Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate SMART - parametry C5, C6 po remapie MHDD

03 Paź 2013 02:44 5247 16
  • Poziom 16  
    Witajcie!

Próbuję dociec, czy pacjent będzie żył, czy dać sobie spokój.

Były dysk z laptopa ma służyć za magazyn, ale pewne problemy pojawiły się już podczas kopiowania starych danych z tego dysku, prawdopodobnie na skutek niedociśniętego przewodu w adapterze USB - dysk był niedotykany i nagle zaczął robić start stop start stop. Sytuacja zdarzyła się raz i więcej nie powtórzyła... dysk zniknął z systemu. Podłączyłem ponownie i już więcej nic niepokojącego się nie działo, wszystko się skopiowało, przystąpiłem do pełnego formatowania i poszedłem na kawe:) Wracam a tu komputer po restarcie po poważnym błędzie. Kolejne próby nawet szybkiego formatowania kończyły się niepowodzeniem... nawet pod diskpartem.

Odczytałem SMART, który ukazał co poniżej...

Wartości C5 i C6 dziwnie równe i bardzo wysokie.

Podłączyłęm dysk pod stacjonarke i zapodałem MHDD, najpierw ERASE, potem Skan z Remapem
    Skan nic nie wykazał - tylko/(aż?) jeden klaster na zielono (<200ms), cała reszta szaro-szara.

Sądziłem, że zerowanie i skan z remapem wpłyną przynajmniej na parametr C5 i coś się wyjaśni, a tu nic w tej kwestii się nie zmieniło...

Jednakże formatowanie (szybkie) poszło tym razem bez zająknięcia (dysk znowu podpięty na adapterze USB)

Nie wiem, co sądzić o tych parametrach - martwić się? dysk na straty? czy to błąd SMART?
  • Poziom 40  
    Podepnij dysk bezpośrednio do komputera, bez adapterów.
    Za pomocą MHDD wykonaj pełen REMAP.
    Przed i po nim wykonaj zrzut ekranu z danymi SMART (w MHDD).
  • Poziom 15  
    Do sprawdzania dysków polecam program HDSentinel.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Wg danych SMART dysk miał problem z komunikacją kilka razy, dlatego nie dziwne że znikał z systemu. Podłącz go bezpośrednio pod komputer i dopiero wykonaj zerowanie i remap z MHDD. Wydaje mi się jednak że te wartości są za wysokie jak na prawdziwe wartości. Może miał za słabe zasilanie ten dysk także?Dlatego podłączenie go bezpośrednio do komputera i sprawdzenie SMART jak i wykonanie zerowania i remapu w MHDD po uprzednim zgraniu danych z niego rozwiąże tą zagadkę.
  • Poziom 43  
    mati211p napisał:
    Podłącz go bezpośrednio pod komputer i dopiero wykonaj zerowanie i remap z MHDD

szafranek72 napisał:
    Podłączyłęm dysk pod stacjonarke i zapodałem MHDD, najpierw ERASE, potem Skan z Remapem
    Robert B napisał:
    mati211p napisał:
    Podłącz go bezpośrednio pod komputer i dopiero wykonaj zerowanie i remap z MHDD

szafranek72 napisał:

Ok spoko, widzę z rana coś czasami źle przeczytam ;) Screen z CDI był wykonywany przy podłączeniu dysku bezpośrednio do PC, czy przez USB? Odczytaj jeszcze SMART programem MHDD i wklej tutaj, może się co nieco wyjaśni.
  • Poziom 43  
    mati211p napisał:
    Screen z CDI był wykonywany przy podłączeniu dysku bezpośrednio do PC, czy przez USB?

Z zrzutu jaki autor podał, wynika: Interfejs-USB (serial ATA)

I pytanie do autora, dysk podłączony złączem zwykłym, czy typu "Y"
  • Poziom 43  
    Najlepszy byłby SMART z MHDD, jeżeli dysk dało się już podłączyć bezpośrednio do stacjonarnego.
  • Poziom 16  
    Panowie,

SMART - wprawdzie nie wykonałem zrzutu przed remapem, ale wartości C5 i C6 nie uległy zmianie - tyle mogę powiedzieć, tyle pamiętam.

I właśnie to mnie dziwi, że zerowanie i skan z remapem nic tu nie wniósł, przynajmniej do wartości C5, stąd podejrzenie błędu SMART...

Zrzut SMART z CDI wykonany pod adapterem USB nie różni się niczym od wartości SMART z MHDD.
    Wykonuję (wykonywałem) operacje formatowania/diskpart/CDI na adapterze bo mi zwyczajnie wygodniej i docelowo dysk i tak będzie pracować w obudowie USB.
    MHDD siłą rzeczy wykonywałem na dysku bezpośrednio podpiętym do płyty (stacjonarka), bo nie miałem ochoty na zabawę w emulację USB>SCSI ;)

Zrzut SMART z MHDD postaram się umieścić wieczorem/w nocy jak znowu będe miał dostęp do stacjonarki.

Omawiany "adapter HDD", to w moim przypadku wybebeszona kieszeń ATA/SATA > USB dla dysków 3,5" i napędów 5,25", ma niezależne zasilanie i nie ma problemów z obsługą dysków 3,5". Przewód Y (bo domyślam się, że o niedostateczne zasilanie chodzi) jest tutaj zbędny.

Dodano po 2 [godziny] 36 [minuty]:

Już mam dostęp do stacjonarki, poniżej obiecany SMART z MHDD...

W chwili obecnej wpadłem na pomysł, by zapełnić dysk danymi (może operacje zapisu cokolwiek zmienią). Kopiowanie dochodzi powoli do końca, a ubytku wartości C5 jak nie było, tak nie ma. Następnie mam zamiar zapodać długi test Seatoolsem. Jak skończy, ponowny erase mhdd i skan z remapem.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Dysk jest ok. Nieraz się zdarza błąd i C5 ,C6 mają wartość -1. Nie świadczy to o niestabilnych sektorach.
    Używaj dysku spokojnie. Używałem taki dysk kilka lat z C5 i C6 -1
    Pozdrawiam
    Zgadza się. Tego typu błędy w SMARCIE dysków się zdarzają. Dlatego jeżeli skan nic nie wykazał oznacza to sprawny dysk najprawdopodobniej. Poza tym wartość tych atrybutów jest niejako z kosmosu możnaby rzecz. Dla pewności skan SMARTU z HDTune czy właśnie -1 nie pokaże przypadkiem.
  • Spec od komputerów
    Fotka z mojego dysku. Dysk sprawny.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    linuks napisał:
    Fotka z mojego dysku. Dysk sprawny.
    Pozdrawiam.

linuks zerknij na wartości, są identyczne a to oznacza tylko jedno, że niektórych Seagateach już tak jest po prostu. Oznacza to że dysk jest na 100% sprawny tak jak piszesz, teraz i ja to potwierdzam. Dzięki za dowód. To tak samo jak denerwuje mnie niemonitorowanie parametrów 01,07,C3 czasami i C4 w Seagateach a teraz wychodzi i zdarza się nawet ze i C5 i C6 są błędne.
  • Poziom 16  
    No nieźle :)

Google mówią same za siebie odpowiadając wynikiem >4000 na zapytanie: Seagate C5 4294967295 :) (kolega w wątku obok też ma takie wartości w C5 i C6)

Pacjent zaliczył przed chwilą długi test Seatools.
    Dzięki Wszystkim za odpowiedzi, linux - a Tobie w szczególności za rozwianie obaw :)

Swoją drogą jest to pierwszy mój dysk ST, który tak się zachowuje w smart.
    80% moich dysków to Seagate, a przewinęło się ich już kilkanaście~kilkadziesiąt modeli i jedyne co wcześniej zaobserwowałem niemiarodajnego w ichnich smartach to parametr 01 z kosmosu :)

Pozwolę sobie zakończyć temat nieco później, jak skończę maltretować dysk mhdd.

Pozdrawiam!
    szafranek72 napisał:
    Google mówią same za siebie odpowiadając wynikiem >4000 na zapytanie: Seagate C5 4294967295 :) (kolega w wątku obok też ma takie wartości w C5 i C6)

Tak i teraz powiązując te dwa tematy tam podane wartości w hex pokazują ewidentny błąd odczytu parametrów C5 i C6 bo wartość w hex ta 4294967295 to dokładnie FFFFFFFF.

szafranek72 napisał:
    Swoją drogą jest to pierwszy mój dysk ST, który tak się zachowuje w smart.
    80% moich dysków to Seagate, a przewinęło się ich już kilkanaście~kilkadziesiąt modeli i jedyne co wcześniej zaobserwowałem niemiarodajnego w ichnich smartach to parametr 01 z kosmosu :)

A to dlatego ze większość Seagate`ów nie monitoruje parametru 01 i tak jak pisałem powyżej też 07,C3 czasami C4.
  • Poziom 16  
    Na dobranoc "zrzuty" po ponownym zerowaniu i remapie oraz smart z mhdd :)

Seagate SMART - parametry C5, C6 po remapie MHDD Seagate SMART - parametry C5, C6 po remapie MHDD

Raz jeszcze dzięki za pomoc, zaczynam spokojne użytkowanie dysku.