Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

s7-1200 Sterowanie silownikiem elektrycznym

30 Wrz 2013 21:08 2166 7
  • Poziom 39  
    Mam silownik elektryczny, do ktorego jest driver posiadający dwa wejścia czułe na PTO. Jedno na wysuń, drugie na schowaj. Siemens ma troche inną politykę i używa jednego wyjścia na ruch, drugiego na kierunek.

Czy da się w miare prosty sposób obsłużyć mój siłownik za pomocą tego sterownika?
    Jak się za to zabrać / gdzie spodziewać się problemów?
  • SterControlSterControl
  • Poziom 24  
    Kombinując widzę na razie dwa rozwiązania:
    1. Jedno PTO w PLC i przełączanie za pomocą sygnału DIR aktywnego wejścia aktuatora.
    W skrócie do DIR podłączasz np. przekaźnik z jednym stykiem przełączanym.
    Do COM podłączasz wyjście PTO sterownika, a do styków NO i NC odpowiednie wejścia aktuatora.
    2. Dwa PTO w PLC. Masz oddzielne sygnały impulsowe, ale w sofcie musisz kontrolować który PTO będzie pracował w danym momencie (w zależności od kierunku).

Wadą rozwiązania nr 1 jest przekaźnik - musisz czekać chwilę przed ruszeniem (wysłaniem impulsów PTO) w przypadku gdy była zmiana kierunku (czas na przełączenie/ustabilizowanie się styków).
  • SterControlSterControl
  • Poziom 39  
    Czy/jak można dobrać się do samego bloku PTO i zadać wysłanie np. 100 impulsów?

w mojej aplikacji miałbym poruszać siłownikiem tak aby zbliżyć się nim do zadanej odległości od przeszkody. Odległość będzie odczytywana za pomocą wejścia analogowego i czujnika odległości.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Google Twoim przyjacielem są - pierwszy Link.
    Poza tym są manuale oraz help w TIA portal.
  • Poziom 39  
    Fajnie to wszystko wygląda, gorzej jak się nigdy człowiek nie zajmował serwami.

Nie wiem czy dobrze kombinuje:
    Potrzebowałbym czujnik którym określe pozycję zerową siłownika (chociaż podejrzewam że ruch do tyłu "poza" możliwości mechaniczne siłownika nic mu nie zrobi).

Myśle że w moim przypadku możnaby użyć rozwiązania z dwoma zadeklarowanymi osiami - jedna dla jazdy w przód, druga w tył. Do tego potrzebowałbym dwa razy wywołać instrukcję MC_POWER.

Aby poruszać się do przodu wywoływałbym instukcję MC_MoveJog dla jednej, osi, a do tyłu dla drugiej. W czasie wykonywania programu mogę odczytywać wartość z czujnika analogowego i na tej podstawie wywoływać odpowiednie instrukcje MC_MoveJog.

Pytania
    - czy w czasie załączenia instrukcji MC_MoveJog można zmienić prędkość zadaną (parametr Velocity) tak aby zostało to uwglęgnione w danym ruchu?
    - czy można użyć w kilku miejscach programu instrukcji MC_MoveJog (oczywiście wywoływanych w różnym czasie)?

więcej pytań:

siłownik działa przy użyciu poleceń MC_MoveJog, ale niestety za szybko. Wartość wejściowa prędkości to minimum 10.0 (bez jednostki), jeśli ustawie mniej, pojawia się błąd i siłownik wcale się nie porusza. Co zrobić żeby dało się ustawić mniej?
  • Poziom 19  
    Po pierwsze sprawdź ile impulsów siłownik potrzebuje na pełne wysunięcie się, następnie na tej podstawie skonfiguruj parametry utworzonej przez Ciebie osi (Obiekty technologiczne -> nawa twojej osi -> konfiguracja -> parametry rozszerzone).
    W wspomnianej zakładce można również ustawić minimalną prędkość osi jaką sterownik uzna za ruch z prędkością "0".

Dalej, piszesz, że potrzebujesz dwa wyjścia impulsowe jedno dla ruchu do przodu drugie do tyłu. Ja bym to wykonał w następujący sposób:
    1. Używasz tylko jednej osi (jak to ująłeś jednej funkcji MC_Power)
    2. W/w oś pracuje w interfejsie krok/kierunek
    3. Sygnał wyjściowy kierunek podpinasz pod cewkę przekaźnika
    4. Sygnał wyjściowy krok podpinasz pod styk COM przekaźnika
    5. Styk przekaźnika NC podpinasz pod wejście impulsowe siłownika (ruch do przodu)
    6. Styk przekaźnika NO podpinasz pod wejście impulsowe siłownika (ruch do tyłu)

W przypadku korzystania z MC_Jog można w czasie wykonywania ruchu zmieniać jego prędkość.

Pozdrawiam,
  • Poziom 9  
    Jakim napięciem jest zasilany siłownik?