Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BSOD - uszkodzona karta graficzna?

04 Paź 2013 00:35 4650 13
  • Poziom 8  
    Witam. to mój pierwszy post na forum. Postanowiłem tu napisać, ponieważ często można tu otrzymać konkretne fachowe porady.
    Tak więc, problem dotyczy karty graficznej. Gdy włączam komputer, na początku zamiast loga płyty głównej, monitor przechodzi w stan czuwania. Potem pokazuje się normalnie ekran ładowania systemu, a gdy ma pojawić się kolejny ekran, z napisem "Zapraszamy", wyskakuje blue screen o takiej treści:

Najbardziej zaskoczyły mnie te pionowe paseczki, nigdy wcześniej czegoś takiego nie miałem. Myślałem na początku, że walnęły sterowniki od grafiki, ale wtedy przy włączaniu logo MB normalnie by się pokazywało. Odpiąłem więc kartę i przełączyłem monitor na grafikę zintegrowaną i wszystko normalnie chodzi (pomijając kwestię wydajności, gdyż zintegrowany Radeon HD 3200 szału nie robi). Wyczyściłem kartę z kurzu, ale nic to nie pomogło, a bardziej ingerować się trochę boję. Pliku minidump niestety nie mogę wrzucić ze względu na ograniczenia początkującego użytkownika.

Cała specyfikacja w razie potrzeby:
    ZASILACZ: SeaSonic SS-500ET 500W
    PROCESOR: AMD Athlon X2 7750 BE 2,7 GHz
    PŁYTA GŁÓWNA: ASRock A780GHX/128M
    PAMIĘĆ: Kingston 2x2 GB DDR2 400 MHz
    DYSK: SAMSUNG HD502HI (500 GB, 5400 RPM, SATA-II) / Hitachi HDS721616PLAT80
    KARTA GRAFICZNA: ASUS Radeon HD 4850 512 MB DDR3 256bit
    NAPĘDY: Samsung SH-S223B ATA Device
    DODATKOWE URZĄDZENIA:
    SYSTEM OPERACYJNY: Windows 7 Ultimate x64

Da się jeszcze uratować tą kartę, czy muszę szukać nowej? Gwarancja niestety minęła jakiś czas temu. Liczę na pomoc.
  • Spec od komputerów
    marcin.k. napisał:
    Da się jeszcze uratować tą kartę, czy muszę szukać nowej? Gwarancja niestety minęła jakiś czas temu. Liczę na pomoc.

Da się ale bardzo prawdopodobne że to nie będzie opłacalne, zmień pastę termoprzewodzącą (odkręcasz śrubki, czyścisz rdzeń ze starej pasty, nakładasz nową, najlepiej metodą na ziarnko ryżu <kropka na środku>).

Możesz jeszcze spróbować obniżyć taktowanie karty w Evga Precision X na przykład, najpierw pasta ;)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Raczej nie mam ani sprzętu, ani takiej wiedzy. Czy w tym przypadku bardziej opłacalna byłaby naprawa u jakiegoś fachowca, czy zakup nowego sprzętu?
  • Poziom 8  
    W co najlepiej zainwestować, żeby była przynajmniej na poziomie wydajności hd 4850 (lub trochę lepszej), ale żeby nie marnowała się przy reszcie podzespołów, a zarazem nie była specjalnie droga?

• Poziom 43  
    marcin.k. napisał:
    W co najlepiej zainwestować, żeby była przynajmniej na poziomie wydajności hd 4850 (lub trochę lepszej), ale żeby nie marnowała się przy reszcie podzespołów, a zarazem nie była specjalnie droga?

O to już zapytaj w dziale Co kupić ?
  • Poziom 8  
    Nie wiem, czy to w tych kartach normalne, ale chciałem sprawdzić, czy faktycznie rdzeń się odkleił, i za nic nie mogę zdjąć radiatora. Wygląda to tak:
    Od spodu odkręciłem śruby ze sprężynami, ale nie mogę go dalej zdjąć. Zbyt siłowo nie chcę próbować, bo gdy złamie się płyta, już nic z tej karty się nie zrobi. Tak więc, proszę o porady.
  • Poziom 8  
    Nigdy jakoś nie miałem z nią problemów, typu resety systemu, czy właśnie blue screeny. Temperatury były w miarę w normie, bo to ponoć dość "gorące karty", więc byłem dość zaskoczony, że teraz nagle coś takiego się jej przytrafiło.
  • Poziom 8  
    Benzyna ekstrakcyjna nadaje się do usuwania starej pasty termoprzewodzącej? Czy lepiej czymś innym, np. Cleanserem?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Wymieniłem starą pastę termoprzewodzącą na Arctic Silver 5, niestety nic to nie dało, jak było, tak jest. Jedyny pozytyw, to, że przy okazji wymieniłem pastę na procku.