Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompresor Parkside - klucz pneumatyczny nie działa tak jak powinien

lewica2 04 Paź 2013 12:50 20544 15
  • #1 04 Paź 2013 12:50
    lewica2
    Poziom 7  

Witam
    mam taki problem jakiś czas temu zakupiłem kompresor Parkside z Lidla PKO270 B2. Problem polega na tym że wraz z kompresorem zakupiłem klucz do kół (pneumatyczny) no i najwyraźniej jest lipa z tym bo kół nie da się odkręcić. Macie jakieś sugestie co z tym zrobić lub co innego kupić co cenowo byłoby porównywalne a dobrze spisywałoby się przy odkręcaniu kół?

2 15
  • #2 04 Paź 2013 13:11
    Wojte1199
    Poziom 18  

Pneumatykiem z Lidla to możesz najwyżej odkręcać koła od roweru ;-)

0
  • #3 04 Paź 2013 13:54
    lewica2
    Poziom 7  

Tak własnie myślałem... a jakas alternatywa cenowo zbliżona?

0
  • #4 05 Paź 2013 15:59
    phanick
    Poziom 28  

Kiedyś też byłem zainteresowany zakupem tego kompresora. Parkside to jednak dobra firma.
    Sprawdź na kluczu jakie jest wymagane minimalne ciśnienie oraz jakie daje kompresor.

2
  • #5 15 Paź 2013 09:33
    archie39
    Poziom 10  

Zbiornik 24L jest za mały do klucza pneumatycznego. Minimum to 50L. Ja też kupiłem ten klucz z Lidla i po podłączeniu do mojego kompresora 24L nie chciał ruszyć śrub. Podjechałem do znajomego wulkanizatora żeby go sprawdził i tam bez problemu odkręcił nim śruby więc klucz działa tylko kompresor jest za mały. Dodatkowo do klucza średnica wewnętrzna przewodu zasilającego nie powinna być mniejsza niż 9mm a długość przewodu nie przekraczać 10m. Im dłuższy przewód tym średnica większa. Niektórzy używają 1/2". Mam w domu 50L zbiornik ze starej sprężarki i jestem na etapie podłaczania go do zbiornika 24L z mojej sprężarki oraz muszę kupić nowe grubsze przewody. Jutro napiszę czy dało to efekt.

1
  • #6 15 Paź 2013 09:42
    PtasiorWro
    Poziom 27  

Sprawdź przekroje przewodów, bo na pewno na przewodzie spiralnym będą za duże opory powietrza.

Napisz jaki moment na ten klucz, do kół samochodów osobowych minimum potrzebujesz 400Nm.

1
  • #7 15 Paź 2013 10:08
    archie39
    Poziom 10  

Ten klucz ma 310Nm, ale na alegro no name klucze, które niby mają mieć po 500-600Nm czasem nawet tyle nie mają. Za w miarę dobry klucz trzeba dać ok. 500PLN tylko kwestia czy to ma sens dla odkręcenia kilku śrub rocznie....Ja swój klucz mam zamiar używać głównie do pomocy przy zapieczonych śrubach (nie od kół) bo jednak udar często rozwiązuje problem z odkręceniem zapieczonej śruby i obywa się bez urwania lub obrobienia gniazda/łba. Byłoby niemniej miło gdyby dało się nim odkręcić śruby od kół również. U wulkanizatora klucz zadziałał więc mam nadzieję, że jak podepnę dodatkowy zbiornik i dam grube przewody to u mnie też zadziała.

edit
    no i nie zadziałał ;) jakkolwiek próbowałem odkręcić nim śruby, które ręcznie z przedłużką było ciężko ruszyć. Gdy się je lekko ruszyło ręcznie to już nie było problemu, ale klucza potrzebuje do śrub które jest ciężko ręcznie odkręcić więc nie jest to dla mnie rozwiązanie. Po połączeniu zbiorników zwiększyło się zauważalnie ciśnienie i wydajność, ale i tak ten klucz jest za słaby do tego zestawu i dzisiaj go oddałem.

Zastanawiam się nad takimi dwoma kluczami:
    Kamasa 815Nm i zapotrzebowaniem na powietrze 113L/min
    Rooks 1220 Nm i 140L/min.
    Kamasa jest za 500PLN a Rocks 100PLN więcej. Jest też CP 7733, ale już ponad 200PLN więcej a parametry ma podobne.
    Klucz z Lidla miał 310Nm i 350 L/min zużycie powietrza więc jego wydajnośc była dużo niższaniz tych powyżej. Kwestia tylko czy te 113L to prawda czy pobożne życzenie... Czy ktoś używał tych kluczy? Są co prawda klucze Yato czy ASTA o ponad 1300 Nm, ale zapotrzebowanie na powietrze jest takie lub wyższe niż klucza z Lidla więc ich sprawność rzeczywista dla mojego układu i tak może być niższa niż niż dla Rooksa czy Kamasy. Czekam na jakieś info.

0
  • #8 17 Paź 2013 17:53
    Matti214
    Poziom 9  

Też miałem podobną historię okazało się ,że kompresor był za słaby dla tego typu sprzętu.

1
  • #9 17 Paź 2013 22:25
    archie39
    Poziom 10  

Nie mam złudzeń, że zbiornik 75L i 220L/min wydajność kompresora to są super parametry do klucza, ale do odkręcenia kilku śrub od czasu do czasu powinno to wystarczyć. Nie będę wydawał dodatkowo ponad 1000PLN bo ten co mam dotychczas mi wystarczał - malowanie pistoletem, przedmuchiwanie, pompowanie kół, itp. Poszukałem trochę i ten klucz z Lidla 310Nm to zabawka w porównaniu choćby do takiego Fore FD2600 o 680Nm i podwójnym młotku a cena w hurtowni gdzie mam rabaty podobna - 130 PLN. Dwie dobre, kute nasadki przedłużone Honitona(17,19) to koszt 25PLN więc zestaw wychodzi 155PLN z tym, że kute nasadki Honitona to przepaść do tych jednorazówek z Lidla, które są w komplecie z ich kluczem. Myślałem też o takim kluczu - ROTAKE 810 Nm RT-5275, ale jest już ponad 2 razy droższy więc na razie wyprubuję ten FD2600. W związku z tym, że mam 2 zbiorniki postanowiłem, że wąż do klucza będzie podpięty bezpośrednio (bez manometru) do zbiornika 50L. Powinno to poprawić wydajność na wyjściu ze zbiornika bo 2 manometry i szybkozłączka na zbiorniku 24L pewnie ograniczają mu wydajność. Wczoraj jak testowałem klucz po założeniu węża o średnicy wewnętrznej 10mm po naciśnięciu na klucz ciśnienie spadało o ok. 1-1,5 bara a wcześniej na cienkim wężyku tego nie było czyli klucz dostawał więcej powietrza, ale ograniczał go zespół manometrów. Myślę, że jak założe złączkę 9mm na zbiornik 50L i podłączę na nią węża 10mm to ciśnienie na wyjściu nie powinno przez jakiś czas spadać co powinno pomóc kluczowi odkręcić zapieczoną śrubę. Kompresor daje 8bar więc klucz nie powinien się uszkodzić. Za jakiś czas napiszę o efektach.

1
  • #10 31 Paź 2013 19:58
    archie39
    Poziom 10  

No i w końcu zakupiłem nowy model yato -09540/ 1150Nm. Na 12m przewodzie 10mm odkręcenie śruby 17 w C5 zajmuje mu 2-3s. Po 6 śrubach włacza się sprężarka, ale klucz dalej odkręca więc do domowego użytku wystarczy w zupełności. Mój kompresor od 6 do 8 barów nabija w minutę więc szybko zabrakłoby śrub do odkręcania :) Klucz jest dość cichy i potrzebuje mało powietrza a klucz z lidla robił dużo hałasu i dmuchał na wszystkie strony powietrzem a efektów nie było...
    Swoją drogą ciekawe czy ten model 09540 rzeczywiście zużywa 3 razy mniej powietrza niż 0953.

3
  • #11 19 Maj 2014 01:09
    pestka772
    Poziom 10  

I jak się spisuje po czasów ten klucz yato? Bo też używam tego z Lidla u kompresora 24l +50l i bez luzowania nie daje rady (ale znowu w końcu śmieszne pieniądze kosztował).

1
  • #12 19 Maj 2014 10:54
    archie39
    Poziom 10  

Ten klucz z lidla a ten yato to przepaść, ale cena yato też 3 razy wyższa. Jeśli śruby były dokręcane ręcznie to yato nie ma problemu z ich odkręceniem. Na zbiorniku 70L wykręca jakieś 10-12 srub (Audi A4). Jak były na chama dokręcone pneumatem to klucz nie daje rady, ale wtedy ręcznie zwykłym kluczem z zestawu też ich się nie odkręci...Jak w C5 mi przykręcili we Włoszech w zimie 2 koła pneumatem to teraz tylko 1 srubę udało mi się odkręcić pneumatem. Żeby była jasność to ręcznie 0,5m kluczem teleskopowym też ich nie ruszyłem. Dopiero 2m rura założona na dobrej jakości klucze nasadowe dała im radę, ale obawiałem się, że coś pęknie bo tak strzelało... W Audi tym razem śruby wyszły bez problemu, nie tak jak pół roku temu, kiedy były przykręcone pneumatem w serwisie. Nauka na przyszlość pilnować mechaników i śruby dokręcać ręcznie. Swoją drogą ciekawe jakiej siły musiałem użyć w Nm aby odkręcić te zapieczone śruby. Ramię ok. 2m i siła jakieś 80-100kg, ktoś zna wzór? :)

0
  • #13 19 Maj 2014 11:03
    pestka772
    Poziom 10  

To ładnie je doje**** :P na pewno większym momentem niż zaleca producent ~120Nm, ja u siebie jak dokręcam lidlowym pneumatem to zawsze ręcznie poprawiam ale zazwyczaj tylko o 1/4 obrotu i tak mam kupić klucz dynamometryczny w niedługim czasie.A ten klucz Yato zaciekawił mnie ale póki co trochę szkoda mi 500zł wydawać (bo ja używam typowo dla użytku własnego) co innego jak się ten Parkside wysypie to wtedy nie będę się zastanawiać.A tak z ciekawości jaki masz ten kompresor 24l?I w ile nabija Ci butle (razem z tą 50L)?

0
  • #14 19 Maj 2014 14:26
    archie39
    Poziom 10  

Mój klucz ma 3 momenty dokręcenia. Zawsze dokręcam na najmniejszym i wtedy jakieś 1/10-1/8 obrotu dokręcam jeszcze ręcznie. Na wyższych nie dokręcam bo nie mam wprawy i jak za długo przytrzymam na 2 biegu to później muszę je odkręcać bo są mocno dokręcone i nie mogę ich już ręcznie dokręcić. Pewnie te wyższe biegi są do większych śrub. Odnosnie kompresora to mój ma wydajność 230L/min. Od zera to nabija te 2 butle jakieś 4-5 minut. Jak już są nabite i tylko dopompowuje od 6 do 8bar to jakieś 1,5-2 min. Generalnie jak śruby nie są zapieczone to na napełnionym zbiorniku i włączonym kompresorze odkręci się wszystkie śruby.

0
  • #15 16 Sie 2016 08:52
    lewica2
    Poziom 7  

Poszukałem, poszperałem i... niestety niby ma to ze sobą współgrać ale nie współgra i nie będzie. Za słaby kompresor. Dziękuję za Waszą aktywność w temacie.

1
  Szukaj w 5mln produktów