Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przebudowa pomieszczeń - Przebudowa instalacji elektrycznej

dawid_p_ 01 Paź 2013 21:37 1584 4
  • #1 01 Paź 2013 21:37
    dawid_p_
    Poziom 10  

Witam.

W domku zastosowana jest sieć TNC. Dobudowana do niego jest obora, jednak teraz przerabiane jest na trzy pomieszczenia: na pralnie, miejsce na zamrażalki oraz saune z prysznicem.

W związku z tym że bedzie instalowana sauna potrzebny będzie wyłacznik RCD oraz musi byc zmieniona instalacja dla tych pomieszczeń na tn-c-s? Dla zamrażalek oraz pralek zostanie poprowadzony przewód 3x2,5 na osobnym bezpieczniku do sauny 5x2,5 a do światła oraz innych wtyczek bez ciągłego poboru prądu 3x1,5.

Moje wątpliwości polegają na tym czy jeżeli cały dom ma sieć tnc, czy można dla kilku pomieszczeń zrobic rozdział na tn-c-s oraz czy po wykonaniu instalacji trzeba wykonać pomiary tzn. zawoać jakiegoś gościa z dobrym miernikiem i wykonać pomiar izolacji, rcd itd..

0 4
  • #2 01 Paź 2013 21:48
    gogi20
    Poziom 24  

dawid_p_ napisał:
    Moje wątpliwości polegają na tym czy jeżeli cały dom ma sieć tnc, czy można dla kilku pomieszczeń zrobic rozdział na tn-c-s oraz czy po wykonaniu instalacji trzeba wykonać pomiary tzn. zawoać jakiegoś gościa z dobrym miernikiem i wykonać pomiar izolacji, rcd itd..
    No właśnie lepiej zawołać jednak gościa przed pracą, żeby później było co mierzyć:)

0
  • #3 01 Paź 2013 21:54
    dawid_p_
    Poziom 10  

Niestety ta odpowiedź mi nic a nic nie pomaga a szukam rozwiązania problemu.

0
  • #5 01 Paź 2013 21:56
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Wszystkie potrzebne informacje są zawarte w projekcie.

Aby ostudzić zapał, proponuję jednak na początek:
    PN-HD 60364-7-701:2010 i PN-HD 60364-7-703:2007

Po za tym ile tych pralek na 3x2,5 zamierzasz podłączyć?

Rada aby zajął się tym człowiek z odpowiednimi kwalifikacjami jest jak najbardziej wskazana.

0