Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmierzyć natężenie prądu AC (do 5W)?

05 Paź 2013 02:30 5127 14
 • Poziom 12  
  Mam kilka urządzeń, które mogą pobierać mały prąd (czujniki PIR, urządzenia w trybie "stand by" itp.).
  Chcę sprawdzić ile prądu pobierają.

  Co zmierzy mi prąd dokładniej?

  Wiem, że do zmierzenia prądu mogę zastosować:

  1. zwykły multimetr do mierzenia napięcia AC oraz mały opornik (do 5W) podłączam go w szereg na fazie i mierzę różnicę napięcia przed i za rezystorem.
  Podstawiam do wzoru I = U /5 i wychodzi mi ile prądu pobiera.
  Pytanie, gdzie mierzę te U przed czy za opornikiem ?
  Czy są takie przejściówki, które z jednej strony mają gniazdo z drugiej wtyk 230V AC a w środku mają różnej mocy oporniki, które mogę sobie sam przestawiać?

  2. multimetr cęgowy.
  Czy taki multimetr za 50 zł będzie dokładnie mierzył prąd rzędu kilku mA przy napięciu 230V?

  3. jak macie inne pomysły to dajcie znać.
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 25  
  Jak już chcesz coś wpinać w szereg w przewód fazowy to czemu od razu nie podłączysz amperomierza? :)
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Spec od Falowników
  Włącz urządzenie na 2 godziny i jak obudowa jest ciepła, to traci dużo mocy, a jak porównywalnej wielkości i tak samo umieszczone urządzenie jest zimne, to musi tracić znacznie mniejszą moc.
  Miliamperów cęgami nie zmierzysz, najmniejszy zakres to 200A z rozdzielczością 0,1A.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 33  
  Kiedyś wartość skuteczną prądu odkształconego mierzono metodą porównawczą.
  Dobieramy żaróweczkę tak aby lekko żarzyła (można ją zbocznikować opornikiem, aby była na granicy świecenia) i włączamy w mierzony obwód . Następnie podłączamy ten sam układ żaróweczki z dobranym bocznikiem do regulowanego zasilacza prądu stałego ustawiając taki prąd, by znów osiągnąć granicę świecenia.
  Prąd stały zmierzymy bez problemu bardzo dokładnie każdym miernikiem.
  Oba zmierzone prądy są identyczne, co wynika z definicji wartości skutecznej prądu. Metoda trochę pracochłonna, ale umożliwia także pomiar prądów impulsowych, niesymetrycznych lub w.cz.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Te pomiary mają służyć do późniejszych wyliczeń czegoś czy mają mieć jedynie charakter orientacyjny i mogą być obarczone dużym błędem? Jeśli to pierwsze, to potrzebujesz miernik z True RMS. Jeśli drugie rozwiązanie to wystarczy Ci zwykły miernik uniwersalny za 10 zł i rezystorek z większą dokładnością, np 1% (zakładam, że owy miernik nie mierzy prądów AC). Rezystancję należy dobrać do dostępnych zakresów pomiarowych i spodziewanych prądów w obwodzie, ale nie należy przesadzać z jej wielkością. Przy napięciu 230V powinien wystarczyć spadek napięcia do 5V na rezystorze. Więcej nie warto, bo spadek napięcia na odbiorniku nie jest proporcjonalny do spadku prądu pobieranego przez niego. Mierniki cęgowe również nadają się do pomiarów małych prądów, ale jest jeden warunek: kabel trzeba owinąć x razy na cęgach a następnie wynik podzielić przez x. Nie polecam jednak tego, gdyż pomiary te nie są zbyt dokładne ze względu na brak możliwości umieszczenia wiązki na środku cęgów - lepiej zwykłym miernikiem lub po prostu kupić amperomierz AC z zakresem np 100mA i mierzyć.
 • Poziom 12  
  Dzięci za cenne uwagi, mierniki True RMS kosztują powyżej 300 zł,nigdy się to nie zwróci dlatego spróboje rezystorem 1om oraz zwykłym miernikiem.
  Cytat:
  Takie pomiary: "to sztuka dla sztuki", bo "zostawione" światło w "WC" na godzine to tyle co wszystkie czujki PIR, plazmy, itp, na stend-by przez miesiąc.


  No właśnie, wyczytałem że czujniki ruchu dużo prądu biorą minimum 0,5W do nawet 5W w zależności od tego jaki mają zasięg działania. Zasilam przez czujki PIR kilka LED SMD i podejrzewam że wiecej ciągnie czujnik niż te ledy i lepiej włączyć je na 24h niż stosować czujnik zmierzchu.

  Czy warto zastosować zamiast czujnika ruchu, detektor głosu (z wbudowanym czujnikiem zmierzchu), czyli coś takiego
  http://www.eltech24.pl/gniazdo-zarowki-sensor...t=7720#nclid=b22389a186d24bb010a4396f14abfff6 ???
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Cytat:

  Dla porównania, dane techniczne dużej przemysłowej czujki IR, z prominnikiem IR

  U-230V, Strefa- 4500mm, pobór bez obciążenia I-25mA RMS.


  25mA * 230V = 5750mW czyli wychodzi 5,7Wata

  dobrze licze ?
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Od czego zależy współczynnik mocy ? Czy współczynnik mocy zależy tylko od ciepła urządzenia (im cieplejesze urządzenie tym większy współczynnik mocy i pobierana moc czynna ?)

  Z tego wychodzi że nawet jak policze pobór mA w stanie spoczynku to bez współczynnika mocy nic mi to nie da ;/ (pozostaje tylko miernik true RMS)

  przy czujnikach ruchu typu PIR (z zasięgiem do 8m), cosinus przesunięcia fazowego jest w okolicach 0,2 czy 0,6 ?
 • Specjalista elektryk
  rusty_nail napisał:
  Zbuduj mostek pomiarowy: woltomierz wzkazówkowy+ opornik 1om, układ wlącz pomiędzy Gn a odbiornik, do drugiego "Gn" włącz woltomierz pomiary pomnórz i masz moc czynną w watach.


  Nie masz mocy czynnej w [W], masz moc pozorną w [VA]. Ponieważ prąd i napięcie są, z reguły, względem siebie przesunięte (tzn. sinusoidy napięcia nie przypada dokładnie w szczycie sinusoidy prądu). Oczywiście gdy obciążenie jest rezystancyjne to wtedy moc pozorna jest równa mocy czynnej.
  szelton napisał:
  Ciebie cosΦ nie interesuje, tak samo jak licznik kWh ma to gdzieś. bo jest licznikiem mocy czynnej i tak jak watomierz ma dwie cewki: napięciową i prądową P=UxI w tym przypadku jeszcze razy h.

  Tu nie mogę się z Tobą zgodzić. Licznik energii czynnej jak najbardziej interesuje cos(fi).

  Ale to tylko tak dla wyjaśnienia.
  Jak rozumiem, autora wątku interesuje określenie ile energi zużywają wymienione w #1 poście urządzenie. Krótko mówiąc ile kosztuje ich praca,
  Można to oszacować na kilka sposobów:
  1. zajrzeć do instrukcji obsługi i odczytać jaką moc pobierają w trybie "stan by" poszczególne urządzenia. następnie przemnożyć tę wartość przez czas pozostawania w tym trybie.
  2. kupić watomierz (coś za 50-100 zł można już z pewnością upolować) i zmierzyć. Zwykle watomierz (taki do gniazdka) podaje również ilość zużytej energii oraz, po wprowadzeniu ceny kWh, jej koszt.
  3. wyłączyć wszystkie urządzenia z kontaktów (oprócz tego, którego zużycie energii chcemy oszacować) i zmierzyć czas obrotu tarczy licznika. A następnie obliczyć ilość zużytej energii
  i wreszcie po
  4. zmierzyć prąd pobierany przez dane urządzenie, zmierzyć napięcie w gniazdku, oszacować czas używania urządzenia, i obliczyć ilość pobranej w tym czasie energii.
  Ten ostatni sposób jest najmniej dokładny. Nie tylko ze względu na błędy wynikajęce z pomiarów, ale również dlatego, że chwilowa moc takiego urządzenia może się zmieniać w czasie jego działania, a to może mieć wpływ na ilość pobranej energii.