Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

b327 - kilka ogolnych pytan.

mefiu990 01 Oct 2013 14:30 1362 4
    mefiu990
    Level 9  
    Dzien dobry.
    W koncu zlozylem sobie prosta wytrawiarke do plytek PCB.
    Chcialem spytac sie przed sporzadzeniem roztworu z B327 jak dlugo wytrzyma mi ten roztwor.
    Musze wlewac ok 5l wody do zbiornika trawiarki a mam tylko 1.5kg B327. Plytki nie beda wieksze niz 10cmx10cm. Nie wiem po prostu czy starczy mi tego roztworu na wszystko bo mam kilkanascie takich plytek do zrobienia. Podzieli sie ktos doswiadczeniami na jak dlugo starcza ten roztwor? Poza tym powie mi ktos kiedy rozpoznam ze roztwor 'nasycil sie' juz miedzia? (nie wiem czy to dobre okreslenie) - gdzies przeczytalem albo obejrzalem ze roztwor nasycony miedzia robi sie koloru niebieskiego. Potwierdzi to ktos? Jeszcze jedno pytanko gdybym np chcial przerwac trawienie na powiedzmy jeden dzien to czy trwalosc srodka b327 zalezy tez od czasu (sytuacja gdy nie trawimy a roztwor sobie czeka)/ zgory dziekuje za odpowiedzi.
  • Helpful post
    elektronik89
    Level 15  
    Według "dawki" podanej na opakowaniu B327 (100g na 0,5l wody) to masz aż nadto tego wytrawiacza, wystarczy, ze wsypiesz 1kg. Jeśli chodzi o trwałość to zależy przede wszystkim od tego, ile miedzi na płytce jest do wytrawienia, ale według mnie wystarczy to spokojnie i na dalsze wytrawianie nawet po wytrawieniu tych kilkunastu płytek. Roztwór, nawet używany, możesz spokojnie używać nadal, ja swój używałem nawet po kilku miesiącach po pierwszym trawieniu. Niebieski się zrobi już po pierwszej płytce, więc jedynie po tempie wytrawiania zauważysz czy się jeszcze do czegoś nadaje. Ważne, żeby miał temperaturę około 50*C podczas trawienia.
    mefiu990
    Level 9  
    dzieki wielkie za odpowiedz. to bedzie moje pierwsze trawienie ale termotransfer z folii avt wyszedl bardzo dobrze. mam dwie grzalki 100w temperatura mierzona non stop przez 12 h termopara typu K i miernikiem nie mniejsza niz 49 st C (miernik ma blad 1 st C przy tej temp.). Wiekszosc czasu 50 st C bardzo rzadko dochodzi do 51 st C. Inne pytanko jest takie czy po nalaniu wody i osiagnieciu przez nia tej temperatury 50 st C moge wsypywac te b327 przy wlaczonym napowietrzaczu czy raczej przyrzadzac go poza trawiarka a wlewac dopiero przygotowany - boje sie zeby nic nie zatkalo mi kamienia napowietrzajacego bedacego na dnie trawiarki. ile czasu ok trzeba czekac na przyrzadzenie tej mixtury? jeszcze raz z gory dziekuje za odpowiedz.
  • Helpful post
    elektronik89
    Level 15  
    Z tego co sam zaobserwowałem, nadsiarczan się dość szybko rozpuszcza, zwłaszcza w ciepłej wodzie, więc nie powinien zatkać tego kamienia, zwłaszcza gdy go zaraz uruchomisz. A czekać właściwie nie trzeba - wsypujesz i mieszasz aż się rozpuści, po prostu. Według producenta, podczas trawienia powinno być nawet 40*C a nie 50, ale nie jest to raczej aż takie rygorystyczne, byle temperatura była w tym zakresie.
    mefiu990
    Level 9  
    Dzieki Tobie za odpowiedz. Ja mam napisane na B327 (AG Termopasty) ze mozna trawic w 50 st. C ale to juz jest maksymalna temperatura. W takiej bede trawil zeby szybciej szlo. Dzieki za odpowiedz.