Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego

jacu007 03 Paź 2013 09:08 6441 12
 • Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego Niemiecki Instytut Fraunhofera wraz z firmą Soitec, CEA-Lets oraz Centrum Helmholtza w Berlinie potwierdził, że został ustanowiony nowy rekord świata w sprawności konwersji światła słonecznego na energię elektryczną. Dzięki udoskonaleniu technologii czterowarstwowego ogniwa, naukowcom udało się osiągnąć sprawność na poziomie 44,7%. To kolejny przełom w drodze do osiągnięcia sprawności 50% i kolejny krok w stronę redukcji kosztów wytwarzania energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych. Pomiar został osiągnięty przy skoncentrowaniu światła słonecznego 297 razy.

  Choć technologia koncentratorów słonecznych (CPV), wykorzystująca wielozłączowe ogniwa, złożone z komórek wytworzonych z różnych pierwiastków z grup III – V wywodzi się z technologii kosmicznej, coraz śmielej wkracza także w technologię codzienną. W tym miesiącu Soitec uruchomił seryjną produkcję modułów CPV, które składają się z ogniw posiadających wydajność na poziomie 31,8%.

  Soitec to międzynarodowa korporacja specjalizująca się w produkcji i wykorzystaniu półprzewodników. Swoje centra badawcze poza Niemcami, posiada także we Francji, Stanach Zjednoczonych i w Singapurze. Soitec działa w branży fotowoltaicznej od 2005 roku, a produkowane przez niego moduły CPV są zainstalowane w systemach fotowoltaicznych w 18 krajach, w tym we Włoszech, Francji, a także w RPA i USA.

  Źródło:
  http://www.electronicproducts.com/News/The_So...ord_Has_Been_Broken_With_44_7_Efficiency.aspx

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  jacu007
  Poziom 22  
  Offline 
  Specjalizuje się w: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 napisał 688 postów o ocenie 70, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Dąbrowa Górnicza. Jest z nami od 2007 roku.
 • #2
  KokiX
  Poziom 20  
  jacu007 napisał:
  wytwarzania energii słonecznej.
  *przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną.
 • #3
  Sobek007
  Poziom 16  
  Czy mógł by mnie ktoś olśnić jak zmierzyć sprawność ogniwa słonecznego? Trzeba by wiedzieć ile słońce dostarczyło energii do panela i ile energii z niego otrzymaliśmy...
 • #4
  markbrow33
  Poziom 10  
  Pewno mają jakiś wzorzec imitujący słońce o określonych parametrach inaczej tego nie widzę.
 • #5
  micard
  Poziom 13  
  Pomiaru sprawności dokonuje się przy pomocy tzw. symulatora słońca (solar simulator), który emituje światło o spektrum bardzo zbliżonym do spektrum światła słonecznego, które przedarło się przez atmosferę Ziemi (AM filter). Intensywność światła też jest zestandaryzowana i wyrażana jest w "Słońcach", gdzie 1 Sun - 1kW/m^2.
  Jak już wiemy jaka ilość energii przypada na powierzchnię, i znana jest powierzchnia ogniwa, to łatwo mozna wyliczyć całkowitą moc dostarczaną do ogniwa.
  Następnie zdejmuje się charakterystykę prądowo-napięciową ogniwa przy takim oświetleniu, skąd łatwo wyznaczyć maksymalną moc. Stosunek tej maksymalnej mocy, do mocy padającej to tzw. sprawność konwersji mocy (power conversion efficiency). To właśnie ta sprawność jest najczęściej podawana.

  Poza tym mierzy się również sprawności kwantowe zewnętrzne i wewnętrzne, które są odpowiednio stosunkiem ilości elektronów opuszczających ogniwo, do ilości fotonów padających na złącze, oraz fo fotonów pochłoniętych w złączu.
 • #6
  mosfet
  Poziom 25  
  Dysponuje ktoś może danymi na temat dziennego, średniego oświetlenia w "Sunach" (kW/m^2) w przeciągu roku dla Polski?
  Może można by się pokusić o budowę stacji pomiarowej? :)
 • #7
  Sofeicz
  Poziom 17  
  mosfet napisał:
  Dysponuje ktoś może danymi na temat dziennego, średniego oświetlenia w "Sunach" (kW/m^2) w przeciągu roku dla Polski?
  Może można by się pokusić o budowę stacji pomiarowej? :)

  Ponieważ pracuję nad nowym rodzajem kolektora słonecznego wykonałem dla własnego użytku stosowne pomiary w ciągu roku.
  Wynika z nich, że w czerwcu maksymalna dawka energii docierająca do Ziemi na naszej szerokości geograficznej (Łódź) wynosi ok. 900 W/m2, natomiast w grudniu ok. 650 W/m2.
  Czyli przekładając to na Suny, od 0,9 do 0,65 Suna.
 • #10
  n6210
  Poziom 26  
  Hmm czyli jednak parcie na zielone technologie na coś się zdaje... jak mówił mój dziadek: "a widzisz starczyło tylko nad tym popracować" :)
 • #11
  Rzuuf
  Poziom 43  
  Tu statystyki maksymalnej energii słonecznej dla Zabrza (dzielnica Helenka):
  http://www.andretti.pl/wxsolardetail.php .
  Warto też zobaczyć "godziny słoneczne":
  http://www.andretti.pl/wxsunhoursdetail.php .
  Obie tabele zestawione razem dają pojęcie o sumarycznej "dostawie energii słonecznej" każdego dnia.
  W 2013 najgorszy był styczeń i luty, średnio tylko 0,3 godziny słonecznej dziennie z intensywnością 114W/m2 w styczniu i 252W/m2 w lutym, a najlepszy był lipiec: średnio 6,5 godziny słoneczka dziennie z intensywnością średnio 943W/m2.
  Po wymnożeniu mamy:
  - w styczniu 1,06kWh za cały miesiąc (nasze "zwykłe" PV zrobią z tego 0,15kWh),
  - w lutym 2,17kWh (uzyskamy z tego 0,33kWh energii elektrycznej);
  - w lipcu 190kWh "surowej", czyli 28,5kWh elektrycznej.
 • #12
  MaciejKaleta78
  Poziom 2  
  Planuję wiosną zamontować dwa ogniwa fotowoltaiczne. Podczas szperania w sieci znalazłem taką oto informacje: "Żywotność paneli szacuje się na 30 lat. Po 25 latach użytkowania zachowują przynajmniej 80% początkowej mocy". Źrodło.
  Przyznam, że byłbym miło zaskoczony, gdyby tak rzeczywiście było. Pytanie, czy nie jest to zbyt duże uogólnienie i ile faktycznie zależy do producenta ogniw?
 • #13
  margas4542
  Poziom 16  
  Mam za oknem w bloku 120W panel ładujący dwa akumulatory do pracy cyklicznej 2x26Ah współpracujący z kontrolerem STECA 10A. Cała instalacja oświetleniowa jest niskonapięciowa 12V - żarówki FOCOS oraz taśmy LED - pozwalająca również na zasilanie urządzeń - modem internetowy , switch oraz laptop - dodatkowo monitorowana przez sterownik na ATMEGA 32 z możliwością pomiaru napięcia akumulatora , aktualnego napięcia ogniwa fotowoltaicznego , prądu ładowania AKU i poboru przez lampy na czujnikach HALLA z trybem automatycznego ładowania buforowego z zasilacza gdyby solar się nie wyrobił. Działa już trzy lata.