Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układy do sterowania silnikami krokowymi w efektach

GUUFI15 15 Mar 2005 22:09 3477 17
  • #1 15 Mar 2005 22:09
    GUUFI15
    Poziom 11  

Cześć
    potrzebuję schematów układów i wygladu płytek do sterowania silnikami krokowymi stosowanych w skanerach i flowerach własnej roboty tak aby sterowały one tymi silnikami tak że co jakiś czas zmieni kierunek i czy mozna sterowac tez ręcznie tymi silnikami tak ze ja bym wybierał w którym momencie ma sie obrucić silnik, właczyc i wyłączyć prosze o pomoc w tym dziale chociasz niejest zwiazane z tematem tego działu ale jest tu dużo o skanerach ale niewiele jest o ich sterowaniu.

0 17
  • #3 18 Lut 2006 13:13
    hub7777
    Poziom 14  

A czy mozna bez prowizji te pliki ?

0
  • #4 18 Mar 2006 08:43
    bar0sh
    Poziom 10  

Posiada ktos wzor plytki do schematu "scheme.jpg" ?

0
  • #6 21 Mar 2006 10:34
    kobi
    Poziom 22  

Sory ale czy wy wogule umiecie czytac
    Przeciesz kolega prosil o układy do sterowania silnikami krokowymi a wy podzucacie wszystko co macie pod reka Zaden układ ktory sie tu znajduje nie nadaje sie do sterowania krokowcem

0
  • #7 21 Mar 2006 16:33
    Dyski1
    Poziom 16  

Możesz zastosować SAA1027 jak w linku http://www.laserundlicht.de/Schalter/index.htm , lub na piechotę Cmosy i stopnie mocy na tranzystorach - najtańsze rozwiązanie, reszta to np L297 i L298 ale to już wychodzi dość drogo i wydajność prądowa powyżej 2A.
    Nie pamiętam juz w którym numerze EP ale w jednym był cały projekt takiego sterowania na Cmosach o wydajności prądowej 0,5A, obroty lewo, prawo, start, stop, możliwe było też ustawienie prędkości obrotów silnika, no i na płytkach było tez miejsce pod przekaźnik, musisz uzbroić się w cierpliwość i szukać, każdy sterownik kroków można użyć do skanerów homemade, chodzi głównie o koszty.

0
  • #9 25 Mar 2006 12:40
    djkorwin
    Poziom 14  

Ja tez dolanczam sie do prozby jakiegos schematu do silnika krokowego raczej :) Ale by uklad dzialal pod muzyke, czyli na mikrofon oczywiscie. Wystarczy jak bedzie sie obracal raz w prawo raz w lewo...Pozdrawiam

0
  • #10 25 Mar 2006 17:39
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

raz w prawo raz w lewo, a o ile kroków jeśli można zapytać?. jeden wystarczy?.
    Taki układ można zrobić na silniku DC. Dokładniej wykożystujac wzmaczniacz operacyjny, przerzutnik CD4013 i jakiś mostek H... "Raczej"

0
  • #11 25 Mar 2006 19:09
    djkorwin
    Poziom 14  

Okolo 8-smu by efekt byl w miare dynamiczny. Jesli kojazycie flowera MF-1 od eurolite to takie cos w zupelnosci by wystarczylo. I dobrez jak by mozna bylo go przelonczyc na tryb ciagly w jedna strone ale w bardzo wolny sposob. :)

Dodano po 37 [minuty]:

Dorwalem fotki z Flowera MF-1. Ale z doswiadczenia wiem ze ten silnik trzeba by zmienic, bo byl mało ruchliwy. Może ktoś zdoła zrobic schemat?:)

0
  • #12 25 Mar 2006 21:56
    kobi
    Poziom 22  

Stosujac silniki DC nie unikniemy zabawy z przekładniami by np lustro wolniej sie kreciło przy krokowcach mechaniki wcale nie ma, regulujemy tylko impulsy
    Jak bede miał czas to przerobie troche schemat z link"u który zamiesciłem

0
  • #13 25 Mar 2006 22:01
    bolek

8 kroków... jeden kroksilnika to przeważnie 1.8 stopnia. tak że chyba nie za bardzo się orientujesz. Układ taki muisła by np zrobic 10 kroków z każdym odebranym impulsem, w tedy ośka obróci sie o 18 stopni

0
  • #14 25 Mar 2006 22:33
    kobi
    Poziom 22  

bolek ty mnie troche zle zrozumiałes Chciałem powiedziec ze chcac miec wolniejsze obroty na silniku krokowym zmiejszamy jedynie impulsy zegara wedulug których sa generowane impulsy bezposrednio sterujace silnikiem

0
  • #15 25 Mar 2006 22:40
    bolek

pisałem do djkorwin, co do silników to można też kupić takie z przekładnią. proponuje allegro, sam kiedyś kupiłem za grosze

0
  • #16 25 Mar 2006 23:07
    djkorwin
    Poziom 14  

Bolek racja nie znam sie , dlatego tez zwarcam sie do was z prozba byscie cos wymyslili :D

0
  • #17 26 Mar 2006 13:21
    kobi
    Poziom 22  

Witam
    zamieszczam z deka przerobione schematy do sterowania silnika krokowego Mniej wiecej to bedzie cos takiego narazie tylko w teorii bo jeszcze tego nie robiłem
    Ja to zrobiłem tak aby przy braku muzyki silnik obracał sie bardzo wolno
    to jeszcze bedzie połaczone z przesłona na zarówce
    Na chłopski rozum cały afekt ma działac na tej zasadzie:
    Jak jest bass włacza sie osłona na zarówce (efekt strobo) i silnik ma duze obroty
    Jak nie ma basu ciagłe swiecenie i wolne obroty silnika

0
  • #18 26 Mar 2006 16:00
    djkorwin
    Poziom 14  

Efekt strobo jest mi zupelnie zbedny... Zalezy mi na prazy z muzyka i na wolnym obrocie :) Najlepiej na jakims pilociku ...

0