Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna - uzbrojenie rozdzielnic/tablic.

ekmir 18 Paź 2013 22:33 9303 35
  • #31 18 Paź 2013 22:33
    ekmir
    Poziom 24  

serwisor napisał:

Skoro mówimy Ci o tym już wielokrotnie, to nie ma się nad czym zastanawiać, FR, jeśli już się upierasz na 4 polowym, to wiesz że 3+N.

Zastosuję FR303

serwisor napisał:
    Pytanie co to za RCD na wysokości N3? Do czego tyle obwodów 10A?

Są to obwody: oświetlenie łazienki, oświetlenie zewnętrzne, zasilanie sterowników/silników rolet i zasilanie - okna dachowe wraz z roletami

serwisor napisał:
    I dlaczego nie 20A/0,03mA?
    Mnie uczono, że RCD ma być nie następny w typoszeregu, a z drugiej linii, że tak to nazwę.

Sugerowałem się wartościami z projektu elektrycznego dokumentacji budowlanej

• #32 21 Paź 2013 13:14
    ekmir
    Poziom 24  

Dokonałem sugerowanych zmian.
    Poprawiona rozdzielnia/tablica elektryczna na poddaszu użytkowym:

Mam nadzieję, że ta wersja jest akceptowalna.

* jeśli jednak występują w niej jeszcze jakieś błędy to bardzo proszę o uwagii

• #33 21 Paź 2013 15:48
    serwisor
    Poziom 29  

Jeśli już uparłeś się na rozłączanie toru N, no to trudno ...
    Na wyjściu ze schematu brakuje określenia przekrojów i rodzaju zastosowanych przewodów,
    przy N7 brak oznaczeń na S-kach, RCD przy N4 zmienił bym na 20A albo i 25A, ale ta 16 też nie powinna w niczym przeszkadzać, choć pytanie jak bardzo obciążysz te 4 obwody po 10A każdy ...

Więcej grzechów po szybkim spojrzeniu na problem nie znalazłem, może ktoś coś jeszcze dopisze.

• #34 22 Paź 2013 08:01
    krzysztofh
    Poziom 29  

Ten temat jest nieco złożony i powinien być rozpatrywany zawsze dla każdego przypadku z osobna.
    Wiadomo, co już zostało napisane wyżej, kiedy dopuszcza się rozłączanie przewodu N i w jaki sposób tj. przy wyłączaniu i załączaniu (kolejność). Jest mowa także o pomieszczeniach zagrożonych wybuchem. Akapitów PN nie będę cytował, bo wiadomo o co chodzi.
    W tej konkretnej sytuacji, biorąc pod uwagę, że to jest rozdzielnica piętrowa a nie główna, w ogóle bym zrezygnował z tego rozłącznika. Przecież każdy obwód jest zabezpieczony wyłącznikiem różnicowo-prądowym.
    Warto w tym momencie zadać sobie pytanie co robi RCD? Przecież on rozłącza przewody fazowe i przewód neutralny. Schemat takiego RCD przypomina schemat rozłącznika 3+N. Działanie jest dokładnie takie same, tyle że przyczyną działania RCD jest co innego niż i ręczne rozłączenie obwodów za pomocą rozłącznika 3 + N. Chociaż RCD też można bezpiecznie wyzwolić ręcznie.
    Moim zdaniem rozłączenie obwodu (ów) poprzez wyzwolenie RCD, po to aby powiedzmy „wymienić żarówkę” lub odłączyć żyrandol na czas malowania, w zupełności wystarczy, w szczególności że jak widać zastosowano ich wiele i nie będzie specjalnie problemu z odłączeniem zbyt wielu odbiorów na raz. Ponadto, co pewien czas zaleca się wręcz wyzwalanie RCD (żółtym klawiszem), dla zachowania gwarantowanych czasów wyłączenia w określonych warunkach.
    W rozdzielnicy głównej natomiast można a nawet powinno się zastosować rozłączanie całej instalacji.
    Teraz wyobraźmy sobie że rozdzielnica jest w garażu, który jest w bryle domu, gdzie stoi samochód, kosiarka do trawy, agregat prądotwórczy na wypadek awaryjnych przerw w dostawach energii elektrycznej oraz kanister z benzyna głównie do kosiarki.
    Czy takie pomieszczenie można uznać za pomieszczenie zagrożone wybuchem?
    Opisuję tu dokładnie swoją sytuację w domu.
    Aby uciąć niepotrzebną dyskusję o zastosowaniu agregatu do awaryjnego zasilania domu, dodam, że jestem elektrykiem i mam pojęcie jak do tej sprawy w sposób bezpieczny podejść.

Absolutnie proszę nie wyciągać wniosków, w stylu – „A to może i ja kupię sobie agregat i też będę się zabezpieczał”. To poważna sprawa i oprócz konsekwencji zagrożenia zdrowia czy życia grożą też konsekwencje karne ze strony ZE.

Jak widać należy do każdego tematu podchodzić z osobna. Ja całą instalację domu odcinam 3 + N, punkt rozdziału PEN na PE i N mam uziemiony, jak też uziemiona jest główna szyna wyrównawcza i połączona w złączu kablowym z PENem bednarką. Z racji tego że mam ochronę odgromową, WLZ mam 5x16mm2.
    Kolega w tym wątku chyba nic nie napisał o zabezpieczeniach przed i zalicznikowych i gdzie jest złącze kablowe (tu na okoliczność zastosowania zabezpieczeń przeciwprzepięciowych klasy B).

• #35 22 Paź 2013 14:23
    ekmir
    Poziom 24  

krzysztofh napisał:
    Kolega w tym wątku chyba nic nie napisał o zabezpieczeniach przed i zalicznikowych i gdzie jest złącze kablowe (tu na okoliczność zastosowania zabezpieczeń przeciwprzepięciowych klasy B).

W złączu kablowo - pomiarowym znajdujacym się w granicy działki znajduje się rozłącznik ETI 160 A, licznik i zabezpieczenie C25.

Moc przyłączeniowa: 16 kW

Dodano po 3 [godziny] 57 [minuty]:

Przedstwaiam wersję, w której zostały poprawione zauważone błędy i braki:

Proszę o opinię.

• #36 22 Paź 2013 18:29
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Moja cierpliwość się wyczerpała. Było już tyle podpowiedzi, że przeciętny elektryk dawno już wykonałby tę instalację. Skoro Ciebie trzeba prowadzić za rączkę, to lepiej zleć to komuś kto ma pojęcie o temacie, bo tu nie przedszkole.

Temat zamykam, a prawdę mówiąc od początku leżał na krawędzi kosza z pkt. 3.1.17 regulaminu.

Dodano po 3 [godziny] 22 [minuty]:

Ulegając wnioskowi Autora, temat wyjątkowo odblokowuję. Jednocześnie chciałem uzasadnić przyczyny jego zablokowania.

1. Wiele razy pisano na forum, że projektowanie zaczyna się od poznania technicznych warunków zasilania, oraz zapoznania się z projektem budowlanym. Istotne są również projekty innych instalacji technicznych, oraz plany i zamierzenia inwestora. Tutaj nie mamy niczego, w związku z tym każda wypowiedź może być obarczona błędem. I może być sprzeczna z opinią wykonawcy, który miejscowe uwarunkowania zna.
    2. Forum jest miejscem wymiany doświadczeń dla elektryków, a nie miejscem edukacji dla inwestorów, którzy chcą później elektryków - wykonawców pouczać. Dlatego chętnie będziemy dyskutować z duetem inwestor - wykonawca, a nie z samym inwestorem. Z powodów jak wyżej.
    3. Jeśli zwyczajne nakierowania nie odnoszą skutku, to proszę o zapoznanie się z pkt 3.1.17 regulaminu. Obniżanie poziomu forum przez dopytywanie się o rzeczy podstawowe, wręcz szkolne, jest podstawą do zamknięcie i usunięcia tematu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME