Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymienili mi wodomierz - wyszła bomba

29 Wrz 2013 22:14 3972 17
  • Poziom 15  
    Witam. Niedawno do mojego domu przybyła brygada i oświadczyła że czas wymienić wodomierz .Życie mnie nauczyło aby nie dopuszczać do żadnej roboty przy własnym domu nikogo obcego o ile sam dam radę to zrobić . Niestety tu nie miałem wyboru , panowie w ilości trzech poradzili sobie z dwoma śrubunkami i pojechali . Zadowolony że nic nie spieprzyli żyłem w nieświadomości prawie tydzień . Pogoda była taka sobie wiec kolektory słoneczne chodziły słabiutko a w domu cały dzień ktoś przebywał. Nagrzewały trzy zbiorniki o łącznej pojemności 700 l do 40 st . Gdy je montowałem nie wstawiłem żadnego zaworu zwrotnego i bezpieczeństwa uważając że układ nigdy nie osiągnie wyższego ciśnienia niż te w wodociągu . Układ działał bezproblemowo ponad 10 lat i przeżył dwa wodomierze .
    Niestety montaż trzeciego mógł doprowadzić do tragedii . Trafił się słoneczny dzień a w domu nikogo od rana - pobór wody był zerowy . O godz 11 zaszedłem do kotłowni i kątem oka zobaczyłem że wskazówka ciśnieniomierza do 6 bar zamknęła licznik i oparła się o słupek . Co wtedy poczułem - ile jest ponad , jak dawno wyjęto zawleczkę z granatu . Zdąrzę spuścić czy nie . - Udało się ...

Moje pytania do Was

Czy w domowej instalacji wodnej gdzie wiadomo że jest jakiś zbiornik służący do grzania wody można wstawić zawór zwrotny ( okazał się nim nowy wodomierz ) nie sprawdzając czy nie spowoduje on niebezpieczeństwa domowników ?

Czy pracownicy wodociągów nie powinni mnie chociaż poinformować o fakcie zmiany właściwości wodomierza .

Liczę na Waszą pomoc bo muszę coś z tym fantem zrobić .Na razie kapie z kranu na podwórku .
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Mariiusz napisał:
    Gdy je montowałem nie wstawiłem żadnego zaworu zwrotnego i bezpieczeństwa uważając że układ nigdy nie osiągnie wyższego ciśnienia niż te w wodociągu
    I tu tkwi błąd(zwłaszcza zawór bezpieczeństwa),który powinieneś jak najszybciej naprawić,a nie obwiniać pracowników wodociągów.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Mieli prawo. Zabezpieczyli się przed ewentualnym skażeniem wodociągu. Jeśli miałbyś ochotę coś wpompować w drugą stronę. Instalacja od wodomierza powinna być bezpieczna dla użytkowników a Twoja z opisu wynika że taka nie była. To ty odpowiadasz za tę bombę
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Mariiusz napisał:
    Życie mnie nauczyło aby nie dopuszczać do żadnej roboty przy własnym domu nikogo obcego o ile sam dam radę to zrobić . Niestety tu nie miałem wyboru , panowie w ilości trzech poradzili sobie z dwoma śrubunkami i pojechali

Zycie niczego Cię nie nauczyło, ( a niewiele brakowało)bo to Ty zbudowałeś tą bombę nie dając przy zbiornikach grupy bezpieczeństwa ( nie na próżno ma taka nazwę) i nie dając zaworu zwrotnego na zasilaniu z wodociągu, ( który to jest obowiązkowy).
    Nie zaczynaj afery, tylko doprowadź SWOJĄ instalacje do bezpiecznego stanu, bo inaczej zaczną sie pytania : kto ja wykonał, kto sie podpisał przy jej odbiorze itd...
  • Admin grupy AGD
    Mariiusz napisał:

Czy w domowej instalacji wodnej gdzie wiadomo że jest jakiś zbiornik służący do grzania wody można wstawić zawór zwrotny

Ale takowy powinien być od początku, nie ma innej opcji w dobrze wykonanej instalacji.
  • Poziom 15  
    Dzięki za szybkie odpowiedzi . Jednak życie mnie nauczyło - fachowiec w moim domu to problemy .Niestety w tym wypadku nie miałem nic do gadania .
    W obecnym stanie wstawienie zaworu bezpieczeństwa nie załatwia sprawy . Co z nadwyżką wody - pewnie naczynie przeponowe . Jak duże przy 700 l ? Wydatek na który nie ma kasy .
  • Poziom 39  
    Mariiusz napisał:
    Jednak życie mnie nauczyło - fachowiec w moim domu to problemy

Jak widzę nic nie zrozumiałeś z tej "lekcji" To Ty schrzaniłeś, a nie oni...
    Naczynie min. 35L( jeśli grzejesz do 50 st)-50L- jeśłi wyżej. Do CWU na 6 barów + zawór 6 bar podpięte bez żadnych pośrednich zaworów odcinających.

Dodano po 1 [minuty]:

Mariiusz napisał:
    Wydatek na który nie ma kasy .

Jakby Ci wywaliło baniak i zalało kotłownie ( dom) to byś wydał 10x tyle.
  • Poziom 14  
    Zawór bezpieczeństwa być musi i instalacje trzeba robić przepisowo(truizm).
    Od dawna już obowiązuje montowanie zaworu tzw. sanitarnego na wejściu do budynku, jest to zawór zwrotny puszczający wodę do budynku, z powrotem już nie.
    Zabezpiecza to wodociąg przed cofaniem się wody z budynku z instalacji o niewiadomym stanie....
    Wodomierz ma zawór zwrotny pewnie dlatego, żeby nie cofać go sprężonym powietrzem czy czymś takim.
  • Poziom 15  
    Andrzej daj już spokój z tymi lekcjami. Jak można wydać 10 x skoro ich nie ma . Czy dorażnie zawór 5 bar wkręcony na podwórku wystarczy . Ciśnienie wodociągu nie przekracza 4 bar .
  • Poziom 39  
    Mariiusz napisał:
    Czy dorażnie zawór 5 bar wkręcony na podwórku wystarczy

Jak będziesz pisał takie bzdury to temat poleci do kosza, a ja sam wyślę raport.
  • Poziom 15  
    Tobie może bzdury , ja szukam dorażnie taniego rozwiązania dopuki budżet się nie poprawi . Skoro kapiący kran na podwórku w tej chwili załatwia sprawę nawet przy dużym słońcu to dlaczego wstawienie tam zaworu ciśnieniowego nie zadziała ?W domu przeważnie ktoś przebywa i ciśnienie co chwila jest spuszczane .
  • Poziom 39  
    Zawór kosztuje 20-30 zł i zamontuj go tuż przy zbiorniku i niech tam kapie...do kanału - wystarczy podłączyć kawałek węża ogrodowego do odpływu.
  • Poziom 14  
    Cytat:
    Skoro kapiący kran na podwórku w tej chwili załatwia sprawę nawet przy dużym słońcu to dlaczego wstawienie tam zaworu ciśnieniowego nie zadziała ?

Dklaczego ma nie załatwić sprawy?
    Gdzie tak naipsano?
    Zawór bezpieczeństwa montujemy najlepiej NA zbiorniku.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Stać Cie bylo na dom z solarami i trzema zbiornikami a nie stać Cie na naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa? To jest tak jak budować wyścigówkę z hamulcami od Tico bo już kasy nie starczyło.
    Doraźnie to możesz zakryc solary i zamknąć wodę przy wodomierzu.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Piotr77777 napisał:

Stać Cie bylo na dom z solarami i trzema zbiornikami a nie stać Cie na naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa

Wyjąłeś mi to z ust, ale sie wstrzymywałem. Jak sie ma konia , trzeba mieć i na owies...

Ponadto wracając do tytułu: bomby by nie było, tylko doszłoby do rozszczelnienia zbiornika, rurociągu i poważnego wycieku i zalania. Jeśli nie ma źródłą ciepła, które zamieni wodę w parę wodną nie dojdzie do wybuchu, gdyż ciecz nie jest ściśliwa.
  • Poziom 15  
    Piotr77777 napisał:
    Stać Cie bylo na dom z solarami i trzema zbiornikami a nie stać Cie na naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa? To jest tak jak budować wyścigówkę z hamulcami od Tico bo już kasy nie starczyło.
    Doraźnie to możesz zakryc solary i zamknąć wodę przy wodomierzu.

Nie rozumiem tych złośliwości jakich na elektrodzie jest najwięcej . Widocznie tak musi być .
    Dom stoi już 40 lat a solary i osprzęt zrobiłem sam jeszcze jak trochę się kręciło w Polsce - można było parę groszy zarobić . Teraz w moim rejonie jest bardzo ciężko .

Z ciśnieniem poradziłem sobie nie wstawiając naczynia przeponowego . W kotłowni w miejscu gdzie miałem zawór nieużywanego ujęcia zimnej wody dostawiłem zawór bezpieczeństwa 4 bar a z niego wężyk zbrojony 10 -tka do zlewu . Zawór ujęcia jest przykręcony tak aby po otwarciu bezpieczeństwa woda leciała najmniejszym strumieniem .
    Oddzielnie na zasilaniu największego zbiornika wstawiony zawór bez. 6 bar
    .Podstawione naczynie pod wężyk w zlewie pokazało że mało kiedy w ciągu doby ucieka szklanka wody . Czasami tam nic nie kapnie .Przy zużyciu dobowym 600 l to kropla .

Dlaczego 4 bar - w wodociągu stałe ciśnienie utrzymuje się na poziomie 3,5 bar co jest mi na rękę ze względu na mniejsze obciążenie zbiorników .

Koszt 50zł , pracy godzina .

Ps solary czasami zakrywam plandeką latem jak już nie ma co z ciepłą wodą robić .

Pozdrawiam
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Brawo! Zaoszczędzone 200 zł dobrze zainwestuj. Np. Na dobre ubezpieczenie mienia.
  • Poziom 15  
    piracik napisał:
    Brawo! Zaoszczędzone 200 zł dobrze zainwestuj. Np. Na dobre ubezpieczenie mienia.

Nie rozumiem co dla bezpieczeństwa w tym układzie zmieniłoby naczynie przeponowe. Czy zawory bezpieczeństwa to za mało ? Myślę że to kolejna złośliwość .