Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria Pralki Daewoo DWD-M1041

aukszra 01 Paź 2013 12:01 5535 14
  • #1 01 Paź 2013 12:01
    aukszra
    Poziom 2  

Pralka Daewoo DWD-M1041 wyświetla kod awarii E2.Co to jest? Proszę o pilną pomoc !

1 14
  • Pomocny post
    #2 01 Paź 2013 23:46
    peter falk
    Specjalista AGD

Proszę:

5
  • #3 01 Paź 2013 23:57
    aukszra
    Poziom 2  

Bardzo dziękuję za szybką pomoc!!!

1
  • #4 08 Sty 2015 22:20
    zwrotnica
    Poziom 15  

Właśnie wysiadła mi pralka Daewoo DWD-M1041. Pranie załadowane, start odpalony i po jakichś 5 minutach pralka zwyczajnie "zdechła" na amen! Nawet wody zbyt dużo nie wylało się przez odkręcony filtr. Znamienne za to pierwsze słowa małżonki: można było się tego spodziewać, że to koreańskie badziewie produkowane w Pruszkowie jest zaprogramowane na 3 lata życia i ani dnia dłużej!

A teraz bez emocji. Pralka nie działa, nic się nie wyświetla, a jakiekolwiek ustawienie programatora powoduje tylko słyszalny jakiś szum. O co chodzi?

2
  • Pomocny post
    #5 09 Sty 2015 09:19
    TONI_2003
    Moderator

zwrotnica napisał:
    A teraz bez emocji. Pralka nie działa, nic się nie wyświetla

No właśnie o co chodzi?
    Skoro ty nic nie zrobiłeś by nam coś sensownego powiedzieć (co zrobiłeś i co sprawdziłeś) oraz czy masz tego typu zacięcie i podstawy elektroniki. Można choćby pokazać jak wygląda na tę chwilę płytka PCB sterownika (super zdjęcia z obu stron)...

0
  • #6 09 Sty 2015 13:16
    zbyszeks0
    Specjalista AGD

Sprawdź czy do sterownika dochodzi napięcie jeżeli tak to tam szukaj przyczyny.

2
  • #7 09 Sty 2015 14:56
    zwrotnica
    Poziom 15  

TONI_2003 napisał:
    zwrotnica napisał:
    A teraz bez emocji. Pralka nie działa, nic się nie wyświetla

No właśnie o co chodzi?
    Skoro ty nic nie zrobiłeś by nam coś sensownego powiedzieć (co zrobiłeś i co sprawdziłeś) oraz czy masz tego typu zacięcie i podstawy elektroniki. Można choćby pokazać jak wygląda na tę chwilę płytka PCB sterownika (super zdjęcia z obu stron)...

Sorki ale zapodałem info na gorąco z nadzieją, że może ktoś zetknął się z podobną sytuacją i od ręki coś podpowie. Wiele komentarzy w necie sugeruje, że "to dopiero początek" i należy już rozglądać się za czymś nowym aby mieć spokój przynajmniej w okresie gwarancyjnym. Ale to niespodziewany i mało pożądany wydatek na początku roku :(

Podstawy elektryki/elektroniki mam chociaż jako "niepraktykujący" już od lat nie jestem na bieżąco w "robotyce". O pralkach pojęcie mam więcej niż blade. Jedyna pralka jaką w życiu opanowałem (ciągłe naprawy, rasowanie i konserwacja) to był "kultowy" automat Polar. Po blisko 20 latach aż żal było oddawać go na złom ale ani to wydajne było, ani ciche, ani energooszczędne, ani zgrabne i o elegancji marnie przystającej do współczesnych wzorców :)

Czy dostępne są gdzieś jakieś instrukcje serwisowe tego modelu? A może taka pralka tak jak komputer składa się ze standardowych układów i modułów więc coś w zastępstwie do poczytania w sieci? Interesuje mnie to zanim otworzę pudło bo może od razu wezwać serwisanta, który na dzień dobry musi skasować mnie za przyjazd i opinię?

0
  • Pomocny post
    #8 09 Sty 2015 16:23
    TONI_2003
    Moderator

zwrotnica napisał:
    że może ktoś zetknął się z podobną sytuacją i od ręki coś podpowie.

Dlatego napisałem to co niepotrzebnie zacytowałeś powyżej, ale skoro nie wiem czy to na pewno taka płyta PCB sterownika to co mam napisać? Niewiele wnosi post twój do tematu, a zatem odpowiem sięgam daleko dalej mą pamięcią lecz żadna ze mnie „wróżka czy też wróż” :D

0
  • Pomocny post
    #9 09 Sty 2015 18:24
    zbyszeks0
    Specjalista AGD

Kolego czy zrobiłeś to o czym pisałem .Bo jak na razie to stoimy w miejscu.

0
  • #10 09 Sty 2015 19:21
    zwrotnica
    Poziom 15  

zbyszeks0 napisał:
    Sprawdź czy do sterownika dochodzi napięcie jeżeli tak to tam szukaj przyczyny.

To chyba dobry trop. Znalazłem chwilę i dobrałem się do pralki ale jeśli nie ma się wprawy to trochę się schodzi. Pralki nie podłączałem i nie sprawdzałem napięć (tylko bezpiecznik, ale jest ok). Znalazłem zwęglony rezystor (paski: brąz - czarny - czarny - złoty; oczywiście "czarny" mógł być kiedyś innym kolorem). To rejon czegoś co przypomina prostownik diodowy. Napięć nie sprawdzałem. Załączam zdjęcia:
    1. DWD_M_1041_rez_R4.jpg,
    2. DWD_M_1041_sterowanie.jpg
    Czy ktoś wie jaki to rezystor (opór, moc)? Czemu uległ uszkodzeniu?

1
  • Pomocny post
    #11 09 Sty 2015 20:05
    TONI_2003
    Moderator

zwrotnica napisał:

Oczywiście na tym nie koniec i układ scalony IC01 niestety jest raczej do wymiany :D

1
  • #12 09 Sty 2015 21:38
    zwrotnica
    Poziom 15  

TONI_2003 napisał:
    zwrotnica napisał:

Oczywiście na tym nie koniec i układ scalony IC01 niestety jest raczej do wymiany :D

Dzięki. Mam nadzieję, że na tym się skończy.
    Plusika za pomoc dałem Ci w innym wątku ale z tym samym obrazkiem :D

-2
  • #13 13 Sty 2015 13:35
    zwrotnica
    Poziom 15  

Awarii ciąg dalszy.

Spalony R4 zastąpiony został nowym bezpiecznikowym (topliwym?) 10Ω / 1W/ 5%. Po przekręceniu gałki na program słychać było tylko "stuknięcie" i żadnej reakcji kontrolek ani wyświetlacza na froncie. Rezystor był sprawny przed i po lutowaniu (omomierz) natomiast po tym "stuknięciu" pomiar wykazał przerwę. Nie "sfajczył" się tak jak poprzednik.

Mam więc pytanie co dalej i czy przypadkiem nie chodzi o poważniejszą awarię zasilacza umieszczonego na płycie sterującej? Sugestia przyszła po zerknięciu na wątek Próba naprawy pralki daewoo Dwd m1031 (3) gdzie taka myśl się pojawia. Są tam też zdjęcia modułu sterującego łudząco przypominającego ten mój felerny.

Zastanawia mnie czy sterownik DWD-M1031 nie jest identyczny z DWD-M1041?

Awaria Pralki Daewoo DWD-M1041 Awaria Pralki Daewoo DWD-M1041

Gdzie można kupić kompletną płytę i jaki to jest wydatek?

Oznakowanie płyty ster. DWD-M1041:

Cytat:
    D-MU80/10/1241_MP_V1.6_VDE_20100114
    PN: 361430AA50

Treść naklejki:
    Cytat:
    D-MU1041EP8 53
    KW09E586 10-9-11

- - - - - - - - - - - - - - -

Przy okazji mam prośbę do moderatora aby jakoś połączyć te dwa wątki i przy okazji zmienić liczbę postów w tym wątku.
    W podpowiedziach widać (2) a w rzeczywistości jest ich 12 przez rozbudowę o ten problem dotyczący "awarii DWD-M1041".

1
  • #15 22 Sty 2015 01:13
    zwrotnica
    Poziom 15  

Oto dwa obrazki: 1 - stan "przed", 2 - stan "po". Elementy krytyczne zostały zaznaczone a nazwy firmy nie podaję ze względów regulaminowych.

Awaria Pralki Daewoo DWD-M1041   Awaria Pralki Daewoo DWD-M1041

Obrazek pierwszy, czyli ... rezystor strzelił i pralka nadal nie działa.

Obrazek drugi pokazuje wymianę elementów na hasło "zestaw naprawczy" i ... pralka zaczyna prać!

Cała sztuczka polega na tym, że wymienia się cały "segment" zasilający "komputer pokładowy" pralki Daewoo. Mało tego - elementy są wyższej klasy tzn. kondensatory nie na 85 st. C lecz na 105, rezystor bezpiecznikowy nie 1W lecz 3W i o innej wartości plus wymiana innych elementów na nowe. Co prawda był kłopot z lutowaniem (brak specjalistycznej stacji lutowniczej) ale mimo problemów maszyna odpaliła :)

Oczywiście nie mam pojęcia jak długo ta pralka na tym pochodzi ale górka prania zaczęła już topnieć i o to chodziło na początku!

1