Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Solar track budowa domowym sposobem

05 Paź 2013 20:17 20373 31
  • Poziom 12  
    Witam chce zbudować solar track na 6 paneli . Jaki jest najprostszy sposób budowy takiego układu gdzie można nabyć potrzebną elektronike prosze może ktoś mi pomóc
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    Na allegro jest pełno, Alternatywne źródła energii.
  • Poziom 12  
    Tak jest pełno na alegro tylko ja sam chce zbudować od podstaw całą konstrukcje a tam niema konkretnych rysunków podpowiedzi jak to zrobić w prosty i skuteczny a zarazem tani sposób .
  • Poziom 24  
    Pytasz o konstrukcję, silniki itp czy o samą puszkę sterującą - elektronikę ?

Jest temat chyba nawet tutaj na elektrodzie ;-)
  • Poziom 12  
    Tak pytam o konstrukcje szukałem na elektrodzie ale nie znalazłem (chociaż pare zdjęć ) będe wiedział jak robić .
  • Poziom 24  
    No to typowej konstrukcji - jaka grubość elementów stalowych, wymiary itp. to też nie widziałem - były tylko układy sterujące. Mamy jeden tracker u siebie na stanie na 1 kWp - do 4 modułów 1,8x1 - max - taki jak na Politechnice Poznańskiej jest.

Oni mają tylko jeden moduł bo porównują uzyski - foto w załączeniu. Nie wygląda super mocno ale producent pisał że do 130 km/h daje gwarancję a testowany do 180 niby.

Solar track budowa domowym sposobem Solar track budowa domowym sposobem
  • Poziom 12  
    Ma ktoś lepsze zdjęcia na sterowanie w poziomie i pionie może w końcu uda mi się coś zmontować .

Dodano po 1 [godziny] 56 [minuty]:

Mam zaczynam budowę opieram sie na tym filmiku Plik my (self - powered ) solar tracking system - YouTube.url(application/octet-stream)
  • Poziom 12  
    Podstawa do solartracka zbudowana 160 cm średnicy wysokość 16 cm .Mam pytanie jaki kabel zastosować do budynku od trackiera zwłaszcza że napięcie musi być na czójniku obrotnicy słońca odległość od budynku 20m
  • Poziom 12  
    MOZE KTOS PODPOWIE
    Panele amorficzne do solar track czy to dobry pomysł .
  • Poziom 17  
    Raczej nie najlepszy.
    Zbyt duże, będzie z tego wielki żagiel dla wiatru i mniejszą moc otrzymasz z powierzchni na track-u.
    Zbyt ciężkie, co utrudni pracę track-owi.
    Zbyt delikatne i będą narażone na uszkodzenia mechaniczne.
  • Poziom 24  
    Sam tracker nie jest dobrym pomysłem (raczej się nie zwróci) a montaż amorficznych to już w ogóle ;-)

Zmieścisz 2 razy mniej modułów - i tracker będzie się zwracał jeszcze dłużej.

Musisz użyć modułów o wysokiej wydajności min. 130-140 W/m2

a np. tak popularne SunGeny mają: 100 W / 1,4m / 1,1 = 65 W/m2 czyli ponad 2 razy mniej.
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich . Budowa solartracka trwa . Podczas wykonywania prac tak sobie myśle w jaki najlepszy sposób można wykorzystać budowle . Może macie jakieś nowe pomysły godne zrealizowania i jeden z nich wykorzystam . Prosze o podpowiedzi .
  • Poziom 10  
    Witam - trak jednoosiowy raczej prostszy i deliktniejszy może być a uzyski podobne - załączek kilka pomysłów ale generalnie jestem żeby zwiększyć ilość paneli bo koszty ale każdy sam dalej decyduje - pozdrawiam - Krzysiek

http://www.youtube.com/watch?v=qYLnEQpHkNw
  • Poziom 12  
    Witam mam 6 paneli zamontowane 5 po 180Wp mono i 1 200Wp poli jaki regulator do ładowania aku zastosować (mam aku i przetwornice) możecie mi podpowiedzieć czy lepiej od razu kupić falownik i wpiąć w sieć ?
  • Poziom 12  
    Dzięki za odpowiedz każdy widać jest tak wpatrzony w swoją instalacje że nie chce mi w prosty sposób zrozumiały podpowiedzieć hm szkoda .
  • Poziom 24  
    Musisz powiedzieć co chcesz robić z energią... offgrid no to wiadomo. Sieć to sieć ;-)

sieć wyższa sprawność, brak aku, ale czy wykorzystasz energię na bieżąco?
    Czy odpuszczasz aku i jesteś gotowy walczyć z papierami OSD?
    Może masz stary licznik i po cichu się podepniesz ;-)
  • Poziom 12  
    Witam dopóki będę mógł chce wykorzystać stary licznik a nie wiem jak do niego podłączyć . Gdy mi wymienią chce całą energie spożytkować na własny cel jak zbudować taki zestaw jakich urządzeń użyć by raz kupione nadawały się do tych dwóch zastosowań by nie popadać w zbędne koszty .Wiem macie już niektórzy gotowe instalacje które pracują i wcale wam ich nie zazdroszczę tylko chciałbym też podobną zbudować przy waszej pomocy . Wiecie jakie błędy nie popełnić dlatego liczę na waszą pomoc .
  • Poziom 20  
    Podłączenie jest proste zakup falownik podłącz pod niego panele a wtyczkę falownika do dowolnego gniazdka 230 V i po sprawie jak masz stary licznik dwykierunkowy to bedzie chodził do tyłu
    Jako tanią obrotnicę polecam obrotnicę od antey satelitarnej starego typu koszt ok. 150 zł plus siłownik ok. 100 zł, można na niej zamontować panel do 200 wat spokojnie wytrzyma
  • Poziom 12  
    Witam
    Panele pracują ładują przez regulator akumulatory (są one używane i na wykończeniu ) dlatego też chce przejść na inwerter sieciowy . Jaki byście polecili .
    Może być i używany aby sprawny i w dobrej cenie .
    Moja konstrukcja w o obecnym czasie jest na ukończeniu i wygląda tak
  • Poziom 10  
    witam.
    Te siłowniki nie są dobrym rozwiązaniem do tego typu konstrukcji... Mam prawie taki sam zestaw i używałem tych siłowników z miernym skutkiem...
  • Poziom 12  
    Panie kamil16-89 moje siłowniki pracują od miesiąca i na razie żadnych problemów z nimi nie mam są na wagę 450 kg co jest dużo więcej niż moja konstrukcja . A jakie teraz pan używa i jak się obecnie sprawują .
  • Poziom 10  
    W tej chwili mój solar-track jest zrobiony na "sztywno". Jeden z moich siłowników podczas silnego wiatru po prostu się wygiął.
  • Poziom 12  
    Swoją konstrukcję testuje z jednym siłownikiem od 3 miesięcy i wytrzymał duże wiatry bardziej obawiam się o panele , konstrukcje - do łączenia poprzecznych profili użyłem śrub hartowanych fi 6 .
  • Poziom 10  
    Oprócz śrub łączących profile poprzeczne radziłbym jeszcze dodatkowo je pospawać, bo gdy śruby się zluzują to zacznie wszystko "drgać' na wietrze i mogą przyjść kłopoty... Jutro postaram się załączyć zdjęcia mojej konstrukcji.
  • Poziom 12  
    Moja konstrukcja ma być zbudowana z możliwością demontażu , zastosuje zamiast 6 śruby hartowane 8 z nakrętkami samokontrującymi (tak dla pewności ) W lato czekają mnie jeszcze małe przeróbki konstrukcji chce zminimalizować luzy ,
    wtedy będzie bardziej wytrzymała i stabilna .
    Stertownik który steruje solar-trakiem pracuje na fotodiodach czy jest możliwość zastąpienia ich czymś innym miej czółym na światło odbite ?
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Chyba najłatwiej zrobić odpowiednie przesłony i tyle?
  • Poziom 12  
    Sterownik reaguje na jasny punkt na niebie mimo zasłonięcia części obudowy (od strony wschodniej bo o nią przedewszystkim chodzi )
    fotodioda znalazła inny punkt ustawienia gdzie blokuje obrót sterownika .
    Całkiem nie moge zasłonić diody bo nie będzie reagowała wcale .
  • Poziom 9  
    delir203 napisał:
    Sterownik reaguje na jasny punkt na niebie mimo zasłonięcia części obudowy (od strony wschodniej bo o nią przedewszystkim chodzi )
    fotodioda znalazła inny punkt ustawienia gdzie blokuje obrót sterownika.

Zdecydowanie lepszym pomysłem jest sterowanie za pomocą zegara astronomicznego. Słońca nie trzeba szukać na niebie fotodiodą, bo jego pozycja jest znana. Wystarczy podać długość i szerokość geograficzną oraz datę i godzinę, a sterownik sam ustawi idealnie kąt nachylenia w pionie i poziomie.
  • Poziom 12  
    Sterownik który mam zaczął spełniać swoją role po naklejeniu naklejki . Mam dylemat chce podłączyć jeszcze dwa panele zwiększyć wydajność inwertera tylko czy ta konstrukcja wytrzyma ?
  • Poziom 20  
    Wytrzyma można dodać więcej paneli, przy przekroczenie mocy podanej przez panele inwenter zredukuje moc do swojej maksymalnej
    Ja mam taką konfiguracje inwenter Steca 500 wat panele 920 wat. W godzinach 9-15 mimo że nieraz słońce jest niepełne moc po stronie AC to 485 wat