Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool ADP 4546 - błąd F3 ale grzeje

uki_uki1 05 Paź 2013 20:07 2490 6
  • #1 05 Paź 2013 20:07
    uki_uki1
    Poziom 9  

Witam,
    rodzice użytkują zmywarkę wymienioną w temacie od ok. 6 lat na samych tabletkach ileśtam w jednym. Zmywarka pracowała bezawaryjnie do teraz. Ostatnimi czasy po kilku, kilkunastu minut od uruchomienia przestawała pracować, dioda nie świeciła. Rodzice uruchamiali ją ponownie, czasem raz czasem więcej, aż w końcu udało jej się dokończyć program (lub popracować na tyle długo aby talerze były czyste). Robią tak już od miesiąca i schemat się powtarza. Poczytałem trochę, uruchomiłem program testowy, skończył się, dioda nie migała. Po tym uruchomiliśmy zmywarkę kolejny raz i również się zatrzymała ale tym razem dioda migała 3x i pauza - rozumiem, że to błąd F3 - błąd grzania. Troche mnie to zaskoczyło bo po otwarciu w zmywarce jest wyraźnie ciepło, unosi się para - grzanie (być może częściowo) działa. W instrukcji serwisowej podobnego (4520) modelu znalazłem informację, że rezystancja grzałki powinna wynosić 24Ω. Zmierzyłem prowizorycznie (na zakresie 2000Ω) jedynym multimetrem jaki miałem pod ręką i otrzymałem 24Ω. Wydaje mi się więc, że grzałka jest w porządku. Będę wdzięczny za wszystkie rady, co jeszcze powinienem sprawdzić, jak odratować tą zmywarkę. Proszę też o radę czy powinienem używać jakiejś soli, czy jej brak mógł spowodować awarię? (Twardość wody wg statystyk ujęcia wodociągowego wynosi ok 5,7 stopni niemieckich)

0 6
  • #2 05 Paź 2013 20:38
    movzx
    Poziom 39  

Jeśli sterownik w kółko się resetował / był resetowany to nic dziwnego że w końcu zgłupiał.
    Najpierw trzeba usunąć pierwotną przyczynę, a następnie ewentualnie grzebać w czujniku temperatury.

0
  • #3 05 Paź 2013 20:42
    uki_uki1
    Poziom 9  

Wydaje mi się, że nie był resetowany - zmywarka się zatrzymywała, dioda NIE migała, naciskano przycisk na krótki czas i startowała, z tego co wyczytałem z instrukcji serwisowej reset następuje po przytrzymaniu dłuższym 10 czy 15s, czy się mylę?

0
  • #4 05 Paź 2013 21:22
    movzx
    Poziom 39  

uki_uki1 napisał:
    zmywarka się zatrzymywała, dioda NIE migała
    To już nie jest normalny objaw, o ile nie skończyła programu.
    Należy uruchomić program testowy i zobaczyć co pokaże.
    Instrukcja wejścia - na forum.

0
  • #5 05 Paź 2013 21:27
    uki_uki1
    Poziom 9  

Program testowy już uruchamiałem, działał ok 30min albo dluzej po czym przestał, w trakcie trwania dioda migała w stałych odstępach czasu, a po zakończeniu nie świeciła, uznałem to za jego poprawne zakończenie. Czy dobrze to zinterpretowałem czy może migająca dioda sygnalizowała przez cały czas błąd F1 a po jakimś czasie przestała?

0
  • Pomocny post
    #6 05 Paź 2013 21:55
    movzx
    Poziom 39  

Jeśli F3 zdarzyło się raz to nie ma powodu do paniki. Ten błąd jest dość nieprecyzyjny - może równie dobrze oznaczać że w zmywarce jest za dużo piany, woda ucieka np. do kanalizacji, źle załadowano naczynia (woda się w nich gromadzi) - lub kończy się żywotność pompy myjącej.
    Co do programu testowego, chodziło mi o to że trzeba go uruchomić zaraz po nienormalnym "wyłączeniu się" zmywarki w trakcie mycia. Taki objaw wskazuje właśnie na uszkodzenie pompy.

0
  • #7 05 Paź 2013 22:04
    uki_uki1
    Poziom 9  

Dziękuję za pomoc, jak tylko ponownie wystąpi błąd uruchomię program testowy i dam znać jaki będzie efekt.

0
  Szukaj w 5mln produktów