Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukiwany duplexer UKF-FM+2m/70cm

01 Paź 2013 09:35 3270 6
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 25  
    Oczywiście, to jest możliwe. Jeśli nie ma w handlu odpowiedniego urządzenia, a cena powyższego nie jest wysoka, to spróbowałbym następujących działań:
    - Próba praktyczna. Być może w tym pudełku jest dla toru 144 MHz jedynie filtr górnoprzepustowy, nie wprowadzający dużego tłumienia dla pasma 70 cm. Opis na obudowie nie musi odzwierciedlać stanu faktycznego. Dodatkowo można przepytać sprzedawców. Jeśli tak nie jest:
    - Przeróbka rękoma radiotechnika.
    Należy pamiętać, że tego rodzaju urządzenia mogą wprowadzać zauważalne tłumienie we wszystkich pasmach. Jakie, tego sprzedawca nie specyfikuje, niestety... Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

W tytule tematu jest słowo "duplekser" a powinieneś napisać jednak "diplekser" czy nawet "zwrotnica".
    Zobacz, że od słowa duplekser czy diplekser to jak du=tłumienie w paśmie a di=to jakby odwrotnie czyli uwypuklenie danej częstotliwości.

3po3 napisał:
    Planuję podłączenie radia samochodowego UKF, Dł, Śr i TRX 2m/70cm 50W do jednej anteny 2m/70cm.

Podstawowym "parametrem" dipleksera/zwrotnicy jest tłumienie po za pasmem przepustowym oraz samo tłumienie w paśmie. :!:

Cytat:
    Czy jest to możliwe?

Oczywiście, że tak - podobnie jak napisał mój przedmówca Szybki Elektron.

Cytat:
    Nie mogę jednak doszukać się schematu ani gotowego produktu.

Coś chyba słabo szukasz.

Cytat:

Jak "uruchomisz" link z boku strony, który proponuje dipleksery, to po zastanowieniu się zobaczysz, że jest to możliwe.

Zależy to głównie od Twojej wiedzy albo od Twojej zasobności finansowej. :!:

Wiedza i sprzęt pomiarowy - to masz dowolny system przedziałów pasm na dowolnym wyjściu/wrotach urządzenia zaprojektowanego przez Ciebie.
    Kaska to wyjście z podanego linku i umiejętności podłączenia :
    konfiguracja z : http://www.inradio.pl/index.php/aktualnosci/251-dupleksery-i-tripleksery-zestawienie
    zakup i lekka zmiana ustawień w dolnym-przepustowym filtrze :
    Poszukiwany duplexer UKF-FM+2m/70cm

Mogę tylko Życzyć Powodzenia ale i również podpowiedzieć - ile jest w tym zadowolenia jak się umiejętnie podłączy czy samemu wykona - taki "zespół" filtrów. :spoko:

Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Popatrz tutaj: http://comet-ant.pl/?duplexery,27

Regulamin pkt 3.1.11.
    Regulamin pkt 3.1.17.

Link ten - nie jest wyjaśnieniem/podpowiedzią dla systemu [trzech] wrot wyjścia jak w temacie.
    [SP5ANJ]
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Być może w tym pudełku jest dla toru 144 MHz jedynie filtr górnoprzepustowy, nie wprowadzający dużego tłumienia dla pasma 70 cm. Opis na obudowie nie musi odzwierciedlać stanu faktycznego. Dodatkowo można przepytać sprzedawców. Jeśli tak nie jest: - Przeróbka rękoma radiotechnika.
    Należy pamiętać, że tego rodzaju urządzenia mogą wprowadzać zauważalne tłumienie we wszystkich pasmach. Jakie, tego sprzedawca nie specyfikuje, niestety...
    Wprowadza tłumienie i jest tam filtr - na 70 cm nie nadaje się. Tak więc czy duplexer, czy diplexer, czy spliter wciąż poszukiwany.
  • Poziom 20  
    Witam,
    nie wcinając się w polemikę na temat stosowania nazewnictwa ja podrzucę do tematu swoje rozwiązanie jakie zastosowałem u siebie,
    a może to będzie satysfakcjonujące rozwiązanie dla 3po3;
    używam w samochodzie FT8800 i zwykłego radia,
    w miejsce oryginalnej anteny samochodowej zamontowałem antenę duobanderową,
    do Rx i Trx podłączyłem z wykorzystaniem "vox-a w.cz.", mniej więcej wykonanego na wzór wg linku: http://www.elektronika24.pl/Radio,48,Vox-wcz.html

Problemy z jakimi się spotkałem przy uruchamianiu:

Dobór przekaźnika:
    - początkowo zastosowałem R15/12V niestety trochę kłopotów przy próbach z 50W
    - padło z kolei na zwykły przekaźnik tutaj miałem całkowitą porażkę
    - ostatecznie padło na rosyjski przekaźnik z demobilu
    Dobór kondensatora na wejściu detektora, u mnie jest około 2p.

Dodatkowo przy pracy Tx:
    - we przewodu antenowego do radia jest zwierane z masą
    - dodatkowy klucz tranzystorowy do "mutowania" radia
    Obudowa wykonana z laminatu.
    Urządzenie mam zamontowane w połowie długości auta.
    Urządzenie pracuje od kilku lat, jestem zadowolony.
    Na co dzień mam ustawione 10W w Trx ale czasami pracuję z większą mocą.

Pzdr
    sp9svn