Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA

CzystyZYSK 10 Sty 2014 11:08 77229 197
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    160.000 netto, to wraz z towarem, montażem, piach/cement, ogrodzenie, monitoring, kable, stelarze, panele, puszki? tzw pod klucz ?
  • AdexAdex
    prose
    Poziom 33  
    Zwrot inwestycji można przeliczyć mniej więcej po pełnym roku produkcji tak mi się wydaje, dopiero coś można mówić konkretnie.
  • AdexAdex
    seba_x
    Poziom 31  
    Zainwestowałeś własną gotówkę czy korzystałeś z jakiegoś dofinansowania z unii ?
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Witam

160.000 to pod klucz ze wszystkim.

Co do zwrotu to zwrot szacowany na 10 lat - i nie trzeba czekać pełnego roku, aby to oszacować - bo po co?

Są programy, które z danych meteorologicznych wyliczają uzyski - i nie mylą się o więcej jak 5-10% (to są odchyłki jakie mogą być co rok, wiadomo, dlatego średnia jest z 30 lat).

Wszystkie inwestycje na świecie wylicza się z symulacji - kto postawi testową instalację w miejscu i będzie czekał latami na wyniki ?

To nie wiatrówka - słońce nie jest zróżnicowane aż tak lokalnie - wiadomo na mapie nasłonecznienia polski widać różnice, ale są północ - południe i największe różnice PN - PD to 15%.
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Przy założeniu że energia jest zużywana w całości na potrzeby własne, to oszczędność wynika z niepobierania energii z ZE (średnia C11 to 0,6363netto) + zielony certyfikat. Dla małej firmy która założy 5kWp, okres zwrotu to 5 lat, bez żadnych dotacji itp. Natomiast jeśli zużyje 40% na potrzeby własne a 60% odda do ZE okres ten wydłuża się do 7 lat. Cała tajemnica jest w tym że firmy które chciałby założyć PV muszą mieć zużycie energii na stałym poziomie, na tej podstawie wymiaruje się odpowiednią instalacje.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Tutaj brak zużycia - wszystko w sieć, stąd 40 groszy za kWh (liczone juz z certyfikatem), przy 40 MWh rocznie daje ~ 16000 netto.

Nie było dotacji w tym przypadku - wszystko budowane ze środków własnych.
    usmarinecoventry
    Poziom 16  
    Rozliczenie co miesiąc?
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Co dwa, ale przyszło z końcem grudnia rozliczenie - 779 kWh do zafakturowania. ;-)

Pierwsza fakturka idzie hehe ;-)
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Śnieg stopniał... ale produkcja dzisiaj jak z instalki 2 kWp ;-)

Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA
    prose
    Poziom 33  
    Jutro będzie trochę lepiej, u mnie dzisiaj tylko 600 Wh z 3500 Wp.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    UWAGA!

Ciekawostka z dzisiaj - panele produkują pod śniegiem i lodem o grubości 1,5 cm ;-)

Foto poniżej:

Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA

w takim stanie po przyjeździe produkcja 2,5 kW!
    Na żadnym z trzech stołów nie było czystego modułu - wszystkie w tym stanie.

Lód już powoli topniał - przy samym module już woda, ale całość trzymała się dość mocno. Trochę połupałem z ciekawości - zobaczymy czy przez dzień słońca zejdzie reszta. Lód grubości 1-1,5cm na całości modułu.

Śnieg i lód musiały przepuszczać słońce i dochodziło do celek. hehe.

Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA
    zograf24
    Poziom 8  
    Bravo,
    Bardzo ładna farma. Tylko strasznie mało płacą w Polsce za MWh.
    Mieszkam w Bułgarii, tutaj za MWh płacą przy farmie na gruncie około 572 zł na dachu do 30 Kw 880 zł/MWh
    Właśnie przymierzam się do 60-70 KW, no i produkcja z 1Kw jest większa (nasłonecznienie) około 1300 - 1600 z Kw rocznie. Zwrot nakładów 5lat. Polecam zainteresować się inwestycją poza Polską. W BG mogę pomóc.Jeszcze różnica tutaj to 25 lat umowa na odbiór energii, a w Polsce chyba 15 lat. W Niemczech wiem że 20 lat. No i podatki tu mniejsze 10% liniowy.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Dzięki za uznanie.

Nasz falownik padł ofiarą mrozów - IPE (032003983) F0301 Inside room temperature too low ;-) i błąd.

W instrukcji operating temp min -20.

W parametrach niestety w default -15 ehh ;-) nie na nasze warunki ehhe :D
    PPK
    Poziom 27  
    Pytajko ? Czy za odbiór płacą STAŁĄ stawkę. Słyszałem o umowach z ceną w szczycie energetycznym i poza szczytem. Prawda czy fałsz ???
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Przy instalacji prosumenckiej płacą 80% ceny rynkowej za ubiegły rok.
    Daje to jakieś ≈0,16/kWh. Zapewne minus podatek. Na czysto ok. 0,13/kWh.
    Przy instalacji "na firmę" jakieś 0,4-0,45/kWh.
    Maciek051996
    Poziom 27  
    Czy udało się już naprawić falownik ??
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    Płacą stawkę ustawową - ogłoszoną przez Prezesa URE średnią cenę energii na rynku konkurencyjnym z poprzedniego roku. około 200 pln netto za MWh.

A certyfikat kosztuje ile kosztuje na TGE - w tej chwili podskoczył na 230 ;-)
    maselko11

Poziom 13  
    CzystyZYSK napisał:
    Płacą stawkę ustawową - ogłoszoną przez Prezesa URE średnią cenę energii na rynku konkurencyjnym z poprzedniego roku. około 200 pln netto za MWh.

A certyfikat kosztuje ile kosztuje na TGE - w tej chwili podskoczył na 230 ;-)

Czy możesz coś napisać więcej jaka jest procedura jakie papiery i czy dużo tego jest żeby na firmę to zrobić czy więcej jest z tego korzyści czy strat bo mam działalność i może by ją poszerzył o produkcje prądu. :D Myślę tak o rozbudowie tego co mam do 10kWp.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    No największym problemem jest URE - aby uzyskać koncesję.
    Pomimo braku pozwolenia na budowę do 40 kWp czepiają się, że chcą plan zagospodarowania pod produkcję energii - nie ma czegoś takiego, albo warunki zabudowy - tylko po co, skoro WZ robi się do pozwolenia na budowę?

Poza tym jak załatwiać WZ przy instalacji na dach?

Istnieje opcja, że dadzą koncesję jak dostanie się pismo z gminy, że na obecnym planie dopuszcza odnawialne źródło energii w postaci PV.

Możesz wystąpić o promesę koncesji - koszt 98 pln i zobaczyć co uda się ugrać.

Jak dostaniesz promesę - to później po odbiorze instalacji możesz wystąpić o koncesję. Oczywiście musisz mieć przyłącze na firmę - w przypadku domu będzie zmiana taryfy na C11.

Dokumenty później: niezaleganie US, ZUS, niekaralność (przy spółkach każdego z członków zarządu i spółki jako podmiotu), dokumenty finansowe z 3 lat, faktury za towar(mogą prosić ale nie muszą), protokół odbioru instalacji, lokalizacja licznika na schemacie, opis techniczny urządzeń.

Zabawy jest ale jak masz czas i cierpliwość do urzędasów to może wychodzisz ;-)
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    No i dzisiaj padł rekord - 90 kWh ;-)

jutro ma być totalnie bezchmurnie więc liczę, że pęknie setka - ale zobaczymy jak będzie..

prose
    Poziom 33  
    Właśnie dzisiaj obserwowałem super.

Dodano po 2 [minuty]:

U mnie dzisiaj 9 kWh z 3.5 kWp.
    maselko11

Poziom 13  
    No u mnie też na bogato pomijam to że z rana kończyło topić warstwę lodu bo do tej pory słońca było jak na lekarstwo to machnęło 26,72 kWh z 5 kWp. Oby do wiosny to myślę że jak będzie dłuższy dzień to z 40 będzie.
    CzystyZYSK
    Poziom 24  
    No i był wczoraj rekord ;-)

129,5 kWh - brakło ciut do 130 ale i tak gruuubo ponad 100 na które czekałem.
    Fajnie zaczyna się coraz lepsza produkcja a to dopiero luty i kąty jeszcze nie specjalne.

prose
    Poziom 33  
    No wczoraj u mnie też rekord 12,5 kWh z 3,5 kWp .
    Lesio_Q
    Poziom 19  
    prose napisał:
    No wczoraj u mnie też rekord 12.5 kW z 3.5 kWp .
    Joker ! Chyba, że masz PV na Merkurym :D
    Piotr.K
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    U mnie też rekord tegoroczny.
    10kWh z 4,2kW ale w zasadzie 1,2kW mam na prawie płaskim dachu więc produkcja słabiutka. Czyli te 10kW to w zasadzie z 3kW paneli.
    kitolcio
    Poziom 17  
    Lesio_Q napisał:
    prose napisał:
    Piotr.K

Nie wiem co w tym dziwnego, dzień przecież coraz dłuższy a słońce coraz wyżej.
    Ja mam trochę mniejszą instalację (2,8KWp) i bez mała 10KWh zrobione, brakło niecałe 150Wh ;)
    Lesio_Q
    Poziom 19  
    kitolcio napisał:
    Lesio_Q napisał:
    prose napisał:
    Piotr.K

Nie wiem co w tym dziwnego, dzień przecież coraz dłuższy a słońce coraz wyżej.
    Ja mam trochę mniejszą instalację (2,8KWp) i bez mała 10KWh zrobione, brakło niecałe 150Wh ;)

Aaaa, piłem do 400% mocy maksymalnej.
    To znów jednostki miary dają się we znaki ...
    Piotr.K
    kitolcio
    Poziom 17  
    Tak jest właśnie jak nie napisze się prawidłowo jednostek, kol. prose nie napisał KWh, tylko KW a to spora różnica, ale kto by zwracał uwagę na literówkę ;) Wiadomo o co chodzi.:)