Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cooler Master Cosmos II - montaż podzespołów w obudowie

05 Paź 2013 17:56 2637 21
 • Poziom 18  
  Chciałbym kupić obudowę Cooler Master Cosmos II. Aktualnie używam Cosmos S i uznałem, że przyda mi się większa przestrzeń w budzie (szczególnie chodzi o szerokość) na zamontowanie coolera Noctua NH-D14. Wiem, że do S też by ta krowa weszła ale mimo wszystko uznałem, że przy okazji zakupu nowej płyty głównej i cpu, wezmę też nową obudowę.

  Chętnie zapoznam się z krytycznymi uwagami dotyczącymi CM Cosmos II.
  Chciałbym również otrzymać jakiekolwiek informacje o Cosmos III (podobno ma się pojawić w listopadzie, choć może to tylko plotki).
 • Poziom 18  
  Podpytałem przedstawicieli CM w sprawie premiery obudowy Cosmos III. Otrzymałem odpowiedź, że do końca roku niczego takiego nie planują. Kupiłem więc Cosmos II. Jest wielka i niesamowita. Wygląda bardzo solidnie.

  Niestety pudło nie było oryginalnie zamknięte przez producenta. Ktoś je w sklepie otwierał. Uważam, że to niedopuszczalne. Wrzucił nawet do środka papiery wystawione w związku z sprzedażą. No nic, trudno. Towar nie nosi śladów użytkowania, więc pozostaje mieć nadzieję, że nie jest wadliwy i cieszyć się jego funkcjonalnością.

  Niestety z tym ostatnim będę musiał poczekać. Planuję zamontować w środku płytę główną Asus Rampage IV Black Edition. Minie jeszcze trochę czasu nim ją dostanę. DOpiero wtedy będę mógł sprawdzić, czy panel sterujący i wszystkie wiatraki działają.
 • Poziom 18  
  Czy powinienem zarejestrować ten produkt na stronie producenta?
  Nie udało mi się znaleźć odpowiedniej opcji.
 • Poziom 18  
  Otrzymałem odpowiedź od przedstawiciela CM.
  Wskazał mi adres pod którym mogę dokonać rejestracji:
  http://erma.coolermaster.com/member/b2c_member_reg.php

  Założyłem konto, zalogowałem się i zarejestrowałem produkt. Wszystko przebiegło bez problemów. Należy zrobić skan dokumentu sprzedaży i zapisać go w formacie pdf lub jpg. Bez tego termin gwarancji będzie biegł od momentu wyprodukowania a nie zakupu.
 • Poziom 18  
  Nie chcę popełnić jakiegoś fatalnego błędu przy montowaniu podzespołów w obudowie, więc proszę o wszelkie porady i sugestie. W szczególności dotyczy to sposobu w jaki mam podłączyć wentylatory do panelu sterującego. Otrzymałem oczywiście instrukcję. Chciałbym jednak skorzystać również z waszych porad.
 • Poziom 43  
  Ale w czym problem?
  Panel podejrzewam ma złącza 3/4 pin do których podłącza się każdy z wentylatorów.
  A ogólnie to trzeba wszystko robić powoli i ostrożnie, jak coś nie wychodzi to na chwilę przerwać, policzyć do dziesięciu i z powrotem, o tym że nie można nic robić w komputerze na szybko i będąc zdenerwowanym wiem z autopsji, z nieciekawym skutkiem niestety.
 • Poziom 18  
  Będę wszystko robił powoli i ostrożnie ale obawiam się skoków ciśnienia. :)
  Rozumiem, że wszystkie wiatraki z obudowy podpinam bezpośrednio pod kable wychodzące z panelu sterującego.
 • Poziom 18  
  Prosiłbym o radę dotyczącą tego jak zamontować Corsair H110 w mojej nowej obudowie. Chodzi o optymalne ustawienie wiatraków.

  Moim zdaniem powinny zasysać powietrze z zewnątrz, ponieważ jest chłodniejsze od tego, które znajduje się w obudowie. Pozostaje jeszcze pytanie, czy z górną częścią obudowy powinna się stykać chłodnica a do niej dokręcić wiatraki, czy odwrotnie? Chodzi nie tylko o najbardziej optymalną konfigurację pod kątem wydajności chłodzenia ale również o zminimalizowanie problemów związanych z odkładaniem się kurzu.
 • Poziom 18  
  Dzięki. Z tego co znalazłem w sieci wynika, że opcja push, którą proponujesz jest bardziej efektywna. Pozostaje jeszcze pytanie, czy chłodzić powietrzem z zewnątrz, czy z wnętrza obudowy.
 • Poziom 18  
  Wentylatory: jeden 140 mm. z tyłu u góry, jeden 200 mm. z przodu potem środkowa klatka na dyski i na niej jeden wiatrak 120 mm.

  Jeśli będę chłodził powietrzem z wnętrza obudowy to zachowam właściwą cyrkulację powietrza w obudowie ale być może kosztem spadku efektywności zestawu h110, ponieważ powietrze w środku jest cieplejsze niż to na zewnątrz - szczególnie, gdy się obciąży na maksa GPU.

  Dodano po 50 [sekundy]:

  A przecież nie chodzi o to, by mieć jak najniższe temperatury w obudowie ale na procesorze...
 • Poziom 18  
  jednak zmieniłem zdanie i zamontuje wiatraki tak, by wydmuchiwały powietrze na zewnątrz. Obudowę wyprowadzę na zewnątrz pod maskownicę a wiatraki dokręcę od wewnętrznej strony (push). Zaoszczędzę trochę miejsca w obudowie i zapewnię właściwą cyrkulację powietrza w jej wnętrzu. Jeśli w przyszłości będzie mi się bardzo nudzić i znajdę trochę czasu to zamontuje to odwrotnie, sprawdzę i porównam temperatury na rdzeniach CPU.

  Przy okazji: zastanawiam się, czy postawić moją nową obudowę obok starej i podpiąć dodatkowo do zasilacza kabel zasilający panel sterujący wentylatorami w obudowie Cosmos II. Zastanawiam się czy to jest bezpieczne. Nie przychodzą mi do głowy żadne przeciwwskazania. Zasilacz Enermax Modu87+ EMG900EWT 80Plus Gold 900W.

  Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

  Mogę to zrobić? Zachować jakieś środki ostrożności?
 • Poziom 18  
  Nie wiem czy się precyzyjnie wyraziłem. Chciałbym w końcu sprawdzić czy te wszystkie wiatraki i panel sterujący działają. Przecież (odpukać) mógł mi się trafić wadliwy egzemplarz.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Zatem podpiąć to ustrojstwo do zasilacza, który znajduje się w drugiej obudowie, czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
 • Poziom 18  
  Jakie wentylatory polecacie na boczny panel?
  Jest tam miejsce na 2x120 mm.

  Chciałbym żeby wyciągały gorące powietrze z okolicy karty graficznej na zewnątrz. Chyba, że zasugerujecie, iż lepiej jeśli będzie się to odbywać w przeciwnym kierunku. Dzięki temu powinna się poprawić wydajność Corsair H110, który zainstaluję tak, by wyciągał powietrze z wnętrza obudowy, czyli im chłodniej będzie w środku tym lepiej.

  Pomyślałem o Corsair AF120 Performance High Edition 120x25 3pin Dual Pack CO-9050004-WW.
  Najchętniej wybrałbym Corsair Dwupak SP120 High Performance Edition CO-9050008-WW dlatego, że znam choć trochę ten produkt. Jednak intuicja podpowiada mi, że wersja Airflow będzie lepsza do tego zadania.

  Jeśli odczuję dużo większą różnicę, mogę się zdecydować na droższe wentylatory Noctua - które będą optymalne do tego zadania:
  - Noctua NF-P12
  - Noctua NF-P12 wersja z PWM
  - Noctua NF-S12A FLX
  - Noctua NF-S12A FLX wersja z PWM
  ?

  Wiatraki muszą poprawnie współpracować z panelem sterującym CM Cosmos II.

  Generowany przez wiatraki hałas jest dla mnie bez znaczenia. W razie czego do pracy na pulpicie zmniejszę obroty używając panelu a do gier i benchmarków ustawię na full. Gram na słuchawkach więc poziom hałasu pomijam przy ocenie przydatności, liczy się wydajność.

  PS Zresztą pozostałe firmowe wentylatory dołączone do obudowy i tak będą generować hałas, więc względna cisza z dwóch dodatkowych niewiele tu zmieni. Najkorzystniej pod względem ceny wygląda wybór Corsaira. Wiele informacji publikowanych w sieci wskazuje, że to dobry wybór. Co o tym sądzicie? A może są jeszcze jakieś inne propozycje?
 • Poziom 18  
  fiend_ napisał:
  Corsaira relatywnie do osiągów nic nie wypada korzystnie cenowo ;)


  80 zł. za dwa wiatraki to nie majątek...aż tak źle z tym Corsairem, że mi go odradzasz? Mam zaufanie do tej firmy. Dziś odebrałem w sklepie H110, mam nadzieję, że się nie zawiodę.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Oczywiście Enermaxa cenię dużo wyżej - ale w kategorii zasilaczy.
  Mógłbyś zamieścić linki do proponowanych wentylatorów.
 • Poziom 18  
  Obejrzałem dokładnie zestaw H110.

  Zrobiłem wstępne przymiarki.  1) Nie da się zamontować chłodnicy na górze pod maskownicą. Uchwyty do obudowy zamocowano tak, iż uniemożliwiają montaż z wykorzystaniem standardowych otworów montażowych.

  2) Nie da się wkręcić śrub na wylot przez chłodnicę.  To znacznie ogranicza ilość możliwych kombinacji. W związku z tym, że chłodnica wraz z wiatrakami zajmowałaby zbyt wiele miejsca w środku, postanowiłem więc w środku zamontować samą chłodnicę a wiatraki wstawić pod maskownicę.  Mam zatem do wyboru:

  1) Konfiguracja push - wiatraki pchają powietrze przez chłodnicę do środka obudowy.

  2) Konfiguracja pull - wiatraki ciągną powietrze z chłodnicy zamontowanej w środku na zewnątrz obudowy. Na początek wybiorę to rozwiązanie.  Można to zobaczyć na tym filmiku, gdzie w obudowie Cosmos II został zamontowany zestaw h100i:

  http://www.youtube.c...4Vlm4Y#t=07m16s

  Z tą różnicą, że w moim przypadku węże gumowe będą po drugiej stronie (z prawej), żeby pozostawić maks wolnej przestrzeni w lewym górnym rogu.

  Chciałem podpiąć wentylatory zamontowane na chłodnicy do panelu sterującego. Razem z tylnym wszystkie trzy 140 mm wiatraki byłyby podłączone do sekcji top. Niestety w wypadku sprzętu wchodzącego w skład h110, wszystkie trzy końcówki kabli są 4-ro pinowe i nie da się ich podpiąć pod kable panelu sterującego. Trzeba będzie znaleźć odpowiednie gniazda na płycie głównej.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Kupić 4-pinowy kabel, który rozgałęzia się na 2 kable, tak żeby oba wentylatory h110 podpiąć pod jedno gniazdo CPU_OPT? Czy lepiej każdy z wentylatorów podpiąć pod inne gniazdo na płycie głównej: CPU_OPT i OPT_FAN3.
  Do CPU_FAN muszę podpiąć blok wodny z pompką.

  Poniżej schemat ułożenia wszystkich dostępnych gniazd.
  Cooler Master Cosmos II - montaż podzespołów w obudowie

  Dodano po 2 [minuty]:

  (Istnieje jeszcze jedna możliwość. Można kupić dwie przejściówki 4-pin -> molex i podłączyć wentylatory bezpośrednio do zasilacza.)