Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własny kontroler wentylatorów

michal333 05 Paź 2013 15:38 3630 14
  • #1 05 Paź 2013 15:38
    michal333
    Poziom 13  

Witam

Potrzebuję zrobić właśny kontroler o wentylatorów oraz kupić wentylatory do nich. Obudowę robię z cieńkiego drewna. Zasilacz na górze a półka na na dyski będzie ustawiona bokiem do przodu obudowy (na długość dysków) więc nieststy będzie blokowała część powietrza w zależności ile będzie dysków.

Proszę o poradę także w zakupie wentylatorów, wsumie będzie 5-6 wentylatorów

Przód - 1 -14-18cm - najlepiej by było żeby był slim bo jak nie to będę musiał trochę wysunąć obudowę do przodu ale to dla mnie nie ma różnicy jak ma być spaść jakość wentylatora przez to.

Tył - 2 - 80mm - obok płyty a pod zasilaczem są miejsca na 2 małe 80mm wentylatory - będą raczej wyciągały powietrze chuciaż nie wiem czy przez to zasilacz nie będzie bardziej gorący z mniejszej ilości powietrza.

Dół - mogę dać jeden 14-16 ale tu najlepiej właśnie by był slim bo tam będzie płyta i nie chcę żeby potem coś przeszkadzało

Góra - Raczej jeden pośrodku - 14-18cmm - jeśli jed do 15mm to mogę go dać od zewnątrz obudowy ale jak grubszy to będę musiał dać od wewnątrz i jak bedzie za duży to może przeszkadzać trochę. Ewentualnie mogę podwyrzszyć obudowę.

Boki - w przyszłości mam zamiar dać coś z boku - raczej z lewej strony. Mam w sumie 2x 120mm wyciągnięte z zasilaczy (corsair 430 i jaiś inny no name) ale obydwa wygądają mi na chińskie gówno.

Chciałbym dodać LEDy ale nie jestem pewien co do kilku rzeczy.
    Czytałem że wentylatory LED są ogólnie słabsze a droższe?
    Czy można dodać samemu LEDy do czarnego wentylatora?

Co do kontrolera to mam pomysł żeby go dać do 5.25'' bay. Jeden wyłącznik do odcięcia wszystkiego i 4-5 obrotowych potencjometrów i ew diody żeby było widać czy są wyłączone czy nie.

Komponenty raczej kupie jakieś tańsze z chin więc pytanie jest takie czy nie będzie taki prosty układ się przegrzewał? Ceramiczne potencjonometry sa za drogie. Czy może powinnem zrobić bardziej skąplikowany układ z inną elektroniką?

Czy mogę podpiąć dwa wentylatory z tyłu pod jeden potencjonometr żeby były razem regulowane? Czy to nie będzie robiło problemów??

Czy umie ktoś pomóc w zrobieniu czegoś takiego?

Z góry dzięki za pomoc
    Pozdrawiam
    Michał

0 14
  • #2 05 Paź 2013 21:37
    lukasz77772
    Poziom 12  

Możesz zastosować taki układzik (plik PDF) jeżeli chcesz zarządzać jednym potencjometrem 2 wentylatory wtedy dajesz dwa takie układziki w mostku i na wyjściu dajesz potencjometr podwójny i podpinasz pod każdy + i - wyjścia od płyty głównej ten układzik i wyście z tego układziku do wiatraka i pozamiatane.Tu masz link do tego kontrolera gdy PDF nie działał:

http://sklep.avt.pl/p/pl/491925/regulator+obr...latora+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

A wentylatory kup firmy SilentiumPC posiadam jeden 140mm i dwa 120mm i są bardzo cichutkie nawet w stresie i po zwiększeniu ich obrotów a jak są za drogie to weś coś innego np: Revoltec Możesz je zakupić w tym sklepie tylko nie wiem co z wysyłką za granice ale mój cały pc przyszedł po tygodniu:
    http://techplanet.pl/

0
  • #3 06 Paź 2013 14:49
    michal333
    Poziom 13  

A mże by mi tak ktoś pomógł z wybraniem dobrych wentylatorów??? Na nich sie wogóle nie znam.

Co do tych co podałeś u mnie w UK są nie dostępne.

Tutaj link co mogę kupić: http://www.dabs.com/category/components-and-s...wer,cooling/11258-4294946807?ExpandedId=50000

Co do kontrolera to sobie predzej poradzę a zawsze mogę zasięgnąć rady mojego taty który jest elektronikiem ale niestety teraz jest za granicą więc nie przeszkadzam.

0
  • #4 06 Paź 2013 15:38
    lukasz77772
    Poziom 12  

Na PCFormacie już napisali za mnie jakie wentylatory dać :) one powinny być wystarczające w cenie od 19 do 20 lub 30 ale jeżeli będziesz swojego PC podkręcał (procesor, karta graficzna, zasilacz) ale chyba raczej nie bo obudowa z drewna nie za bardzo przepuszcza ciepła :) to do podkręcania 30zł i w zwyższ a jeżeli nie to od 19 do 20zł. Ale moim skromnym zdaniem nawet do podkręcania pc by wystarczyły by te wentylatory od 19zł do 20zł bo te droższe to mają czujnik temperatury i same sobie dostosowują prędkość wraz z temperaturą.
    LINK: http://forum.pcformat.pl/Polecane-wentylatory-t

PS: A nie lepiej by było zakupić obudowę niż ją robić samemu ?? Chyba mi się zdaje że drewno to nie za bardzo sprawuje się za dobrze w budowaniu obudów do PC?

0
  • #5 06 Paź 2013 16:06
    michal333
    Poziom 13  

to jest chyba 3mm sklejka.

Mam starą skrzynkę więc zostawiłem stelaż a reszte obuduję. Zawsze mogę bok zdjąć albo zrobić więcej krat do wentylacji czy coś.

Komputer składam za 1500 fntów więc chcę uniknąć wszelakich kosztów czego nie potrzebuje albo mogę zrobić samemu.

Ale jak takie wybrać?
    1. Czy opłaca się kupić wentylatory z LEDami?
    2. Czy jak się kupi wentylator czy można dodać LEDy samemu jeżeli wiatrak jest czarny? Czy będzie coś widać? Czy może kupić jakiś inny?
    3. Czy wentylatory fluorescencyjne są OK?
    4. Czy kupić slim czy normalny jak 2.5-3.5 cm wentylator? Jaka jest różnica który słabszy a który ciższy?
    5. Wentylator z wolnymi obrotami czy szybkimi? Który lepszy do takiej obudowy? Ale też nie chcę żeby strasznie wyło.
    6. Czy jak kupię wentylator z czujnikiem to jak podłącze do kontrolera to nadal sam się będzie nadal ustawiał czy nie?
    7. Czy czujnik temperatury to jest to właśnie PWM? Które wentylatory mają ile wtyczek? Bo moje mają tylke dwa a wiem że są jeszcze 3 i 4.
    8. Czy lepij zabrać 18cm czy może 16 albo 14 czy 12cm?

Dla tego który odpowie na wszystko z konkrętnymi odpowiedziami podaruję punkty.

0
  • #6 06 Paź 2013 22:20
    lukasz77772
    Poziom 12  

1. Raczej nie bo jak ledy się spalą to straci to swój urok albo i nawet wentylator nie będzie działał.

2. W teorii można dodać Ledy ale w praktyce (chyba będzie można tylko od drugiej strony wiatraka trzeba będzie poprowadzić Ledy lub wężyk z leadami i podpiąć pod zasilanie wiatraka i zastosować dzielnik napięcia) to nie wiem jak by to wyglądało a gdyby się udało to pewnie było by coś widać trzeba zaryzykować...

3. Chyba ten rodzaj wiatraków dopiero wchodzi na rynek polski więc nie wiem

4.Zależy jeszcze jakiej firmy ale więcej do obudowy wtłoczy powietrza 3.5 niż 2.5

5. Te wiatraki co podałem i firmy Silentium PC chyba są szybo obrotowe i w ogóle prawie nie wytwarzają głośnego wycia nawet w stresie tylko jest mały szum. też zależy jakie będziesz miał chłodzenie na karcie graficznej i jaką też kartę graficzna.

6. Tak będzie dostosował temperaturę panującą w obudowie jeśli będzie za gorąco to zwiększy obroty a jak zmaleje temperatura to wiatrak też zwolni obroty.

7.Poczytaj specyfikacje tych wentylatorów na stronie producenta lub gdzie były testowane??

8. Czy możesz sprecyzować to pytanie ??

0
  • #7 07 Paź 2013 16:18
    michal333
    Poziom 13  

2. Myślałem żeby przewiercić kilka dziurek i włożyć tam ledy

5. Narazie będę miał z pudełka ale po świętach będę robił pełne wodne chłodzenie

8. Jak na początku napisałem mam możliwość dania dużego wentlatora do 18cm z przodu obudowy i z góry. Więc się zastanawiam jaki rozmiar wybrać.

0
  • #8 10 Paź 2013 09:17
    morozaw
    Poziom 14  

Pozwólcie, że podepnę się pod istniejący już temat.
    Szukam wskazówek i haseł kluczowych gdzie szukać, jak zrobić, na czym i jaki może to być koszt orientacyjny pod prosty kontroler obrotów, ale trochę inny niż kolegi wyżej.

Do wykonania jest kontroler obrotów, może być na jeden kanał, najlepiej podobno PWM, choć się nie upieram, który posiada:
    -startowy rozruch przez kilka sekund na full - 12V (na upartego może być bez)
    -temp startowa wentylatorów ~25-30*C -5V
    -temp pełnej mocy na wentylatory ~45-50*C -12V
    -współpraca z czujnikiem NTC 10kOhm dedykowanym do chłodzenia cieczą
    -miłym dodatkiem byłyby potki na PCB do regulacji w/w temperatur.
    -bajerem byłoby gdyby można było sobie ręcznie ustawić wszystko przez USB, ale tu już pewnie będzie potrzebny mikroprocesor?
    -obciążalność kilka amperów, tak by wydoliło pompkę i kilka wentylatorów na raz.

Tutaj kieruję pytania teoretyczne, gdyż sam chciałbym się dowiedzieć czegoś.

Jestem pewien, że jest to bardzo prosty układ.
    Z prostych znalazłem kontroler MIC502 oraz jakiś schemat na bit-tech.net oraz w DataSheet. Ktoś polecił gdzieś układ 555, a gdzieś indziej jeszcze inne scalaki jak TMP.
    Czy może ktoś przewidzieć +/- koszta dla takich scalaków oraz gdyby to oprzeć na jakimś uP? Z czystej ciekawości, jaki to musi być układ by można było sterować tym spod Windowsa?

Może ktoś ma inną wizję?

0
  • #9 11 Paź 2013 18:31
    lukasz77772
    Poziom 12  

A to poco kolego chcesz wentylatory jeżeli po świętach jakiś tam robił chłodzenie wodne ?? nie lepiej przyoszczędzić i zainwestować te pieniądze w lepsze chłodzenie wodne?

Dodano po 3 [minuty]:

morozaw moim zdaniem ten układzik to będzie wystarczający bo ciągle mamy płynną regulację i nie zależną od komputera i mamy pełną kontrolę nad wiatrakami tylko ten schemacik trzeba jakoś opatentować żeby działał z jednego zasilania

0
  • #10 11 Paź 2013 18:32
    morozaw
    Poziom 14  

Nie rozumiem kolego tego co napisałeś. Napisz może jeszcze raz mi na PW, bo nie rozumiem nic. Jakich świętach i jakie robił? Przecież już mam całe chłodzenie wodne. Do mnie kierowałeś te słowa czy do autora wątku?

0
  • #11 11 Paź 2013 18:37
    lukasz77772
    Poziom 12  

te pytanie kierowałem do michal333 co jest na górze :D

0
  • #12 11 Paź 2013 18:52
    k-sierra
    Poziom 21  

lukasz77772 napisał:
    1. Raczej nie bo jak ledy się spalą to straci to swój urok albo i nawet wentylator nie będzie działał.
    Co to za herezje :D Dlaczego mają się spalić ? dlaczego miał by wentyl nie działać :D

Diody się nie spalą nigdy,(przy odpowiednim podłączeniu) a jeśli nawet, to wentyl będzie działał dalej.
    Pytając o czarny plastik, on nie przepuści grama światła, jeśli Ci o to chodziło. Musi być ze specjalnego plastiku, półprzezroczystego.

0
  • #13 18 Paź 2013 20:49
    michal333
    Poziom 13  

Aha, dzięki.

Obudowę mam wykonaną z drewna dlatego chciałem mieć wentylatory i sterowanie chyba że myślisz że nie powinienem mieć żadnych jak mam chłodzenie wodne?

0
  • #14 18 Paź 2013 21:05
    MrDoimer
    Poziom 38  

Jeżeli chcesz wykonać ten regulator obrotów to wykonaj go na układzie LM317.
    Np. :
    Własny kontroler wentylatorów

0