Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ADATA SSD S511 - No bootable device, dysk sprawny

kuma85 01 Paź 2013 13:45 3777 7
  • #1 01 Paź 2013 13:45
    kuma85
    Poziom 12  

Witam serdecznie
    Od 2-3 tygodni mam problem z dyskiem SSD ADATA S511. Codziennie z rana gdy włączam komputer po procedurze POST pojawia się komunikat:
    "no bootable device insert boot disk and press any key"
    Gdy zresetuje komputer i wejdę do UEFI nie widzi dysku. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu komputera problem znika tzn dysk jest już widziany przez UEFI, system startuje i pracuje stabilnie. HD Tune nie wykazuje żadnych problemów a cały zestaw jest nowy, kupiony 31 lipca br. Problem jest bardzo uciążliwy ponieważ powtarza się codziennie ale co dziwne gdy w trakcie pracy wyłączę i ponownie włączę komputer problemu nie ma aż do następnego poranka. Widać nocna drzemka źle na niego wpływa.
    Próbowałem zmieniać tryby AHCI, IDE, resetowałem UEFI, podmieniłem kable SATA lecz również bez zmian.
    ADATA wydało nową wersję firmware dla tego modelu lecz podczas aktualizacji wyskakuje komunikat:
    "FATAL_ERROR: Firmware downloaded failed with error: (0xDEADBEEF:Command Failure: The operation could not be completed successfully.)."
    Wgrane firmware to 5.0.2a, najnowsze 5.0.7a

Specyfikacja:
    - I3 3240 3.4GHz LGA1155 BOX
    - GIGABYTE GA-H61MA-D3V Intel H61 LGA 1155 (PCX/VGA/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3) mATX
    - Fortron AX350-60APN350W, FUN 120mm, PFC
    - ADATA SSD S511 120GB 2,5'' SATAIII 6GB/s (read/write 550/510Mb/s) +3,5'' bracket
    - Toshiba, 3.5'', 500GB, SATA/600, 7200RPM, 32MB cache
    - Microsoft Windows 7 Home Premium 64 bit SP1 OEM PL
    - Patriot 4GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM
    - COLORSit HY6001KS USB/AUDIO

Napomnę że zestaw nie posiada DVD ani czytnika kart. Poza tym w USB nie ma pendriva a priorytet bootowania jest ustawiony następująco:
    SATA 0: ADATA SSD
    SATA 1: TOSHIBA HDD

Proszę o sugestie i pomoc w rozwiązaniu w/w problemu.

1 7
  • #2 02 Paź 2013 04:47
    Mariusz Raczek
    Poziom 28  

Komputer nowy, ale płyta może nie trzymać ustawień biosu. Jeśli to nie naruszy plomb gwarancyjnych proponowałbym sprawdzić baterię od biosu i ewentualnie wymienić na nową.
    Wyłącz w biosie boot z UEFI, jeśli płyta na to pozwala i zapisz ustawienia, bo z UEFI są problemy na różnych sprzętach i wymaga WIN8.
    Jeśli nie zacznie po tym działać normalnie może być konieczna ponowna instalacja systemu lub nawet wgranie innej wersji biosu do płyty.
    Sugeruje rozwiązać problem przy pomocy serwisu gwarancyjnego, gdyż w niektórych przypadkach
    taka usterka oznacza defekt chipsetu płyty głównej.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 02 Paź 2013 11:22
    safbot1st
    Poziom 43  

Po odłączeniu innych dysków problem z tym ssd występuje?

kuma85 napisał:
    Widać nocna drzemka źle na niego wpływa.

Takie problemy mogą, jak kolega wyżej napisał, wynikać z nie w 100% sprawnej płyty gł. i chipsetu lub zasilacza. Dlatego polecam sprawdzić napięcia z zasilacza miernikiem, spoczynek, stress:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html
    Zalecam też wymianę kabla sygnałowego na 100% sprawny oraz sprawdzenie i dociśnięcie wszystkich możliwych wtyczek w komputerze.
    Mi takie cuda przy porannym włączaniu zdarzały się najpierw dopóki nie zorientowałem się, że mam coś nie tak z zasilaczem.
    ps. nie ma tam gdzieś elektryzującej się od chodzenia wykładziny przy komputrze?

0
  • #4 02 Paź 2013 15:45
    kuma85
    Poziom 12  

Cytat:
    Mariusz Raczek

Myślę że BIOS raczej trzyma ustawienia, gdyby było inaczej pojawiłby się komunikat. Zresztą widzę że zmiany są zapamiętywane a SSD jest podpięty pod wejście SATA 0 więc i po resecie sam prawidłowo ustawia boot priority.
    Ponowna instalacja systemu też nic nie da ponieważ system nie jest winny tego że BIOS nie widzi dysku. Plomb gwarancyjnych nie ma, komputer składałem sam. Nie mam też możliwości aby zawieźć go do serwisu i tam zostawić ponieważ jest używany jako serwer w mojej firmie.
    W BIOSie mam coś takiego jak PCI ROM PRIORITY, średnio orientuje się jaka jest dokładna różnica więc zacząłem szukać i na jakimś forum było napisane że może to powodować problemy z SSD więc zmieniłem na LEGACY ROM.

Cytat:
    safbot1st

Kabel sygnałowy jest sprawny na 100% ale zamieniłem wtyczkę zasilającą. Niestety nie posiadam miernika, planuje zakup ale zanim to nastąpi... Żadnej wykładziny nie ma w pobliżu. Komputer swoi na podeście przy biurku a przy nim standardowo czyli drukarka, tel, fax, przedłużacze oraz UPS.
    Problem w tym że nawet po wyłączeniu kompka na 10 minut i ponownym uruchomieniu wszystko działa jak należy.
    Zobaczymy rano czy zmiana PCI ROM PRIORITY coś dała, jeżeli nie to odłączę HDD i zobaczymy czy problem nadal występuje.

0
  • #5 09 Paź 2013 15:43
    kuma85
    Poziom 12  

Niestety żadne z powyższych czynności nie pomogło. Jednak w wpadłem na pomysł aby podpiąć SSDka pod inny port tak wiec podłączyłem go do wejścia oznaczonego jako SATA3 (SATA 2 3Gb/s). W piątek i poniedziałek komputer uruchomił się prawidłowo i już chciałem napisać że problem rozwiązany jednak w wtorek i dzisiaj okazało się że jednak zbyt wcześnie się cieszyłem :(

0
  • #6 22 Lis 2013 20:36
    kuma85
    Poziom 12  

Odświeżam temat ponieważ wciąż jest aktualny. Napisałem do supportu producentów DYSKU oraz PŁYTY GŁ. lecz po ponad miesiącu nadal brak odzewu. Widać że sprzedali i mają to gdzieś co dalej się z ich sprzętem dzieje.
    Zmieniłem zasilacz na inny i zrobiłem upgrade BIOSu lecz problem jest wciąż ten sam.

0
  • #7 01 Gru 2013 09:32
    kuma85
    Poziom 12  

Problem zdiagnozowany. Przerzuciłem system na drugi dysk a tego SSDka podpiąłem pod inny komputer. Okazało się że na innym komputerze robi dokładnie to samo tak więc dysk pojechał do reklamacji.

0
  • #8 25 Mar 2014 11:57
    kuma85
    Poziom 12  

po 3 miesiącach sklep komputerowy w którym w/w dysk został zakupiony oddał pieniądze gdyż producent nie jest w stanie naprawić dysku i nie może wymienić go na inny.

0