Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzanie wody baterią fotowoltaiczną

01 Paź 2013 22:18 4392 11
  • Użytkownik usunął konto  
  • Fabryka Prądu
  • Pomocny post
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Ja jestem zwolennikiem łączenia po trzy, żeby stosować zwykłe grzałki na 230V.
    Zaoszczędzasz, bo kupujesz standardowe grzałki i masz 3 razy mniejsze prądy w instalacji.
    Poczytaj temat z moja instalacją.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 27  
    Nie chciałbym Cię do niczego zniechęcać, ale kolektory słoneczne przechwycą więcej ciepła.
    Wracając do tematu putas oczywiście ma rację, wyższe napięcie-mniejsze prądy, mniej strat na konwersji poziomów napięć.
  • Poziom 33  
    Co do kolektorów słonecznych mam takie i mam PV i drugi raz bym kolektorów słonecznych nie instalował , panele PV grzeją prawie cały czas i mniej kłopotów z obsługą .
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    jaszto napisał:
    Kolego Putas dlaczego nie dałeś nakładek mocujących panele. Czy jesteś pewien tego podklejania?
    Po mojemu najstarsze silikony mają 5 lat.

Nie dałem "nakładek" mocujących bo jak kupowałem pierwsze panele to nie było nic takiego dostępnego. Ostatnie panele już mocowałem systemem zbliżonym do sugerowanego przez producenta.
    A o co Ci chodzi z tyli 5-cioma latami silikonu? Bo nie kapuję o co chodzi.
    To co widać to silikon, który się wycisnął bokiem w trakcie dość mocnego dociskania. Między metalem a szkłem jest cienka warstwa silikonu.
  • Poziom 24  
    Tak się właśnie zastanawiam nad tym silikonem czy to wytrzyma mocne powiewy zimą ;-)

popatrzyłem i jakiś szklarski silikon miał wytrzymałość 0,4N/mm2 na zrywanie.

Coś dużo się wydaje.. zakładając, że masz ten ceownik 1000mm (1m) x 50mm to tak przyklejony ma wytrzymałość... 20000 N ??! to przecież 2 tony... nie chce mi się wierzyć że można by powiesić 2 tony i się nie zerwie...
    Pierwszy stojak robiłem w listopadzie w zeszłym roku. Były fest mrozy i nieźle dmuchało. A panela nadal wiszą.