Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PowerPoint 2010 - W jaki sposób zabezpieczyć prezentację przed kopiowaniem?

03 Paź 2013 23:55 21456 9
  • Poziom 22  
    Witam,

w związku z tym, że muszę udostępnić publicznie materiały, które obecnie mam przygotowane w formie prezentacji PowerPoint 2010 chciałem zapytać w jaki sposób mogę zabezpieczyć udostępnione materiały przed kopiowaniem. Prezentacja posiada ponad 100 slajdów, więc eksport do formatu JPG odpada. Chciałbym, aby udostępnione materiały można było jedynie odczytać i wydrukować, bez możliwości kopiowania tekstu i obrazów do edycji w innych programach. Pomoże ktoś?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Eksport do PDF.
    PDFa możesz zabezpieczyć przed kopiowaniem treści i drukowaniem.
  • Poziom 39  
    Wkleić w slajd screen slajdu do grafiki dodać znaki wodne? Będzie ciężkie. Wrzucić do PDF?
  • Poziom 35  
    tragi napisał:
    Chciałbym, aby udostępnione materiały można było jedynie odczytać i wydrukować,

Jeśli wydruk nie jest bezwzględnie konieczny to może przerobić na video (avi, mpg, wmv)?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    szaleniec napisał:
    PDFa możesz zabezpieczyć przed kopiowaniem treści i drukowaniem.

A przy pomocy Abby Fine Reader przerabiasz tego ślicznego pdf-a na w pełni edytowalny dokument w formacie Microsoft Word.
    Tragi, nie miej złudzeń, że zabezpieczysz swój dokument tak, że nie będzie można kopiować zawartych w nim treści. Co najwyżej możesz takie kopiowanie nieco utrudnić.
  • Poziom 39  
    No przed OCR to nie zabezpieczysz chyba, że dasz czcionkę jak z captcha przekreślone, podkreślone, różowe na czerwonym i pisane WiElbŁĄdEm :).
  • Poziom 22  
    Wiem, że nie da się w 100% zabezpieczyć przed kopiowaniem treści, ale chodzi mi właśnie o to, żeby maksymalnie utrudnić. Zrobiłem eksport do PDF ale można zaznaczać i kopiować tekst i obrazy z pliku. A wiem, że się da bo sam poszukując materiałów w internecie trafiam na pliki PDF w których nie da się zaznaczyć tekstu i skopiować, więc z racji braku czasu na kombinowanie z takim plikiem odpuszczam go sobie i szukam innego źródła. I o takie utrudnienie mi właśnie chodzi.
  • Poziom 35  
    Jeżeli w PDFie nie można zaznaczyć tekstu to znaczy że ten tekst jest w postaci grafiki.
  • Poziom 1  
    Cześć - jest na to bardzo prosty sposób:
    File -> Convert -> wybieramy opcję Power Point Show (*.pps). Obok przycisku Save znajduje się rozwijane menu Tools, z którego wybieramy General Options i tam możemy podać hasła chroniące plik przed otwarciem i/lub edycją.

Zakładam, że chcemy żeby inne osoby oglądnęły naszą prezentację dlatego sugeruję plik *.pps - po kliknięciu będzie zawsze otwierał się jako prezentacja. Jeżeli zabezpieczymy go tylko przed edycją wtedy edytowanie tego pliku w PP nie będzie możliwe bez podania hasła.

I przepraszam za angielską terminologię ale pracuję na angielskiej wersji MS Office 2010.
  • Poziom 35  
    Widziałem kiedyś program do przeróbki tekstu (nieformatowanego) w plik EXE. Zamiast Notepada otwierało się okienko które wyświetlało tekst zawarty wewnątrz pliku exe tworzącego te okienko.

Teraz wpadłem na taki pomysł żeby wzorem tamtego programu istniał program który pozwoli na zapisanie nie tylko tekstu ale także jego formatowania i grafik i ewentualnych innych treści. Z racji tego że byłby to plik exe to oprócz wyświetlanych treści mógłby mieć w sobie również funkcje blokujące działanie wszelkich narzędzi edycyjnych i dostęp do schowka Windowsa, a więc także blokowanie PrintScreen, Ctrl+A, Ctrl+C, itd. Może są tu jacyś zdolni programiści którzy by taki program stworzyli? ;)

Dodano po 8 [minuty]:

P.S.:
    Jeżeli w plikach prezentacji PowerPointa da się umieścić skrypty których działania nie można zablokować to można umieścić takie skrypty które blokują działanie narzędzi/funkcji edycyjnych Windowsa.

Ewentualnie treść prezentacji może być zaszyfrowana i do jej prawidłowego wyświetlenia konieczne jest odszyfrowanie przez skrypt umieszczony wewnątrz prezentacji który przy okazji może również blokować narzędzia/funkcje edycyjne Windowsa. Nie zezwolisz na działanie skryptu to zamiast prezentacji zobaczysz „krzaki”, a jeśli zezwolisz na działanie skryptu to zobaczysz prawidłową prezentację ale przy okazji PrintScreen, Ctrl+C, itp. nie będą działać.