Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urwany kondensator silnika prądu przemiennego

02 Paź 2013 21:46 2202 5
  • Poziom 9  
    Wyszukałem ostatnio na strychu stare urządzenie do robienia przecieru owocowego (jeszcze rosyjskie :D). Chciałem wykorzystać silnik od niego ale po rozkręceniu obudowy zobaczyłem, że kondensator przy silniku jest luzem. Nie wiem co mam z nim zrobić, uruchamianie silnika bez niego powoduje spore szarpanie przy rozruchu. W załączeniu zdjęcie silnika i kondensatora (rudo -brązowy prostokąt). Dlaczego jest tak, że styki kondensatora są połączone tym oczkiem okrągłym? Wygląda to tak, jakbym jeden styk kondensatora miał przylutować do źródła prądu, a to oczko przykręcić do bloku silnika? Jak mam zamontować ten kondensator, żeby było ok?
  • Poziom 35  
    Silnik ten jest komutatorowy a zmiana prędkości jest realizowana przez zmianę podłączenia uzwojeń na stojanie, kondensator ten jest jako element przeciwzakłóceniowy. Sprawdź czy w trakcie pracy silnika znacząco iskrzą szczotki na komutatorze bardzo możliwe że jest zwarcie na wirniku.
  • Poziom 9  
    Hmmm... iskrzą szczotki ale chyba nie jakoś specjalnie, tak jak szczotki? Co mam zrobić z tym kondensatorem, skoro jest to może go po prostu zamontować poprawnie? O szarpaniu po włączeniu napisałem, bo myślałem, że kondensator jest od spowolnienia startu...
  • Poziom 35  
    Ze zdjęcia wnioskuję że urwane wyprowadzenie powinno być zlutowane z jednym z wyprowadzeń kondensatora. Urwany kondensator silnika prądu przemiennego
  • Poziom 9  
    To nie tak chyba jak myślisz... kondensator jest całkiem luzem (nigdzie nie jest przylutowany) z tego co go pooglądałem to to jeżeli był przylutowany to z drugiej strony - nie tam gdzie zaznaczyłeś. Powinienem go przylutować z dwóch stron? To po co on jest połączony i jeszcze to oczko? (śrubki od oczka nie było, ale otworek na nią jest chyba )
  • Poziom 39  
    Ze zdjęcie trudno ocenić sytuację. Ale zapewne kondensatory przeciwzakłóceniowe. A oczka wyraźnie podpowiadają, że miałyby być podłączone do korpusu przy pomocy wkręta. Dokładniej prawdopodobnie do jakiegoś punktu ochronnego.