Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Unifon z trzema dzwonkami wywołania

Wojciech_S 03 Paź 2013 10:37 1296 5
 • Unifon z trzema dzwonkami wywołania

  #1
  Poziom 8  

  Witam
  Mam nietypowe zlecenie i pisze z pytaniem czy takie rozwiązanie jest
  możliwe na Państwa sprzęcie.

  Klient ma domek z trzema mieszkaniami. Chce zamontować domofon/wideofon
  cyfrowy z wejściem na kod z klawiatury i wywołaniem poszczególnych 3
  mieszkań, ale każdemu mieszkaniu chce przypisać indywidualny (odmienny)
  dzwonek wywołania.

  Takie rozwiązanie znajduje w Laskomeksie oraz Urmecie (Matibus Basic oraz 2Voice).

  Idąc dalej klient chce aby w domku był zamontowany tylko jeden
  unifon/monitor, który będzie dzwonił trzema różnymi dzwonkami (tonami
  wywołania) przypisanymi do poszczególnych mieszkań. Oczywiście taka
  opcja nie jest możliwa wprost bo każdy unifon powinien być
  zaprogramowany pod unikalny numer za pomocą jumperów/zworek.

  Jednak pytanie brzmi co się stanie gdy w danym unifonie wogóle nie
  będzie jumpera? Czy wogóle przestanie działać, czy też będzie dzwonił po
  wybraniu dowolnego z zaprogramowanych trzech numerów na klawiaturze (po
  ograniczeniu zakresu obsługiwanych numerów do nr 1-3) i czy będzie wówczas dzwonił przypisanym do danego numeru dzwonkiem (tonem wywołania)?

  Z gry serdecznie dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam
  Wojciech Suchy

  0 5
 • #2
  Specjalista Domofony

  Chyba chciałeś z tym zapytaniem wcelować do konkretnej firmy, a nie na forum. Jeżeli jednak na forum, to spróbuj to zapytanie sformułować jeszcze raz, bo np. ja nie wiem, czy pytasz "mnie" o konkretny sprzęt, czy ogólnie o jakieś tam rozwiązanie problemu.

  Pozdrawiam

  0
 • #3
  Poziom 20  

  W momencie kiedy nie zaprogramujemy numeru w unifonie to nie będzie
  dzwonił. Najlepiej byłoby kupić trzy różne unifony np. TK6, LM4 i 1131,bo każdy z nich dzwoni inaczej i wtedy byłoby jasne kto do kogo dzwoni. Celowo użyłam do przykładu unifonów analogowych, ponieważ uważam, że montowanie do 1 mieszkania systemu cyfrowego jest nierozsądne. Lepiej albo kupić kasetę z czytnikiem RFID lub osobny zamek szyfrowy.


  Pozdrawiam
  http://www.eldomix.com.pl/

  0
 • #4
  Poziom 8  

  Ircys, dzięki za troskę jednakże nie chodzi mi o rozwiązanie żadnej konkretnej firmy tylko ogólnie o znalezienie możliwości takiego rozwiązania. Obdzwoniłem wszystkich znanych mi producentów i tylko w tych dwóch systemach znalazłem możliwosć zaprogramowania różnego tonu wywołania jako nastawy indywidualne (tj. kazdy lokator może mieć inny ton wywołania).
  To wiem, że będzie działać tak jak chce. Wiem też (sprawdziłem empirycznie), że w obu wymienionych systemach gdy nie włożę do unifonu żadnej zwory unifon będzie dzwonił za każdym razem, niezależnie od numeru wybranego na klawiaturze.
  Wszytsko zatem wskazuje że powinno dziłać: nastawy indywidualne tonu wywołania dla numerów 1-3 i unifon bez zwory (dzwoni niezależnie od wybranego numeru lokalu).
  Jedyne co mnie jeszcze zastanawia to czy takie rozwiązanie będzie działało i jak długo. Żaden z producentów nie dał mi na to gwarancji bo to według nich "podłączenie nieprawidłowe, może wprowadzać zakłócenia, nie wiadomo jak się bedzie zachowywał taki układ".
  Stąd właśnie ten wątek - szukam kogoś mądrego, kto miał podobny przypadek lub może coś więcej powiedzieć na temat takiego rozwiązania - czy i kiedy przestanie działać.

  Co do rozwiązania analogowego - odpada bo klient chce mieć możliwość otwierania kodem. O zamku szyfrowym też myślałem ale to nie rozwiązuje problemu jednego unifonu z trzema rónymi tonami wywołania (dzwonkami). Wersja trzech słuchawek wiszących na ścianie też klientowi nie przypadła do gustu.

  RFID też odpada bo dzieci zgubią klucz.

  Z góry dzięki za konstruktywne odpowiedzi.
  Wojciech Suchy

  0
 • #5
  Specjalista Domofony

  Ok, teraz wszystko jasne.
  Będzie też działać ACO (ustawienia w P15), tylko nie wiem, po co się zastanawiasz nad wyjmowaniem zworek. Zworki(a) musi być i będzie działać poprawnie przez wieeeeeele lat - sprawdzone.

  Pozdrawiam

  0
 • #6
  Poziom 8  

  Z ACO wcześniej nie miałem do czynienia, jedynie widziałem je kilka razy zamontowane. Jakoś ich designe mnie nie przekonuje, niemniej jak czytam w dokumentacji mają dokładnie to rozwiązanie, którego szukam i to idalanie na trzy różne numery dzwoniące do jednego unifonu - jakby wyczytali mi w myślach :-)

  W przypadku ACO faktycznie nie muszę zdejmować zworek, jednak Urmet i Laskomex nie mają takiej funkcji jak ACO - tam jedyne rozwiązanie to zdjęcie zworek i wówczas unifon dzwoni niezależnie od wybranego numeru z klawiatury aczkolwiek takie rozwiązanie jest niezalaecane przez producenta (żaden nie dał mi oficjalnie odpowiedzi, że to będzie działało).

  Pozostaje zatem sprawdzić ceny i złożyć ofertę czekając co wybierze klient.

  Dzięki Ircys za pomoc.

  Pzdrw
  WS

  0