Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymienili mi wodomierz - wyszła bomba

29 Wrz 2013 22:14 3972 17
 • Poziom 15  
  Witam. Niedawno do mojego domu przybyła brygada i oświadczyła że czas wymienić wodomierz .Życie mnie nauczyło aby nie dopuszczać do żadnej roboty przy własnym domu nikogo obcego o ile sam dam radę to zrobić . Niestety tu nie miałem wyboru , panowie w ilości trzech poradzili sobie z dwoma śrubunkami i pojechali . Zadowolony że nic nie spieprzyli żyłem w nieświadomości prawie tydzień . Pogoda była taka sobie wiec kolektory słoneczne chodziły słabiutko a w domu cały dzień ktoś przebywał. Nagrzewały trzy zbiorniki o łącznej pojemności 700 l do 40 st . Gdy je montowałem nie wstawiłem żadnego zaworu zwrotnego i bezpieczeństwa uważając że układ nigdy nie osiągnie wyższego ciśnienia niż te w wodociągu . Układ działał bezproblemowo ponad 10 lat i przeżył dwa wodomierze .
  Niestety montaż trzeciego mógł doprowadzić do tragedii . Trafił się słoneczny dzień a w domu nikogo od rana - pobór wody był zerowy . O godz 11 zaszedłem do kotłowni i kątem oka zobaczyłem że wskazówka ciśnieniomierza do 6 bar zamknęła licznik i oparła się o słupek . Co wtedy poczułem - ile jest ponad , jak dawno wyjęto zawleczkę z granatu . Zdąrzę spuścić czy nie . - Udało się ...

  Moje pytania do Was

  Czy w domowej instalacji wodnej gdzie wiadomo że jest jakiś zbiornik służący do grzania wody można wstawić zawór zwrotny ( okazał się nim nowy wodomierz ) nie sprawdzając czy nie spowoduje on niebezpieczeństwa domowników ?

  Czy pracownicy wodociągów nie powinni mnie chociaż poinformować o fakcie zmiany właściwości wodomierza .

  Liczę na Waszą pomoc bo muszę coś z tym fantem zrobić .Na razie kapie z kranu na podwórku .
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Mariiusz napisał:
  Gdy je montowałem nie wstawiłem żadnego zaworu zwrotnego i bezpieczeństwa uważając że układ nigdy nie osiągnie wyższego ciśnienia niż te w wodociągu
  I tu tkwi błąd(zwłaszcza zawór bezpieczeństwa),który powinieneś jak najszybciej naprawić,a nie obwiniać pracowników wodociągów.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Mieli prawo. Zabezpieczyli się przed ewentualnym skażeniem wodociągu. Jeśli miałbyś ochotę coś wpompować w drugą stronę. Instalacja od wodomierza powinna być bezpieczna dla użytkowników a Twoja z opisu wynika że taka nie była. To ty odpowiadasz za tę bombę
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Mariiusz napisał:
  Życie mnie nauczyło aby nie dopuszczać do żadnej roboty przy własnym domu nikogo obcego o ile sam dam radę to zrobić . Niestety tu nie miałem wyboru , panowie w ilości trzech poradzili sobie z dwoma śrubunkami i pojechali

  Zycie niczego Cię nie nauczyło, ( a niewiele brakowało)bo to Ty zbudowałeś tą bombę nie dając przy zbiornikach grupy bezpieczeństwa ( nie na próżno ma taka nazwę) i nie dając zaworu zwrotnego na zasilaniu z wodociągu, ( który to jest obowiązkowy).
  Nie zaczynaj afery, tylko doprowadź SWOJĄ instalacje do bezpiecznego stanu, bo inaczej zaczną sie pytania : kto ja wykonał, kto sie podpisał przy jej odbiorze itd...
 • Admin grupy AGD
  Mariiusz napisał:

  Czy w domowej instalacji wodnej gdzie wiadomo że jest jakiś zbiornik służący do grzania wody można wstawić zawór zwrotny


  Ale takowy powinien być od początku, nie ma innej opcji w dobrze wykonanej instalacji.
 • Poziom 15  
  Dzięki za szybkie odpowiedzi . Jednak życie mnie nauczyło - fachowiec w moim domu to problemy .Niestety w tym wypadku nie miałem nic do gadania .
  W obecnym stanie wstawienie zaworu bezpieczeństwa nie załatwia sprawy . Co z nadwyżką wody - pewnie naczynie przeponowe . Jak duże przy 700 l ? Wydatek na który nie ma kasy .
 • Poziom 39  
  Mariiusz napisał:
  Jednak życie mnie nauczyło - fachowiec w moim domu to problemy

  Jak widzę nic nie zrozumiałeś z tej "lekcji" To Ty schrzaniłeś, a nie oni...
  Naczynie min. 35L( jeśli grzejesz do 50 st)-50L- jeśłi wyżej. Do CWU na 6 barów + zawór 6 bar podpięte bez żadnych pośrednich zaworów odcinających.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Mariiusz napisał:
  Wydatek na który nie ma kasy .

  Jakby Ci wywaliło baniak i zalało kotłownie ( dom) to byś wydał 10x tyle.
 • Poziom 14  
  Zawór bezpieczeństwa być musi i instalacje trzeba robić przepisowo(truizm).
  Od dawna już obowiązuje montowanie zaworu tzw. sanitarnego na wejściu do budynku, jest to zawór zwrotny puszczający wodę do budynku, z powrotem już nie.
  Zabezpiecza to wodociąg przed cofaniem się wody z budynku z instalacji o niewiadomym stanie....
  Wodomierz ma zawór zwrotny pewnie dlatego, żeby nie cofać go sprężonym powietrzem czy czymś takim.
 • Poziom 15  
  Andrzej daj już spokój z tymi lekcjami. Jak można wydać 10 x skoro ich nie ma . Czy dorażnie zawór 5 bar wkręcony na podwórku wystarczy . Ciśnienie wodociągu nie przekracza 4 bar .
 • Poziom 39  
  Mariiusz napisał:
  Czy dorażnie zawór 5 bar wkręcony na podwórku wystarczy

  Jak będziesz pisał takie bzdury to temat poleci do kosza, a ja sam wyślę raport.
 • Poziom 15  
  Tobie może bzdury , ja szukam dorażnie taniego rozwiązania dopuki budżet się nie poprawi . Skoro kapiący kran na podwórku w tej chwili załatwia sprawę nawet przy dużym słońcu to dlaczego wstawienie tam zaworu ciśnieniowego nie zadziała ?W domu przeważnie ktoś przebywa i ciśnienie co chwila jest spuszczane .
 • Poziom 39  
  Zawór kosztuje 20-30 zł i zamontuj go tuż przy zbiorniku i niech tam kapie...do kanału - wystarczy podłączyć kawałek węża ogrodowego do odpływu.
 • Poziom 14  
  Cytat:
  Skoro kapiący kran na podwórku w tej chwili załatwia sprawę nawet przy dużym słońcu to dlaczego wstawienie tam zaworu ciśnieniowego nie zadziała ?

  Dklaczego ma nie załatwić sprawy?
  Gdzie tak naipsano?
  Zawór bezpieczeństwa montujemy najlepiej NA zbiorniku.
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  Stać Cie bylo na dom z solarami i trzema zbiornikami a nie stać Cie na naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa? To jest tak jak budować wyścigówkę z hamulcami od Tico bo już kasy nie starczyło.
  Doraźnie to możesz zakryc solary i zamknąć wodę przy wodomierzu.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Piotr77777 napisał:

  Stać Cie bylo na dom z solarami i trzema zbiornikami a nie stać Cie na naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa

  Wyjąłeś mi to z ust, ale sie wstrzymywałem. Jak sie ma konia , trzeba mieć i na owies...

  Ponadto wracając do tytułu: bomby by nie było, tylko doszłoby do rozszczelnienia zbiornika, rurociągu i poważnego wycieku i zalania. Jeśli nie ma źródłą ciepła, które zamieni wodę w parę wodną nie dojdzie do wybuchu, gdyż ciecz nie jest ściśliwa.
 • Poziom 15  
  Piotr77777 napisał:
  Stać Cie bylo na dom z solarami i trzema zbiornikami a nie stać Cie na naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa? To jest tak jak budować wyścigówkę z hamulcami od Tico bo już kasy nie starczyło.
  Doraźnie to możesz zakryc solary i zamknąć wodę przy wodomierzu.


  Nie rozumiem tych złośliwości jakich na elektrodzie jest najwięcej . Widocznie tak musi być .
  Dom stoi już 40 lat a solary i osprzęt zrobiłem sam jeszcze jak trochę się kręciło w Polsce - można było parę groszy zarobić . Teraz w moim rejonie jest bardzo ciężko .

  Z ciśnieniem poradziłem sobie nie wstawiając naczynia przeponowego . W kotłowni w miejscu gdzie miałem zawór nieużywanego ujęcia zimnej wody dostawiłem zawór bezpieczeństwa 4 bar a z niego wężyk zbrojony 10 -tka do zlewu . Zawór ujęcia jest przykręcony tak aby po otwarciu bezpieczeństwa woda leciała najmniejszym strumieniem .
  Oddzielnie na zasilaniu największego zbiornika wstawiony zawór bez. 6 bar
  .Podstawione naczynie pod wężyk w zlewie pokazało że mało kiedy w ciągu doby ucieka szklanka wody . Czasami tam nic nie kapnie .Przy zużyciu dobowym 600 l to kropla .

  Dlaczego 4 bar - w wodociągu stałe ciśnienie utrzymuje się na poziomie 3,5 bar co jest mi na rękę ze względu na mniejsze obciążenie zbiorników .

  Koszt 50zł , pracy godzina .

  Ps solary czasami zakrywam plandeką latem jak już nie ma co z ciepłą wodą robić .

  Pozdrawiam
 • Moderator - Systemy Grzewcze
  Brawo! Zaoszczędzone 200 zł dobrze zainwestuj. Np. Na dobre ubezpieczenie mienia.
 • Poziom 15  
  piracik napisał:
  Brawo! Zaoszczędzone 200 zł dobrze zainwestuj. Np. Na dobre ubezpieczenie mienia.


  Nie rozumiem co dla bezpieczeństwa w tym układzie zmieniłoby naczynie przeponowe. Czy zawory bezpieczeństwa to za mało ? Myślę że to kolejna złośliwość .