Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

gulson 19 Lis 2014 00:09 573462 1748
 • #541 19 Lis 2014 00:09
  kozi966
  Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

  Rozdzielnica wyleci.
  Tak samo wyleci zasilanie.
  Nowy kabel, nowe warunki przyłączeniowe. "wyprowadzenie" układu pomiarowego na granicę działki.
  Obecnie jest 1f - 25A na YKY 5x6mm2. Będzie 3x25A na 5x10mm2.
  Wszystko, poza oprzewodowaniem domu, do wymiany.... dlatego "tymczasówka".
  Szkoda gadać :wink:

 • Sklep HeluKabel
 • #542 21 Lis 2014 22:23
  pasqdnik
  Poziom 15  

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Na pytanie gdzie mam podpiąć maszynę usłyszałem: Wpinaj Pan w niebieskie gniazda. Ta sama firma tą skrzynkę podłączała co mi w domu prąd robiła, więc na pewno jest dobrze.

  No to wpiąłem maszynę ... I jak tu teraz gościowi przetłumaczyć, że ta firma to jakaś popierdółka ?? :D

 • Pomocny post
  #543 09 Gru 2014 18:30
  michcio
  Specjalista elektryk

  k124l napisał:
  Z tego co widać na filmie to w USA mają tylko dwie fazy ?

  Nie tyle dwie fazy co tzw. system split-phase, taka "dzielona faza". Ale po kolei:

  Sieć
  Sieć SN mają z uziemionym jak i izolowanym punktem neutralnym.
  Te pierwsze są chyba najpopularniejsze. Są one czteroprzewodowe, czyli mają swój przewód PEN. Jest on co jakiś czas (co parę słupów) uziemiany.
  Że sieć nie jest izolowana widać po ilości filmików ze Stanów na YT, gdzie widać "efektowne" skutki byle zwarcia doziemnego.
  Te drugie sieci (izolowane) już swojego PEN-a nie mają, chociaż na słupach PEN wisi, ale jest to tylko uziemiany co jakiś czas, bez połączenia z siecią SN.

  Transformator:
  Trafo SN/nN ma jednofazowe uzwojenie pierwotne wpięte pomiędzy fazę i PEN sieci SN lub dwie fazy SN. Wybór rozwiązania zależy np. od tego co akurat jest na ulicy. W dzielnicach mieszkaniowych często na ulicy wisi tylko jedna faza SN i do tego PEN.
  Jeśli sieć jest izolowana, to nie ma wyjścia, musi być międzyfazowo.
  Uzwojenie wtórne jest jednofazowe o napięciu 240V, z wyprowadzeniem środka uzwojenia. Wtedy pomiędzy końcami jest 240V, a pomiędzy końcami a środkiem 120V. Środek jest połączony z PEN na słupach (wspólnym z SN jeśli strona SN pracuje jako uziemiona lub niezależnym jeśli jest izolowana - jak wspomniałem wyżej).
  Z trafo do domu idzie dwa przewody "gorące" i jeden PEN. Tam w podstawie licznika lub w rozdzielnicy głównej (co stan/hrabstwo to obyczaj) PEN jest dzielony na PE i N.
  ferdek16 napisał:
  Rozdzielnica całkiem fajna i prosta w budowie, lecz to przyłącze to jak do zakładu mimo, że na aluminium.

  Obecnie standardowo do domu idzie 200A zabezpieczenie główne (pojęcie zamawiania mocy w mieszkaniówce praktycznie nie istnieje) przy napięciu 240V. To jest, jak łatwo policzyć, jakieś 45 kW, czyli mniej więcej tyle, ile można dostać w Polsce (40 kW przy 3x63A). Jak na amerykańskie wyposażenie domu (kuchenka elektryczna 50A, suszarka 30A, centralna klimatyzacja 30A, coraz częściej 70A ładowarka do samochodu) w sam raz. W dużych posiadłościach z ogrzewaniem elektrycznym zdarzają się przyłącza 400A czy 600A.
  Aluminium bo tańsze, a wcale nie gorsze przy takim przekroju. Prawdę mówiąc to w Polsce YAKY/YAKXS 4x25 czy 4x35 na WLZ uważam za dużo lepsze rozwiązanie niż miedź, bo szczególnie przy dużych długościach ładowanie paru tysięcy w jeden kabel uważam za głupotę...
  ferdek16 napisał:
  Co do uziemienia to się nie szczypią 2 szpilki bez pomiaru i do tego łączone zwykłym miedzianym drutem w ziemi, no cóż, jednak wolę nasze europejskie instalacje.

  Bo to nie ma żadnego znaczenia dla skuteczności działania ochrony przeciwporażeniowej. Sieć jest w układzie TN (i tu, i tam) i wystarczy, że prąd zwarcia jest wystarczająco duży, by wyrzucić zabezpieczenie nadprądowe.
  W Polsce też nie ma żadnego wymogu dotyczącego rezystancji uziemienia szyny PE w budownictwie mieszkaniowym. Mowa jedynie o wykonaniu uziemienia i tyle. Wartości nie są podane, każde uziemienie wystarcza. Często rzucane 30 Ohm to tylko wartość z wewnętrznych norm ZE i dotyczy raczej złącz niż instalacji.
  Prawdę mówiąc to amerykańskie przepisy są w tym względzie bardziej doprecyzowane, bo mówią jakiej długości mają być te pręty i w jakiej odległości od siebie.
  Sam NEC (podstawa każdego elektryka w USA) sam mówi, że to uziemienie ma w zasadzie za zadanie odprowadzić ładunki indukowane w instalacji np. podczas burzy, żeby nie plątały się po sieci.
  ferdek16 napisał:
  Choć prawdą jest, że Polska jako jedna z bardziej z zaostrzonymi przepisami odnośnie instalacji elektrycznych i ich pomiarów.

  E tam, normy IEC jak w każdym innym kraju UE.
  Adam_Bandit napisał:
  Dziwi mnie tylko dlaczego nie stosują RCD

  Jak najbardziej stosują, tylko trochę inaczej i nie we wszystkich obwodach.
  RCD (u nich nazywa się to GFCI) są zintegrowane z wyłącznikiem nadprądowym i idą do rozdzielnicy. Jeden obwód - jeden aparat.
  Są też (bardzo popularne) gniazda z wbudowanym RCD, o takie:
  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.
  Instalacje robi się bezpuszkowo (przewód od gniazda do gniazda) więc wystarczy takie gniazdo zainstalować na początku obwodu i chroni ono resztę gniazd w obwodzie. Stąd w rozdzielnicy często nic nie widać.
  Wymaga się RCD tylko bodaj w obwodach zewnętrznych, w kuchni i w łazience.
  Adam_Bandit napisał:
  te trasy kablowe to dość prymitywnie wyglądają. I przewody bez żadnych koryt czy rurek.

  Bo niepotrzebne! :D
  W Polsce w domu szkieletowym też nie ma żadnej potrzeby wkładania YDY czy YDYp w rurki, przepis żaden nie nakazuje i w sumie sensu też to nie ma, bo jak się zacznie coś palić, to na pewno nie przewód tylko jakiś słaby punkt (czyli w puszcze). Te peszle w zasadzie tylko poprawiają samopoczucie inwestora i wykonawcy.

 • #544 09 Gru 2014 20:52
  Adam_Bandit
  Poziom 20  

  michcio napisał:
  Obecnie standardowo do domu idzie 200A zabezpieczenie główne (pojęcie zamawiania mocy w mieszkaniówce praktycznie nie istnieje) przy napięciu 240V.

  I można bez jakiś cholernych pisemek i przydziałów mocy. I tak się płaci za to co się zużyje, że też Polska musi być zawsze 100 lat za murzynami.

 • #545 09 Gru 2014 21:14
  slawekx
  Poziom 28  

  [quote="Adam_Bandit"]

  michcio napisał:
  I tak się płaci za to co się zużyje, że też Polska musi być zawsze 100 lat za murzynami.

  Ale jeszcze istnieje Sieć Zasilająca i to ona ma określone parametry. Same chęci dysponowania wysoka mocą to nie wszystko.

 • Sklep HeluKabel
 • #546 09 Gru 2014 21:23
  Adam_Bandit
  Poziom 20  

  No fakt ciężko to uzyskać jak połowa linii przesyłowych jest przestarzała.

 • #547 17 Gru 2014 02:43
  djateop
  Poziom 14  

  banankb napisał:
  Witam,

  Postanowiłem wrzucić swoje zdjęcia do kategorii "Kto to Panu zrobił" i pokrótce je opisać.

  W domu dziadek z nadmiaru wolnego czasu lubi sobie przerabiać (jak to mówi ulepszać lub naprawiać ) różne rzeczy. Instalować ulepszenia itp.

  Pewnego dnia wpadł na pomysł instalacji paneli słonecznych, przetwornicy akumulatorów itp. koszta około 10000-12000zł + 8000 na naprawy spalonego sprzęt np. czterokrotnie spalona przetwornica, padł jeden akumulator żelowy który był źle podłączony i wiele innych.

  Przejdźmy do zdjęć które będą dodawane myślę dość często:

  Pierwsze zdjęcia przedstawiają podłączenie akumulatorów 2 żelowe ( w tym jeden już nie trzyma prądu) oraz dwa kwasowe rolnicze 6 V nie przeznaczone do głębokiego rozładowania, ale tanie i pojemne. Trochę przeszkadza że są przeładowywane i bardzo śmierdzi kwasem. Podłączone kablami takimi jakie były pod ręką no i nie było klem plusowych.

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Drugie zdjęcie zdjęcie przetwornicy i akumulatorów. Po prawo wisi na wieszaku z innymi rzeczami nadmiar przewodów doprowadzających prąd z z paneli

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  dodatkowo połączenie kabli profesjonalnie powieszone:

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Kolejne zdjęcia to podłączenie gniazdka nie wiedzieć czemu w starej meblościance w piwnicy. Gniazdko to pełni ważną funkcję gdyż jest podłączony główny odbiornik prądu z elektrowni a mianowicie żarówka która ma za zadanie rozładowywać akumulatory w nocy i nie pozwolić na przeładowanie ich za dnia.

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Następne zdjęcia to pozostałość po pierwszym podłączeniu całej instalacji. W pierwszej wersji przetwornica i akumulatory znajdowały się w pokoju sypialnym przy biurku ( w takim miejscu łatwiej się pochwalić odwiedzającym całą instalacją a za oknem widać panele). Wady to głośna praca przetwornicy dodatkowo wzbogacona pikaniem itp. i przegrzewanie się przetwornicy. Niestety nie mam z tego czasu zdjęć. Panele podłączone są przewodami głośnikowymi.

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Aktualizacja

  Zdjęcia paneli fachowo podłączonych.

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Oraz ciekawy sposób zamocowania rurki z przewodami

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Oraz mały bonus. Są to panele o przestawnym położeniu. Sterowane są ręcznie więc trzeba pamiętać by je ustawić do słońca. Mechanizm obrotu wykonany z silniczka od wycieraczek z VW Polo 1988r. dwa koła zębate od roweru Ukraina połączone łańcuchem od MZ-tki, radziecki lewarek od samochodu.

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Kolejna prowizorka to podłączenie pomp wody które maiły być zasilane energią słoneczną (ale nie wiadomo czemu jej nie wystarcza). Stycznik jest ustawiony na półce a ze względu że był nadmiar kabla do jego podłączenia jest on obwinięty na około (pomarańczowy kabel od kosiarki w końcu sezon się skończył na koszenie)

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Inna instalacja: pompa od CO pieca węglowego.

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Jeden z wielu przedłużaczy w domu i naokoło jego.

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  oraz inne:

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  A tutaj instalacja lecz nie wiem do czego w spiżarce przy kuchni

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Jedno z ciekawszych gniazdek w kuchni

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Instalacje w garażu:

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Tutaj nawet pies w budzie ma prąd

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  W razie pytań chętnie na nie odpowiem.
  A jak się uda to zrobię zdjęcia przeróbek w samochodzie i na działce.
  kolego dla tego dziękować Bogu że SEP nie jest dla każdego, Tu mi szczęka opadła... pajęczyna częsty widok w branży, ale pies pod prądem i mechanizm zmiany paneli zbija z nóg. Zamurowało by każdego Inspektora BHP na sam widok połączeń i średnic przewodów nie mówiąc o pomysłowości

  Dodano po 4 [minuty]:

  Dam coś od siebie dziś awaria podnośnika samochodowego, wywaliło bezpiecznik po złej regulacji wysokości łap i o to co zastałem w środku, pomijając odsłonięte przewody z krańcówkami na samym filarze bez obudowy

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Dodano po 10 [minuty]:

  a to z NL. gdzie przebywałem ostatnie miesiące

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Dodano po 18 [minuty]:

  oto co było podpięte na tym zabezpieczeniu i w jaki sposób

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.


  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Dodano po 12 [minuty]:

  4 przyczepy a w każdej po czajniku, grzejniku, elektryczne kuchnie, lodówka i jeszcze dobra jakie użytkownik nieświadomie lub świadomie wepnie w gniazdo, zabezpieczenie główne siada co kilka podłączeń różnych odbiorników w tym samym czasie, raz instalacja się spaliła, to zrobiono, taką sama prowizorkę na chińskich przedłużaczach, do ostatniej przyczepy doprowadzono prąd z ganku (odpowiednia średnica, ale rozwinięte tylko 1/3 kabla więc utworzona cewka zwiększa pobór Energi) sugerowałem wykonanie poprawnej instalacji, ale Holender ma to gdzieś

  Dodano po 13 [minuty]:

  djateop napisał:
  Witam kolegów po fachu :)
  ja chcę przedstawić własny projekt :)
  konsultacja doboru podzespołów z czynnym elektrykiem z 8 letnim doświadczeniem.
  Mój pomysł i wykonanie. (starania o Patent) (w trakcie zapis na uprawnienia 1 KV)

  1.Rozdzielnia główna na podstawie której zbudowałem własną
  2. moja rozdzielnia (w tej chwili jeszcze usprawniona- dodałem kontrolkę napięcia)

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.  powrócę do tematu z mojego startu oto obecny stan

  Dodano po 4 [minuty]:

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Dzięki koledzy za porady :)

 • #552 06 Sty 2015 03:59
  djateop
  Poziom 14  

  Robert_111 napisał:
  A ja dorzucę jeden obrazek, który dawno, dawno temu przesłał mi znajomy. Jak mam zły humor, to sobie go odpalam i od razu dzień staje się lepszy :D


  Jak by ktoś mocniej się ruszył, trzech Gentelmans poszłoby wysoko :!:

  ja nawet nie zbliżyłbym się do takiego basenu (ewentualnie odcinając zasilanie) :D

  Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14297767#14297767 ważne powiadomienie dla kolegów

  Moderowany przez Łukasz-O:

  Raczej dezinformacja i urojenie.

 • #553 09 Sty 2015 19:18
  michal9696
  Poziom 8  

  Skrzynka sterownicza pompy głębinowej


  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

 • #554 10 Sty 2015 00:55
  Adam_Bandit
  Poziom 20  

  michal9696 napisał:
  Skrzynka sterownicza pompy głębinowej

  W jakiej kategorii to jest umieszczone? Najlepsze czy najgorsze instalacje? Czy może to kolegi robota? Bo jak dla mnie to normalna "skrzynka" z automatyką dość schludnie wykonana.

 • #555 10 Sty 2015 02:04
  ziomus90210
  Poziom 35  

  Panowie oto mistrzostwo "Stolarza-Elektryka". Tak, tak to są: "3 fazy i zero" jak tłumaczył mistrz. Miałem wpaść z miernikiem "bo coś nie łączy". Szybko mnie tam nie było. Zdjęcie zrobione starą Nokią bo tylko to miałem pod ręką. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

 • #556 10 Sty 2015 02:29
  michal7778
  Poziom 29  

  Matko Boska, normalnie cud, że to nikogo nie zabiło. Ktoś miał fantazję.

 • #557 10 Sty 2015 12:33
  Popak
  Moderator na urlopie...

  Adam_Bandit napisał:
  Bo jak dla mnie to normalna "skrzynka" z automatyką dość schludnie wykonana.

  Dla mnie nie jest schludnie.
  - Przewody do lampek są sztukowane.
  - Brak opisów na końcówkach przewodów.
  - Złącza ZUG są luźne i są porozsuwane.
  - Brak opisu modułów.
  - Bark dokumentacji w środku.
  - Na drzwiczkach zamiast uchwytów samoprzylepnych mogło być korytko karbowane.
  - Przewód od wyłącznika głównego powinien być jakoś zabezpieczony.

  Znalazł by jeszcze więcej błędów jak by zobaczył skrzyneczkę na żywo.

 • #558 10 Sty 2015 21:43
  michal9696
  Poziom 8  

  Jest to moja pierwsza samodzielnie wykonana „skrzynka”. Jeśli będę miał okazję robić następną na pewno zastosuję się do waszych uwag. Co do dokumentacji i opisów modułów jeszcze nie zostały wykonane ale na pewno będą zrobione.

 • #559 11 Sty 2015 01:19
  retrofood
  Moderator

  michal9696 napisał:
  Jest to moja pierwsza samodzielnie wykonana „skrzynka”. Jeśli będę miał okazję robić następną na pewno zastosuję się do waszych uwag. Co do dokumentacji i opisów modułów jeszcze nie zostały wykonane ale na pewno będą zrobione.


  Czyli masz nauczkę, że jeśli o czymś piszesz, to należy przedstawiać pełną informację o temacie. Wtedy wszelkie wyjaśnienia można uwzględnić w ocenach.

 • #560 11 Sty 2015 02:19
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka

  michal9696 napisał:
  Jest to moja pierwsza samodzielnie wykonana „skrzynka”. Jeśli będę miał okazję robić następną na pewno zastosuję się do waszych uwag. Co do dokumentacji i opisów modułów jeszcze nie zostały wykonane ale na pewno będą zrobione.


  Rozdzielnica
  Nie sztuka wykonać rozdzielnice z "zamaskowanym makaronem". Następnym razem pokaż taką bez osłon :D

  ZUG-i powinny mieć tzw. trzymacze z dwóch stron, o płytkach izolacyjnych nie wspomnę. Jak widzę, zastosowano zupełnie przypadkowe kolory i wielkości.

  Drzwiczki - panel sterujący
  LED "12V DC" z przypadku czy zabrakło?
  Panel niby opisany ale nie wiadomo do czego to wszystko służy.
  Kolor lampek to raczej przypadek.

  Co do przedłużania przewodów od LED bym się nie czepiał. Jakoś sobie poradziłeś ;) W ogólnym handlu mają tylko po kilkanaście cm. Choć na zamówienie wykonają dłuższe - warto o tym pamiętać na przyszłość.
  Profesjonalny panel posiada kontrolki do których podłącza się przewody, a nie przedłuża fabryczne - to tak na marginesie ;)

  Jak na pierwszą rozdzielnicę tego typu nie jest najgorzej. Znam gorsze:
  Pomimo nazwijmy to profesjonalnych aparatów na panelu sterowniczym w środku jest jeden wielki supeł:
  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Najważniejsze jest chęć doskonalenia. Elektryka poznaje się nie tylko po wiedzy ale i po staranności połączeń w puszkach czy rozdzielnicach. Niestety tego teraz w szkołach nie uczą.

 • #561 11 Sty 2015 09:17
  Adam_Bandit
  Poziom 20  

  Popak napisał:
  Dla mnie nie jest schludnie.
  - Przewody do lampek są sztukowane.
  - Brak opisów na końcówkach przewodów.
  - Złącza ZUG są luźne i są porozsuwane.
  - Brak opisu modułów.
  - Bark dokumentacji w środku.
  - Na drzwiczkach zamiast uchwytów samoprzylepnych mogło być korytko karbowane.
  - Przewód od wyłącznika głównego powinien być jakoś zabezpieczony.


  Mimo to nie jest źle, ale kolory lampek się trochę nie zgadzają, z reguły w automatyce lampka czerwona oznacza awarię, nie pracę.
  Łukasz-O napisał:
  W ogólnym handlu mają tylko po kilkanaście cm. Choć na zamówienie wykonają dłuższe - warto o tym pamiętać na przyszłość.

  Tak, tylko czas oczekiwania czasami jest przerażająco długi.
  Popak napisał:
  Znalazł by jeszcze więcej błędów jak by zobaczył skrzyneczkę na żywo.

  Zawsze można szukać kwadratowych jajec.

 • #562 11 Sty 2015 16:07
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka

  Adam_Bandit napisał:


  Mimo to nie jest źle, ale kolory lampek się trochę nie zgadzają, z reguły w automatyce lampka czerwona oznacza awarię, nie pracę.

  Na poniższym skanie nieco informacji:
  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.


  Adam_Bandit napisał:
  Łukasz-O napisał:
  W ogólnym handlu mają tylko po kilkanaście cm. Choć na zamówienie wykonają dłuższe - warto o tym pamiętać na przyszłość.

  Tak, tylko czas oczekiwania czasami jest przerażająco długi.

  W większości kontrolek LED "z wąsami" jest możliwość dostania się do płytki. Można wymienić przewody samemu dolutowując dłuższe w miejsce fabrycznych.
  Poza tym jaki problem kupić profesjonalną lampkę. Wiem, kolega zaraz napisze - cena :|

 • #563 11 Sty 2015 17:26
  Popak
  Moderator na urlopie...

  Adam_Bandit napisał:
  Zawsze można szukać kwadratowych jajec.


  Czasami takie "kwadratowe jajec" doprowadza do usterek i zagrożenia życia.

 • #564 11 Sty 2015 17:26
  Adam_Bandit
  Poziom 20  

  Łukasz-O napisał:
  Na poniższym skanie nieco informacji:
  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Bardzo przydatna tabela. Dzięki!
  Łukasz-O napisał:
  W większości kontrolek LED "z wąsami" jest możliwość dostania się do płytki. Można wymienić przewody samemu dolutowując dłuższe w miejsce fabrycznych.
  Poza tym jaki problem kupić profesjonalną lampkę. Wiem, kolega zaraz napisze - cena :|

  Po prostu na niektóre wykonania jest ograniczony czas i budżet, dlatego też tak bardzo nie czepiałbym się przedłużania przewodów jeśli jest to zrobione poprawnie. A jeśli nie ogranicza nas czas i budżet to wtedy jak najbardziej można "szaleć". Czasami trzeba niestety brać to co jest w hurtowni i pędzić do klienta "gasić pożar":)

 • #565 13 Sty 2015 03:17
  djateop
  Poziom 14  

  [quote="Adam_Bandit"]

  Łukasz-O napisał:
  Na poniższym skanie nieco informacji:
  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Bardzo przydatna tabela. Dzięki!
  [quote="Łukasz-O"]W większości kontrolek LED "z wąsami" jest możliwość dostania się do płytki. Można wymienić przewody samemu dolutowując dłuższe w miejsce fabrycznych.


  Ja też skorzystam z tabeli robiąc obecny projekt :idea: :D

 • #567 06 Lut 2015 20:47
  artekba
  Poziom 11  

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  Moja "produkcja".

  Dodano po 2 [minuty]:

  Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych. Zdjęcia najlepszych i najgorszych instalacji elektrycznych.

  A tu coś dla kontrastu. Miejsce zainstalowania : stacja paliw.

 • #568 06 Lut 2015 21:33
  elpapiotr
  Specjalista elektryk

  Kolego artekba, czegoś mi tu brakuje (zdjęcie lewe górne)

 • #570 07 Lut 2015 00:06
  zdzisiek1979
  Poziom 37  

  Stosowanie w torze podłączenia ochronnika zabezpieczenia nadmiarowo prądowego chyba nie jest najlepszym pomysłem gdyż w czasie wytłumiania przepięcia może nastąpić jego wyłączenie. Producenci zalecają stosowanie topików.