Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inspiron 9400 - Nie ładuje baterii, nie wykrywa ładowarki

byczynho 03 Paź 2013 19:39 3636 25
  • #1 03 Paź 2013 19:39
    byczynho
    Poziom 19  

Witam.
    Sąsiad przyniósł mi do obejrzenia laptopa - Dell Inspiron 9400. Zdiagnozowałem, że laptop się nie ładuje. Pomyślałem, że zepsuty jest zasilacz. Ja również mam Dell'a Inspiron N5010 więc podłączyłem moją ładowarkę, niestety to samo. Bios pokazuje, że sprzęt nie wykrywa ładowarki. Wychodzi na to, że uszkodzone jest wejście ładowarki? Można to dostać? Patrzyłem na allegro na części do tego modelu, niestety takiego gniazda nikt nie sprzedaje. Gdzie to kupić?

• #3 03 Paź 2013 19:58
    boro1234567
    Spec od komputerów

Najpierw wykonaj pomiary bo to wcale nie musi być wina gniazda.

• #4 03 Paź 2013 21:11
    byczynho
    Poziom 19  

Przepraszam chłopaki ale nie bardzo was rozumie. Jeśli nie ładuje się na oryginalnym zasilaczu i na moim 100% sprawnym - korzystam z niego na co dzień, to jaki jest sens sprawdzać mój działający zasilacz? Pisząc zasilacz mam na myśli ładowarkę oczywiście.
    Laptop nie ładuje się ani na mojej ładowarce ani na oryginalnej ładowarce.

• #5 03 Paź 2013 21:18
    boro1234567
    Spec od komputerów

Więc trzeba znaleźć uszkodzenie na płycie.
    Czego nie rozumiesz?

• #6 03 Paź 2013 21:21
    byczynho
    Poziom 19  

Nie rozumie tego:

11111olo napisał:
    Sprawdzałeś czy jest napięcie za gniazdem zasilacza?

i tego:
    boro1234567 napisał:

Pomiar czego mam wykonać?

• #7 03 Paź 2013 21:25
    boro1234567
    Spec od komputerów

Nie rozumie tego:

11111olo napisał:
    Sprawdzałeś czy jest napięcie za gniazdem zasilacza?

Mierzyłeś?
    boro1234567 napisał:
    Pomiar czego mam wykonać?

Napięć na płycie głównej.

Dysponujesz odpowiednim sprzętem i wiedzą z tego zakresu?

• #8 03 Paź 2013 22:05
    byczynho
    Poziom 19  

Już rozumie :D pytając o odpowiedni sprzęt masz na myśli miernik? W stacjonarnym PC zdarzało mi się mierzyć różne rzeczy, w laptopie nigdy nie miałem takiej okazji. Wiedzę, na pewno można zdobyć przeszukując google - jak zawsze z resztą choć nie ukrywam, że gdybyś mi napisał co i jak byłoby na pewno dużo wygodniej i szybciej.

Dodano po 7 [minuty]:

Zacząłem od sprawdzenia zasilaczy (porównanie specyfikacji). Mój daje podaje do laptopa 19,5V 4,6A a sąsiada 19,5V 3,3A. Także jeśli się nie mylę nie jest dziwne, że na moim zasilaczu jego laptop nie działa prawda? Zaraz sprawdzę miernikiem ile V podaje jego zasilacz

Dodano po 8 [minuty]:

Sprawdziłem miernikiem ładowarkę, podaje 19,2V czyli jest OK. Jeśli znajdę wolną chwilę to jutro go rozkręcę i sprawdzę czy gniazdo podaje prąd dalej.

• #9 04 Paź 2013 08:52
    boro1234567
    Spec od komputerów

Jak już rozbierzesz to podaj oznaczenie płyty.
    Tak przy okazji nie prąd a napięcie.

• #10 04 Paź 2013 17:16
    byczynho
    Poziom 19  

Sprawdziłem, gniazdo podaje 17 V. Tak ma być?
    Płyta główna to DAQ20 LA-2171 rev 2.0 a01.
    Dziwi mnie jeszcze fakt, że ten model płyty głównej wg. ebay'a montowany był w Inspiron 9300, po paru sekundach przeglądania tak stwierdzam.

• #12 04 Paź 2013 17:27
    byczynho
    Poziom 19  

Zgadza się, 2V straty.

• #14 04 Paź 2013 18:15
    byczynho
    Poziom 19  

A to z kolei oznacza, że? płyta główna może być uszkodzona?

• #15 04 Paź 2013 20:05
    boro1234567
    Spec od komputerów

byczynho napisał:
    A to z kolei oznacza, że? płyta główna może być uszkodzona?

Tak.

• #16 04 Paź 2013 23:13
    byczynho
    Poziom 19  

Co robić w takiej sytuacji? Próbować wymienić gniazdo? Dodam, że laptop uruchamia się normalnie z tym wyjątkiem, że został 1% baterii.

• #17 04 Paź 2013 23:20
    boro1234567
    Spec od komputerów

byczynho napisał:
    Co robić w takiej sytuacji?

Jeśli nie potrafisz wykonać pomiarów, diagnostyki oddać do serwisu.

• #18 04 Paź 2013 23:33
    byczynho
    Poziom 19  

Ale jakich pomiarów? czego?

• #19 04 Paź 2013 23:37
    boro1234567
    Spec od komputerów

byczynho napisał:
    Ale jakich pomiarów? czego?

Napięcia.

• #20 05 Paź 2013 14:46
    byczynho
    Poziom 19  

Aha, to się dużo dowiedziałem.

• #21 05 Paź 2013 15:21
    boro1234567
    Spec od komputerów

byczynho napisał:
    Aha, to się dużo dowiedziałem.

Co chcesz się dowiedzieć?
    Zmierzyłeś 17V nie podając na czym.
    To nie przedszkole, nikt nie będzie tu wałkował jak zmierzyć napięcie.

• #22 05 Paź 2013 23:39
    byczynho
    Poziom 19  

Napisałem przecież, że sprawdziłem gniazdo i to na nim jest 17V, mam jeszcze zdjęcie zamieścić żeby było jaśniej? Jak nie chcesz mi pomóc to nie nabijaj postów.
    Zwróciłem się o pomoc właśnie na tym forum ponieważ wiem, że tutaj ludzie znają się na rzeczy. Niestety jak zawsze doświadczam jednego - zarozumiałości. Każdy tutaj się ma za coś a laika ma za nic. To nie pierwsza moja próba uzyskania pomocy tutaj i zawsze to samo - oddaj do serwisu i oddaj do serwisu. Gdybym chciał oddać do serwisu to nawet bym tematu nie zakładał tylko tak zrobił. Ja unikam serwisów tak jak mechaników samochodowych, wszyscy są tacy sami - robią na odpierdziel i niesamowicie zdzierają (nie piszę, że Ty akurat zaliczasz się do tego grona). Po to się tutaj zwróciłem aby usterkę rozwiązać własnymi siłami z waszą pomocą.

Dodano po 5 [minuty]:

Wracając do tego gniazda. Napięcie zmierzyłem na blaszkach gniazda które są przylutowane do płyty głównej. Tak dokładnie to są tam dwie blaszki i drucik, mierzyłem na blaszce i druciku który jest po środku. Zastanawia mnie do czego jest ta druga blaszka tam samo jak to do czego jest bolec w ładowarce. Zawsze myślałem, że bolec to + a ścianka to masa. Dopiero przy mierzeniu dowiedziałem się, że napięcie mierzy się na zewnętrznej i wewnętrznej stronie wtyczki a bolec służy do? tego nie wiem :D

• #23 06 Paź 2013 08:38
    boro1234567
    Spec od komputerów

byczynho napisał:

Wracając do tego gniazda. Napięcie zmierzyłem na blaszkach gniazda które są przylutowane do płyty głównej. Tak dokładnie to są tam dwie blaszki i drucik, mierzyłem na blaszce i druciku który jest po środku. Zastanawia mnie do czego jest ta druga blaszka tam samo jak to do czego jest bolec w ładowarce. Zawsze myślałem, że bolec to + a ścianka to masa. Dopiero przy mierzeniu dowiedziałem się, że napięcie mierzy się na zewnętrznej i wewnętrznej stronie wtyczki a bolec służy do? tego nie wiem :D

Albo podajesz konkretnie co jak gdzie mierzysz albo koniec tematu z mojej strony.
    Czy zasilacz jest prawidłowo identyfikowany w biosie?
    Gdzie masz 17V?
    W załączniku fragment schematu z gniazdem.
    Poczytaj do czego służy trzeci pin we wtyku bo nie będę tego setny raz powtarzał.

• #24 06 Paź 2013 12:07
    byczynho
    Poziom 19  

Napięcie mierzyłem tam gdzie zaznaczyłem a o ładowarce pisałem na samym początku, nawet w temacie jest napisane, że laptop nie wykrywa ładowarki. W biosie jest napisane coś w rodzaju "No AC adapter".

• #25 06 Paź 2013 13:04
    boro1234567
    Spec od komputerów

byczynho napisał:

W biosie jest napisane coś w rodzaju "No AC adapter".

Uszkodzenie w układzie identyfikacji zasilacza.
    Podaj napięcia z PQ12, PQ10.

I zmierz jeszcze raz napięcia na gnieździe prawidłowo w stosunku do masy zgodnie z załączonym schematem.

• #26 21 Paź 2013 23:20
    byczynho
    Poziom 19  

Napisze szczerze, że nie wiem nawet jak to zrobić i nie będę nawet próbowałem, żeby nie uszkodzić tego sprzętu jeszcze bardziej. Złożę tego laptopa w całość i oddam sąsiadowi. Ile naprawa laptopa z taką usterką może kosztować? opłaca się w ogóle?

Dodano po 19 [minuty]:

Dodam jeszcze, że schemat który zamieściłeś nic mi nie mówi (elektronikiem nie jestem) ale jeśli poprawnie zmierzone napięcie to te pomiędzy prawą i lewą nóżka gniazda a nie prawą i środkową to jeśli dobrze pamiętam miernik pokazywał tam 0 V. Uważam, że z prze lutowaniem gniazda bym sobie poradził, nic więcej niestety nie jestem w stanie zrobić.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME