Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PG-3 lub starszy - Prośba o identyfikację junkersa starego typu

sgt_hicks 30 Kwi 2014 10:17 15813 54
 • #31 30 Kwi 2014 10:17
  Zbigniew Rusek
  Poziom 34  

  Zaciera się zwykle ta iglica w zespole wodnym (gazowego lepiej w ogóle nie ruszać, chyba, ze się jest serwisantem). Na tym zdjęciu jedno mi się nie podoba, mianowicie piecyk jest podłączony do rury gazowej na tzw. długi gwint. Długie gwinty lubią być nieszczelne, zwłaszcza gdy połączenie było wykonane przed kilkudziesięciu laty i nie było wówczas specjalnych past do gwintów (Unipak, Multipak, GB-1 itp.) - dawano albo towot (dobry jest do wody), albo (co gorzej) minię. Bez dobrej pasty nie uszczelni się długiego gwintu. Dlatego też wskazana byłaby jego zamiana na odpowiedni śrubunek.

 • #32 30 Kwi 2014 16:47
  Passat GT
  Poziom 17  

  Zgadza się - najczęściej łapie iglicę w zespole wodnym, szczególnie gdy zespół wodny jest nieszczelny na oringu który iglicę uszczelnia, wtedy iglica się pokrywa kamieniem kotłowym i przyciera, co może doprowadzić do katastrofy. Ale w zespole gazowym także potrafi się przytrzeć iglica, na szczęście naprawa tej usterki nie wymaga rozbierania zespołu gazowego, gdyż iglicę najzwyczajniej w świecie wysuwa się w dół, czyści, smaruje i wciska z powrotem w zespół gazowy. Gorzej jeśli iglica z jakiegoś powodu jest uszkodzona (skrzywiona), wtedy najlepiej jest ją wymienić na prostą,

 • #33 30 Kwi 2014 20:39
  Zbigniew Rusek
  Poziom 34  

  Jak się przyjrzałem temu filmikowi to zastanawiam się, czy tego Sanara nie trzeba wyregulować. Chodzi o wydatek gazu na palnik główny (moc piecyka). Widać, że jak dźwignia gazu na palnik jest ustawiona niewiele więcej niż w połowie szczeliny, a już przy tym ustawieniu płomień jest naprawdę duży. Najlepiej byłoby zrobić tak: uruchomić piecyk, ustawić dźwignię w położeniu maksymalnego płomienia, obserwować zużycie gazu na gazomierzu (w danej chwili nie może iść żadne inne urządzenie gazowe, np. kuchenka). Jeśli przepływ gazu jest zgodny z danymi technicznymi (zob. w instrukcji), to nie trzeba regulacji, jeśli się różni o więcej niż 10% w górę (czy o5% w dół) - regulacja jest konieczna. Nie mam danych technicznych Sanara, ale w takich piecykach moc jest taka sama, jak w PG-3 czy PG-4, czyli ok. 48 l. gazu na minutę dla gazu ziemnego wysokometanowego (wartość opałowa ok. 8500 Kcal/m3). Jeśli zużycie gazu w ciągu minuty mieści się w granicach 45-50 l. (gaz ziemny wysokometanowy), to jest dobrze.

 • #34 11 Sie 2014 12:11
  purson
  Poziom 1  

  Witam,
  po remoncie został mi piec, wiem tylko, że jest to junkers ale nie mam pojęcia co to za model, na pewno jest bardzo stary, piec był sprawny do samego końca swojego użytkowania, Pan fachowiec, który remontował łazienkę mówił, aby nie wyrzucać tego pieca bo może być coś warty, i tutaj pytanie do szanownych forumowiczów czy miał rację? Jeśli tak to gdzie mógłbym go sprzedać, czy coś z nim zrobić, i za ewentualnie jaka cena wchodzi w grę za takie piece. Wklejam zdjęcia tabliczek które znajdują się na nim.
  Pozdrawiam! PG-3 lub starszy - Prośba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Prośba o identyfikację junkersa starego typu

 • #36 23 Sie 2014 21:46
  sgt_hicks
  Poziom 9  

  Widzę, że robiony na eksport do ZSRR, na tabliczce pisze Junkers NA-325, identyczny widziałem w Muzeum Gazownictwa, myślę, że może być sporo warty :) sam może bym kupił, choć kiepsko u mnie z gotówką :(

  PG-3 lub starszy - Prośba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Prośba o identyfikację junkersa starego typu


  A tak na marginesie - od kiedy produkowano małą termę kuchenną PG-10?

 • Pomocny post
  #37 24 Sie 2014 09:56
  Zbigniew Rusek
  Poziom 34  

  Z prawej strony ta mała okrągła terma (w kształcie kolumny) to jugosłowiańska (producent był w Zagrzebiu) Ikom. Nic dobrego. Te termy się psują, nie ma do nich żadnych części (już jakieś 40 lat temu były duże problemy z ich naprawą, gdyż nawet nie było membran - niektórzy rzemieślnicy próbowali dorabiać membrany z dętek, np. motocyklowych). Złe spalanie gazu, spaliny, zatrucia. Tego grata dobrze znam. Obok tej Ikom jest stary Junkers, dalej coś ze zdemontowaną obudową (duże - napewno nie mniejsze niż PG-4) dalej dobrze nam znany piec PG-4. A propos, to u mnie kiedyś była taka terma Ikom (taką zamontowała Spółdzielnia, gdy budowano blok - oddano w 1963 r. - mnie jeszcze nie było na świecie) i to był właściwie grat (stale się psuł, brak membran i innych części, dymił). Nawet miałem instrukcję, ale wyrzuciłem (gdybym nie wyrzucił, mógłbym przynajmniej schemat dać na tym Forum). Ten Ikom jest chyba "małpowaniem" termy Junkers (były takie okrągłe małe Junkersy) a jakością mu daleko do Junkersa.

 • #38 24 Sie 2014 10:05
  sgt_hicks
  Poziom 9  

  A od kiedy produkowano PG-10?

 • #39 24 Sie 2014 12:24
  Passat GT
  Poziom 17  

  Wydaje mi się, że równolegle z PG-4, w zasadzie to jest taki kuchenny odpowiednik PG-4.
  A ten piecyk ktoś zna ?

  http://images43.fotosik.pl/870/085471d513fd508cmed.jpg (zdjęcie zapożyczone z innego tematu z forum elektrody). Raczej nie jest to G8,7 bo ten miał już baterię zamontowaną pod spodem a nie w obudowie :roll:

 • #40 24 Sie 2014 14:13
  Zbigniew Rusek
  Poziom 34  

  PG-10 nie miał "odpowiednika" łazienkowego. Był późniejszy niż PG-4, ale rzeczywiście na jedną dźwignię, tyle, że sylwetka była tak kanciasta, jak PG-11 (na pokrętło, odpowiednik - mała wersja - łazienkowego PG-6). Ja gdzieś widziałem (u kogoś) piecyk na jedną dźwignię, ale nie PG-4, lecz "kanciasty" o kształcie obudowy jak PG-6 (kaptur wewnątrz piecyka). Może to był zagraniczny (jakaś Mora)?

 • #41 24 Sie 2014 14:23
  Passat GT
  Poziom 17  

  Zbigniew Rusek, czyżby piecyk z załączonego przeze mnie zdjęcia to był PG-11 ? Pomniejszony PG-6 z kapturem to był G8,7 tyle że on miał baterię na zewnątrz pod spodem, natomiast ten który zapodałem w linku w poprzednim poście ma baterię wbudowaną w obudowę.

 • #42 24 Sie 2014 17:48
  Zbigniew Rusek
  Poziom 34  

  Passat GT napisał:
  Zbigniew Rusek, czyżby piecyk z załączonego przeze mnie zdjęcia to był PG-11 ? Pomniejszony PG-6 z kapturem to był G8,7 tyle że on miał baterię na zewnątrz pod spodem, natomiast ten który zapodałem w linku w poprzednim poście ma baterię wbudowaną w obudowę.
  Ten piecyk na zdjęciu to jest PG-11, przy czym były w wersji z baterią wewnątrz obudowy (jak ten), jak i "wieloczerpalne" (bez baterii, podłączane do instalacji ciepłej wody) - PG-11 i PG-11A, ale mi się myli, który z nich jest który. G8,7 jest następcą PG-11 i jest nowszym niż PG-6 (następcą PG-6 jest G17,4, o mniejszej mocy niż PG-6). Ten G-8,7 nie ma nigdy baterii wewnątrz piecyka, lecz albo pod piecykiem (stanowi ona część tej termy), albo jest w wersji "wieloczerpalnej" - do instalacji ciepłej wody. Piecyki te mogą być w wersji z kominkiem kapturem), jak i bez, z tzw. kierownicą spalin (tylko w większych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach, z otwieranym oknem, ale lepiej, by zawsze był kominek).

 • #45 24 Sie 2014 20:21
  Passat GT
  Poziom 17  

  Z tego co widziałem to taka kierownica spalin to nic innego niż kratka na górze piecyka zamontowana zamiast kaptura. Spaliny wydostają się na pomieszczenie w którym znajduje się piecyk, dokładnie tak jak w przypadku np kuchenki gazowej.

 • #46 08 Kwi 2015 15:49
  mbemowski
  Poziom 9  

  Witajcie koledzy.
  Zawiadamiam o śmierci mojego Sanara...
  Oczywiście problemem stała się membrana - mieszek. Gdy moja, czerwona działająca już dość długo dała za wygraną wymieniłem ją na jeszcze na starszą, czarną. Taką kupiłem bo innej już nigdzie nie znalazłem. Podziałała 2 tygodnie i kaput. Byłem zmuszony zdemontować i założyłem jakieś współczesne gówno, które elementy ma wykonane z blaszki grubości bibuły papierosowej. Ciekawe czy podziała chociaż 5-6 lat...

 • #47 08 Kwi 2015 15:55
  sgt_hicks
  Poziom 9  

  Zatrzymaj piec na pamiątkę, i tak był bardzo dzielny :) a może za jakiś czas uda się skołować / dorobić taki element ?

  Dobrze, że zdążyłem sfilmować :)

 • #48 08 Kwi 2015 16:08
  mbemowski
  Poziom 9  

  sgt_hicks napisał:
  Zatrzymaj piec na pamiątkę, i tak był bardzo dzielny :) a może za jakiś czas uda się skołować / dorobić taki element ?

  Dobrze, że zdążyłem sfilmować :)


  Tez się cieszę, że sfilmowałeś i zmieściłeś w necie. Dzięki temu, piecyk poniekąd uzyskał nieśmiertelność. Dziękuję Ci za to i pozdrawiam.

  ps.
  No wiedziałem, że jestem sentymentalny, ale żeby aż tak?

 • #50 22 Mar 2017 00:42
  Brivido

  Poziom 29  

  To teraz ja zostawię dla potomnych co można jeszcze znaleźć w starych mieszkaniach ;)
  Użytkowany do tej pory piecyk PGm-3 rocznik 1964(a tu jeszcze lepszy https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3227389.html) :)
  Niestety, podzieli kres braci i po generalnym remoncie mieszkania będzie nowy, a tego odratuję osobiście ;)

  Dodam parę zdjęć i filmik, bo widzę, że jest to nie lada gratka :D

  PG-3 lub starszy - Prośba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Prośba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Prośba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Prośba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Prośba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Prośba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Prośba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Prośba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Prośba o identyfikację junkersa starego typu PG-3 lub starszy - Prośba o identyfikację junkersa starego typu

 • #51 22 Mar 2017 07:59
  sgt_hicks
  Poziom 9  

  Piękna maszyna! Dobrze, że go uratujesz, coraz mniej takich zabytków, bo zwykle kończą na złomie z racji nagrzewnicy i palników :(

  Niestety film nie działa, jest różowy ekran z pasami :( Możesz wrzucić na Youtube?

 • #52 22 Mar 2017 10:39
  Zbigniew Rusek
  Poziom 34  

  Coś tu się nie zgadza. Albo zamieniona tabliczka znamionowa, albo wymieniony zespół gazowy, ponieważ PG-3 miał 3 dźwignie (oddzielna do zapalania świeczki, oddzielna do palnika głównego). PG-4 miał jedną. Na tych zdjęciach nie widać drugiej dźwigni, więc chyba tam jest zespół gazowy z PG-4.

 • #53 22 Mar 2017 22:45
  Brivido

  Poziom 29  

  U mnie film działa. Co do modelu sam się zastanawiałem, bo wszędzie coś czytam o dwóch dźwigniach, a sam na piecykach się nie znam :)

 • #54 02 Kwi 2017 17:03
  Passat GT
  Poziom 17  

  U mnie filmik odtwarza się prawidłowo :) Fajny piecyk, dobrze, że go uratowałeś :) Ciekawe co się stało z tym, którego podlinkowałeś kilka postów wyżej. Mam nadzieję, że nie trafił na złom - w końcu to też zabytek :)