Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie wody olejem. - Czy istniały takie piecyki.

01 Paź 2013 19:44 1713 4
  • Poziom 34  
    Temat ten wprowadzam, gdyż chodzi mi o pewne informacje. Wiadomo, że niegdyś istaniały piece łazienkowe węglowe (były pojemnościowe, jakby bojler, stojący na podłodze), zastąpione później przez piecyki gazowe (przepływowe). Natomiast nic mi nie wiadomo, czy istniały piecyki łazienkowe na paliwo płynne (olej napędowy, naftę i t. p.). Może były w innych krajach, bogatych w ropę naftową (wątpię, czy w Polsce istaniało coś takiego). Ropa ma wysoką wartość opałową.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 36  
    Ja gdzieś kiedyś o tym słyszałem od mojego klienta, mówił o jakiejś ala lamie naftowej z bojlerem ponad nią, ale dokładnie nie pamiętam;/
  • Poziom 27  
    Istniały takie urządzenia opalane olejem opałowym. Były popularne na zachodzie. Wykonanie ciśnieniowe lub przepływowe. Stosowano w nich zazwyczaj wyparne palniki olejowe. Zapłon za pomocą knota lub tabletek suchego spirytusu. Zużycie paliwa ok. 0,8-1kg na kąpiel.Pojemność zbiornika 10-20 ok. litrów. Bliższe dane można znaleźć na stronie 1254 "Poradnika Ogrzewanie i wentylacja" z 1976 r.
  • Poziom 34  
    Zastanawiam się, czym np. w dawnych czasach ogrzewali wodę Bułgarzy. Gazu ziemnego nie mają, ale prąd mają bardzo tani. W Sofii jest centralnie ciepła woda, ale w innych miastach co było dawniej. Dziś przeważają bojlery elektryczne. Wiadomo mi, że mieli nieraz piecyki na ropę (pewnie olej opałowy) do ogrzewania pomieszczeń. Myślę, że Rumuni mogli mieć piece łazienkowe na paliwo płynne, gdyż Rumunia ma ropę.