Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobre kolumny do amplitunera Harman Kardon HK 3490

DelphiX 02 Paź 2013 11:07 5451 27
  • #1 02 Paź 2013 11:07
    DelphiX
    Poziom 12  

Witam serdecznie

Chciałbym prosić Was o pomoc w wybraniu kolumn do amplitunera Harman Kardon HK 3490. Wiem, że jest taki temat już u nas na forum, ale nie chciał bym odkopywać tematów z 2012 roku.

Budżet na parę: 2000 - 3000 zł
    Rozmiar pomieszczenia: 19 m^2
    Typ słuchanej muzyki: praktycznie słucham wszystkiego - uwielbiam instrumentalną oraz chillout / chillstep. Zależy mi na ciepłym dźwięku - taki lubię. Ciepły, miękki i mięsisty bas - bez dudnienia, łagodne ale nie stłumione tony wysokie.

Na podłodze jest wykładzina. Obecnie posiadam kolumny STX F-180 - wiem, że nie są one najwyższych lotów, ale ich sprzedaż nie wchodzi w grę ponieważ to prezent od rodziców z czasów technikum.

Zastanawiam się również nad Roth Oli 40 oraz Tonsil Maestro II 180

0 27
  • #3 03 Paź 2013 14:17
    1975689
    Usunięty  
  • #4 03 Paź 2013 15:04
    RADUL
    Poziom 21  

Z wymienionych kolumn ja też "obstawiam" Maestro.

0
  • #5 05 Paź 2013 16:04
    petrus
    Poziom 24  

Roth Oli 40 grają jednak lepiej od Maestro II 180, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, co napisałeś odnośnie typu dźwięku jaki chciałbyś mieć. Zdecydowanie bliższe są temu Roth, Maestro nie mają nawet w połowie tak dobrego basu czy dynamiki przekazu, nie są też zbyt łagodne, ale to już kwestia gustu.

0
  • #6 06 Paź 2013 11:58
    DelphiX
    Poziom 12  

Polecacie jeszcze jakieś zespoły głośnikowe które dodać na listę do odsłuchów które zagrają tak właśnie ciepło ? Wiem że to subiektywne odczucia, ale jakiekolwiek naprowadzenie
    będzie bardzo przydatne aby wziąść takie parki na odsłuchy w salonie

0
  • #7 06 Paź 2013 23:17
    1975689
    Usunięty  
  • #8 07 Paź 2013 00:16
    DelphiX
    Poziom 12  

A kolumny firmy STX FX-300 ? Parametry mają całkiem, całkiem
    http://stx.pl/stx-fx-300-calvados.html

Jak wspominałem wcześniej mam już w domu STX F-180, ale ich dźwięk mnie nie zadawala - totalny brak basu - nie są podłączone w przeciwfazie.

0
  • #9 07 Paź 2013 09:35
    RADUL
    Poziom 21  

FX 300 to konstrukcje "z o dwie półki wyższej" klasy od obydwu zaproponowanych wcześniej kolumn - a kosztują niewiele więcej niż te Roth Oli...

0
  • #10 07 Paź 2013 12:40
    1975689
    Usunięty  
  • #11 07 Paź 2013 13:07
    RADUL
    Poziom 21  

...i zbudowane są na znacznie lepszych (AWX) głośnikach niż te w Maestro i Oli...

0
  • #12 07 Paź 2013 15:19
    1975689
    Usunięty  
  • #13 07 Paź 2013 17:11
    petrus
    Poziom 24  

RADUL napisał:
    ...i zbudowane są na znacznie lepszych (AWX) głośnikach niż te w Maestro i Oli...

Wolałbym aby były zbudowane na tańszych, jeśli kolumny mają grać przez to ładniej, co swoją drogą dość często się zdarza w tak subiektywnie odbieranej dziedzinie, jaką jest audio ;)
    Nie do końca rozumiem, pod jakim kątem porównujesz głośniki z Maestro czy Roth, do STX. Czy posiadasz wykresy parametrów tych głośników dla porównania ? Jeśli tak to czy były wykonane w tych samych warunkach ?

0
  • #14 07 Paź 2013 18:06
    RADUL
    Poziom 21  

Midwoofery STXa z serii AWX mają "przewiewne" odlewane z metali lekkich kosze (w Maestro kosze są z ABSu, a w Oli - najtańsze i najgorsze - z blaszanej wytłoczki, bez wentylacji cewki i dolnego zawieszenia).
    Pierścieni symetryzujących i porządnego "napędu" to teżw tych "europejskich" Chinolach nie zobaczymy.
    Wykresy głośników Tonsilu i STXa są powszechnie dostępne -za to chińskich niskobudżetówek z Roth chyba nigdzie się nie znajdzie...

Dodano po 6 [minuty]:

Zresztą teraz oprócz Roth - Chińczycy będą tłukli te skrzynki także pod swojsko brzmiącą nazwą MELODYJKA...
    Tylko czemu te świecące, chińskie kolumienki w Polsce są prawie dwukrotnie droższe niż w innych krajach Europy?

0
  • #15 07 Paź 2013 19:26
    petrus
    Poziom 24  

Tak nie można oceniać. Nie opierasz się na pomiarach czy wreszcie wrażeniach odsłuchowych. opierasz się tylko na twierdzeniu że nie gra, bo chińskie (nie wiem, a faktycznie chińskie ?). Wykonanie ani budowa nie świadczy o dźwięku. Czy kosze lub wentylacja cewki wpływa w jakikolwiek sposób na brzmienie ? W żaden sposób. Świadczy jedynie, że głośnik został starannie i z dbałością zaprojektowany pod kątem wytrzymałości mechanicznej i odprowadzania ciepła. Ale czy udało się producentowi zrobić dobrze grający głośnik to inna sprawa.

0
  • #16 07 Paź 2013 19:38
    RADUL
    Poziom 21  

Przecież wszystkie te trzy konstrukcje są dostępne - z odsłuchem nie ma problemu, więc nie opieram się tylko na obrazkach w sieci...
    Maestro nawet kiedyś miałem przez półtora roku.

Dodano po 3 [minuty]:

Chińczycy robią bardzo dobre w swoich cenach kolumny - ale te Roth (przynajmniej w Polsce) to już jest "skok na kasę" - to bardzo tanie w produkcji kolumny - wystarczy porównać z kosztującymi podobnie Tagami Platinum (tu już aż tak nie oszczędzano).

0
  • #17 07 Paź 2013 20:14
    1975689
    Usunięty  
  • #18 07 Paź 2013 20:16
    petrus
    Poziom 24  

Kolego Radul, wszystkie te kolumny w produkcji kosztują, razem z głośnikami, zwrotnicami i obudowami, w hurtowej produkcji - może jakieś max 25% ceny na rynku. Reszta to zysk producenta, dystrybutora i sklepu. Wśród takich tanich modeli, zdarzają się naprawdę ładnie grające, choćby były dość oszczędnie zrobione. Nie wiem, co lepszego według Ciebie ma Taga Platinum, to zdaje się też chiński produkt (zakładam że Roth chiński, skoro tak piszesz na pewno sprawdzałeś, bo firma jest angielska). Taga Platinum to jednak ta sama klasa kolumn, oczywiście dźwięk się trochę różni. Tonsil Maestro gdyby był robiony w Chinach, to też kosztowałby o 50% taniej.

#pietreek - o DIY tutaj nie rozmawiamy, to inna kategoria. Rozmawiamy o firmowych "gotowcach" ;). STX jest pewną zagadką, bowiem można je przesłuchać tylko w siedzibie firmy, niestety. Subiektywność nie jest związane z nieosłuchaniem, tutaj liczy się gust i wrażliwość słuchacza, jeden woli audiofilskie plumkanie, drugi dynamikę i energetykę przekazu.

0
  • #19 07 Paź 2013 21:06
    RADUL
    Poziom 21  

Chińskie Tagi Platinum zbudowane są na lepszych przetwornikach niż chińskie Roth Oli.

Dodano po 2 [minuty]:

A głośniki STX chętnie w swoich konstrukcjach wykorzystuje wielu doświadczonych konstruktorów DIY.

Dodano po 10 [minuty]:

Roth są tak angielskie jak Vincent - niemiecki, Advance Acoustic - francuski, Indiana - włoska, a Koda i Taga - hamerykańskie...

Dodano po 44 [sekundy]:

A teraz będą polskie - tylko już nie Roth - a Melodyjka...

0
  • #20 07 Paź 2013 21:17
    petrus
    Poziom 24  

RADUL napisał:
    Chińskie Tagi Platinum zbudowane są na lepszych przetwornikach niż chińskie Roth Oli.

Rozbierałeś jedne i drugie, słuchałeś ?
    Na początku wątku poleciłeś Tonsil Maestro, mimo że kolega był zainteresowany także Roth, co świadczy że z tymi drugimi nie miałeś jednak do czynienia.
    Nie odpowiedziałeś także na pytanie, na jakiej podstawie twierdzisz, że Roth mają gorsze głośniki ? A jeśli grają lepiej a są gorzej wykonane, to są nadal gorsze czy już jednak lepsze ? Bo przyznam, że nie rozumiem Twojego toku rozumowania, oraz nie wiem co jest Twoim źródłem informacji na temat głośników zastosowanych w tych kolumnach. Skoro nie pomiary, to nie wiem, porównujesz zdjęcia ?

0
  • #21 07 Paź 2013 21:39
    1975689
    Usunięty  
  • #22 07 Paź 2013 21:48
    petrus
    Poziom 24  

pietreek napisał:
    To jeśli liczy się gust i preferencje to nie ma lepszych i gorszych.I w ogóle co to za podział.Albo coś jest dobre albo nie.I nie mówmy,że zależy to od gustu.Bo jak kto ma wypaczony i mu się podobają nędzne kolumny to znaczy , że one dobre??? To nie tak.Tylko ktoś osłuchany może się wypowiadać."Jak odróżnić dobry obraz od złego?Trzeba obejrzeć sto tysięcy obrazów".

Są kolumny grające różną sygnaturą dźwięku i różnej jakości. To dwie różne sprawy.
    Ludzie, którym podobają się kolumny Dynaudio nie zwrócą uwagi na B&W lub Focal, nawet jeśli to będą kolumny kosztujące zawrotne pieniądze. Ci producenci mają modele od kilku do kilkuset tysięcy zł. O gustach się nie dyskutuje.

0
  • #23 08 Paź 2013 09:29
    1975689
    Usunięty  
  • #24 08 Paź 2013 12:19
    Pablo1964
    Moderator

Dobór kolumn jest tak indywidualną sprawą, że zawsze decyduje gust słuchacza. Dlatego takie dyskusje mogą co najwyżej podpowiedzieć, czego warto posłuchać. A wyboru należy dokonać po osobistym odsłuchu.

0
  • #25 19 Paź 2013 10:47
    DelphiX
    Poziom 12  

W przyszłym tygodniu rozpoczynam odsłuchy w krakowskich salonach audio, wybrałem do odsłuchów:

1. Indiana Line Tesi 560 (chociaż tu martwi mnie trochę impedancja zespołów gł.)
    2. Roth Oli 40
    3. Tannoy Mercury V4
    4. Tonsil Siesta / Fiesta
    5. Tonsil Maestro S II

Jeśli mielibyście jakieś propozycje które wrzucić na listę odsłuchową to bardzo proszę o sugestie :)

0
  • #26 19 Paź 2013 11:21
    Pablo1964
    Moderator

Posłuchaj także Dali Lektor. Dobrze się zgrywają z elektroniką Harmana.

0
  • #27 10 Lis 2013 09:48
    DelphiX
    Poziom 12  

Dziękuje za udzielone wskazówki. Pod koniec października byłem w kilku salonach na odsłuchach i zostałem oczarowany przez ELAC FS 68.2. Wytropiłem na początku listopada duży rabat (10%) w "sklepie nie dla idiotów" (by nie robić reklamy). Za 3000 zł udało mi się je zdobyć.

Nie są jeszcze wygrzane, ale scena jest niesamowita. Słyszę instrumenty, nie ma pewnej zlepki dźwiękowej. Po za tym grają bardzo ciepło - dokładnie tak jak chciałem.
    Czas pokaże jak się wygrzeją :)

Myślę, że nie da się kupić kolumn tylko na podstawie opinii, a jedynie się nakierować na pewne modele. Trzeba się umówić i podjechać do salonu i po prostu przesłuchać kilku różnych wybranych gatunków muzyki. Cóż jeśli mógłbym dodać, to bardzo zawiodły mnie Indiana Line - tak niby ok, ale czegoś brakło. Jednak bardzo ładnie i bliskie temu co chciałem zagrały Dali Lektor - dlatego również polecam - coż jednak przeważyło na korzyść Elac' ów - chyba ilość niskich tonów.

Panowie dziękuje za zaangażowanie i pomoc :)

Jeszcze zastanawiam się jak połączyć amplituner HK3490 z kartą muzyczną. Nie wiem czy wybrać światłowód (niby izolacja galwaniczna od PC). Znajomy jednak mi mówił, że trzeba wyjątkowo uważać na jakość światłowodu.

Pozdrawiam, DelphiX

0
  • #28 10 Lis 2013 11:03
    elemen_th
    Poziom 29  

DelphiX napisał:
    Znajomy jednak mi mówił, że trzeba wyjątkowo uważać na jakość światłowodu.
    Niby co tam ma wpływać na jakość? Światłowód to światłowód, światło albo płynie albo nie, sygnał jest cyfrowy ale pewnie znajdą się audiofile co słuchają i światłowodów tak samo jak listw zasilających :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo