Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa nadstawek - dobór głośników

lubon124 02 Paź 2013 22:23 1902 14
  • #1 02 Paź 2013 22:23
    lubon124
    Poziom 19  

Witam.
    Planuję budowę nadstawek, pierwszych elementów estradowych na początek :)
    Do wydania mam 300zł na same przetworniki, wykonania obudowy, zwrotnic itp. nie wliczam do tych pieniędzy.
    Rozglądnąłem się na elektrodzie i na googlach, zauważyłem że wiele jest konstrukcji na GDE 30 STX.
    I tu moje pytania do obeznanych:
    - Jaki zastosować głośnik niskotonowy/szerokopasmowy?
    - czy ten wysokotonowy się nada?
    - częstotliwość podziału - jaką zalecacie z głośnikiem który tu polecicie?

Nadstawki pracować będą z końcówką mocy 120W na kanał przy 8Ω.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Pozdrawiam :)

0 14
  • #2 03 Paź 2013 10:12
    DDN
    Poziom 31  

Na początek zadaj sobie pytanie gdzie to będzie grało bo od tego zależy czy ma być więcej mocy i sprawności a co za tym idzie zwiększenie kosztów. Takim uniwersalnym zestawem jest PA600 od stx.a kopie zrobisz za trochę mniejsze pieniądze. Ale jak piszesz że masz końcówkę mocy 120watt to tutaj raczej ten element nadaje się do wymiany, chyba że zrobisz nadstawki na GDS 30-200 i tym głośniku co podałeś w linku.

0
  • #3 03 Paź 2013 21:30
    lubon124
    Poziom 19  

Witam.
    Grało będzie na początku na niedużych salach i małych plenerkach. Po prostu zaczynam i chcę mieć w miarę głośne nadstawki które opędzą małe imprezy typu osiemnastki.
    Końcówka wiem, lecz muszę mieć za co :)
    A może lepiej dozbierać nieco i kupić 2x STX PA400? bo czytałem że całkiem dobrze sobie radzą.. 200W AES i jak kiedyś kupiłbym lepszą końcówkę i jakiś ładny subbas to by szło ładnie :) a przynajmniej tak mi się wydaje :)
    Pozdrawiam.

0
  • #5 04 Paź 2013 09:12
    lubon124
    Poziom 19  

Witam.
    a może lepiej zrobić na dwóch WM.STX.12.2.300.4.F.S.MC i jednym CT.STX.7x3.1.250.8.N.P.PH ? To już raczej nadstawki by nie były, ale potrafiłyby chyba ładnie zagrać i miałyby ~98dB jedna kolumna.
    Pozdrawiam

0
  • #6 04 Paź 2013 09:42
    marian133
    Poziom 38  

lubon124 napisał:
    To już raczej nadstawki by nie były

Były by nawet jak byś dał 4.
    Te głośniki po prostu niskim basem nie zagrają, bez suba nie ma co się w nie pchać.
    Czym w sumie można by się nie przejmować, bo przecież zawsze można zrobić suba... ale do nadstawek prawdopodobnie będziesz miał zwrotnicę z kalkulatora, co nic dobrego nie wróży.

0
  • #7 04 Paź 2013 09:56
    lubon124
    Poziom 19  

Witam.
    Chodzi o to by były na początek.. by można było zrobić suba jak będzie na to kasa :)
    Tak, zwrotnica z kalkulatora, ale po zrobieniu i przesłuchaniu jak chodzi pewnie bym ją nieco zmodyfikował.
    Czyli co? najlepsze by były 2x WM i 1x CT ze zwrotnicą 18dB/okt. o podziale 2500Hz? oczywiście zwrotnica byłaby jeszcze dostrojona lepiej, obudowa zamknięta 80L.
    Czy takie coś na początek dałoby radę?
    PS: tak szybko jak się dałoby kupiłbym lepszą końcówkę, a potem zrobił suba.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 04 Paź 2013 10:18
    marian133
    Poziom 38  

Po co pchać się w 2 głośniki WM na paczkę skoro są kiepskie? lepiej od razu kupić jeden lepszy. Co do zwrotnicy to tak się nie da jak piszesz, to jest zbyt skomplikowane i bez pomiarów dobrej zwrotnicy nie złożysz, i to jeszcze 18db/okt., szkoda tylko kasy.

lubon124 napisał:
    PS: tak szybko jak się dałoby kupiłbym lepszą końcówkę

Nie ma sensu na razie, co z tego że będziesz miał więcej mocy skoro paczki kiepskie, i żaden lepszy wzmacniacz ich dźwięku nie zmieni, nie daj się w konia robić, pod lepszym wzmacniaczem zagrają tylko głośniej a nie "lepiej", czyli jeszcze więcej zbędnego hałasu.

Najpierw zrób dobre nadstawki, później myśl nad lepszym wzmacniaczem... chyba że idziesz na ilość a nie jakość.

0
  • #9 04 Paź 2013 10:31
    DDN
    Poziom 31  

Wiadomo że od czegoś trzeba zacząć, tylko czy opłaca ci się robić coś teraz by potem jak sie dorobisz sprzedawać ze sporą stratą? Może jednak zastanów się od czego zacząć, może kupić na początek dobrą końcówkę mocy? ona zostanie na długo a kolumny to wiadomo że co jakiś czas sie zmienia no chyba że masz Profesjonalne do tego stopnia że nie ma potrzeby ale na razie nie masz więc wybór masz skromny-albo dobry wzmacniacz i kiepskie kolumny albo odwrotnie.

0
  • #10 04 Paź 2013 12:58
    lubon124
    Poziom 19  

Po to 2 WM na paczkę, że:
    - wyższa efektywność kolumny,
    - wyższa moc,
    - impedancja 2 wm szeregowo to 8om(końcówka nie obsługuje 4 om)

co do zwrotnicy - czy ja powiedziałem że nie będzie pomiarów? Będą. Tylko najpierw chciałem kupić części do zwrotnicy, złożyć i zmierzyć jak pracuje, następnie modyfikować by uzyskać odpowiednie brzmienie.

@DDN
    Po co mi lepsza końcówka mocy jak nie miałbym czego nią zasilać? chcę zrobić nadstawki by móc w ogóle zagrać, potem zmiana końcówki na lepszą i dodanie basu(suby + końcówka).
    Dodatkowo ktoś powiedział że będę je sprzedawał? Mogłoby się przecież zdarzyć że całkiem dobrze by się spisywały i nie miałbym zamiaru ich wymieniać chyba że na mocniejsze/większe/nadające się do większych imprez.

Czy kolumny za tę kasę(ok 500 łącznie) mają wg Was być najlepszymi na świecie? charakterystyka pasma przenoszenia od 10Hz-20kHz ma być idealną poziomą linią przy 100dB?

te WM podał DDM i dlatego się o nie zapytałem - są tanie, mają jaką taką charakterystykę i mogłyby się nadać. Jako że lepiej mieć zapas głośności i jakiś bas zrobiłbym na 2 WM i 1 CT.
    Bas by był nieduży zapewne ale by był. Srednica cofnięta nieco(ale to dobrze) Wysokich na pewno dużo bo CT z takim wielkim hornem to musi ładnie dawać po uszach.

0
  • #11 04 Paź 2013 13:37
    DDN
    Poziom 31  

Ale sam napisałeś że masz końcówkę mocy 2x120watt 8ohm więc nawet nie wystarczy ci na 1x WM na kolumnę. Wiesz tak się mówi na początku że nic nie będę sprzedawał a z czasem chcę się coś lepszego i trochę więcej mocy, tak jest zawszę wiem po sobie i inni tez to potwierdzą. Dlatego jak się zaczyna to Dobry koniec mocy jako podstawa budowania soundsystemu. Nie masz pieniędzy na nadstawki i subbas? To na początek by jakoś zagrać zrób kolumny 15" plus driver, owszem koszt minimalny na 2szt to 700zł ale na jakiś czas mogą być.

0
  • #12 04 Paź 2013 15:13
    marian133
    Poziom 38  

lubon124 napisał:
    Po to 2 WM na paczkę, że:
    - wyższa efektywność kolumny,
    - wyższa moc,
    - impedancja 2 wm szeregowo to 8om(końcówka nie obsługuje 4 om)

-jak widać wolisz głośność niż jakość
    -tutaj też
    -a tutaj widać że nic chyba jeszcze nie czytałeś, bo na estradzie się nie łączy głośników szeregowo... w home audio zresztą też

lubon124 napisał:
    co do zwrotnicy - czy ja powiedziałem że nie będzie pomiarów?

No skoro piszesz:

lubon124 napisał:
    Tylko najpierw chciałem kupić części do zwrotnicy, złożyć i zmierzyć jak pracuje, następnie modyfikować by uzyskać odpowiednie brzmienie.

...to już widzę te pomiary, z pewnością ich nie będzie :)
    Kto wydaje kasę na elementy do zwrotnic z kalkulatora wiedząc że za chwilę będzie robił pomiary? tylko ktoś kto nie myśli (nie masz kasy na lepsze głośniki a chcesz dwa razy wydać na zwrotnice).

0
  • #13 04 Paź 2013 19:19
    lubon124
    Poziom 19  

Dlaczego miałaby nie wystarczyć na sam początek? Wczoraj grałem na niej dyskotekę szkolną(wiadomo że to nie jest poważna impreza) i dobrze sobie radziła z kolumnami Elestra 300W 8om(szkolne). Basu było wystarczająco dużo, na korektorze wszystko najwyżej na 0, średnie ok i wysokie też(co prawda trzeba było stłumić nieco).
    Chyba że mocy by brakowało pod kątem basowania na 12" głośnikach typu +10 do basu na EQ - to się zgodzę.
    Dodatkowo 2x WM da ok 98dB SPL(te elestry chyba mają 94) dzięki czemu będą grały głośno nawet na słabym wzmacniaczu(zależnie od tego ile słabszy tym ciszej zagrają).

0
  • #14 04 Paź 2013 19:52
    marian133
    Poziom 38  

lubon124 napisał:
    Dodatkowo 2x WM da ok 98dB SPL(te elestry chyba mają 94) dzięki czemu będą grały głośno nawet na słabym wzmacniaczu

Tak, jeśli mają wyższy SPL to zagrają głośniej.

lubon124 napisał:
    zależnie od tego ile słabszy tym ciszej zagrają

Nie, podwojenie mocy wzmacniacza nie skutkuje tym samym podwojeniem głośności zestawu i odwrotnie.
    Chyba że nie zrozumiałem co miałeś na myśli.

0
  • #15 04 Paź 2013 20:21
    lubon124
    Poziom 19  

marian133 napisał:
    Nie, podwojenie mocy wzmacniacza nie skutkuje tym samym podwojeniem głośności zestawu i odwrotnie.
    Chyba że nie zrozumiałem co miałeś na myśli.

Chodziło mi o to że podwojenie mocy wzmacniacza powoduje podwyższenie głośności o 3dB, trochę niejasno napisałem :p

0