Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rotel - Frytkownica wyrzuca korki

02 Paź 2013 11:58 2670 4
 • Poziom 9  
  Witam.

  Mam frytkownicę, która do pewnego dnia pracowała prawidłowo. Feralnym dniem była próba przywrócenia wizualnego stanu do normy. Po rozebraniu i odkręceniu termostatu (pokrętła z bimetalem) i przewodów zasilających, elementy frytkownicy zostały umieszczone w zmywarce (!). Znalazł się także zbiornik na olej z wlutowaną grzałką. Po wyjęciu i złożeniu urządzenia, zachwycony wyglądem podłączam wtyczkę do sieci i... wszystko zgasło.

  Z początku myślałem, że bezpieczniki wyrzuca za względu na kąpiel zbiornika z grzałką w zmywarce - do wnętrza grzałki mogła dostać się woda. Ale brak oporu między końcówkami grzałki a zbiornikiem sugeruje, że zwierać się nie mogą. Mogę się mylić i nadal podejrzewam, że to jest główna przyczyna problemu.

  Co prawda mój mierniki, to taki uniwersalny za 30 zł z supermarketu, ale wydaje mi się, że zwarcia lub przebicia wskazywać powinien.

  Dodam, iż frytkownica została włączona od razu po kąpieli, a po wyrzuceniu korków stała w ciepłej kuchni przez dwa dni. Gdy nadal wyrzucała korki zafundowałem zbiornikowi z grzałką wygrzewanie w temperaturze 70'C przez godzinę w piekarniku licząc, iż woda z grzałki odparuje. Zabiegi te nie przyniosły poprawy.

  Miernik pokazuje:
  - na spirali jest około 28-30 ohm
  - między końcówkami spirali a zbiornikiem na olej 0 ohm
  - prąd, który wychodzi w końcówkach podłączanych do spirali wynosi 238-240V.
  - mierząc wtyczkę, nie ma reakcji miernika (na włączanie i wyłączanie frytkownicy). W każdym możliwym połączeniu wychodzi 0 ohm.
  - gdy odłączę przewód od grzałki w kolorze czarnym niezależnie od położenia pokrętła świecą neonówki od zasilania i od uzyskania odpowiedniej temperatury
  - gdy od grzałki odłączę przewód brązowy - wyrzuca bezpieczniki
  - gdy od grzałki odłączę oba przewody - świeci neonówka od zasilania, a po przekręceniu pokrętła temperatury załącza się neonówka od temperatury.

  Powiedzcie, czy takie zabiegi jak wygrzewanie w piekarniku przyniosą efekt? Czy niepotrzebnie tracę czas?

  Proszę o pomoc w naprawie lub sugestie co mam jeszcze sprawdzić, bo frytkownica jest stosunkowo nowa i szkoda wyrzucać tak (do niedawna) dobry sprzęt.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Ten bezpiecznik to pewnie różnicówka.Opsane obiawy jak najbardziej potwierdzają obecność wody w grzałce.Jak dłuższe grzanie w temp. 200 C[3-4 h] nic nie da ,to nowa grzałka.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za szybką odpowiedź. Tak, to różnicówka.
  Zabieram się za "wypiekanie".
  A czy istnieje możliwość wymiany takiej grzałki? Wygląda na solidnie przylutowaną/przyspawaną.
  Jaki jest możliwy koszt naprawy, bo jak przekracza cenę sprzętu, to chyba nie ma sensu.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Moczenie grzałki w wodzie to delikatnie mówiąc nie był najszczęśliwszy pomysł - ale cóż, czasem trzeba uczyć się na własnych błędach.
  Wysuszenie zamoczonego proszku wewnątrz elementu grzejnego będzie bardzo trudne.
  Grzałka jest niewymienialna, chyba że z całym dnem/komorą - a widział ktoś części do tego?
 • Poziom 9  
  Zgadza się. Moczenie jej, to kiepski pomysł. Już więcej się nie powtórzy :)

  Sprzęt siedział w piekarniku przez prawie 4 godziny w temperaturze 200'C. Po wyłączeniu grzania zbiornik z grzałką siedział w nim, aż do całkowitego ostygnięcia piekarnika. Więc w sumie wygrzewany i bardzo wolno ochładzany był przez prawie 5 godzin.
  Po złożeniu i próbie okazało się, że wszystko działa jak należy. By się upewnić, przez kilka dni testowałem działanie ;) Jest tak jak dawniej.

  Bardzo dziękuję za pomoc w naprawie.

  Pozdrawiam.