Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prąd w garażu, porównanie kosztów podłączenia

gerfild86 30 Sep 2013 20:42 7998 12
    gerfild86
    Level 10  
    Witam, chciał bym wam przedstawić pokrótce swój problem.
    Buduje garaż i zastanawiam się nad prądem w nim. Problem jest taki ze trzeba od licznika pociągnąć ok 100-150 metrów kabla + zatrudnienie koparki + koszt założenia. Jednak ktoś podrzucił mi pomysł (nie głupi) założenia ogniwa fotowoltaicznego do ładowania akumulatora którym będę mógł oświetlić wnętrze garażu. Do cięższych prac zakupił bym agregat z siłą.

Koszty jednego i drugiego są mniej więcej podobne.
    Tauron proponuje 1kW za 170zl z wat + kabel najtańszy ok 4-5zl za metr + 100zł za godzinę kopania koparki.
    natomiast solar 200 zł z modułem ładowania, akumulatory mam a agregat nowy ok 1300.

Proszę o poradę co wybrać. Dodam jeszcze że nie jestem mechanikiem ale przy aucie lubię sobie pogrzebać jak jest ciepło.
    fighter
    Level 21  
    Też miałem sąsiada który miała taki problem i wybrał opcje z agregatem itd. W efekcie czego zajechał 3 agregaty a potem i tak założył prąd z sieci hehe.
    User removed account
    User removed account  
    reaven22
    Level 29  
    Solar i agregat dobry tylko na pustyni lub w buszu z dala od cywilizacji. Jak masz dostęp do sieci to nie ma tańszego i wydajniejszego źródła energii.

Bateria słoneczna a w szczególności akumulator wymaga okresowej wymiany, a dobry kabel ziemny wytrzyma x-dziesiąt lat.
    lukaz
    Level 13  
    Za 1300zł to kupisz jedynie jakiegoś marnego chińczyka który długo nie pochodzi no i spali przez ileś tam lat sporo paliwa .
    Przy agregacie bardzo fajnie się pracuje ale w nausznikach no i sąsiedzi i domownicy będą brzękiem i smrodem zadowoleni ?
    Jak 3 fazy i spawarka to tylko kabel i nic cię nie ogranicza.
    Panel jak najbardziej do oświetlenia .
    Weź pod uwagę jeszcze przetwornicę 12V/230V lub 24V/230V tylko na tyle mocną by uruchomiła ci najmocniejsze obciążenie jakie posiadasz ale spawarki już nie pociągnie.
    Poza tym jaka koparka 150m szpadlem w wolnym czasie czysta przyjemność – siłownia za darmo no i kasa za koparkę w kieszeni .
    Ja tam w tamtym i trochę w tym roku 160m na głębokość 40-50cm i 50m na 1,3-1,6m szpadelkiem rekreacyjnie a koparka by mi jeszcze cały piach z ziemią przemieszała a tak mogę sobie coś posadzić i urośnie.
    gerfild86
    Level 10  
    Rekreacyjnie to można kopać w ziemi i Piachu a tam jest kamień glina a może się jeszcze trafić jakaś płyta chodnikowa. Garaże są postawione ok 500 metrów od zabudowań. A jeszcze piszesz ze agregat za 1300 to prawie to samo co w Castorama taki za 2500 np Stanleya
    lukaz
    Level 13  
    gerfild86 wrote:
    Rekreacyjnie to można kopać w ziemi i Piachu a tam jest kamień glina a może się jeszcze trafić jakaś płyta chodnikowa. Garaże są postawione ok 500 metrów od zabudowań. A jeszcze piszesz ze agregat za 1300 to prawie to samo co w Castorama taki za 2500 np Stanleya

Przeczytaj swój pierwszy wpis i porównaj bo to się kupy nie trzyma .
    150m a teraz 500 m było 1300zł teraz 2500zł ...
    Nie wiem o co kaman a może to do kogoś innego …
    To jest jakieś osiedle ?
    gerfild86
    Level 10  
    Pisałeś
    Quote:
    Za 1300zł to kupisz jedynie jakiegoś marnego chińczyka który długo nie pochodzi no i spali przez ileś tam lat sporo paliwa .
    Przy agregacie bardzo fajnie się pracuje ale w nausznikach no i sąsiedzi i domownicy będą brzękiem i smrodem zadowoleni ?

Garaż jest postawiony ok 500 metrów od zabudowań a ok 100-150m od skrzynki którą wykona elektrownia. Pisałem że agregat kupiony za 1300 jest prawie taki sam jak ten kupiony za 2500. Chodzi mi tu o to ze jeden i drugi będzie chiński. Zresztą agregat będzie mi potrzebny tylko doraźnie na jakąś grubszą robotę, głównie chodzi o światło w garażu
    lukaz
    Level 13  
    Mogę polecić do oświetlenia latarkę nagłowną , wszędzie zajrzysz i super wygoda moja to petzl tika xp – bardzo udany model .
    Z agregatów tyle , że jednofazowy mam i polecam Fogo FH3001 na silniku honda GX200 i prądnicy maccalte bez AVR zapłaciłem1313zł .
    Jak coś co mocno przeciąża to tylko bez AVR , na tym agregacie odpalałem kątówkę 2,6KW , sprężarkę 1,5 KW no i spawarkę inwertorową , tu już agregat stawał prawie bokiem ale słupki do ogrodzenia pospawałem.

Pomyliłem się z cena agregatu o 1000zł czyli kosztował 2313zł Fogo FH3001 – nic dziwnego , że tyle kosztuje bo to dobry sprzęt .
    siwusek
    Level 14  
    A co pan przewiduje robić w tym garażu.
    Czy będą drobne naprawki odbywać sie w nim?
    User removed account
    User removed account  
    lukiiiii
    Level 28  
    Uprzedzając kolejne pytania: czy ktoś wie z doświadczenia ile da się wycianąc zimą z panela powiedzmy 100W ?

Co z akumulatorem w mrozy?
    lukaz
    Level 13  
    Lukiiiii uda ci się uzyskać w wyjątkowo słoneczne dni ze 100W max 0,5 – 0,6KWh przy nachyleniu paneli pod kątem 65 stopni , skierowane na południe.
    W pochmurne dni poniżej 0,1 KWh.
    Akumulator w zimie to 30 - 70% mniej pojemności .