Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

koparka Yanmar B12 - Uszkodzony regulator napięcia ,brak ładowania

danon566 03 Oct 2013 15:34 8589 10
Wago
 • #1
  danon566
  Level 10  
  Witam posiadam minikoparkę Yanmar B12 w której padł regulator napięcia i nie ma ładowania.Regulator jak w motocyklach w żebrowanej obudowie zalany układ z 7 przewodami . Prądnica przy maksymalnych obrotach daje 40 V AC zamontowany w niej akumulator to 12 V 45Ah .Instalacja jak na schemacie.

  koparka Yanmar B12 - Uszkodzony regulator napięcia ,brak ładowania


  I teraz mam pytanie jakim regulatorem i od czego można było by go zastąpić chodzi mi głównie o to żeby było ładowanie myślałem z chińskiego quada są na allegro za 49 zł 7 przewodowe ale nie pisze nic na temat napięcia pin outów itp.
 • Wago
 • #2
  1234
  Level 23  
  Takie reg. zazwyczaj są zabezpieczone na wiele sposobów. Może coś w okablowaniu. Proszę o foto reg. może jakieś cyferki,symbole?
 • Wago
 • #3
  danon566
  Level 10  
  koparka Yanmar B12 - Uszkodzony regulator napięcia ,brak ładowania koparka Yanmar B12 - Uszkodzony regulator napięcia ,brak ładowania

  Ale teraz jest na pewno uszkodzony ponieważ "pseudo elektromechanik" próbował dostać się do środka
 • #4
  1234
  Level 23  
  Oryginał jest zbyt drogi? Czy samowolka?
 • #5
  diodabg
  Level 30  
  Kupywałem kiedyś do swojego Yanmarka na ebay.com i z przesyłką kosztował 60 zielonych.
  Wejdz na ebay.com i wpisz 'yanmar voltage regulator' i znajdziesz. Takie same występują do John deere'a.
  Lub zamontuj jakiś mały alternator i będzie szybciej i taniej :-)
 • #6
  danon566
  Level 10  
  Co do oryginału to się nie dowiadywałem , na eBayu wpisywałem takie hasła wraz z nr z niego to są 6 przewodowe czyli nie takie same a 60-80 dolarów + przesyłka trochę naleci , z małym alternetorem też myślałem nawet wziąłem na przymiarkę najmniejszy jaki maja z firmy zajmującej się naprawą ale nie ma tyle miejsca.A Chciał bym to rozwiązać tanim kosztem
 • #7
  mczapski
  Level 39  
  Wprawdzie to trąci kryptoreklamą (nie podaję kontaktu), ale są w Polsce producenci zamienników regulatorów motocyklowych. Ceny do akceptacji. Więc może warto tą drogą?
 • #8
  jack63
  Level 43  
  Tylko jak na motocyklowy regulator ma on zbyt wiele wyjść robiących wiele, trudnych do określenia z samego schematu, rzeczy (funkcji).
  Nie sądzę aby producent "podróbki" doktoryzował się za cenę niższą niż oryginał.
  danon566 Rozumiem starania zakupu taniej, byle nie powiedzieć chytrzej. Jednak rozwiązanie problemu regulatora, jeżeli nie da się o naprawić bo jest nierozbieralny, nie jest sprawą banalną. To zadanie dla mającego sporą wiedzę "dłubacza" a nie dla ciebie. Przecież nie będziesz się "bujał" godzinami z regulatorem i całą elektryką. To nie jest, jak sądzę, twoim profilem działalności i do tego ekonomicznie jest bez sensu.
  Kup oryginał i zapomnij. Pasowałoby tylko sprawdzić instalację pod kątem uszkodzeń mogących zniszczyć nowy regulator.
  Aby była jasność. Szanse na "dopasowanie" regulatora od motoru masz praktycznie zerowe!
 • #9
  mczapski
  Level 39  
  Oczywiście, że należy wiedzieć w jaki sposób regulator realizuje cele. Zasilenie regulatora z instalacji świadczy, że wystąpią tam sygnały uzależnione od funkcjonowania prądnicy. Jakiś przekaźnik bezpieczeństwa może się okazać do uruchomienia lampy sygnalizacyjnej a wskaźnik ładowania woltomierzem. Skoro w handlu występuje tzw uniwersalny regulator siedmioprzewodowy to wydaje się, że można spytać twórcę o możliwość stosowania. Jak widać prądnica z cewką bezmasową więc coś już wiadomo.
 • #10
  jack63
  Level 43  
  Tylko o co pytać? Czy pasuje do koparki X?
  Pewnie myślący "elektryk" zrobiłby jakąś rzeźbę (może z brakiem pewnych funkcjonalności ale działającą) za mniejsze pieniądze. Jednak musiałby być "na miejscu" przy urządzeniu.
  To, że cewka jest "bezmasowa" i pewnie regulator jest prostownikiem sterowanym wiemy. Ale jaka jest moc prądnicy już nie.
  Swoją drogą dziwię się konstruktorom. Czyżby silnik był taki mały, że nie ma gdzie wcisnąć zwykłego alternatora samochodowego? A może jeszcze mniejszy bo układ jest jedno a nie trójfazowy. A może w tej konstrukcji macał palce księgowy???
  "Bateryjka" mała nie jest, więc potrzebuje trochę prądu...
 • #11
  1234
  Level 23  
  Niech Pan poda ile kosztuje oryginał. Wtedy może będzie potrzeba dyskusji, co się opłaca. Ze starej zagęszczarki DPU WACKER wyciągnie pan odpowiedni regulator, jednak nie będzie on spełniał pełnych wymagań instalacji elektrycznych koparki. Cena powinna wahać w okolicach 200PLN za używkę. Naładuje aku. 45ah nawet kiepski...