #130 08 Sie 2014 23:56
    chmielik1990
    Poziom 1  

Witam,

Czy nie obawiasz się nowej ustawy o OZE? Podobno mają zrezygnować z ZC ;/
    A to spory kawałek z tego całego tortu...
    Przeprowadzałeś już analizę dochodów po ewentualnej zmianie ustawy?
    Pewnie do 2 lat wprowadzą ją w życie.

• #131 09 Sie 2014 21:05
    tomleszno
    Poziom 19  

seba_x

Podłączenie falownika pod PV jest jak najbardziej możliwe. Potrzebujesz zestawu z którego uzyskasz coś ponad 560VDC. Napięcie z zestawu podłączasz pod szynę DC falownika (oczywiście przez diodę). Zasilanie falowników od strony sieci zostawiasz bez zmian. Tak zbudowany układ będzie wspomagany energią z solarów. Dobrze żeby falownik był wyposażony w rezystor hamujący (może być nawet grzałka w bojlerze odpowiedniej rezystancji).

• #132 10 Sie 2014 18:37
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

chmielik1990 napisał:
    Witam,

Czy nie obawiasz się nowej ustawy o OZE? Podobno mają zrezygnować z ZC ;/
    A to spory kawałek z tego całego tortu...
    Przeprowadzałeś już analizę dochodów po ewentualnej zmianie ustawy?
    Pewnie do 2 lat wprowadzą ją w życie.

ZC zostaną jeszcze przez jakiś okres do 2021 z tego co pamiętam (co najmniej) poza tym każdy kto podlegał pod ZC będzie miał opcję przejścia na aukcje.

Pozdrawiam

• #133 16 Wrz 2014 00:04
    damaioshin
    Poziom 10  

Witam,

jestem wstępnie zainteresowany montażem takiej elektrowni na własne potrzeby.
    Rozumiem że 40kWp oznacza maksymalną produkcję 40kWh?
    Z racji prowadzonej działalności maksymalne zużycie energii mam właśnie latem, ale gdzieś widziałem wzmiankę o niższej sprawności w czasie upałów. Właśnie wtedy mam najwyższe zużuycie ze względu na chłodzenie chillerami.
    Pobieżne kalkulacje wskazują na zwrot inwestycji w ciągu 5 lat [obecny licznik 40kW nie wyrabia] więc całość energii spożytkuje na swoje potrzeby. Mam rację?

• #134 16 Wrz 2014 08:41
    zibq
    Poziom 27  

damaioshin napisał:
    Rozumiem że 40kWp oznacza maksymalną produkcję 40kWh?

40kWp oznacza maksymalną moc przy znamionowym nasłonecznieniu.

damaioshin napisał:
    [obecny licznik 40kW nie wyrabia]

Co masz na myśli pisząc "licznik 40kW"? Zadbaj o właściwe jednostki, bo tak jak piszesz to nikt się nie domyśli o co Ci chodzi.

Jakiej ilości energii (kWh) dziennie potrzebujesz?

• #135 16 Wrz 2014 17:07
    damaioshin
    Poziom 10  

Moc umowna 28kW, zabezpieczenie 63A jeśli dobrze pamiętam.
    Obecnie wystąpiłem o drugi licznik, bo na pierwszym brakuje już mocy.
    Zużycie w okresie rozliczeniowym ponad 10 000 kWh [2 miesiące]
    .

• #136 18 Wrz 2014 14:33
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Witam

No zużycie tej energii do chłodziarek to chyba najlepsza opcja.
    Aby określić jaka moc jest potrzebna żeby nie oddawać prawie nic do sieci potrzebne byłyby dane:

ile urządzeń i jakie mają pobory mocy (nie tylko szczytowej ale takiej standardowej przy pracy)

Ilość energii pobranej w każdym miesiącu - łatwo to wziąć z rachunku.

Później tylko opracowanie na podstawie chociażby PVSOL albo PVGIS i dobrać moc - nie ma problemu.

Należy pamiętać, że produkcja jest tylko w dzień - a z rachunku jest całodobowy pobór.

w razie czego pisz na email coś postaram się dopasować, warto też wspomnieć jakie jest ułożenie powierzchni dachu (chyba że ma być grunt)

Pozdrawiam

• #137 20 Wrz 2014 12:37
    miro 65
    Poziom 1  

Koszt całej instalacji 40 KW zgodnie z wyżej zamieszczonymi danymi wynosi około 160 000 zł netto. Jakie są ceny netto poszczególnych elementów instalacji ? Ile wynosi w niej koszt modułów, koszt inwertera, okablowania, stelaży do mocowania paneli ?
    Zgodnie z najnowszą propozycją ustawy o OZE wersja 6.3 ( nie została jeszcze uchwalona przez sejm ), instalacje o mocy do 40 KW nie wymagają rejestrowania działalności gospodarczej ani koncesji , czy w tej sytuacji istnieje możliwość odzyskania podatku vat od poniesionych kosztów instalacji ?
    Czy możliwe jest samodzielne wykonanie inwertera przez jakiegoś specjalistę, który to potrafi czy w grę wchodzi tylko zakup jakiegoś urządzenia znanego na rynku z odpowiednimi certyfikatami ?

• #138 22 Wrz 2014 10:18
    damaioshin
    Poziom 10  

Raczej w kraju nikt się nie podejmnie budowy falownika, takich technologii w garażu się nie tworzy. Do pozostałych pytań się dołączam.

• #139 22 Wrz 2014 11:59
    prose
    Poziom 33  

damaioshin napisał:
    Raczej w kraju nikt się nie podejmnie budowy falownika, takich technologii w garażu się nie tworzy
    W naszym kraju też się produkuje inwertery.

• #140 27 Wrz 2014 19:53
    tobbit
    Poziom 19  

Ile kosztowało Cię wykonanie przyłącza 40kW?

• #141 29 Wrz 2014 20:49
    ceramik77
    Poziom 1  

witam chce zamontować na dachu 300m2 moduły 40kw ,ale u mnie chcą za to wszystko 185 tys plus vat powidzcie czy to niezadrogo zużywam co dwa miesiące 11000 kw czy mi się to opłaci biore pod uwagę kredyt i dotacje 30 %

• #142 02 Paź 2014 20:29
    damaioshin
    Poziom 10  

Z tego co się do tej pory zorientowałem, to w moim przypadku gdy prowadzę DG to nie mam szans na dotacje prosumentcką 40%... pozostaje ewentualnie kredyt preferencyjny.

• #143 02 Paź 2014 21:23
    kitolcio
    Poziom 17  

Prowadząc DG nie podłączą Cię do sieci na zasadach prosumenta, niestety zostaje normalna droga czyli koncesja, warunki itp.
    Albo instalację montujesz na swoją żonę. :)

• #144 02 Paź 2014 22:35
    maselko11

Poziom 13  

kitolcio napisał:
    Prowadząc DG nie podłączą Cię do sieci na zasadach prosumenta, niestety zostaje normalna droga czyli koncesja, warunki itp.

Ale wtedy nie wpuścisz w koszty ani jako środek trwały hi hi.

• #145 07 Paź 2014 18:29
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

kitolcio napisał:

No właśnie nie do końca powiedziane. Z tego co wiem to Enea przyłączyła jedną osobę na zgłoszenie gdzie wpisana była firma i NIP itp.

czekam na kopię umowy i jestem ciekaw co tam będzie wpisane i na jakich zasadach.

• #146 08 Paź 2014 21:47
    maselko11

Poziom 13  

CzystyZYSK napisał:
    kitolcio napisał:

No właśnie nie do końca powiedziane. Z tego co wiem to Enea przyłączyła jedną osobę na zgłoszenie gdzie wpisana była firma i NIP itp.

czekam na kopię umowy i jestem ciekaw co tam będzie wpisane i na jakich zasadach.

W nowej wersji ustawy o OZE coś się chyba ma zmienić ze do 40 kW nawet na firmę nie trzeba będzie koncesji ponoć tak słyszałem.

• #147 22 Paź 2014 09:03
    danloop
    Poziom 15  

nie znalazłem informacji, albo nie było. Moje pytanie - dlaczego panele ułożone pionowo? Generalnie w przypadku zacienienia lepiej jest jak leżą żeby nie wyłączać całego modułu jeśli pojawi się zacienienie na dolnej krawędzi np. śnieg.

• #148 22 Paź 2014 09:07
    Lesio_Q
    Poziom 19  

Tak uczą książki. Ale poziome ułożenie ma znaczenie gdy w panelach jest więcej diod bocznikujących, zwykle wtedy daje je się dla pionowych 'kolumn' ogniw.
    Wtedy zacienienie takiego paska obsługuje dioda. Ale w swoich mono widzę tylko konkretną jedną diodę na cały moduł, w puszce z tyłu.

• #149 22 Paź 2014 10:39
    danloop
    Poziom 15  

no tak przy jednej diodzie nie ma to takiego znaczenia. U mnie są 3 więc był sens układać poziomo.

Cała farma bardzo fajnie się prezentuje. A jak zielone certyfikaty nie ma kłopotu z obrotem? czy to po prostu wypłacają na konto ?

• #150 22 Paź 2014 11:47
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Witam.

Moduły w PIONie bo konstrukcja wychodzi taniej. Poza tym tutaj moduł był specyficzny i konstrukcja była projektowania pod zamówienie i robiona własnoręcznie.

Tu są 3 diody bocznikujące więc byłoby ok. Odległości między stołami są przewymiarowane i nie występuje zacienienie. Mamy około 7m między stołami także bez problemu - działka jest z zapasem.

Nawet gdyby dochodziło to zacienienia to zimą bardzo wcześnie rano i bardzo późno - straty może 1% w skali roku albo nawet nie bo produkcja bardzo mała.

Sprzedaż certyfikatów następuje na TGE poprzez brokerów BOŚ, za energię płaci Enea.

Pozdrawiam