Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bascom/2.0.7.1 - identyfikacja procesora -> chip id: 000102

gryzlly 03 Paź 2013 23:15 2349 7
  • #1 03 Paź 2013 23:15
    gryzlly
    Poziom 10  

Witam.
    Jakiś czas temu zacząłem zabawe z AVR'ami i na programatorze pod lpt szło dobrze. Niestety po awarii komputera stacjonarnego musiałem kupić programator USBasp i tu zaczeły się problemy.
    Po pierwsze zmiana wersji bascoma na 2.0.7.1 - inne nie obsługują USBasp.
    Do sedna...

Podczas programowania - po wciśnięciu F4 - ręczne programowanie po kolei (identify, erase, write buffe to ROM) nie zawsze się udaje.
    Przy identyfikacji procesora za pierwszym razem (pierwsze kliknięcie identify) wykrywa chip poprawnie i chip id 1E9307, przy którymś kolejnym wyskakuje chip id000102. nie wyskakuje błąd "Could not identify chip", tylko jakby "informacja"

Bascom/2.0.7.1 - identyfikacja procesora -> chip id: 000102
    [/img]

Z tego powodu często program nie zostanie wgrany, albo wgrywa się z błędami i sie później krzaczy.
    Czasami się zdaży że wszystko ładnie zaskoczy i zaprogramuje procesor poprawnie, ale trzeba po kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt razy programować - to trochę męczące.

Zmieniałem ustawienia programer->clock freq, ale nic to nie daje.

Połączenie między programatorem i płytką testową jest pewne, z jednej strony lutowane, z drugiej wciskane.
    Płytka testowa AVT-992, procesor Atmega8, ext clock 8MHz.

Dodam że przy automatycznym programowaniu zawsze wyskakuje chip ID poprawne, ale przy weryfikacji jest komunikat "Chip differs at bytes address: 00000". Ani razu nie udało się zaprogramować poprawnie w ten sposób amtegi

Proszę o pomoc/podpowiedź czy to wina sprzętowa, czy programowa (źle coś ustawione).

P.S.
    Zakładka Lock and fuse bits również ulega zmianie ( domyślam się że wraz ze zmianą chip id)
    Bascom/2.0.7.1 - identyfikacja procesora -> chip id: 000102 Bascom/2.0.7.1 - identyfikacja procesora -> chip id: 000102

0 7
  • #2 04 Paź 2013 07:18
    Kuniarz
    Poziom 36  

Proponuję do USB ASP użyć darmowego i sprawdzonego w bojach programiku "Khazama Programmer". Sam go używam wielokrotnie i wszystko ładnie śmiga, do tego jest intuicyjny.

0
  • #3 04 Paź 2013 14:53
    gryzlly
    Poziom 10  

ok, spróbuję go ściągnąć i zobaczymy jak będzie działał.
    Próbowałem jeszcze programować przez progisp, ale wyskakiwały podobne cuda przy próbach - podkreślam próbach, bo nigdy sie nie udało nim poprawnie zaprogramować uP.

Nad Bascomem trochę posiedziałem i zauważyłem że z kasowaniem flasha (erase) nie ma problemów - kasuje za każdym razem(po operacji erase flash jest zawsze czysty), gorzej z jego zaprogramowaniem. Czasami ( po zaprogramowaniu i odczycie zawartości flash do bufora) pokazują się krzaki - inne niż w kodzie źródłowym, czasami zupełnie inne, czasami różnią się kilkoma znakami - w obu przypadkach procek nie działa.
    Jest jeszcze jedno - co któreś zaprogramowanie i odczytanie zawartości flash'a w buforze pojawiają się znaki jakby z pamięci sterownika od lcd - cyfry, literki itp. Pojawiają się przy odczycie, ale nawet jeśli lcd jest całkowicie odpięty.

Zauważyłem że im program większy tym jest większy problem z zaprogramowaniem - małe programy raczej bez problemu się wgrywają.
    Może ma to jakieś znaczenie... mam programator z alledrogo - wersje z automatycznym ustawianiem prędkości - może tu jest problem?

0
  • #4 11 Paź 2013 19:52
    gryzlly
    Poziom 10  

po dłuższej przerwie...
    Khazama na dzień dobry, przy próbie weryfikacji procesora wywala komunikat błędnie ustawionego zegara USBASP "error setting USBASP ISP Clock"
    próbowałem wszystkich możliwych ustawień - zero reakcji - możliwe że przez inny soft w USBASP z opcją auto sck. Czy zmiana softu na "oryginalny" z ustawianiem częstotliwości przez zworkę będzie dobrym rozwiązaniem? Czy to coś pomoże?
    Poza tym błędów w programowaniu nie ma (na razie) - weryfikacja przebiega pomyślnie, program działa w 100%.

0
  • #5 11 Paź 2013 20:42
    Kuniarz
    Poziom 36  

Tak, jeśli masz programator "starego typu" to ze strony możesz ściągnąć wersję bodajże 1.62, która nie wywala tego komunikatu o CLOCK. Poza tym durnym komunikatem, to programatorek działa wyśmienicie prawda ? ;-)

0
  • #6 11 Paź 2013 23:52
    gryzlly
    Poziom 10  

Starego to raczej nie - kupiony z juz wgranym najnowszym zmodyfikowanym flashem.
    Pisałem do producenta i przed chwilą dostałem odpowiedz że jakaś wadliwa partia jest z kwarcem 12Mhz i się cuda dzieją - w poniedziałek wyślą mi inny i zobaczymy.
    Odezwę się po testach nowego urządzenia.
    Tak, masz rację, poza tym wnerwiającym i wyskakującym zdecydowanie zbyt często komunikatem, programuje wyśmienicie - na około 25-30 prób programowania 100% udanych. Utwierdzam się w przekonaniu że BASCOM to... [cenzura] :))

niedziela: po 2 dniach testów...

Khazama totalnie odmówił współpracy. Prz weryfikacji "miszmacz":) za każdym razem.
    Czekam na nowy programator i dopiero wtedy spróbuję, bo to się mija zupełnie z celem - tylko się człowiek denerwuje niepotrzebnie.
    Dlaczego w laptopach nie ma LPT - nie byłoby wtedy problemu :(

0
  • #7 22 Sty 2014 18:37
    gruby1
    Poziom 29  

Witam, wiem że archeologia, ale jak problem programatora został rozwiązany?

0
  • #8 26 Sty 2014 22:21
    gryzlly
    Poziom 10  

W zasadzie nie został rozwiązany do końca.
    Wymiana kwarcu na "lepszy" ekranowanie połączeń, lutowanie wszystkich połączeń, sprawdzanie na kilkunastu procesorach, kilku komuterach różnych układach resetu itp nic nie dały.
    Zrobiłem własny programator, wg zaleceń twórcy USBASP i wszystko śmiga jak należy. Zauważyłem że przy długości przewodów około 20cm działy się czasami cuda - wykrywał uP, programował, ale z błędami - weryfikacje zakończone niepowodzeniem.
    Skróciłem przewody od ISP do niecałych 10cm i zastosowałem przewód w ekranie i problem znikł. Obecnie 100% programowań kończy się sukcesem, ale tylko na nowym programatorze zrobionym i zaprogramowanym przez stary programator na LTP - kupiony przez allegro leży nieużywany - straciłem do niego cierpliwość - błąd musi tkwić w zmodyfikowanym programie - brak zworki do ustawiania szybkości transmisji.
    Przy chwili wolnego czasu wgram do niego oryginalny program USBASP i zobaczymy czy będzie działał poprawnie.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo