Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EYE-02 jako kamera GSM + mini system alarmowy

01 Paź 2013 14:44 3216 2
  • Poziom 2  
    Witam,

Parę wątków o kamerze GSM EYE-02 firmy Jablotron pojawiło się na tym forum, niestety zbyt dużo praktycznych informacji one nie zawierały, stąd postanowiłem "wznowić" temat i zadać parę pytań, gdyż wnikliwe przeczytanie instrukcji i paru lakonicznych komentarzy nie wyjaśniło mi paru kwestii...

1. Czy ktoś używa tej kamery? Jakie macie z nią doświadczenia? Liczę na konkretne argumenty "za/przeciw"
    2. Na stronie sklepu jest możliwość zakupienia kamery w wersji 3G z pakietem LTA - czy jego wykupienie jest niezbędne aby mieć funkcję Live streaming-u z poziomu serwisu WWW? Po zarejestrowaniu się na stronie jablotool.com dostępny jest jakiś "JabloTool 3 Andromeda" oraz informacja: "Bezpłatne usługi dla Twojej kamery Nowe, wyjątkowe usługi są obecnie dostępne dla wszystkich kamer. Twój bezpłatny pakiet obejmuje darmowe połączenia z kamerą" więc czy to wystarczy czy potrzebny jest pakiet LTA?
    3. Jak wygląda w praktyce współpraca z czujkami bezprzewodowymi, np. syreną zewnętrzną czy czujkami otwarcia? Czy gdy one coś wykryją to raportują to do centralki jaką jest ta kamera, a ona następnie przesyła dalej sms-em informacje o naruszeniu?

Dodam też, że docelowo szukam systemu alarmowego z modułem GSM, podglądem z kamery i niewielką ilością czujek bezprzewodowych (w zasadzie tylko 2 - kontaktrony) pracujących na 868 MHz. Wcześniej, z racji b. dobrego modułu bezprzewodowego, poważnie rozważałem tylko system Satel Integra 128-WRL z racji GSM i ABAX-A - potrzebowałbym 3 czujek dual i 2 kontaktronów. Ale do Integry nie mam możliwości wpięcia bezprzewodowej kamerki (zamiast tego "pokrycie" zapewniłyby czujki dual). Inne moduły Satela, np. VERSA po dodaniu ABAX-a i GSM cenowo wychodziły podobnie, więc lepsza jest już Integra. Rozwiązania przewodowe nie wchodzą w grę, 433MHz też mnie nie interesuje oraz jakieś "samoróbki" (tj. z telefonu kom.) - chciałbym system dobrej firmy, który odpowiednio poskładam z elementów. Zależałoby mi jednak na kamerce, gdyż podgląd umożliwiłby mi podjęcie decyzji co zrobić w przypadku wzbudzenia alarmu (jechać/nie jechać) - nie chcę być zależny od firmy ochroniarskiej.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi, pandominox.

PS. Dodam, że chodzi o ochronę domku letniskowego.
  • OptexOptex
  • Poziom 1  
    Używam tej kamery mniej więcej od 2 lat i od razu kupiłem ją w zestawie z LTE. Mam ją zainstalowaną na stawie. Kartę GSM mam z Play z abonamentem mesięcznym 30zł (nie pamiętam już czy są to 2GB czy 4GB- w każdym bądź razie ilość przesyłu danych wystarczająca). Z abonamentu pobierane są też opłaty za smsy czy mmsy.
    Do kamery mam podłączony reflektor podczerwieni i dwie czujki bezprzewodowe w odległości jakiś 40-50m od kamery (kamera jest zamontowana na drzewie z widokiem na stawy i wiatę) które włączają kamerę gdy wykryją jakiś ruch. Jak do tej pory jestem z niej bardzo zadowolony. Koszt utrzymania to w zasadzie tylko te 30zł (prądu pobiera tyle, że licznik praktycznie stoi w miejscu), konfiguracja prosta z bardzo rozbudowanymi możliwościami wyboru. Z połączeniem z kamerą przez www czy dodzwonieniem się na nr karty i wybraniem odpowiedniej opcji raportu nie ma specjalnych problemów. Ewentualne problemy zależą raczej od zasięgu sieci GSM. Nawiązanie połączenia przez stronę www zajmuje od 1 do 3min. Po połączeniu w trybie 'live' mamy całkiem niezły podgląd 'na żywo'. Najprawdopodobniej dokupię jeszcze jedną kamerę aby mieć podgląd na cały interesujący mnie obszar. Rozważam zakup usługi premium 'lifetime' ale z całej tej oferty tak naprawdę byłoby mi potrzebne szybsze połączenie z kamerą. Z drugiej strony te 1-3 min też można poczekać i zaoszczędzić 132 euro.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Ja parę dni temu zdecydowałem się na zakup tej kamery, w wersji 3G, pakietu LTA nie wykupiłem pełnego tylko na razie na 6 m-cy. Jeżeli chodzi o zestaw dodatkowych czujek to podobnie + dwa kontaktrony. Jest też zewnętrza lampa IR. Teraz jestem na etapie kalibracji tak, aby wyeliminować fałszywe alarmy powodowane np. przez zwierzęta czy poruszające się przy mocnym wietrze gałęzie drzew. Z jakością sygnału GSM (też na karcie PLAY), w szczególności 3G bywa różnie, ale średnio oscyluje w okolicach 30-40%. Ale podgląd online na żywo jest możliwy i ogólnie nie ma problemów. Jak będzie gorzej to spróbuję dołączyć zewn. antenę GSM. Podsumowując, na te kilka dni użytkowania również oceniam tę kamerę pozytywnie. Zobaczymy co będzie dalej :)

Pozdrawiam, pandominox.