Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

gulson 29 Cze 2016 22:07 598044 1886
 • #1171
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka
  polaklbn napisał:


  Udostępnianie projektu za który ktoś zapłacił, było by przestępstwem.
  Sieć zasilająca to tn-c

  A ja mało razy projekty wklejałem? Wystarczy zamazać dane i udostępnić tylko wybrane fragmenty (schemat).
 • Sklep ECSYSTEM
 • #1172
  emigrant
  Poziom 27  
  To jest niezłe -> https://www.youtube.com/watch?v=ejX8KXFxg30 Rozłącznik czy wyłącznik nadprądowy przeżył. Pewnie zespawało styki w środku.

  Tutaj chyba symulacja SPD w niewłaściwym miejscu np. typu drugiego bez poprzedzającego go T1 -> https://www.youtube.com/watch?v=hsflJUPasMc

  Tutaj prawidłowo dobrany SPD, tylko przewód lekko podskoczył z wrażenia ;) -> https://www.youtube.com/watch?v=h98XGVRk1qI&list=PL4AXv75l9IATNN1u81b6KsyEmz3zF_6uq&index=3
 • #1173
  opornik7
  Specjalista elektryk
  Nie wiem czy jakakolwiek inna firma poza DEHN przeprowadziła badania w laboratorium wysokich napięć publikując wyniki i filmy z badań. Znane mi są jeszcze inne filmy DEHN-a z innych badań. Wyniki porażają.
 • Sklep ECSYSTEM
 • #1174
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka
  mawerix123 napisał:
  Prawdziwy powód jest inny i nie trudno się domyśleć jaki ;)


  Ależ przecież już to zauważyłem :D

  Łukasz-O napisał:
  Czuję również, że nie ma jednak projektu


  krzysiozak napisał:
  Wymiana zalet i wad, połączeń lutowanych, nad zaciskanymi, przypomina mi wymianę, poglądów, techników telekomunikacji, nad wyższością połączeń lutowanych nad połączeniami owijanymi w telekomunikacji.
  I do chodzę do wniosku że każdy rodzaj połączeń ma swoje miejsce zastosowania.
  Technika idzie na przód i od pewnych rozwiązań, od chodzi się na rzecz innych.
  Choć niektórych nie daje się w ogóle wyeliminować.
  Z starych rozwiązań stanowczo podoba mi się lutowane, ale zdaję sobie sprawę że to jest przeżytek, [Za ten przeżytek dawano mi czapkę pieniędzy].
  Ale niech taki mądrala spróbuje polutować przewody aluminiowe, a może pospawać w oleju :D . Choć od aluminium się od chodzi, ale nie wszędzie.


  Tak kolego ale telekomunikacja to jednak trochę inna para kaloszy.
  Jeśli w instalacjach elektrycznych mamy rozważać przysłowiową wyższość świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą to na pewno nie w kwestii lutowanych skrętów.
  Tu bardziej odpowiedniejsza byłby batalia instalacji bezpuszkowej i z puszkami górnymi, instalacjach w rurkach lub bez lub na ścianie czy pod wylewką.
  Nigdy o lutowaniu skręta.

  A tak na koniec, każde połączenie powinno być atestowane i wymaga tego ubezpieczyciel. W przypadku skręta trudno o atest :D
 • #1175
  emigrant
  Poziom 27  
  Jest jeszcze LEUTRON. Cenowo jak DEHN albo i drożej. Sprzedaje je i montuje RST z Białegostoku -> http://www.rst.pl/pl/oferta-handlowa/ochrona-...pieciami-zasilania-elektroenergetycznego.html Byłem u nich osobiście, mają też dużo rzeczy od DEHN'a a może i wszystko.
  Ktoś, coś o LEUTRON?

  Co do badań itd. to dużo tu operował śp. prof. Sowa jako prezes DEHN Polska, jako wykładowca Politechniki Białostockiej. Miał też gdzie SPD testować, w największym w Polsce białostockim laboratorium wysokich napięć. Teraz chyba wszystkim zajmuje się Jarosław Wiater.
  Chociaż te filmiki raczej są z laboratorium wysokich napięć w Niemczech, mimo, że to kanał DEHN Polska. Mają własny lab.
  Jak ktoś nie ma nic do ukrycia, produkt jest najwyższej jakości, który rzeczywiście zadziała to takie publikacje są nawet wskazane.

  EOT
 • #1176
  polaklbn
  Poziom 23  
  Uświadomiliście mnie, że można mieć studia; w zasadzie kupić ŚK nic nie warte, a będąc pod kogoś nadzorem robić partanine (chodź sam pewnie bym błędy popełnił).

  Dzisiaj zwróciłem uwagę szefowi odnośnie owej rozdzielnicy (Wasze uwagi).
  Stwierdził, że jest dobrze, tj. w projekcie i nic mam nie zmieniać i nie poprawiać. Wszystko zostaje tj. jest (łącznie z ochronnikiem za różnicówką). Czytając dalszy opis wnioskować można o wymaganej instalacji odgromowej. Nie napisano, że może jej nie być. Szef stwierdził, że nie zapłacą (developer) więc nic robić się w tym kierunku nie będzie.


  Czasem zastanawiam się, do czego zmierzają niektóre firmy.
  Po dniu dzisiejszym tylko utwierdziłem się w moim przekonaniu i zdaniu w tym temacie, którego pisać nie muszę - nie jeden z Was ma takie samo ;)

  Pozdrawiam i dziękuję za uwagi.
 • #1177
  opornik7
  Specjalista elektryk
  emigrant napisał:
  Chociaż te filmiki raczej są z laboratorium wysokich napięć w Niemczech, mimo, że to kanał DEHN Polska. Mają własny lab.

  Filmy te są z Laboratorium Wysokich Napięć Politechniki Białostockiej.
  Na stronie DEHN http://www.dehn.pl/ w zakładce "Szkolenia" zamieszczone są informacje o szkoleniach. Ostatnio skorzystałem z oferty. W ciemno polecam. Byłem, widziałem, skorzystałem.

  Dodano po 2 [minuty]:

  polaklbn napisał:
  Czasem zastanawiam się, do czego zmierzają niektóre firmy.

  Do czego zmierzają? Poczekaj. Ubezpieczyciele obiektów szkolą się szybciej niż elektrycy.

  Dodano po 6 [minuty]:

  emigrant napisał:
  O proszę, jednak pb.

  Warto wybrać się do Białegostoku aby na własne oczy zobaczyć co się dzieje z aparatami i urządzeniami mającymi "kfity". Aby mieć pewność można dostać miotłę i pozamiatać halę ponad 100m2 po próbie na T2 (wg niektórych na C).
 • #1178
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka
  polaklbn napisał:

  Stwierdził, że jest dobrze, tj. w projekcie


  Ustalmy jedno. Nie ma projektu. Chcesz dalej dyskutować? Przedstaw projekt w taki sposób jak zaproponowałem kilka postów wyżej. Inaczej dalsza dyskusja niema sensu.
  Nie interesują nas ograniczenia finansowe lub zdanie szefa. Zaprezentowałeś fotki, teraz je obroń. Wtedy o szefie nic nie pisałeś.
 • #1179
  polaklbn
  Poziom 23  
  Łukasz-O napisał:
  polaklbn napisał:

  Stwierdził, że jest dobrze, tj. w projekcie


  Ustalmy jedno. Nie ma projektu. Chcesz dalej dyskutować? Przedstaw projekt w taki sposób jak zaproponowałem kilka postów wyżej. Inaczej dalsza dyskusja niema sensu.
  Nie interesują nas ograniczenia finansowe lub zdanie szefa. Zaprezentowałeś fotki, teraz je obroń. Wtedy o szefie nic nie pisałeś.


  Uważasz, że szef po dzisiejszej dyskusji ze mną będzie ściągać projekt od inwestora abym mógł zrobić fotke :D ? Raczej marne szanse ;)
 • #1180
  Popak
  Moderator na urlopie...
  Witam

  A mnie zastanawia jedna rzecz.
  Dlaczego osoba wykonująca rozdzielnicę nie poinformowała inwestora czy projektanta, że jest źle zaprojektowana itd. Tylko wykonuje prace z błędnego projektu, a to skutkuje tym, że projektant nie wie o błędach i powiela je w następnych projektach.
  Chyba można zmienić projekt elektryczny przed uzbrojeniem rozdzielnicy? (Mam tu na myśli wszystko zgodnie z przepisami)
 • #1181
  pol102
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Oczywiście, że można ale po co przesuwać terminy odbiorów i płatności.
 • #1182
  Domelski
  Poziom 13  
  Sory za powrót do tematu, ale uważam, że niebezpieczne porady należy prostować niezależnie kiedy napisane, a niektórzy koledzy powinni chyba jednak do szkoły wrócić:

  maurycy123 napisał:
  piotrp_NEW napisał:
  mierzony jest tlenek węgla w tej komorze
  piotrp_NEW napisał:
  Gdyby tak było to już dawno według kolegi teorii były by leje

  Tlenek węgla nie jest palny (wybuchowy).

  http://www.pg.gda.pl/chem/Dydaktyka/Analityczna/AN_TECH/cgaz1.pdf
  Jest wybuchowy i to w bardzo szerokich granicach (dużo szerszych niż np. metan czy inne węglowodory).

  maurycy123 napisał:
  piotrp_NEW napisał:
  mierzony jest tlenek węgla w tej komorze
  Plus taki, że nie jest wybuchowy (ale i tak niebezpieczny).

  Jak wyżej. Przed robotą w takich miejscach warto jednak wiedzieć więcej bo możesz potem nie wrócić do domu.

  Ale jak rozumiem kolegom chodziło pewnie o niskie stężenia (toksyczne). :wink:

  maurycy123 napisał:
  3. Przewody od "czujek" powinny być wpięte bezpośrednio do detektora. Nie widzę tam przewodów Ex (niebieskich). Dławiki powinny zaciskać się na całym przewodzie a nie tylko na pojedynczych żyłach.


  maurycy123 napisał:
  kasprzyk napisał:
  Przewody Ex niebieskie - może kolega napisać o co konkretnie chodzi ?

  Kilka lat temu zajmowałem się automatyką na stacjach gazowych (redukcyjnych). Montowałem też "Gazex'y" (posiadam odpowiednie uprawnienia) oraz całą automatykę jaka była na stacji. Wszystko co było w "strefie" było podłączane niebieskimi przewodami (ale czy to jest jakiś standard to nie wiem).

  Ja czegoś nie rozumiem. Chwalisz się, że masz uprawnienia (jak rozumiem masz na myśli uprawnienia grupy 1 w kategorii urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym) i nie wiesz czemu podłączałeś urządzenia "niebieskim przewodem"? Jakby Ci kazali sznurkiem je powiązać to też byś nie miał wątpliwości? Skoro masz uprawnienia to chyba wiesz jakiego przewodu należy użyć i dlaczego, inaczej ktoś kto Ci je wydał popełnił fatalny błąd.

  maurycy123 napisał:
  piotrp_NEW napisał:
  Dlatego też o tą robotę jestem całkiem spokojny i na luzie
  Jeśli pracujesz na "otwartej przestrzeni" to OK. Tylko nie wchodź do "komór" bez dodatkowego zabezpieczenia (osobisty tlenomierz). Wykrywacze mogą wskazać błędne pomiary.

  Taka porada na zasadzie "coś dzwoni tylko nie wiadomo gdzie". Wejście do przestrzeni zamkniętych jest ujęte m.in. w przepisach i powinno się odbywać w określony sposób z użyciem odpowiednich środków (w tym mierników gazów). Osobisty tlenomierz kolego to urządzenie, które nosi się przy sobie w trakcie prac jednak najczęściej nie nadaje się ono do wchodzenia w przestrzenie zamknięte ponieważ nie posiada pompki zasysającej (choć już się pojawiają takie wersje). Do takiego wejścia używa się trochę bardziej rozbudowanych mierników i dopasowuje się urządzenia do danego zagrożenia bowiem inne gazy będą występowały w studzienkach kanalizacyjnych, a inne np. w zbiornikach po jakiejś substancji itd. Jak wspomniałem muszą one posiadać pomkę zasysającą dzięki czemu wykonuje się pomiar przed wejściem w taką przestrzeń.
  Przykładowo OPEC podaje jako zagrożenia na swoich obiektach: metan, siarkowodór, tlenek węgla, brak tlenu i wysoką temperaturę.
  Wykrywacze nieszczelności jak sama nazwa wskazuje nie służą do pomiarów tylko do znajdowania nieszczelności na instalacjach. Mówienie więc o ich błędnych pomiarach to...

  I na koniec uwaga do przedstawionego zdjęcia:
  piotrp_NEW napisał:
  To i ja coś wrzucę:
  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Trochę można się czepiać tych cienkich przewodów wetkniętych razem w dławnice centralki, ale powiedzmy, że w szafie nie musimy dokładnie zaciskać dławnicy i zachowywać IP. Czy na instalacji są detektory DEX? (bo jeżeli tak to przewody do detektorów są niestety do wymiany i całe piękno rozdzielnicy szlag trafia)
  Czy mnie wzrok nie myli i czy przewody niskonapięciowe od detektorów idą razem z przewodami 230VAC?
 • #1183
  maurycy123
  Warunkowo odblokowany
  Domelski napisał:
  Jest wybuchowy i to w bardzo szerokich granicach (dużo szerszych niż np. metan czy inne węglowodory).
  Fakt. Przyznaję Ci rację. Po prostu nie słyszy się o tym aby tlenek węgla wysadził gdzieś mieszkanie czy dom.

  Domelski napisał:
  Ale jak rozumiem kolegom chodziło pewnie o niskie stężenia (toksyczne).
  Dokładnie.

  Domelski napisał:
  Ja czegoś nie rozumiem. Chwalisz się, że masz uprawnienia (jak rozumiem masz na myśli uprawnienia grupy 1 w kategorii urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym) i nie wiesz czemu podłączałeś urządzenia "niebieskim przewodem"?
  Czy Ty zawsze wszystko wiedziałeś?

  Domelski napisał:
  Jakby Ci kazali sznurkiem je powiązać to też byś nie miał wątpliwości?
  Nie przesadzaj.

  Domelski napisał:
  Skoro masz uprawnienia to chyba wiesz jakiego przewodu należy użyć i dlaczego, inaczej ktoś kto Ci je wydał popełnił fatalny błąd.
  Wiem jakie przewody do czego służą. A ten co mi wydawał uprawnienia bardziej dbał o bezpieczeństwo niż o kolor przewodów.

  Co do reszty nie będę się wypowiadał. Wiadomo, że do każdej sytuacji należy stosować odpowiedni miernik. Inne zagrożenia są związane na stacjach gazowych a inne w studzienkach kanalizacyjnych.

  Człowiek całe życie się uczy a i tak głupim umrze.
 • #1184
  Krzysztof Reszka
  Moderator Elektrotechnika
  Różne rzeczy w życiu i na naszym forum widziałem ale to przeszło moje najśmielsze wyobrażenia mam tam podłączyć zasilanie. Popatrzcie sami co zdjęcie przedstawia. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.
 • #1185
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  
  Rozdzielnica na suficie ? Na pułapie? To jakiś jacht, statek wycieczkowy ?? Zazdroszczę, jeszcze się Imiennik w rejs załapie, jako premia.. :D
 • #1187
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka
  rafi84 napisał:
  Czy rozdzielnica jest na suficie ??

  A nie widać?

  Obok mojej działki jest sklepik zbudowany z kontenerów. Na suficie wisi kilka takich rozdzielnic. Kiedyś nawet wklejałem fotkę.

  PS. W parowozach rozdzielnice sterujące oświetleniem też były na suficie ;)
 • #1188
  Krzysztof Reszka
  Moderator Elektrotechnika
  Tak na suficie,to też pakamery . Zlecę to młodszym do podłączenia,można dostać złamania karku.
 • #1189
  edziu
  Poziom 29  
  Widziałem często takie rozwiązania na w kontenerach na nie jednej budowie.
 • #1190
  JohnySpZOO
  Specjalista - Instalacje Elektryczne
  To podstawowe miejsce w kontenerach budowlanych, które często można znaleźć na budowach. Rozdzielka jest umieszczona na suficie ze względu na możliwość jej uszkodzenia np. jakimiś gratami/rurami, itp.. Poza tym na budowach można spotkać kontenery budowlane typu: socjalnego, magazynowego - o dziwo magazynowe mają niższy standard ale są droższe praktycznie x2.
 • #1191
  marek-1983
  Poziom 16  
  A co do tej rozdzielnicy w kontenerze to nie masz podejścia wtyczką ew gniazdem na zewnątrz ? Bo takie powinno być żeby nie ingerować w instalacje baraku tak samo jak wejście oraz wyjście do następnego ewentualnego baraku (kontenera).
  Bo reasumując przy budowie bloków energetycznych w Brzeziu a tam jest ok 1000 kontenerów ciężko se wyobrazić ich podłączenie bezpośrednio do rozdzielni.
 • #1192
  Krzysztof Reszka
  Moderator Elektrotechnika
  marek-1983 napisał:
  A co do tej rozdzielnicy w kontenerze to nie masz podejścia wtyczką ew gniazdem na zewnątrz ?

  Sprawdziłem jest wtyczka -gniazdo , czyli dopływ i przelotka do następnego kontenera. Sprawa upadła bo właściciel jak usłyszał że ma wymienić wszystkie gniazda wtyczkowe (były Schuko ) machnął ręką . W kontenerach magazynowych wyłącznik nadmiarowy 3x 32 A zabezpieczał gniazda siłowe i jednofazowe. Po pomiarach " erbetki " kierownik budowy uznał że mu tyle wystarczy.
 • #1193
  marek-1983
  Poziom 16  
  Krzysztof Reszka napisał:
  marek-1983 napisał:
  A co do tej rozdzielnicy w kontenerze to nie masz podejścia wtyczką ew gniazdem na zewnątrz ?

  Sprawdziłem jest wtyczka -gniazdo , czyli dopływ i przelotka do następnego kontenera. Sprawa upadła bo właściciel jak usłyszał że ma wymienić wszystkie gniazda wtyczkowe (były Schuko ) machnął ręką . W kontenerach magazynowych wyłącznik nadmiarowy 3x 32 A zabezpieczał gniazda siłowe i jednofazowe. Po pomiarach " erbetki " kierownik budowy uznał że mu tyle wystarczy.  A czemu wymieniać Schuko ? Wszystkie współczesne wtyczki są przystosowane do tego typu uziemienia. Jak się nie mylę to już jest standard. Albo na bolec albo na blaszki.
 • #1194
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka
  marek-1983 napisał:

  A czemu wymieniać Shuko ? Wszystkie współczesne wtyczki są przystosowane do tego typu uziemienia. Jak się nie mylę to już jest standard. Albo na bolec albo na blaszki.

  Ta też?
  Link
 • #1195
  mawerix123
  Poziom 38  
  marek-1983 napisał:

  A czemu wymieniać Shuko ? Wszystkie współczesne wtyczki są przystosowane do tego typu uziemienia. Jak się nie mylę to już jest standard. Albo na bolec albo na blaszki.


  Albo albo, to standard ale za zachodnią granica a nie w PL u nasz standardem jest gniazdo na "styl francuski"

  Łukasz-O napisał:
  Ta też?
  Link


  Nie da się ukryć że większość tak ;)
 • #1196
  marek-1983
  Poziom 16  
  Albo albo, to standard ale za zachodnią granica a nie w PL u nasz standardem jest gniazdo na "styl francuski"


  Niby tak ale powoli tez wchodzi Shuko. Generalnie już można spotkać takie wymagania inwestora.
 • #1197
  mawerix123
  Poziom 38  
  marek-1983 napisał:
  powoli tez wchodzi Shuko


  Wchodzi, nie wchodzi ale nie jest standardem a dopóki nim nie jest stosuje się standardowe rozwiązania.

  marek-1983 napisał:
  Generalnie już można spotkać takie wymagania inwestora.


  Ciekawe co na to pomiarowcy.
 • #1198
  Krzysztof Reszka
  Moderator Elektrotechnika
  marek-1983 napisał:
  A czemu wymieniać Schuko

  Kolega myli Uni -Schuko z samym Schuko ,a to wielka różnica.