Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogniwa fotowoltaniczne - podłączenie

mmario32 01 Paź 2013 20:56 2370 7
 • Poziom 14  
  Witam. Jestem na etapie rozprowadzania przewodów pod ogniwa fotowoltaniczne u klienta i interesuje mnie jak je podłączyć żeby spełniały swoje zadanie.
  Ogniwa te (których jeszcze nie ma) mają mieć moc może z 500W i mają zasilać pewne odbiorniki w domu. Mianowicie piec, oświetlenie (wybrane obwody) i może jeszcze jakieś gniazdko i router.
  Ogniwa nie będą spięte z siecią zasilającą budynek, tylko mają być do użytku wewnętrznego.
  Zasada działania miała by być taka, że wybrane obwody miały by być zasilane z baterii ogniw poprzez przetwornice 12/230, natomiast w momencie gdy energii z baterii będzie za mało to obwody te miały by się przełączać na zasilanie tradycyjne z sieci.
  Jak rozwiązać to sterowanie?
  Czy można zrobić coś takiego, że wybrane obwody będą miały priorytet działania, a w momencie jakby energii wystarczyło można by zasilić coś jeszcze?
 • Poziom 42  
  Jak nie będą spięte z siecią jak będą.
  Chociażby przez SZR
  Cytat:
  ...wybrane obwody miały by być zasilane z baterii ogniw poprzez przetwornice 12/230, natomiast w momencie gdy energii z baterii będzie za mało to obwody te miały by się przełączać na zasilanie tradycyjne z sieci.
 • Poziom 15  
  Jeśli chcesz zrobić tak jak piszesz czyli w razie braku energii z paneli przełączasz się na sieć elektryczną to już masz połączenie z siecią energetyczną i w tym momencie musisz pisać wniosek do energetyki o sprzedaż energii. Dadzą ci wykaz jak to ma być zrobione oraz specjalne zabezpieczenie wraz ze sterownikiem- albo tylko zasilanie z paneli albo handel z energetyką.

  Z podłączenie to dziwne pytania bo jak narazie spotkałem się kilka razy z takimi ogniwami ale one były kompletne razem ze złączkami o odpowiednim stopniu ochrony IP. Pierwszy raz się spotykam z tym żeby ktoś kable pod panele ciągnął :)
 • Poziom 14  
  Nie ciągnę przewodów do ogniw tylko na strych bo tam mają być baterie (swoją drogą trochę dziwne miejsce bo nie wiem co będzie w zimie). Ze strychu przewód idzie do rozdzielni na poddaszu i drugi do rozdzielni na parterze.
  Klienta nie interesuje sprzedaż energii z ogniw bo podobno jest to nie opłacalne. Płacą o wiele mniej za wyprodukowany kW niż za zużyty. Dlatego chce mieć ogniwa wykorzystane tylko na własny użytek.
  Rozumiem, że koledzy mówią jak to powinno być przeprowadzone zgodnie z przepisami i należy to zgłosić do zakładu energetycznego, ale gdybyśmy pominęli tą kwestie to jak należało by to wykonać. Myślałem o dwóch stycznikach na wybrane obwody sieć - ogniwa z blokadą elektryczną i mechaniczną. Przełączanie najprościej można by zrobić na przełączniku 1-0-2 ale chciałbym to zautomatyzować. Jak można by to zrobić tanim kosztem?
  Czy można by zastosować jakoś przekaźnik napięciowy np taki:
  http://www.fif.com.pl/produkt/31/426
  Bo rozumiem że są do tego celu specjalne sterowniki SZR ale one bardziej są przystosowane do zasilania Agregat - Sieć, a ja nie potrzebuje aż tak wyspecjalizowanego urządzenie bo nie mam tutaj żadnego rozruchu.
 • Poziom 21  
  mmario32 napisał:
  (swoją drogą trochę dziwne miejsce bo nie wiem co będzie w zimie).

  Proponuję ocieplić akumulatory styropianem samogasnącym. W niemczech są dostępne specjalne styropianowe obudowy pod akumulatory właśnie w tym celu.
 • Poziom 29  
  mmario32 napisał:

  Klienta nie interesuje sprzedaż energii z ogniw bo podobno jest to nie opłacalne.


  Rozumiem, że koledzy mówią jak to powinno być przeprowadzone zgodnie z przepisami i należy to zgłosić do zakładu energetycznego, ale gdybyśmy pominęli tą kwestie to jak należało by to wykonać.


  W tym momencie temat nadaje się do zamknięcia, ty chcesz od nas uzyskać poradę, jak zrobić coś nielegalnego.
  Jak dam ci kałasza i powiem żebyś powystrzelał polskich polityków to też pominiesz kwestie legalności rozwiązania ??

  Nie ważne czy chce sprzedać czy nie, ważne, że w razie awarii twoich dziwnych układów napięcie z paneli będzie podane na sieć odbiorczą-zasilającą.

  Po 1 - pójdzie KUPA iskier, po 2 przygotuj tam odrazu telefon z wybieraniem numeru 998 i 999, bo akumulatory zasilane napięciem AC podobno fajnie strzelają.

  KONIEC.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 29  
  Zgłoś to do ZE, zobaczymy czy wydadzą warunki ...