Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór obudowy do głośnka b&c 15nw100

janiofota 03 Paź 2013 01:36 1725 11
  • #1 03 Paź 2013 01:36
    janiofota
    Poziom 14  

Witam.

Poszukuję właściwej obudowy do głośnika B&C 15nw100.
    Interesują mnie obudowy BR , natchnąłem się na aukcji na pewne obudowy tylko pytanie czy będą dobrym wyborem ?

Wymiary to 675 x 436 x 600 otwór BR strojony na 40 Hz a wymiar portu 400 x 100 x 400 , link do aukcji http://allegro.pl/

• #2 03 Paź 2013 08:03
    Arkadyo
    Poziom 29  

Znalazłem na stronie sprzedawcy coś takiego
    Rekomendowana pojemność kolumny:
    100 dm3 (3.53 ft3)
    Rekomendowana częstotliwość strojenia:
    40 Hz
    Jednym słowem musisz szukać obudowy około 100 litrów a ta do której dałeś linka ma ponad 176 czyli troszkę zbyt wiele. Nie wiem czy tak trafisz w sprzedaży akurat pasującą obudowę. Może lepiej zrób ją sam bo mając wymagany dla niej litraż nawet symulować nie musisz tylko robisz jak rekomendują i tyle. Policzenie portu dla 100 litrów strojącego na 40hz jest banalne w winisd.

• #3 03 Paź 2013 08:51
    marian133
    Poziom 37  

Arkadyo napisał:
    Jednym słowem musisz szukać obudowy około 100 litrów a ta do której dałeś linka ma ponad 176 czyli troszkę zbyt wiele

Od kiedy litraż kolumny liczy się z wymiarów zewnętrznych?
    Ta obudowa ma coś koło 120L.

• #4 03 Paź 2013 13:28
    janiofota
    Poziom 14  

No to Panowie tej obudowy z allegro lepiej nie kupować tylko nowe pod głośnik zrobić ?

• #5 03 Paź 2013 16:00
    marian133
    Poziom 37  

Skoro chcesz budować nową obudowę i użyjesz do tego programu WinSD, to przecież równie dobrze możesz sprawdzić tę obudowę, wystarczy wpisać 120L i wymiary bortu BR.

• #6 03 Paź 2013 19:16
    Granat :)
    Poziom 34  

janiofota napisał:
    Poszukuję właściwej obudowy do głośnika B&C 15nw100.
    Interesują mnie obudowy BR , natchnąłem się na aukcji na pewne obudowy tylko pytanie czy będą dobrym wyborem ?

To zależy co chcesz uzyskać.
    Ja bym polecał obudowę 75-80L strojoną na ~47Hz.

• #7 04 Paź 2013 09:57
    DDN
    Poziom 31  

A możesz Granat powiedzieć dla czego tak a nie inaczej? Nie będzie to za bardzo "kopało" bo jednak ten b&c to fajny mocny głośnik i można zaaplikować go w nieco większą budę trochę niżej strojoną.

• #8 04 Paź 2013 14:20
    Poziom 34  

Jeśli ma być jeden to po co niżej. Wtedy lepiej jakby kupił 15BG100.
    Kopałoby jakby grał od 60Hz, a nie od 45. Niższe strojenie w większej budzie zaczyna brzmieć nieciekawie. Sprawność spada a głośnik zaczyna zamulać.

• #9 04 Paź 2013 20:43
    DDN
    Poziom 31  

No chyba że tak to by miało być, ale co w związku np.z wzrostem sprawności, w jaka bude "zapakować" ten przetwornik by grał nieco skuteczniej bez obaw o jego przeciążenie? Bo klasyczny br wiadomo łatwo zrobić, jest uniwersalny tylę że czasem szkoda marnować potencjału głośnika w nie odpowiedniej obudowie.

• #10 04 Paź 2013 22:10
    Poziom 34  

Ten głośnik jest właśnie dobry do BR.
    W małej obudowie można uzyskać dobre brzmienie. Ma dużo mocy i duży Xmax. W sam raz nadaje się na jakiś secik 4 basów 2x15" br, w przystępnej wielkości obudowach.
    Nie nazwałbym tego marnowaniem potencjału głośnika. Fakt że to rozwiązanie do tanich nie należy, ale ma szereg zalet np. dobre brzmienie niezależnie od ilości, umiarkowana mobilność w połączeniu z impulsowymi wzmacniaczami, uniwersalność, skalowalność.

Jeśli ktoś chce małym kosztem zrobić dużo hałasu (niekoniecznie słabej jakości) no to może sprawić sobie tuby. Ale z tubami sprawa jest bardziej złożona...
    Generalnie DIY'owcą polecałbym stosowanie w tubach głośników słabszych, lecz bardziej efektywnych. Głośników z krótszą cewką i lekką membraną. Czyli coś przeciwnego do 15NW100.
    Dlatego że w tubie przy średnich mocach nie jest potrzebny wielki Xmax. A zwykle takimi mocami dysponują tanie wzmacniacze. A dzięki temu przy okazji mamy jeszcze większą efektywność z 1W.

Można co prawda zbudować tuby z głośnikami o długich cewkach, ale ten temat zostawił bym dla naprawdę dużych nagłośnień. Gdzie ludzie wiedzą co robią i że takie rozwiązanie będzie w ich przypadku najlepsze.
    Np. HF34.

• #11 05 Paź 2013 07:36
    DDN
    Poziom 31  

No to moje wątpliwości i obawy zostały rozwiane. Chyba autorowi ta rekomendacja da już wystarczający powód by wiedział co ma zrobić. A jeszcze jedno granat bo nie ma sensu zakładać nowy wątek odradził byś czy polecił budowy 2szt 186 Horn z Omega Pro 18 z tego projektu co na zdjęciu.Chodzi tylko o dwie szt bo głośnik drogi a mam okazje kupić używane w cenie mniej jak za jeden nowy, a pracowały one w jakiejś hybrydzie i szału to nie robiło, a tak myślę że w takiej tubie będzie te parę db więcej, i nie chodzi tu o niskie zejście tylko o "techno łupankę"

Dobór obudowy do głośnka b&c 15nw100

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME