Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik czasowy - Podłączenie wyłącznika czasowego na przewodzie dwużyłowym

01 Paź 2013 09:14 6318 10
  • Poziom 9  
    Witam

Mam w łazience zainstalowane oświetlenie przy lustrze by moje kobiety mogły się "podrasować" w dobrym świetle (PONAD 300W), po tych wszystkich kuracjach halogeny nadal świecą bo kobitki zapominają o wyłączeniu. Czasem tak się świeca nawet kilka dni, gdy wyjedziemy.

Chciałbym zainstalować wyłącznik czasowy, który po określonym czasie sam bez żadnej wcześniejszej ingerencji człowieka wyłączy oświetlenie.

Oświetlenie lustra jest na starej instalacji dwużyłowej i w dodatku pod płytkami.
    Czy jest jakiś sposób by móc zainstalować taki wyłącznik (poproszę o jego symbol) i jakich zmian (kupno odpowiedniego załącznika/włącznika) muszę dokonać by to wszystko działało. Oczywiście na instalacji, która już funkcjonuje.
    Z góry dziękuję za sugestię.
  • Specjalista elektryk
    blendi napisał:
    Chciałbym zainstalować wyłącznik czasowy

To raczej zły pomysł, po co tam montować czujnik ograniczający oświetlenie. Czas pobytu przy lustrze może trwać zarówno jedną minutę jak i jedną godzinę.
    Bardziej odpowiedni będzie czujnik ruchu lub nawet lepiej czujnik obecności. Te dopiero dają wymierne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.
  • Poziom 9  
    Też o tym myślałem, bo to najprostsze rozwiązanie.
    problem w tym, że za każdym razem by się włączało, gdy ktoś wchodzi. A nie zawsze jest taka potrzeba.
    Ustawienie timera na 10-15 min rozwiązuje problem z ciągłym zapalaniem oświetlenia.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Czujka obecności ma to do siebie, że ma duże gabaryty.
    Wyłącznik mógłbym zmieścić pod lustrem lub ewentualne w puszce.

Czy może ktoś widział taką wmontowaną we włącznik, lub zamiast niego?
    Nie chcę montować dodatkowego urządzenia bo lustro mam tak zabudowane, że podłączenie wiązałoby się z puszczeniem kabla po glazurze.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    blendi napisał:

Chciałbym zainstalować wyłącznik czasowy, który po określonym czasie sam bez żadnej wcześniejszej ingerencji człowieka wyłączy oświetlenie.

Witam
    Do tego celu najlepiej użyć automatu schodowego który funkcjonuje dokładnie w taki sposób, jaki jest ci potrzebny. Jest to urządzenie, które można zmieścić w puszce pod wyłącznikiem (takiej głębszej), albo w puszce gdzie się rozgałęziają przewody do wyłącznika. Czas jaki można ustawić to zwykle maksymalnie 10 - 15 minut, w zależności od producenta, a maksymalna moc około 350W. Działa to tak, że naciskając wyłącznik (chwilowy) automat zapala światło na ustawiony czas a potem gasi. Wtedy naciskając przycisk znów można zapalić światło. W czasie, gdy światło już jest zapalone nie można go zgasić.
    Obejrzyj sobie może te linki: Link1, Link2 (na dole strony).
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Z automatem schodowym dobry pomysł,tylko w przypadku autora tematu,umieszczenie urządzenia w puszce pod wyłącznikiem odpada bo są tylko dwie żyły,czyli nie ma zasilania L i N.Automat schodowy zamontować w puszce rozgałężnej,ale żeby się tam zmiescił razem z przewodami potrzeba wymienić istniejącą puszkę Φ80 na Φ60 pogłębianą,ewentualnie jeżeli puszka jest poza łazienką to podstawić drugą koło istniejącej na ten automat.
  • Poziom 9  
    Automat schodowy z mogę schować za lustrem. mam tam taką wnękę, więc pomysł dobry.
    Tylko czy da się go podłączyć na 2 przewodach zasilających źródło światła? I w którym miejscu (na obrazku pola 1,2,3).

Dodano po 32 [sekundy]:

Wyłącznik czasowy - Podłączenie wyłącznika czasowego na przewodzie dwużyłowym
  • Poziom 15  
    Da się, jak doprowadzisz w to miejsce przewód 3-zyłowy z puszki rozgałężnej w której połączone jest to oświetlenie.No a na elektryce to za bardzo się nie znasz jak nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi.Automat musi mieć zasilanie 230V plus zasterować oświetleniem czyli 3 żyły muszą być.
  • Poziom 9  
    No właśnie. Nie mam rozległej wiedzy na ten temat i dlatego pytam o przewód dwużyłowy, bo położenie 3 jest niewykonalne, gdyby było problemów bym nie miał.

Rozumiem, że już temat został wyczerpany i nie jest możliwe stworzenie rozwiązania dla mojej konfiguracji?