Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 7520 - Acer zdechł - nic się nie uruchamia.

01 Paź 2013 14:02 3828 10
  • Poziom 12  
    Witam,

Pozsiadam Lapa Acer Aspire 7520.
    Kupiłem go za grosze, ponieważ nie działało kilka klawiszy (oczywiście w jednej lini chyba: c,d,e,3). Sprzedawca mówił, że klawiatury podmieniał na inne i efekt był dalej ten sam.
    Sam używałem zewnętrznej klawiatury więc nie był to dla mnie problem.
    Raz na jakiś (ale dość rzadko) czas na ekranie pojawiały się artefakty typu zielone rozjechane kwadraty itp.

Gorzej jednak zaczęło się dziać po 2 tygodniach. Laptop po pewnym czasie po prostu tracił wizje. Monitor robił się czarny, lecz wszystko inne działało.
    Należało odczekać z 4 minuty by ekran powrócił do życia i można było dalej pracować bez resertów.
    W raportach odczytałem, że system odzyskał kontrole po błędzie sterowników...

Z tym też jakoś żyłem jednak pewnego razu lap po prostu się nie uruchomił. Śmierć totalna, zero odzewu, diody się nie zapalają, wiatraki nie ruszają.

Zamierzam wymienić płytę główną, jednak teraz obawiam się czy to nie padła czasem karta graficzna? Czy da się to jakoś zdiagnozować?
  • Spec od komputerów
    Daemon_pl napisał:
    Czy da się to jakoś zdiagnozować?

Oczywiście.
  • Poziom 12  
    boro1234567 napisał:
    Daemon_pl napisał:
    Czy da się to jakoś zdiagnozować?

Oczywiście.

Chodzi mi o to czy ja w jakiś "domowy" sposób mogę zdiagnozować który podzespół padł i należy go wymienić. Płyta główna czy grafika.
    Jeśli tak to proszę o pomoc.

Serwis biorę pod uwagę jako ostateczność.
  • Spec od komputerów
    Podaj komplet niezbędnych informacji, wróżką nie jestem.
  • Poziom 12  
    boro1234567 napisał:
    Podaj komplet niezbędnych informacji, wróżką nie jestem.

Powiedz co więcej potrzebujesz. Opis usterki jest wyczerpujący.

Sprzęt w jak w nagłówku:
    ACER ASPIRE 7270 MODEL ICY70
    CPU: AMD Turion 64 X2
    Chipset: nVidia nForce 610M
    Grafika: Jeśli dobrze pamiętam GF 8600M GS (ciężko to teraz sprawdzić)
    Windows 8 64bit

Jeśli jeszcze coś jest potrzebne to proszę pisz co konkretnie.
  • Spec od komputerów
    Nie podałeś najważniejszego - oznaczenia płyty.
    Tak czy inaczej prawdopodobnie jest to typowa usterka wadliwego układu grafiki (8600M GS).
  • Spec od komputerów
    Aby ustalić co jest przyczyną należy wykonać diagnostykę płyty, pomiary.
    Czy dysponujesz wiedzą i odpowiednim sprzętem?
  • Poziom 12  
    Zdecydowanie nie mam aż takiej wiedzy.
    Co do opisu usterki - Laptop jednak zapala diody i wiatrak rusza - trwa to jednak chwilę i wyłącza się. Dysk nie rusza zupełnie.
    Próbowałem odpalić laptopa bez grafiki - to samo
    bez dysku - to samo
    bez ramu - to samo.

Czy Laptop nie powinien (jak PC) odpikać, że np brakuje mu karty graficznej?
    Po takich manewrach staram się dojść co się uszkodziło (o ile to możliwe).
    Wieczorem mogę go otworzyć i sprawdzić numery płyty głównej jeśli to pomoże.
    I jeśli jesteśmy w stanie sprawdzić usterkę jak pisałem metodą "domową" czyli bez specjalistycznego sprzętu czy wiedzy elektronika.
  • Poziom 30  
    Daemon_pl napisał:
    Czy Laptop nie powinien (jak PC) odpikać, że np brakuje mu karty graficznej?
    Nie koniecznie. Jeśli laptop posiada płytę Compala LA-3581p i dedykowaną grafikę, to masz do czynienia z dwoma wadliwymi układami. Podejrzewam uszkodzenie grafiki. W celach diagnostycznych można podgrzać rdzeń układu.
  • Poziom 12  
    W takim razie sprawdzę jeszcze dzisiaj model płyty głównej.
    Jeśli to pomoże to wczoraj wieczorem zrobiłem zdjęcie karty graficznej:
    Acer Aspire 7520 - Acer zdechł - nic się nie uruchamia.
    P419 więc to chyba jest GF 8400
  • Poziom 31  
    No zbytnio to nie widać kolego co pisze na chipie, jakbyś wyczyścił i odczytał i podał wszystko co pisze na układzie i oznaczenie płyty to coś się wymyśli