Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie wielu głośników

piotreksolt 05 Oct 2013 20:30 6873 16
 • #1
  piotreksolt
  Level 8  
  Proszę o pomoc w kwestii organizacji systemu nagłośnieniowego w mieszkaniu.
  Posiadam trzy pokoje i przed obniżeniem sufitów w całym mieszkaniu chciałbym wykonać instalację pod głośniki.
  Planuję w pokoju nr 1 na jednej ścianie TV, kino domowe, amplituner, głośniki do kina domowego 5.1 stojące na podłodze oraz dwa głośniki w suficie (tylko do słuchania radia). W pokojach nr 2 i 3 po dwa głośniki sufitowe także tylko do radia.
  Teraz pytanie - jak to zorganizować? Czy pod jeden amplituner mogę podłączyć zarówno głośniki do kina domowego jak i te sufitowe do radia i używać w jednym czasie tylko wybranych? Nadmieniam, że głośniki sufitowe w każdym pomieszczeniu będą włączane niezależnie.
  Czy może oprócz kina domowego kupić dodatkowy tuner i pod niego podłączyć głośniki sufitowe?
  Może też ktoś doradzić mi w kwestii zakupu odpowiednich przewodów głośnikowych, włączników, jak i samych głośników montowanych w suficie (płyta gipsowo-kartonowa).
  Będę wdzięczny za wszystkie sugestie.

  Czy ktoś mógłby szerzej rozwinąć kwestię amplitunera 7-kanałowego z obsługą 3 stref? Być może jest to dla mnie jakieś rozwiązanie...
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  operus
  Level 10  
  Na Twoim miejscu nie mieszał bym w sferze podłączenia wszystkich głośników pod jeden wzmacniacz. Każdy kanał we wzmacniaczu odpowiada odpowiedniemu głośnikowi. Kupując amplituner musisz wziąć pod uwagę oporność oraz moc kanału oraz głośnika. Aby sprzęt grał tak jak powinien. Jeżeli w pokoju nr.1 chcesz zrobić kino domowe, to zastosuj odpowiedni amplituner do mocy głośników. A do głośników sufitowych zakupił bym tani wzmacniacz z radiem i po problemie.
 • #3
  piotreksolt
  Level 8  
  Dzięki za podpowiedź.
  Skoro lepiej iść w kino domowe z głośnikami i drugi wzmacniacz z radiem, to może podpowiesz mi jeszcze w kwestii samego sprzętu. Planuję zakup amplitunera Denon AVR-2113, pod którym ma chodzić kino domowe. Co mogę do niego dołożyć, żeby pasowało wizualnie i ogarnęło pozostałe głośniki w domu? Chciałbym słuchać w pozostałych pokojach zarówno stacji radiowych jak i muzyki z CD.
  I jeszcze jedno pytanie (mało się na tym znam) - czy pod sprzęt typu odtwarzacz CD/tuner/itp. można podłączyć jakiś wzmacniacz (schować go w suficie) i dopiero do niego podłączyć wszystkie głośniki? (podobnie jak jest to w samochodach) Czy może kupić taki sprzęt, żeby te głośniki podłączyć bezpośrednio do niego?
  Poza tym jak długi może być przewód głośnikowy schowany w suficie? I jakie włączniki zastosować, żeby każdy włącznik pracował niezależnie?
 • #4
  operus
  Level 10  
  Widzę po parametrach amplitunera że spełni Twoje oczekiwania. Co do głośników to polecił bym Tobie głośniki firmy Wharfedale Diamond 10.6 sam je posiadam i są mega. Dźwięk jest czysty i dynamiczny. Co do podłączenia pod odtwarzacz to bym nie kombinował, odtwarzacz ma w sobie wbudowany wzmacniacz więc on powinien sobie poradzić.Co do długości przewodu nie ma zbytnio znaczenia ponieważ nie będziesz go ciągnął ponad kilometr.
 • #5
  sosarek

  Level 43  
  operus wrote:
  Co do podłączenia pod odtwarzacz to bym nie kombinował, odtwarzacz ma w sobie wbudowany wzmacniacz więc on powinien sobie poradzić.Co do długości przewodu nie ma zbytnio znaczenia ponieważ nie będziesz go ciągnął ponad kilometr.


  Od kiedy to odtwarzacz CD ma wbudowany wzmacniacz ?

  Jeżeli chcesz mieć głośniki sufitowe umieszczone w trzech pomieszczeniach poszukaj jakiegoś wzmacniacza radiowęzłowego, są wersje wyposażone we wbudowany tuner radiowy, odtwarzacz CD i mp3, prócz tego masz możliwość sterowania kilkoma parami głośników niezależnie.
 • #6
  piotreksolt
  Level 8  
  Wzmacniacz radiowęzłowy? Możesz podsunąć jakiś konkretny model takiego wzmacniacza pasujący wizualnie do amplitunera Denon, o którym pisałem wcześniej? Ilu kanałowe są takie wzmacniacze? Bądź też iloma głośnikami można sterować niezależnie?
  Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie takiego wzmacniacza radiowęzłowego z głośnikami sufitowymi oraz amplitunera pod TV z głośnikami kina domowego. Pytanie czy muszę dołożyć kolejny odtwarzacz DVD do amplitunera, żeby oglądać filmy z płyt słysząc dźwięk w głośnikach kina domowego?
 • #7
  sosarek

  Level 43  
  Żeby oglądać filmy DVD na tv prze kino potrzebujesz odtwarzacza DVD lub BluRay.
 • #8
  piotreksolt
  Level 8  
  W takim razie chyba pójdę w tym kierunku.
  1. TV + amplituner + odtwarzacz BR + głośniki 5.1
  2. Wzmacniacz radiowęzłowy + głośniki sufitowe.
  Dzięki za pomoc. Chętnie kliknąłbym "pomógł" ale nie mogę tego znaleźć :(
 • #9
  sosarek

  Level 43  
  Pamiętaj tylko że głośniki radiowęzłowe różnią się od zwykłych, i to je trzeba zastoosować w tym przypadku.
 • #10
  piotreksolt
  Level 8  
  Przeglądając oferty wzmacniaczy radiowęzłowych stwierdzam, że jest to jednak zbyt kosztowne rozwiązanie jak na 3 pokoje. Poza tym wzmacniacze radiowęzłowe nie grzeszą designem :) Chyba lepszym wyjściem będzie kupienie amplitunera z DVD i dodatkowego tunera pod głośniki sufitowe...
 • #11
  sosarek

  Level 43  
  W takim razie pod głośniki w pozostałych pomieszczeniach zakup jakiś tani stereofoniczny (z wyjściami na 2 pary głośników A+B) amplituner, a w głównym pomieszczeniu używaj zestawu kina domowego do odsłuchu radia.
 • #12
  piotreksolt
  Level 8  
  No i tak właśnie zrobię. Dzięki za rady.
 • #13
  mmrgvo
  Level 9  
  Ja bym radził zastanowić się jakie dokładnie chcesz mieć kino domowe. Często słyszę jak ludzi kombinują z amplitunerami i przewodami w ścianach, a za chwile kupują "plastikowe kino" (i wcale to nie znaczy, że takie kino jest złe), bo ostatnio miałem okazję słuchać Samsunga HT-F9750W i byłem w niemałym szoku
  Dlatego warto się zastanowić na rodzajem kina. Na temat tego samsung możesz przeczytać na stronie producenta: http://www.samsung.com/pl/consumer/tv-audio-v...audio-video/home-theater-blu-ray/HT-F9750W/EN
 • #14
  piotreksolt
  Level 8  
  Kino domowe mam już wybrane. Samo kino domowe nie jest przedmiotem rozważań, a jest nim sposób podłączenia całego sprzętu. Jak już wcześniej pisałem, kino ma być niezależne od głośników sufitowych, w których ma płynąć muzyka z radia lub CD.
 • #15
  piotreksolt
  Level 8  
  Jeszcze jedno pytanie. Czy podłączając do tunera Denon AVR-1513 9 głośników Img Stage Line EDL-603 ( http://www.soundshop.com.pl/img_stage_line/edl_603_3101.html ) należy podłączyć je szeregowo czy równolegle? I czy podłączać je tylko do kanałów front/back, czy do centra również? Zaznaczam, że 4 głośniki są w strefie I, 1 głośnik w strefie II, 2 głośniki w strefie III oraz dwa głośniki w strefie IV. Ponadto do strefy II, III i IV chcę dołożyć dodatkowy włącznik/regulator głośności ATT-224/WS ( http://radiowezel.pl/pl/att-224-ws-regulatory-glosnosci-pa.html ).
  Gdyby ktoś miał ochotę stworzyć jakiś mały schemacik to będę wdzięczny.
  I jeszcze jedno - przewód głośnikowy o jakim przekroju mam zastosować?
 • #16
  przemo-lukas
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Skupiłbym się na rozwiązaniu, które podałeś wcześniej.
  piotreksolt wrote:
  W takim razie chyba pójdę w tym kierunku.
  1. TV + amplituner + odtwarzacz BR + głośniki 5.1
  2. Wzmacniacz radiowęzłowy + głośniki sufitowe.
  Dzięki za pomoc. Chętnie kliknąłbym "pomógł" ale nie mogę tego znaleźć :(


  Do amplitunera domowego nie podłączysz głośników do nagłośnienia radiowęzłowego.
 • #17
  piotreksolt
  Level 8  
  Dobra, po głębokiej analizie zdecydowałem wreszcie co bym chciał.
  1. Amplituner + TV + odtwarzacz BR + głośniki 5.1.
  2. Dodatkowy wzmacniacz stereo Denon PMA-520AE do którego mam zamiar podłączyć 9 głośników sufitowych <ZGSU 16 40W [8 Ohm]>. I tak: 4 głośniki w pierwszej strefie, 1 głośnik + włącznik/regulator w II strefie, 2 głośniki + włącznik/regulator w III strefie oraz 2 głośniki + włącznik/regulator w IV strefie.
  Regulator głośności będzie taki - Russound ALTx-2DSC.
  Czy takie podłączenie, które dołączam na rysunku ma prawo działać?
  Podłączenie wielu głośników

  A, no i jeszcze jakiej grubości przewody zastosować? Max odległość głośnika od wzmacniacza to 10m.