Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Norton Ghost - Przywracanie obrazu partycji na nowy dysk

03 Paź 2013 09:14 6645 11
  • Poziom 17  
    Witam,

Mam teoretycznie prosty problem, ale ze względu na to, że mam ograniczony czas na działanie nie mogę popełnić tutaj błędu. Dlatego zwracam się do Was o radę. W czym rzecz?

Mianowicie.

Czy da się przywrócić obraz partycji wykonany Ghostem, na nowy dysk fizyczny?

Czyli:

Jest dysk 1TB, na nim partycja systemowa 250 GB której obraz wykonano. Dysk padł (jak to WD Green mają w zwyczaju). Bad sectory rosną jak grzyby po deszczu, ale tylko w początkowej części dysku (mam nadzieje, że tam gdzie są obrazy Ghosta jest czysto).

Montuje nowy dysk, 500GB i mam teraz 2 wyjścia:

Postawić system na nowym dysku (co łącznie z aktualizacjami, oprogramowaniem i pozostałymi czynnościami wymaganymi przez procedurę zajmie dobre kilka godzin)

Przywrócić obraz partycji systemowej na nowy dysk.

Chciałbym spróbować opcji drugiej ale w związku z tym że tego nie robiłem mam masę wątpliwości, a na całą robotę będę miał kilka godzin więc metoda prób i błędów tutaj odpada. A więc:

Czy nowy dysk musi być czysty czy trzeba tam stworzyć identyczną partycję jak przywracana?

Czy ma tutaj znaczeni różnica w rozmiarach dysków? (przywracany będzie obraz partycji, nie dysku)

O czym powinienem pamiętać jeszcze w przypadku takiej operacji zakładając, że jest wykonalna?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Dawno nie używałem ghosta, ale pamiętam że jest dość elastyczny, i myślę że powinno Ci się udać, jeżeli obraz jest kompletny.
    Ghost będzie pytał na który dysk i którą partycję przenieść obraz - musi ona być sformatowana tak samo jak pierwotna. Rozmiar chyba też nie miał znaczenia, pod warunkiem że wszystko się zmieści.
    Powodzenia..
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Najlepiej stworzyć dokładnie taką samą partycję kreatorem windows (tym którego obraz chcesz przywrócić). Tworzysz tylko jedną partycję, o takim samym rozmiarze, reszty wolnego miejsca nie dzielisz.

Jeśli przywracasz obraz partycji nie całego dysku to różnica w rozmiarach dysków nie będzie miała znaczenia.

Pamiętaj aby reszte wolnego miejsca na dysku dzielić po przywróceniu obrazu windowsa. Zwróć uwagę czy partycja na której był windows na starym dysku była pierwszą fizycznie partycją. Czasem się zdarza(na win vista i nowszych), że partycja C nie jest pierwszą partycją na dysku. Jeśli była powiedzmy drugą musisz stworzyć również partycje która była przed systemową na starym dysku. Jej rozmiar nie powinien mieć znaczenia ponieważ chodzi o sam numer identyfikacji partycji. Jeśli tylko zamieniłeś stary dysk na nowy jest ok, natomiast jeśli podłączyłeś jakieś dyski po zrobieniu obrazu starej partycji musisz je na czas przywracania odłączyć, żeby nowy dysk miał identyfikacje starego.
    Pod pojęciem identyfikacja mam na myśli numer w kolei, tak jak masz partycje 0, 1, 2 itd tak samo numerowane są dyski. Jeśli na tym etapie coś zepsujesz przywrócony windows nie włączy się. Wyskoczy komunikat o braku pliku ntldr lub coś w ten deseń.
  • Poziom 17  
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Problem stał się czysto akademicki, bo okazało się, że wyjątkowo na tym komputerze nie był tworzone obrazy. Ale tak czy inaczej wyjaśniliście mi moje wątpliwości:)

Gwoli ścisłości, co miałeś na myśli pisząc:
    Memphis60s napisał:
    Najlepiej stworzyć dokładnie taką samą partycję kreatorem windows (tym którego obraz chcesz przywrócić).

Bo ja chciałem to przywracać DOS'owskim interfacem Ghosta (odpalany z płytki).
  • Poziom 17  
    Któregoś pięknego dnia, jak będę miał dużo czasu to się pobawię w takie migracje poprzez obraz Ghosta i podzielę się obserwacjami. Mowa tutaj o pełnej jego wersji, i pracy na interfejsie bootowanym z CD.
  • Spec od komputerów
    Sam jestem ciekawy jak to na ghost idzie bo nie używam. Wolę darmowe fsarchiver lub partimage z bootowalnego live linuksa.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Iwantcookie napisał:
    Gwoli ścisłości, co miałeś na myśli pisząc:
    Memphis60s napisał:
    Najlepiej stworzyć dokładnie taką samą partycję kreatorem windows (tym którego obraz chcesz przywrócić).

Tzn. Że włączasz instalacje systemu, tworzysz partycje - (w przypadku win vista/7/8 stworzy Ci on automatycznie niewidoczną partycję 100mb na której znajdują się pliki systemowe oraz konsola przywracania) po jej utworzeniu anulujesz instalacje i przywracasz ghostem zapisany obraz partycji.
    Dotyczy to przywracania jednej partycji, ponieważ jak przywracasz cały stan poprzedniego dysku (wszystkie partycje) nie będzie to miało już sensu.

linuks napisał:
    Nie jest tak prosto jak koledzy piszą gdy dyski mają różny rozmiar klastra.

Temat który podałeś dotyczy przywracania całego dysku z dysku o mniejszym rozmiarze. Tu mamy mowę o przywróceniu jednej partycji.
  • Spec od komputerów
    Memphis60s napisał:

linuks napisał:
    Nie jest tak prosto jak koledzy piszą gdy dyski mają różny rozmiar klastra.

Temat który podałeś dotyczy przywracania całego dysku z dysku o mniejszym rozmiarze. Tu mamy mowę o przywróceniu jednej partycji.

W tym temacie który podałem przywracane były pojedyncze partycje (trzy oddzielnie ) a nie cały dysk. Gdzie tam wyczytałeś o przywracaniu całego dysku ? Tytuł wątku Cię zmylił bo autor nie bardzo wiedział czego ma obrazy. Po wypytywaniu w końcu napisał co ma.
    zyziowp napisał:
    Mam obraz poszczególnych partycji, przepraszam może się źle wyraziłem, są pliki sbs_mbr, sbs_part, sda1.000, sda1.001, sda1.002 i tak dalej.

Obraz mam na dysku.

Jest tak jak piszę. Nie ma tak prosto przy odtwarzaniu kopi partycji robionej na dysku i innym rozmiarze klastra. Spróbuj sam to zobaczysz. Może ghost to potrafi ? Ale nie sądzę żeby tak było.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Sorry, masz racje... Nie doczytałem.

Jednak jakiś czas temu robiłem taką przekładkę partycji systemowej na inny dysk ghostem i nie miałem z tym żadnych problemów. Może kwestia programu a może jakiegoś szczegółu, fakt faktem, że mi się udało. Ale dobrze, że ten temat został poruszony, jak bedę miał czas pobawie się z tym jeszcze i napisze dokładniejszą instrukcje.
  • Spec od komputerów
    Przekładałeś obraz zrobiony na dysku z klastrem 4k na dysk z klastrem 1k czy odwrotnie ? Bardzo mnie to interesuje.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Domyślny rozmiar klastra dla systemu win 7 z systemem plików NTFS (z tym systemem robiłem przekładkę) wynosi 4KB, dlatego tworząc partycję przez instalator windowsa automatycznie rozmiar klastra wynosi 4KB.
    Dlatego też pomimo różnic w pojemnościach dysków rozmiar klastra w obu przypadkach był niezmieniony.

Zakładając, że użytkownik nie zmieniał ręcznie rozmiaru klastra na zghostowanej partycji dysk na który chce ją przełożyć będzie miał taki sam rozmiar klastra przy zastosowaniu moich zaleceń.

Robiąc taką przekładkę dysk na który przerzuca się obraz nie może mieć większego rozmiaru klastra czyli tak jak napisałeś 4KB na 1KB da radę a odwrotnie może być to niemożliwe bądź bardzo trudne żeby jednocześnie zachować poprawność zapisanych danych. Szczerze mówiąc nigdy nie bawiłem się w zmianę rozmiaru jednostki alokacji. Jadę zawsze na domyślnym systemowym. Na pendrivach tylko czasem przydaje się zmienić.