Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

230 V z sieci trójfazowej

16 Mar 2005 10:37 3694 7
 • Poziom 18  
  Rozwiązanie problemu teoretycznie wręcz banalne - wyciągnąć jedną z faz i 0
  (no i uziemienie zeby wszystko było w jak największym porządku :) ).
  Natomiast mam problem z czym innym.
  W mieszkaniu mam doprowadzoną sieć trójfazową do kuchenki elektrycznej.
  Tak się składa, że jednocześnie najwygodniej byłoby mi wyciągnąć z wyprowadzenia 3-fazówki zasilanie 230V do lodówki (długość kabla i estetyka).
  Pojawiły mi się następujące problemy:
  1 Czy kuchenka elektryczna obciąża wszystkie fazy równomiernie?
  2 Jesli tak to czy zaburzenie równowagi pomiędzy fazami wprowadzone przez lodówkę nie spowoduje, że Energa się przyczepi, lub nie będzie mi wywalać bezpiecznika (jest jakiś różnicowo-prądowy).
  3 Po mojemu tak wyciągnięte 230 nie powinno być bardziej niestabilne od "normalnego" z gniazdka, ale nie jestem specjalistą i obawiam się że może to byc jednak jakos inaczej podłączane - czy moje obawy są uzasadnione?
 • Poziom 21  
  Chyba wszystkie kuchenki elektryczne robione są tak, że jeden palnik (grzejnik)obciąża jedną fazę - z tego wniosek, że praktycznie nigdy nie ma równomiernego obciążenia faz. Obciążenie wprowadzane przez lodówkę w stosunku do mocy grzejnika kuchenki to nic (wyjątkiem krótka faza rozruchu silnika) i można zapomnieć o problemie.
 • Poziom 15  
  Asymetria obciążenia to nie twój problem tylko dostawcy a tego nie sprawdzą bez spec. sprzętu i w umowie chyba nie ma na ten temat ani słowa, dla różnicówek też nie jest to problem. Więc podłączaj się bez "oporów", tylko zgodnie ze sztuką.
 • Poziom 43  
  Jeżeli mieszkasz w bloku to jedynym problemem jest wytrzymałość instalacji. Trafo zasilające blok zasila każde mieszkanie z innej fazy - naprzemiennie, aby podobno zmniejszyć asymetrię obciążenia.
 • Poziom 13  
  podłącz tą swoją 3fazową kuchenkę, sprawdż miernikiem cęgowym pobór prądu dla kazdej z faz przy max ustawieniach palników. do fazy na której zanotowałes najmniejszy pobór prądu podłącz lodówkę. róznicówka ci nie wywali od przeciązenia, bowiem jest to ochrona przeciwporazeniowa i zadne niesymetrie jej nie ruszają.
  pozdrawiam
 • Poziom 18  
  Wielkie dzięki za rozwianie obaw.
  Zaoszczędzi mi to sporo roboty z instalacją.
 • Poziom 20  
  Niby wszystko cacy ale w przypadku zwarcia w lodowce to predzej mieszkanie podpalisz niz zabezpieczenia od kuchenki pojda :)
 • Poziom 26  
  dasko
  to proponuje wstawic miedzy kuchenke a lodowke bezpiecznika 6A