Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stara instalacja elektryczna a listwa antyprzepięciowa

05 Paź 2013 19:47 5385 22
  • Poziom 2  
    Witam,

zacznę może od tego, że w mieszkaniu mam starą dwużyłową instalację elektryczną, która ma już około 35 lat a nie ma możliwości zrobienia remontu (nie jestem właścicielem mieszkania). Chodzi mi o bezpieczeństwo sprzętu elektronicznego a przede wszystkim PC. Chciałbym się dowiedzieć, czy przy takiej instalacji listwy antyprzepięciowe spełniają swoje zadanie. Korzystam w tym momencie z jednej, ale bliżej jej raczej do zwykłego przedłużacza z wyłącznikiem niż do porządnej listwy antyprzepięciowej. Chciałem kupić coś lepszego, ale nie wiem czy w ogóle warto w to inwestować.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 24  
    Listwa przepięciowa zadziała jeśli będą zainstalowane zabezpieczenia przeciwprzepięciowe w mieszkaniu-budynku-podstacji... sama listwa nie zaszkodzi i niewielkie szpilki napięcia wyłapie albo spali się pierwsza. Większym wyładowaniom nie podoła. Pamiętaj też: jeśli masz bolce w gniazdkach niepodłączone do przewodu neutralnego albo co gorsza nie masz bolców to listwa może nie zadziałać.
  • Poziom 33  
    Fazi87 napisał:
    Listwa przepięciowa zadziała jeśli będą zainstalowane zabezpieczenia przeciwprzepięciowe w mieszkaniu-budynku-podstacji... sama listwa nie zaszkodzi i niewielkie szpilki napięcia wyłapie albo spali się pierwsza. Większym wyładowaniom nie podoła. Pamiętaj też: jeśli masz bolce w gniazdkach niepodłączone do przewodu neutralnego albo co gorsza nie masz bolców to listwa może nie zadziałać.

A jaka to sieć że kolega tak prorokuje połączenie N z PE ( którego może nie byc :-) )
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 24  
    Kolega wyżej napisał:
    Cytat:
    zacznę może od tego, że w mieszkaniu mam starą dwużyłową instalację elektryczną

Zakładam że TN-C
  • Poziom 33  
    Jest jeszcze TT a tam to troche nie za bardzo mostkowanie bolca ochronnego z N
  • Poziom 25  
    Kolego Endrju87, ten temat był wałkowany co najmniej kilka razy na elektrodzie. Poszukaj trochę.
  • Poziom 24  
    Przyznam szczerze nie widziałem jeszcze układu TT w mieszkaniu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Elektro-instalator napisał:
    Jeżeli masz instalację dwu żyłową to podłączenie gniazda z boldem wygląda tak jak na foto, ( obrazek C ) Stara instalacja elektryczna a listwa antyprzepięciowa

Jasne. A jeśli to wspomniana sieć TT??

Kolego Fazi87, u nas na pomorzu nie spotkałeś, bo raczej nie występują. Ale np. na śląsku jest sporo bloków z siecią TT.
  • Poziom 2  
    W gniazdku przy komputerze przewód zerowy przychodzi na bolec i potem jest mostek na jedną z "dziurek", czyli tak jak na obrazku c. Reszty gniazdek nie sprawdzałem. Rozumiem, że każda listwa, nawet najtańsza, która ma warystor już jakąś ochronę zapewni, oczywiście zależną od typu danego warystora.

To już raczej nie na ten dział prośba, ale skoro temat już jest, to może doradzicie jaką listwę kupić. Może coś takiego: Belkin BG108000CA2M chociaż ta już trochę droga.
  • Poziom 33  
    Przeczytaj post 8 i nie kombinuj bo oprócz pustki w portfelu będziesz miał jedynie lepsze samopoczucie :-).
  • Poziom 24  
    Cytat:
    Kolego Fazi87, u nas na pomorzu nie spotkałeś, bo raczej nie występują. Ale np. na śląsku jest sporo bloków z siecią TT.

Nie wiem dlaczego byłem przekonany że układ TT można zobaczyć w zakładach pracy, od teraz będę brał pod uwagę taka możliwość.

Cytat:
    Ochrona przeciwprzepięciowa tak do 72000 A

Wyobraź sobie wyładowanie 72kA na przewodzie 2m :-) jeśli masz fundusze kup i zajrzyj do środka podziel się wiedzą bo sam jestem ciekawy co jest w środku. Pod względem wykonania na pewno jest lepsza niż najtańsze chińczyki ale sam element zabezpieczający będzie bardzo podobny.
  • Poziom 24  
    Trochę ma. Warystor włączony między fazę a neutralny ma zadanie zmniejszyć swoją rezystancję przy zwiększeniu napięcia, po zadziałaniu zabezpieczenia nadprądowego lub gdy przepięcie pochodzi od przewodu neutralnego względem ziemi, brak bolca spowoduje zwiększenie potencjału obudowy względem ziemi.
  • Poziom 36  
    Witam.
    Zastosuj się do porady w poście 8, tutaj Masz link do instrukcji użytkowania listwy przepięciowej:
    Link
    Pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    Pokazywanie błędów w wypowiedzi jest bardzo dobrym zwyczajem jeśli się wytłumaczy gdzie jest błąd, krzyczenie "bzdura i bajki" to tylko nie poparte niczym słowa... Jeśli obudowa jest tak doskonale odizolowana od przewodu L oraz N to po co w ogóle używać bolca? Zdarzają się sytuacje gdy na obudowie jest potencjał ale skoro
    Cytat:
    Przez izolacje potencjał nie przejdzie.
    to rozumiem że bierze on się z nieba? I skoro bolec który jest częścią przewodu PE jest niepotrzebny to po co go się podłącza do zabezpieczeń przeciwprzepięciowych na szynę?
    Cytat:
    Pamiętaj, że bolec nie ma nic wspólnego z ochrona przepięciową.

Nie uważasz że gdyby tak było to producent nie pisał by o wymogu używania gniazd z bolcem?
    Cytat:
    Napiecia na L ina N nie mają wpływu na napięcie na obudowie.

Przy odpowiednio wysokim napięciu każda izolacja w końcu się podda. Przepięcia w sieci nie mają z góry ustalonej maksymalnej wartości. Jeśli gdzieś piszę nie do końca prawdę lub bzdury popraw mnie proszę, może się czegoś nauczę.
  • Poziom 23  
    WojcikW napisał:
    Witam
    Poniżej trochę na temat typowej listwy Lestar:
    http://zese.wel.wat.edu.pl/dydaktyka/ppe/Cwicz-Lab-2-2006.pdf
    Dziwne, bo nie narysowali połączenia kołka ochronnego z wtyczką!

Ale za to:
    Cytat:

Listwa zasilająca, jako system dozorująco – terapeutyczny, składa się z trzech
    podsystemów (modułów zadaniowych):
     osłonowego - PO;
     interwencyjnego – PI;
     przeciwawaryjnego – PPA.
    Spełnia ona następujące zadania:
     filtr listwy skutecznie tłumi zakłócenia (-30dB) w paśmie częstotliwości 100kHz ÷ 60MHz
    (w paśmie 100kH ÷ 6MHz najczęściej występują zakłócenia przemysłowe) – podsystem
    osłonowy (PO);
     warystor likwiduje chwilowe impulsy o dużej wartości napięcia (w ciągu 25ns prąd
    płynący przez warystor może osiągnąć wartość 6,5kA) - podsystem interwencyjny (PI);
     bezpieczniki topikowe (10A) zabezpieczają listwę przed skutkami przeciążeń lub zwarć -
    podsystem przeciwawaryjny (PPA).

Łyżka składa się z trzymadełka i komory zupnej.
    Wojskowa Akademia Techniczna...
  • Poziom 33  
    Jak się czyta wypociny na urządzeniach to wszelkie członki opadaja :-(
    Ale to działa na zielonych użytkowników :twisted: :twisted:

A ja znam opis że łyżka składa się z uchwytu pojemnika nazupnego i pojemnika na zupnego - własnousznie słyszałem od sierżanta który władał kuchnią i nie był to ironiczny opis - jak to u trepa :-)
  • Specjalista elektryk
    technikabasenowa napisał:
    A ja znam opis że łyżka składa się z uchwytu pojemnika nazupnego i pojemnika na zupnego

No to już dzisiaj mam już całą noc nie przespaną. Będę myślał czy na-zupnego pisze się razem czy oddzielnie. A swoją drogą jednak na forum elektrycznym można się dowiedzieć wartościowych informacji. Tyle lat człowiek żył w nieświadomości - nie wiem jak mogłem jeść do tej pory obiady.

pzdr
    -DAREK