Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PG-3 lub starszy - Pro¶ba o identyfikację junkersa starego typu

sgt_hicks 30 Kwi 2014 10:17 16845 54
 • #31
  Zbigniew Rusek
  Poziom 35  
  Zaciera się zwykle ta iglica w zespole wodnym (gazowego lepiej w ogóle nie ruszać, chyba, ze się jest serwisantem). Na tym zdjęciu jedno mi się nie podoba, mianowicie piecyk jest podł±czony do rury gazowej na tzw. długi gwint. Długie gwinty lubi± być nieszczelne, zwłaszcza gdy poł±czenie było wykonane przed kilkudziesięciu laty i nie było wówczas specjalnych past do gwintów (Unipak, Multipak, GB-1 itp.) - dawano albo towot (dobry jest do wody), albo (co gorzej) minię. Bez dobrej pasty nie uszczelni się długiego gwintu. Dlatego też wskazana byłaby jego zamiana na odpowiedni ¶rubunek.
 • #32
  Passat GT
  Poziom 17  
  Zgadza się - najczę¶ciej łapie iglicę w zespole wodnym, szczególnie gdy zespół wodny jest nieszczelny na oringu który iglicę uszczelnia, wtedy iglica się pokrywa kamieniem kotłowym i przyciera, co może doprowadzić do katastrofy. Ale w zespole gazowym także potrafi się przytrzeć iglica, na szczę¶cie naprawa tej usterki nie wymaga rozbierania zespołu gazowego, gdyż iglicę najzwyczajniej w ¶wiecie wysuwa się w dół, czy¶ci, smaruje i wciska z powrotem w zespół gazowy. Gorzej je¶li iglica z jakiego¶ powodu jest uszkodzona (skrzywiona), wtedy najlepiej jest j± wymienić na prost±,
 • #33
  Zbigniew Rusek
  Poziom 35  
  Jak się przyjrzałem temu filmikowi to zastanawiam się, czy tego Sanara nie trzeba wyregulować. Chodzi o wydatek gazu na palnik główny (moc piecyka). Widać, że jak dĽwignia gazu na palnik jest ustawiona niewiele więcej niż w połowie szczeliny, a już przy tym ustawieniu płomień jest naprawdę duży. Najlepiej byłoby zrobić tak: uruchomić piecyk, ustawić dĽwignię w położeniu maksymalnego płomienia, obserwować zużycie gazu na gazomierzu (w danej chwili nie może i¶ć żadne inne urz±dzenie gazowe, np. kuchenka). Je¶li przepływ gazu jest zgodny z danymi technicznymi (zob. w instrukcji), to nie trzeba regulacji, je¶li się różni o więcej niż 10% w górę (czy o5% w dół) - regulacja jest konieczna. Nie mam danych technicznych Sanara, ale w takich piecykach moc jest taka sama, jak w PG-3 czy PG-4, czyli ok. 48 l. gazu na minutę dla gazu ziemnego wysokometanowego (warto¶ć opałowa ok. 8500 Kcal/m3). Je¶li zużycie gazu w ci±gu minuty mie¶ci się w granicach 45-50 l. (gaz ziemny wysokometanowy), to jest dobrze.
 • #34
  purson
  Poziom 1  
  Witam,
  po remoncie został mi piec, wiem tylko, że jest to junkers ale nie mam pojęcia co to za model, na pewno jest bardzo stary, piec był sprawny do samego końca swojego użytkowania, Pan fachowiec, który remontował łazienkę mówił, aby nie wyrzucać tego pieca bo może być co¶ warty, i tutaj pytanie do szanownych forumowiczów czy miał rację? Je¶li tak to gdzie mógłbym go sprzedać, czy co¶ z nim zrobić, i za ewentualnie jaka cena wchodzi w grę za takie piece. Wklejam zdjęcia tabliczek które znajduj± się na nim.
  Pozdrawiam! PG-3 lub starszy - Pro¶ba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Pro¶ba o identyfikację junkersa starego typu
 • #36
  sgt_hicks
  Poziom 10  
  Widzę, że robiony na eksport do ZSRR, na tabliczce pisze Junkers NA-325, identyczny widziałem w Muzeum Gazownictwa, my¶lę, że może być sporo warty :) sam może bym kupił, choć kiepsko u mnie z gotówk± :(

  PG-3 lub starszy - Pro¶ba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Pro¶ba o identyfikację junkersa starego typu


  A tak na marginesie - od kiedy produkowano mał± termę kuchenn± PG-10?
 • Pomocny post
  #37
  Zbigniew Rusek
  Poziom 35  
  Z prawej strony ta mała okr±gła terma (w kształcie kolumny) to jugosłowiańska (producent był w Zagrzebiu) Ikom. Nic dobrego. Te termy się psuj±, nie ma do nich żadnych czę¶ci (już jakie¶ 40 lat temu były duże problemy z ich napraw±, gdyż nawet nie było membran - niektórzy rzemie¶lnicy próbowali dorabiać membrany z dętek, np. motocyklowych). Złe spalanie gazu, spaliny, zatrucia. Tego grata dobrze znam. Obok tej Ikom jest stary Junkers, dalej co¶ ze zdemontowan± obudow± (duże - napewno nie mniejsze niż PG-4) dalej dobrze nam znany piec PG-4. A propos, to u mnie kiedy¶ była taka terma Ikom (tak± zamontowała Spółdzielnia, gdy budowano blok - oddano w 1963 r. - mnie jeszcze nie było na ¶wiecie) i to był wła¶ciwie grat (stale się psuł, brak membran i innych czę¶ci, dymił). Nawet miałem instrukcję, ale wyrzuciłem (gdybym nie wyrzucił, mógłbym przynajmniej schemat dać na tym Forum). Ten Ikom jest chyba "małpowaniem" termy Junkers (były takie okr±głe małe Junkersy) a jako¶ci± mu daleko do Junkersa.
 • #38
  sgt_hicks
  Poziom 10  
  A od kiedy produkowano PG-10?
 • #39
  Passat GT
  Poziom 17  
  Wydaje mi się, że równolegle z PG-4, w zasadzie to jest taki kuchenny odpowiednik PG-4.
  A ten piecyk kto¶ zna ?

  http://images43.fotosik.pl/870/085471d513fd508cmed.jpg (zdjęcie zapożyczone z innego tematu z forum elektrody). Raczej nie jest to G8,7 bo ten miał już baterię zamontowan± pod spodem a nie w obudowie :roll:
 • #40
  Zbigniew Rusek
  Poziom 35  
  PG-10 nie miał "odpowiednika" łazienkowego. Był póĽniejszy niż PG-4, ale rzeczywi¶cie na jedn± dĽwignię, tyle, że sylwetka była tak kanciasta, jak PG-11 (na pokrętło, odpowiednik - mała wersja - łazienkowego PG-6). Ja gdzie¶ widziałem (u kogo¶) piecyk na jedn± dĽwignię, ale nie PG-4, lecz "kanciasty" o kształcie obudowy jak PG-6 (kaptur wewn±trz piecyka). Może to był zagraniczny (jaka¶ Mora)?
 • #42
  Zbigniew Rusek
  Poziom 35  
  Passat GT napisał:
  Zbigniew Rusek, czyżby piecyk z zał±czonego przeze mnie zdjęcia to był PG-11 ? Pomniejszony PG-6 z kapturem to był G8,7 tyle że on miał baterię na zewn±trz pod spodem, natomiast ten który zapodałem w linku w poprzednim po¶cie ma baterię wbudowan± w obudowę.
  Ten piecyk na zdjęciu to jest PG-11, przy czym były w wersji z bateri± wewn±trz obudowy (jak ten), jak i "wieloczerpalne" (bez baterii, podł±czane do instalacji ciepłej wody) - PG-11 i PG-11A, ale mi się myli, który z nich jest który. G8,7 jest następc± PG-11 i jest nowszym niż PG-6 (następc± PG-6 jest G17,4, o mniejszej mocy niż PG-6). Ten G-8,7 nie ma nigdy baterii wewn±trz piecyka, lecz albo pod piecykiem (stanowi ona czę¶ć tej termy), albo jest w wersji "wieloczerpalnej" - do instalacji ciepłej wody. Piecyki te mog± być w wersji z kominkiem kapturem), jak i bez, z tzw. kierownic± spalin (tylko w większych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach, z otwieranym oknem, ale lepiej, by zawsze był kominek).
 • #46
  mbemowski
  Poziom 9  
  Witajcie koledzy.
  Zawiadamiam o ¶mierci mojego Sanara...
  Oczywi¶cie problemem stała się membrana - mieszek. Gdy moja, czerwona działaj±ca już do¶ć długo dała za wygran± wymieniłem j± na jeszcze na starsz±, czarn±. Tak± kupiłem bo innej już nigdzie nie znalazłem. Podziałała 2 tygodnie i kaput. Byłem zmuszony zdemontować i założyłem jakie¶ współczesne gówno, które elementy ma wykonane z blaszki grubo¶ci bibuły papierosowej. Ciekawe czy podziała chociaż 5-6 lat...
 • #47
  sgt_hicks
  Poziom 10  
  Zatrzymaj piec na pami±tkę, i tak był bardzo dzielny :) a może za jaki¶ czas uda się skołować / dorobić taki element ?

  Dobrze, że zd±żyłem sfilmować :)
 • #48
  mbemowski
  Poziom 9  
  sgt_hicks napisał:
  Zatrzymaj piec na pami±tkę, i tak był bardzo dzielny :) a może za jaki¶ czas uda się skołować / dorobić taki element ?

  Dobrze, że zd±żyłem sfilmować :)


  Tez się cieszę, że sfilmowałe¶ i zmie¶ciłe¶ w necie. Dzięki temu, piecyk poniek±d uzyskał nie¶miertelno¶ć. Dziękuję Ci za to i pozdrawiam.

  ps.
  No wiedziałem, że jestem sentymentalny, ale żeby aż tak?
 • #50
  Brivido

  Poziom 31  
  To teraz ja zostawię dla potomnych co można jeszcze znaleĽć w starych mieszkaniach ;)
  Użytkowany do tej pory piecyk PGm-3 rocznik 1964(a tu jeszcze lepszy https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3227389.html) :)
  Niestety, podzieli kres braci i po generalnym remoncie mieszkania będzie nowy, a tego odratuję osobi¶cie ;)

  Dodam parę zdjęć i filmik, bo widzę, że jest to nie lada gratka :D

  PG-3 lub starszy - Pro¶ba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Pro¶ba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Pro¶ba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Pro¶ba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Pro¶ba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Pro¶ba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Pro¶ba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Pro¶ba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Pro¶ba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Pro¶ba o identyfikację junkersa starego typu

 • #51
  sgt_hicks
  Poziom 10  
  Piękna maszyna! Dobrze, że go uratujesz, coraz mniej takich zabytków, bo zwykle kończ± na złomie z racji nagrzewnicy i palników :(

  Niestety film nie działa, jest różowy ekran z pasami :( Możesz wrzucić na Youtube?
 • #52
  Zbigniew Rusek
  Poziom 35  
  Co¶ tu się nie zgadza. Albo zamieniona tabliczka znamionowa, albo wymieniony zespół gazowy, ponieważ PG-3 miał 3 dĽwignie (oddzielna do zapalania ¶wieczki, oddzielna do palnika głównego). PG-4 miał jedn±. Na tych zdjęciach nie widać drugiej dĽwigni, więc chyba tam jest zespół gazowy z PG-4.
 • #53
  Brivido

  Poziom 31  
  U mnie film działa. Co do modelu sam się zastanawiałem, bo wszędzie co¶ czytam o dwóch dĽwigniach, a sam na piecykach się nie znam :)