Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner KD Yamaha RX-V620RD - Nie włącza się, przekaźnik nie dostaje napięcia

leonsocio 14 Paź 2013 13:44 10860 56
    prazol
    Poziom 22  
    Nie wydaje mi się że to procesor, co do sprawdzenia to oscyloskop, poszukaj w sieci są opisy z podobnymi przypadkami. Zapomni na razie o procesorze, i szukaj uszkodzenia w innych miejscach, sprawdź stabilizatory str.59, pamięć czy ma zasilanie. Procesor wykrywa jakieś uszkodzenie i blokuje cały układ.
  • PCBway
    leonsocio
    Poziom 28  
    Stabilizatory sprawne a pamięć to który układ, IC502? To jest chyba sterownik wyświetlacza. W sieci akurat nie zaw wiele jest nt tego konkretnie modelu a w innych usterki były wykryte i się okazywało, że np przyczyną był kondensator albo właśnie procesor, dlatego interesuje mnie jak można jednoznacznie określić czy to proc jest walnięty czy nie. Znajomy który kiedyś pracował w serwisie mi powiedział, że jeśli na kwarcu po zbadaniu oscyloskopem nie zobaczę nic, tzn jeśli nie będzie żadnych przebiegów, oznacza to jednoznacznie, że procesor jest martwy, prawda to?
    prazol
    Poziom 22  
    Pamięć to IC802, jak kwarc dobry to raczej tak, można pomierzyć częstotliwość miernikiem częstotliwości.
  • PCBway
    leonsocio
    Poziom 28  
    Na mierniku pokazuje ma albo 50Hz albo wcale, więc można założyć, że nie pracuje poprawnie.
    prazol
    Poziom 22  
    50Hz to częstotliwość sieci, jak dobrze mierzyłeś to nie pracuje, a wcale to pokazuje zera, czy przekroczenie zakresu. Na jakim zakresie mierzyłeś.
    leonsocio
    Poziom 28  
    Mierzyłem UT-70 a on ma automatyczną zmianę zakresu
    prazol
    Poziom 22  
    Lepszy był by oscyloskop, może też zrywać drgania podczas pomiaru, nie masz znajomego co ma oscyloskop, miał byś pewność.
    kosta2010
    Poziom 8  
    Witam
    Posiadam ten sam model Yamahy. Przekaźnik nie jest sterowany z wyprowadzenia 13 mikrokontrolera. Stykologię sprawdziłem i jest ok. Napięcie S12 wynosi 17V, sprawdzałem oscyloskopem obwód kwarcu, przebieg jest generowany.
    Po zwarciu jednego wyprowadzenia przekaźnika RY741 do masy przekaźnik załącza się podaje napięcie 230V na trafo główne lecz nic poza tym się nie dzieje, wyświetlacz ciemny. Czy takie zachowanie wskazuje na uszkodzenie mikrokontrolera sterującego? Proszę o podpowiedź co powinienem jeszcze sprawdzić.
    mariuszw19640717
    Poziom 34  
    kosta2010 napisał:
    Przekaźnik nie jest sterowany z wyprowadzenia 13 mikrokontrolera.

A z którego jest sterowany?
    kosta2010
    Poziom 8  
    Miałem na myśli, że nie pojawia się sygnał sterujący przekaźnikiem na wyprowadzeniu 13 mikrokontrolera po wciśnięciu Stand by na panelu głównym amplitunera.
    mariuszw19640717
    Poziom 34  
    Przyczyną, może być sam procesor, lub procesor wykrywa uszkodzenie i blokuje ten sygnał.
    Sprawdź reset.
    kosta2010
    Poziom 8  
    Na pinie 43 (reset) jest napięcie 4,77V czyli zgodnie ze schematem. Po zwarciu jednego wyprowadzenia przekaźnika RY741 sprawdziłem napięcia z zasilacza - wszystkie prawidłowe.
    mariuszw19640717
    Poziom 34  
    kosta2010 napisał:
    Na pinie 43 (reset) jest napięcie 4,77V czyli zgodnie ze schematem.

Masz oscyloskop sprawdź, czy jest tam przebieg jak na schemacie oscylogram 3A, 3B, 2.
    kosta2010 napisał:
    wyświetlacz ciemny

Sprawdź zasilanie IC502, i elementy z nim powiązane, wyświetlacz.
    Sprawdź połączenia, ścieżki, zimne luty.
    kosta2010
    Poziom 8  
    Sprawdziłem oscyloskopem przebiegi w tych 3 punktach. W punkcie 2 (z kwarcu) mam przebieg prawidłowy. Natomiast na punktach 3A i 3B nie ma żadnych przebiegów (cały czas występuje stan wysoki w punkcie 3A - 4,8V, w punkcie 3B - 15,24V). Na wyprowadzeniu PDET procesora jest 5,1V.
    Zasilanie IC502 wynosi 4,9V, napięcie na 1,2,54,55 pinie wyświetlacza wynosi -21V, napięcie VFL - 28V.
    Czy brak przebiegów w pkt 3A i 3B oznacza, że procesor jest uszkodzony?
    mariuszw19640717
    Poziom 34  
    Jak dobrze rozumie ten oscylogram, to przebieg 3B pojawia się przy włączaniu i powinien trwać ok. 5S, i pochodzi z zasilacza, ale pewności nie mam.
    kosta2010
    Poziom 8  
    Oscylogram 3B nie pojawia się ani po włączeniu ani później, tak samo jest z przebiegiem 3A. W punktach tych pojawia się jedynie stan wysoki.
    mariuszw19640717
    Poziom 34  
    kosta2010 napisał:
    Oscylogram 3B nie pojawia się ani po włączeniu ani później, tak samo jest z przebiegiem 3A.

Jak nie ma 3B, to 3A też nie będzie.
    To nie wiem, jak wszystko tam jest sprawne to powinien tam być, bez resetu procesor nie będzie działał.
    Oscyloskop masz dobrze ustawiony.
    Jak sygnał pochodzi z zasilacza, to wypnij wtyk i sprawdź S12.
    kosta2010
    Poziom 8  
    Dzieki za odpowiedz, dzisiaj sprawdze jeszcze raz dokladnie zasilacz.
    kosta2010
    Poziom 8  
    Jak przyglądnąłem się zasilaczowi standby, to okazuje się że składa się on tylko z mostka prostowniczego (diody D743 do D745) i filtra (C744) i to jest zasilanie (sygnał S12) dla trybu stand by. Napięcie tu wynosi 17V.
    Czy mogę zasymulować sygnał reset, może uda się w ten sposób ożywić ten procesor?
    I jeszcze jedno, czy kondensator podtrzymujący C515 może mieć wpływ na nieprawidłowe działanie procesora?
    mariuszw19640717
    Poziom 34  
    Masz tą bardziej ,,wypasioną" wersję zasilacza.
    kosta2010 napisał:
    Czy mogę zasymulować sygnał reset, może uda się w ten sposób ożywić ten procesor?

Raczej spróbuj zlokalizować tam uszkodzenie, sprawdź elementy resetu. Jak nie ma tam tego sygnału, to coś musi być uszkodzone. Jak podali te przebiegi to powinny tam być.
    Sprawdzałeś, czy nie przywiera jedna z nóg procesora do masy.
    witl
    Poziom 16  
    udało sie znaleźć uszkodzenie?
    Mam podobny amplituner i podobne objawy - reset pulsuje z wyswietlaczem.
    U mnie jeszcze były uwalone dwa stabilizatory 5V dla płytki DSP (nie mam pojecia dlaczego...)
    witl
    Poziom 16  
    U mnie, tak jak ktoś już pisał na początku, powodem jest zbyt duże obciążenie z zasilacza stand-by. Po podpięciu zewnętrznego zasilacza 12V wszystko działa, reset jest stabilny. Nie rozwiązuje to jednak problemu że jakiś element na tej linii ciągnie za dużo. Jest tam stabilizator 78L05, powinien dawać max 100mA a daje ponad 200mA... w związku z tym grzeje się niemiłosiernie i pewnie zaraz sie spali. Coś na linii 5V jest uszkodzone. Czy autor postu albo ktoś kto naprawiał taka Yamahe znalazł uszkodzenie?

Co ciekawe naciśnięcie przycisku stand-by wyłącza wyświetlacz i głośniki ale nie wyłącza przekaźnika na płytce zasilacza stan-by...
    mariuszw19640717
    Poziom 34  
    witl napisał:
    Jest tam stabilizator 78L05, powinien dawać max 100mA

Chodzi o IC503?
    Diody D505 i D506, też się grzeją?
    witl
    Poziom 16  
    Tak o ten układ chodzi, diody nie sa jakoś strasznie gorące ale są ciepłe
    mariuszw19640717
    Poziom 34  
    Wylutuj jedną stroną D505 i D506, po kolei i zmierz jaki tam płynie prąd.
    Problem, może być z IC503, na pewno jest sprawny?
    witl
    Poziom 16  
    Moja Yamaha to dokładnie RX-v540RDS ale ta część jest identyczna z V620.
    Sprawdziłem przez diodę D506 (D606) płynie około 100mA a przez D505 (D607) około 130mA. Stabilizator i okoliczne kondensatory są sprawne. Płytka jest odpięta od reszty układów więc wychodzi na to że procesor tak ciągnie prąd... Jeszcze sprawdzę pozostałe pare elementów.
    Co ciekawe po popodlączaniu wszystkiego wydaje się że wszystko działa, poza permanentnym załączeniem zasilacza stanby, można włączać, wyłączać, regulować głośność, wzmacniacz dekoduje cyfrowy sygnał, przełącza wejścia. Nie jestem pewien co dokładnie robi procesor IC5011
    jurij1994
    Poziom 11  
    Dosyć częstą przyczyną takich zachowań w Amplitunerach Yamahy jest utrata pojemności przez jeden z kondensatorów MKT w obwodzie standby.