Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

gulson 14 Lis 2013 19:01 632682 2029
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    No właśnie. Było trzęsienie ... budowy, a budowlańcy mieli to gdzieś.

Tak jak tutaj -

Mam cały album, jakby co :D
  • IGE-XAOIGE-XAO
    SeRgEy1989
    Poziom 15  
    To tak jak nam lubią inwestorzy pod koniec montażu szafy dorzucić np. dodatkowy układ pół pośredni bo są zmiany w projekcie- śmiejemy się że wyślemy im ten układ w reklamówce :D do szafa już zapełniona po brzegi.
    Ciężko dziś o projektanta- chyba że najpierw był normalnie na warsztacie/budowie a później wszedł za biurko to OK wiedzą o co chodzi.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    E tam. Prace budowlane. Tu się przeniosło, tak przywaliło, gdzieś indziej zahaczyło, a później - panie ratuj, bo potrzeba zasilić ...coś tam.
    djlukas
    Poziom 27  
    SeRgEy1989 napisał:
    Jeszcze czerwona LgY?

O co koledze chodzi z tą linką? Bo nie kumam
    SeRgEy1989
    Poziom 15  
    Chodzi mi o zastosowanie czerwonej linki.
    My jako firma jedziemy czarna/brązowa konkurencja również a spotkałem się chyba dotychczas z 3-4 RB gdzie dana jest linka czerwona. Rozumiem są gusta i guściki a nic tego nie reguluje więc można nawet różową to zrobić :P

I się znów uśmiałem :D
    Wtyka na drucie... ciekawe co zasilają... pewnie drugą RB :D
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    SeRgEy1989 napisał:
    Chodzi mi o zastosowanie czerwonej linki.
    My jako firma jedziemy czarna/brązowa konkurencja również a spotkałem się chyba dotychczas z 3-4 RB gdzie dana jest linka czerwona.

Czepiasz się mało istotnych szczegółów.
    Gorzej gdyby było tak:
    Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych., Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych., Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam.
    Łukasz-O napisał:
    Czepiasz się mało istotnych szczegółów.
    Gorzej gdyby było tak:

Albo tak -
    Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Oszczędności na przewodach - dwa w jednym, czyli i przed- , i zalicznikowe.

A jak nie wiecie, jak się podłącza liczniki kWh - to instrukcja poniżej :
    kamil.ww
    Poziom 11  
    A oto moja skrzyneczka wykonana jakieś 3 lata temu, miałem wtedy 16 lat ;)
    Gizmoń
    Poziom 28  
    Mnie tam zastanawia to zaczernienie dwóch zacisków w RCD. Wygląda jakby się kiedyś mocno nagrzały.
    Sygnalizacja braku faz pewnie działa tak, że sygnalizuje brak faz gdy nic nie sygnalizuje bo nic się nie świeci, proste :) Ewentualnie kolorami: zielone - wszystko działa, żółte - któraś faza nie działa, czerwone - żadna faza nie działa, żadne - nic nie działa :D
    kamil.ww
    Poziom 11  
    RCD kiedyś się lekko przygrzało, z racji złego "ścisku" dlatego jest przykopcone.
    A co do sygnalizacji,
    są to kontrolki każda podłączona do innej fazy;P
    gdy nie świeci chociaż jedna kontrolka oznacza że którejś fazy brakuje
    Czyli dokładnie tak jak napisał GIZMOŃ :P gdy nic nie sygnalizuje nie ma którejś fazy :P
    na zdjęciu wygląda jakby nie świeciły ;) ale świecą ;P
    edziu

Poziom 29  
    proponuje wymienić ten RCD

Jak N straci styk (widać ze przypalony)
    to popalisz połowę sprzętu elektrycznego.
    kamil.ww
    Poziom 11  
    Styki RCD zostały wyczyszcone do gołej miedzi :) a tylko nalot został z zewnątrz
    edziu

Poziom 29  
    Mimo tego RCD jak inny bezpiecznik należało by wymienić.
    Mam nadzieję ze bierzesz odpowiedzialność za swoje prace.
    bartekfigura
    Poziom 27  
    A czy wiesz jaki maksymalny prąd wytrzymuje gniazdko 1 fazowe? Zabezpieczenie 20 A na gniazda, może być maksymalnie 16 A
    kamil.ww
    Poziom 11  
    Zalezy od zastosowanego gniazda:P

Dodano po 1 [minuty]:

bartekfigura napisał:
    A czy wiesz jaki maksymalny prąd wytrzymuje gniazdko 1 fazowe? Zabezpieczenie 20 A na gniazda, może być maksymalnie 16 A

A czy nie widzisz ze zabezpieczenia na gniazda są 16A?? tylkow kuchni gdzie działa zmywarka i piekarnik 20A w łazience i w kotłowni, już dokładnie nie pamiętam

Gniazda 16A a oświetlenie 10A
    gogi20
    Poziom 24  
    Nikt nie zapytał kolegi "kamil.ww" czy wstawia te zdjęcia na konkurs jako najlepsze czy najgorsze wykonanie.
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    gogi20 napisał:
    Nikt nie zapytał kolegi "kamil.ww" czy wstawia te zdjęcia na konkurs jako najlepsze czy najgorsze wykonanie.

Chyba mało istotne co uważa autor, ważne, że my wiemy do jakiej kategorii można to zaliczyć ;) Bo chyba dla wszystkich jest to oczywiste.
    Całkowicie źle dobrane nominały wyłączników, kompletna nieznajomość podstaw z zakresu instalatorstwa i zabezpieczania przewodów.

Ponadto powtórzę raz jeszcze, ta rozdzielnica nie wygląda na wykonaną przed trzema laty. Jedna wielka ściema i tyle.
    gogi20
    Poziom 24  
    kablarz napisał:
    Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Taka ciekawostka :)

Takich rozwiązań jeszcze nigdy nie widziałem:) Ciekawe substytuty:)

Dodano po 7 [minuty]:

Łukasz-O napisał:
    Ponadto powtórzę raz jeszcze, ta rozdzielnica nie wygląda na wykonaną przed trzema laty. Jedna wielka ściema i tyle.
    Może i wygląda na wykonaną przed trzema laty tylko materiał użyty jakiś taki z demontażu:)
    O^O
    Poziom 21  
    Gdybym posiadał prawo wyborcze, to zagłosowałbym chyba na zdjęcie kolegi kablarz w dowodzie uznania dla pomysłowości wykonawcy tego... czegoś.
    jarobond
    Poziom 12  
    Z cyklu "Kto panu to zrobił"

Zaczynając lajcikowo rozdzielnia zrobiona w nowym domu u kuzynki. Główny PE był chyba trochę za gruby.

A tu coś ze stacji uzdatniania wody. Nie ujęte na zdj z prawej strony były jeszcze listwy przyłączeniowe 50 mm^2 z przewodami.

Jeszcze ze stacji podczas prac fachmajstrów.
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    Główne zabezpieczenie WLZ kamienicy- a raczej jej części ( 20cm nad posadzką przy wejściu na klatkę).

Górny bezpiecznik trudno wykręcić- chyba się zapiekł. :D
    Środkowy- w miarę, ale gniazdo oprawy tak wypalone i skorodowane że ... daje co najmniej 0.5Ω (lub więcej) dodatkowo do pętli zwarcia.
    Dolny- jakieś ślady wkładki kalibracyjnej, oprawa też wypalona, wygrzana. Oprawka z bezpiecznikiem mnie poparzyła, więc też oceniam na jakieś 0.5Ω ( lub więcej ) ekstra do pętli. Z duszą na ramieniu wykręciłem dwa bezpieczniki, ale miałem większe obawy, że ich już nie wkręcę.
    Na odchodne rzekłem: instalacja nadaje się do odłączenia spod napięcia, ale to jak głową o ścianę można walnąć i nic więcej się nie skóra. Wymienialiśmy WLZ do mieszkania i trzeba było wyłączyć zasilanie- prawie dało się wyłączyć. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.
    hadesmat
    Poziom 11  
    Dorzucę swoje trzy grosze. Oto rozdzielnia wykonawcza do sterowania maszyną z poziomu PC'ta. Koszt kompletnego sterowania tego typu to ok. 40 000 PLN. Pytania "kto to panu zrobił?" nie było, bo wiem, kto to zrobił

Następny kwiatek, to rozdzielnia po remoncie części rehabilitacyjnej oddziału szpitalnego. Zdjęcie robione tydzień temu, a wykonanie tego czegoś zostało zrobione ok. pół roku temu.

Jeszcze jedna ciekawostka ze świata motoryzacji. Nie działała część tylnego oświetlenia w hiszpańsko-niemieckim aucie (lewa żarówka od pozycji, prawy STOP, przeciwmgielne i światło cofania). Właściciel przedstawił sprawę tak, że Pan elektryk podłączył "na krótko" tak, żeby przeżyło 1 listopada. Oto, co rzekomy elektryk odje8ał (bo inaczej tego nazwać nie można):

Już tłumaczę. Psując oprawkę żarówki (mowa o świetle cofania) w klapie dokręcił się przewodem do oprawki łącząc masę z zamka i masę żarówki. Wydłubał styk plusa z żarówki, dolutowując się do niej przewodem, po czym ten przewód puścił przez próg aż do włącznika (szary przewód na zdjęciu). Uciął przewód włącznika, dokręcając się do wtyczki. Jedyne lutowanie było na w/w żarówce, a reszta "na skrętkę", zaizolowane Power Tape'em. Pytanie "Kto to panu zrobił?" pozostało bez odpowiedzi.

A wystarczyło naprawić gumowy przelot między klapą bagażnika a karoserią.

Tutaj za to chińska rozdzielnia do chińskiej maszyny.
    Można?
    gogi20
    Poziom 24  
    hadesmat napisał:
    Następny kwiatek, to rozdzielnia po remoncie części rehabilitacyjnej oddziału szpitalnego. Zdjęcie robione tydzień temu, a wykonanie tego czegoś zostało zrobione ok. pół roku temu.
    Chodzi o ten bezpiecznik pod którego są dwa obwody podpięte?
    hadesmat
    Poziom 11  
    gogi20 napisał:
    hadesmat napisał:
    Chodzi o ten bezpiecznik pod którego są dwa obwody podpięte?

Powiem szczerze, że (przynajmniej dla mnie) wkręcanie przewodów przez okienko oprawki jest niedopuszczalne i haniebne. Ktoś za to wziął pieniądze. Tylko za co?

Wystarczyło pomyśleć i wpiąć się w wolne pola w rozdzielni, albo założyć "na odwal się" kawałek th-35 i kilka esek. Niestety dla niektórych fahofcuff chęć zarobienia szybkiej (i raczej niewielkiej) gotówki jest silniejsza niż wyjście z twarzą z sytuacji. Tam leżą naprawdę ciężko chore i starsze osoby. Czasami chwilowy zanik napięcia może się skończyć się dla nich tragicznie. Tylko dlatego, że szkoda było poświęcić 30 minut więcej.