Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ariston egis plus 24ff - Nowe ogrzewanie gazowe-jak ustawić instalacje?

ryszard233 05 Paź 2013 07:35 15132 26
  • #1 05 Paź 2013 07:35
    ryszard233
    Poziom 12  

Witam.....Mieszkam w kamienicy 50m2.Zainstalowałem ogrzewanie gazowe.Prosze mi pomóc w ustawieniu pieca i grzejników,aby bylo ekonomicznie
    -jak temp na piecu
    -termostaty na grzejnikach(skla 1-6)
    -ustawienie sterownika jakie temperatury i jaka histereza

Pozdrawiam

1 26
  • Pomocny post
    #2 05 Paź 2013 07:47
    W0jtek92
    Poziom 36  

Witam. Temp. Na kotle ustawiamy w zależności od mrozu na dworze, przy -20 st. C. Na zewnątrz wypada ustawić max skale na temp. Grzejników, przy -5 st. C. Wystarczy 50 st. C. Tym trzeba manipulować i wyczuć kocioł. Termostat ustawiasz wedle uznania, dana cyfra oznacza daną temp. Dla nagrzania pomieszczenia, sens ma to tylko wtedy gdy w danym pomieszczeniu ustawisz termostat np. Na 3 i zamkniesz drzwi by powietrze się nie mieszało, w pomieszczeniu z programatorem jeśli masz głowicę przy grzejniku to zawsze miej ją otwartą na 6. Moim zdaniem najekonomiczniej jest ustawić na programatorze jednakową temp. Na dzień i noc, a jeśli już chcesz chłodniej w nocy to nie rób większej różnicy temp. Między dzienną a nocną jak 2 stopnie, bo kocioł podczas przełączenia się na tryb dzienny musi dogrzać te 2 stopnie a to już zabiera sporo gazu. Najtaniej jest trzymać stałą temp. Na całą dobę bo kotłowi lepiej jest uruchamiać się np. Co pół godziny na 5 minutek na minimalny płomień niżeli mieć przestoje i po nich odpalać się na dłużej. Oczywiście jeśli mamy na myśli programator tygodniowy.

1
  • #3 05 Paź 2013 07:53
    ryszard233
    Poziom 12  

Hej.Czyli teraz mamy temp.na dworze w dzien 13st a w nocu 0st.To piec ustawie na 45st.(piec jest z zamknięta komorą spalania). W łazience nie zamontowałem głowicy termostatycznej-czy może tak być? W dzień temp. ustawie 20 a w nocy 19.
    Tak będzie chyba dobrze?

0
  • #4 05 Paź 2013 08:04
    W0jtek92
    Poziom 36  

Tak będzie dobrze, łazienki zazwyczaj są chłodne (kafelki itd) więc brak głowicy w łazience tragedii nie robi. 45 st. C. Na kotle w taką pogodę to w sam raz by dogrzać mieszkanko.

0
  • #5 05 Paź 2013 08:10
    SP8CGE
    Poziom 10  

Temperatura jaką nastawiłeś na noc jest, moim zdaniem, za wysoka. Wystarczy 17,5C. Jeśli wstajesz o szóstej to ustaw przełączanie programatora na piątą. Gdy wstaniesz będziesz miał temperaturę dzienną w domu. Oszczędności na gazie znaczne.

0
  • #6 05 Paź 2013 08:12
    W0jtek92
    Poziom 36  

Wątpie by oszczędził, nawet nie wiesz ile energii trzeba by ogrzać pomieszczenie o 3,5 st.C.

0
  • #7 05 Paź 2013 08:58
    SP8CGE
    Poziom 10  

W0jtek92. napisał: "Wątpię by oszczędził, nawet nie wiesz ile energii trzeba by ogrzać pomieszczenie o 3,5 st.C."
    Ustawienie temperatur 20/19C nie daje, praktycznie, nic bo zakres ten zwykle mieści się w pętli histerezy i odchyłkach czujników i sterownika. Wobec tego piec będzie się załączał nocą, z nie mniejszą częstotliwością niż w dzień.
    Większe obniżenie temperatury nocnej skutkuje zmniejszoną częstotliwość załączania pieca i krótszą jego pracą dla osiągnięcia temperatury zadanej. Zwykle pora nocna trwa sześć godzin więc jednak są oszczędności. W 2010r prowadziłem takie "badania" przez dwa zimowe miesiące i stwierdzam, że opłaci się.
    Ile energii trzeba zużyć bez problemu wyliczam, jeśli wiem jakie jest zapotrzebowanie mocy na m^3 pomieszczenia, a to zależy od stanu technicznego budynku. Parametry można znaleźć w literaturze (Recknagel Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja)
    Nie bez znaczenia jest, przy niższej, temperaturze otoczenia, wyższa wilgotność względna, a ta przekłada się na lepszy sen i zdrowie co jest, tego sposobu regulacji, zaletą.

0
  • #8 05 Paź 2013 10:30
    W0jtek92
    Poziom 36  

Ujmijmy to tak. Niech autor postu zwyczajnie przeczeka ten sezon grzewczy i grzeje ale tak by w 1 miesiącu grzał wdg moich zaleceń a w następnym wdg Twoich zaleceń oczywiście by mrozy były do Siebie porównywalne, później kolega napisze o kosztach za gaz i okaże się czyja metoda lepsza.;) ale nie możemy narzucać autorowi by koniecznie wykonał to doświadczenie;)

0
  • #9 05 Paź 2013 23:34
    ryszard233
    Poziom 12  

Różnica 3st w dzien i w nocy to za dużo?W nocy lubimy jak jest zimno nawet 16st

0
  • #10 08 Paź 2013 20:52
    ryszard233
    Poziom 12  

Mam jeszcze pytanie odnośnie mocy pieca.W instrukcji moc c.o jest od 10 do 23kw
    Na jakiej mocy pracuje nowy piec, instalator nic w nim nie grzebał , powiedział ze jest ustawiony fabrycznie.Pozdr

0
  • #11 08 Paź 2013 21:23
    W0jtek92
    Poziom 36  

Ja się w aristona nie bawię i nie wiem czy ma jakieś blokady, ale moc w kW zależy od pracy kotła a raczej gazu na palniku, im wyższy płomień tym wyższą moc podaje na grzejniki i na odwrót.

0
  • #12 08 Paź 2013 21:32
    ryszard233
    Poziom 12  

Rozumiem.Powiedz piec kupiony w sklepie jaka ma moc ustawioną? na maxa?

0
  • #13 09 Paź 2013 18:30
    W0jtek92
    Poziom 36  

Kotły są ustawione fabrycznie, tzn ja montuje kotły które mają minimalną moc 6kW a maksymalną 24kW, mają one przedział od - do, w zależności na jakiej mocy palnika kocioł grzeje i moduluje to taką ma moc podowaną na grzejniki w kW.

0
  • #14 13 Paź 2013 08:59
    ryszard233
    Poziom 12  

Jak sprzwdzić czy piec ma modulacje palnika?
    ariston egis plus 24ff

0
  • #15 13 Paź 2013 10:50
    ol_an
    Specjalista - systemy grzewcze

W celu ustawienia maksymalnej mocy kotła dostosowanej do powierzchni grzewczej zaproś autoryzowany serwis Aristona na pierwsze uruchomienie kotła. Czynność ta jest opłacana przez firmę Ariston, zapłacić trzeba tylko za dojazd. To, że instalator nic nie grzebał w kotle, to akurat bardzo dobrze, od tego jest serwis. Przed upływem roku od pierwszego uruchomienia proponuję ponownie wezwać serwis na płatny przegląd kotła, który przedłuży gwarancję o kolejny rok. Co do ustawienia temperatury proponuję ustawić na regulatorze pokojowym jedną temperaturę. Utrzymanie stałej temperatury kosztuje mniej niż manipulowanie temperaturą szczególnie w tak krótkim okresie czasu jak sześć do ośmiu godzin i w zakresie większym niż dwa stopnie. Jeden grzejnik w instalacji z zasady nie powinien mieć głowiczki termostatycznej,a w pomieszczeniu z regulatorem pokojowym także nie powinno być głowiczki, lub maksymalnie otwarta. Na kotle śmiało można ustawić maksymalną temperaturę instalacji na 75 stopni.

0
  • #16 13 Paź 2013 11:03
    irus.m

http://ariston-pro.com/files/instruction_iutfi7we6v9/IM-EGIS%20PLUS%2024%20FF.pdf

ol_an ma rację, zaproś serwis, sam nic nie zdziałasz.
    Tylko ważna rzecz :!: : poproś serwisanta, by ustawił Ci moc co na minimum :!: .
    do Twojej powierzchni mieszkania to i tak za dużo.

Z pobieżnie przejrzanej instrukcji wynika, że ten kocioł nie moduluje.
    Ale przejrzyj ją sobie sam. Namiar na wstępie.

pozdrawiam

1
  • #17 13 Paź 2013 11:10
    ryszard233
    Poziom 12  

Tak jesli chodzi o moc to po wykonaniu testu:
    Przytrzymuje reset na 10s i włącz sie test mocy max i min
    Porównałem wielkość płomienia w max i min.Teraz po włączeniu c.o płomień jest wielkości min.Wiec piec jest ustawiony na min-tak mi się wydaje.

A konieczne jest ustawienie temperatury powyżej 70st.?
    nie lepiej np 55st.wtedy piec nagrzeje wodę i się wyłączy i tak parę razy aby nagrzać pomieszczenie?

(jestem zielony w tych tematach) :)

0
  • #18 13 Paź 2013 12:35
    irus.m

Ustaw doświadczalnie niższą temperaturę, tak by pomieszczenia były dogrzane do stopnia odpowiedniego dla Ciebie. W miarę spadku temper. zew. , gdy kocioł będzie niewydolny delikatnie podnoś temperaturę wody wyjściowej. Trochę zabawy, ale z czasem nabierzesz doświadczenia.
    Ale i tak zaproś serwis(pierwsze uruchomienie za darmo+dojazd), by sprawdził i ustawił prawidłowe parametry spalania.
    pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #19 13 Paź 2013 14:37
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

W istrukcji moc CO od 10 do 23kW? Czy to ma oznaczać, że moc minimalna jest 10kW, czy też można (konieczny autoryzowany serwis) ustawić maksymalną moc na 10kW? Jeśli mieszkanie ma tylko 50m2 a kocioł jest jednofunkcyjny (tylko na ogrzewanie), to znaczy, że jest sporo przewymiarowany. Problem będzie zwłaszcza w okresach przejściowych, kiedy to zapotrzebowanie na moc grzewczą jest minimalne (okres, kiedy można się spierać, czy ogrzewać czy nie, albo tylko od czasu do czasu, w zimne dni) -musi bardzo "taktować" albo bardzo przegrzać mieszkanie. Jedno pomieszczenie bez głowicy termostatycznej - zawsze będzie przegrzane - zwłaszcza w okresie dużego mrozu bez wiatru w okna, gdyż wtedy duże parametry temperatury spowodują w pomieszczeniu wręcz upał (znam to z praktyki). Jeśli ten kocioł ogrzewa też wodę do łazienki, to moc jest dobra, gdyż samo podgrzanie wody to ok. 20kW.

0
  • #20 15 Paź 2013 19:20
    ryszard233
    Poziom 12  

Jeszcze proszę o opinie tego pieca......Dziekuje

0
  • #21 23 Paź 2013 13:22
    ryszard233
    Poziom 12  

Witam jeszcze raz.Czy moc kotla moge zmniejszyć parametrem 231 opisanym na stronie 22 instrukcji? domyslne ustawione jest 47--wiec okolo 14,5 kw
    Pozdrawiam
    http://www.ariston.com/pl/media/files/644_Egis%20Plus%20instalator%20FF.pdf

Czy będzie duża różnica w zużyciu gazu jeśli piec będzie pracował np na 20kw a 11kw?
    Mi wydaje się tak że na małej mocy piec będzie dłużej chodził aby osianąć temp wody c.o np 60st
    Przy większej mocy szybciej zagrzeje. Proszę mi to wytłumaczyć :)

0
  • #22 03 Gru 2013 22:39
    fajek82
    Poziom 8  

Borykam się z tym samym problemem. 55m2, grzejniki w 3 pokojach, kuchni i łazience. Piec Ariston egis plus 24ff. Instalator przyznał się że nie zna się na tym modelu pieca, pobawił się śrubkami ale nie był do końca przekonany czy ustawił piec prawidłowo. Programator ustawiłem na komfort od 7 do 19 a eco 20 do 6. W dzień mam 21'C a w nocy 20,8'C. Mam małe dzieci i muszę przygrzewać. Co do samego pieca i jego ustawień mam 60'C na wodę i 65'C na C.O. - tak ustawił instalator.

Czy bez wizyty serwisanta Aristona nie obejdzie się? Można jakoś samemu zaprogramować żeby było optymalnie?

0
  • #23 04 Gru 2013 08:49
    ol_an

fajek82 napisał:
    Borykam się z tym samym problemem. 55m2, grzejniki w 3 pokojach, kuchni i łazience. Piec Ariston egis plus 24ff. Instalator przyznał się że nie zna się na tym modelu pieca, pobawił się śrubkami ale nie był do końca przekonany czy ustawił piec prawidłowo. Programator ustawiłem na komfort od 7 do 19 a eco 20 do 6. W dzień mam 21'C a w nocy 20,8'C. Mam małe dzieci i muszę przygrzewać. Co do samego pieca i jego ustawień mam 60'C na wodę i 65'C na C.O. - tak ustawił instalator.

Czy bez wizyty serwisanta Aristona nie obejdzie się? Można jakoś samemu zaprogramować żeby było optymalnie?

Mam wrażenie, że serwis Aristona kąsa, gryzie, i nie wiem jaką krzywdę jeszcze czyni, że taki lęk przed zaproszeniem serwisu do pierwszego uruchomienia. Ten brak zaufania do fachowej wiedzy przeszkolonego serwisu w połączeniu do bezgranicznego zaufania do instalatora, który grzebiąc w ustawieniach kotła z rozbrajającą szczerością wyznaje, że nie wie co robi po prostu mnie powala.
    Kochani właściciele jakichkolwiek urządzeń gazowych! Proszę! Opamiętajcie się!
    Jeśli ktoś grzebie w urządzeniu, a nie wie jaki efekt to przyniesie naraża Was na ogromne niebezpieczeństwo. Już cztery litry gazu w stu litrach powietrza w połączeniu z iskrą może spowodować zniszczenie waszego domostwa, a w najlepszym przypadku zniszczeniu może ulec samo urządzenie. To nie są żarty.

0
  • #24 10 Gru 2013 14:07
    fajek82
    Poziom 8  

Problem w tym, że pierwsze uruchomienie było przeprowadzone przez instalatora, który przyznał się, że nie za bardzo zna się na tym piecu.

0
  • #25 10 Gru 2013 19:48
    ol_an

fajek82 napisał:
    Problem w tym, że pierwsze uruchomienie było przeprowadzone przez instalatora, który przyznał się, że nie za bardzo zna się na tym piecu.

To nie było pierwsze uruchomienie, tylko pierwsze włączenie kotła. Pierwsze uruchomienie tym różni się od pierwszego włączenia, że podczas uruchomienia serwis dokonuje sprawdzenia poprawności podłączenia kotła, szczelności instalacji gazowej, szczelności połączeń przy kotle, poprawności działania kotła, regulacji kotła do wielkości powierzchni ogrzewanej, wreszcie udziela użytkownikowi instrukcji obsługi kotła. Na pewno serwis zna kocioł, który uruchamia i na pewno zrobi to dobrze. Poza tym warunkiem rozpoczęcia biegu gwarancji jest właśnie dokonanie pierwszego uruchomienia, co jest odnotowywane w gwarancji. Polecam lekturę warunków gwarancji z zaznaczonymi przeze mnie na żółto liniami, oraz dokładne zapoznanie się z punktem ósmym warunków gwarancji. Gwarancja w załączeniu

0
  • Pomocny post
    #26 05 Sty 2014 19:06
    art-inst
    Poziom 7  

Kotły gazowe Aristona są ustawione na 60% mocy (jak większość kotłow na rynku),każdy z tutaj wymienionych posiada modulację mocy i modulację obrotów pompy c.o.
    Co do parametrów regulacyjnych nie polecam samemu tam grzebać tylko jak zalecają koledzy wezwać autoryzowanego serwisanta do I uruchomienia i regulacji.Grzebiąc w parametrach kotła należy pamiętać że często zmiana jednego parametru powoduje czasami konieczność modyfikacji innego.
    Co do ustawień temperatury mieszkania na regulatorze trzeba pamiętać że dopuszczalna ekonomiczna różnica pomiędzy ECO i COMFORT wynosi do 1,5 st C większa różnica powoduje że ekonomia wylatuje przez komin.

0
  • #27 01 Maj 2014 20:47
    ryszard233
    Poziom 12  

Temat rozwiązany dzięki powyższym postom....

0